Astaksantyna na włosy

Czy astaksantyna rzeczywiście może pomóc w wypadaniu włosów? Poważne wypadanie włosów jest nie tylko wstydliwe, ale może również znacząco wpłynąć na pewność siebie. Osoby, które cierpią na silne wypadanie włosów, często szukają środków zaradczych: Jedną z nich jest asta-ksantyna. Jako substancja naturalna jest stosunkowo bezpieczna, dlatego dostępna jest w wielu formach suplementacyjnych.

W tym artykule wyjaśniamy, czym dokładnie jest antyoksydant, jak działa i czy rzeczywiście pomaga w walce z wypadaniem włosów. Na koniec informujemy o możliwych skutkach ubocznych i o tym, na co należy zwrócić uwagę podczas przyjmowania astaksantyny.

Co to jest astaksantyna?

Astaksantyna to naturalna substancja, która należy do rodziny karotenoidów. Jest strukturalnie podobny do karotenoidu beta-karotenu. Asta-ksantyna i karotenoidy są na ogół słabo rozpuszczalne w wodzie i dlatego słabo wchłaniają się w jelicie. Substancja ta jest następnie transportowana we krwi wraz z małymi kropelkami tłuszczu, aż do ostatecznego metabolizmu w wątrobie.

Powstałe produkty degradacji są wydalane z kałem. Astaksantyna występuje w wielu miejscach w przyrodzie: w algach, w piórach niektórych ptaków, w rybach i w skorupiakach. Chociaż substancja ta nie jest zatwierdzona jako lek, jest oferowana i sprzedawana na rynku jako suplement diety. W przypadku poważnych chorób lub długotrwałego stosowania, przed użyciem należy zawsze skonsultować się z lekarzem.

Ważne fakty w skrócie

  • Omawiana w tym artykule substancja, asta-ksantyna jest naturalną substancją należącą do grupy karotenoidów. Zwykle pozyskuje się go z alg i skorupiaków.
  • Wpływ astaksantyny na wypadanie włosów nie został jednoznacznie udowodniony. Jednak jego właściwości antyoksydacyjne mogą pozytywnie wpłynąć na wypadanie włosów ze względu na negatywne skutki stresu oksydacyjnego.
  • Ten antyoksydant nie jest licencjonowany jako lek, ale jest stosowany jako suplement diety jako uzupełnienie konwencjonalnego leczenia. Najczęściej przyjmuje się go w postaci kapsułek.

Astaksantyna na wypadanie włosów: co powinieneś wiedzieć?

Zebraliśmy listę często zadawanych pytań i odpowiednie odpowiedzi na temat astaksantyny na wypadanie włosów poniżej i odpowiedzieć na nie szczegółowo w następujących sekcjach.

Jaki jest wpływ Asta-Xanthin na wypadanie włosów?

Nie udowodniono jeszcze jednoznacznie, że substancja ta wspomaga wzrost włosów lub nawet pomaga zapobiegać ich wypadaniu. Badania wykazały jednak negatywny wpływ stresu oksydacyjnego na włosy: Zgodnie z tym wolne rodniki w znacznym stopniu przyczyniają się do wypadania włosów. Ponieważ astaksantyna jest silnym przeciwutleniaczem, może promować wzrost włosów i zmniejszyć ich utratę. Jednak teoria ta nie została jeszcze potwierdzona.

Jakie są skutki uboczne stosowania astaksantyny?

Ponieważ astaksantyna jest naturalną substancją występującą głównie w skorupiakach, przed przyjęciem suplementów astaksantyny należy sprawdzić, czy nie jesteś uczulony na skorupiaki. Osoby z potwierdzoną alergią na skorupiaki powinny sprawdzić źródło astaksantyny przed jej zażyciem.

Jeśli antyoksydant pochodzi ze skorupiaków, suplement może zawierać pozostałości, które mogą wywołać silne reakcje alergiczne. Badanie kliniczne wykazało, że przyjmowanie sześciu miligramów z wodorostów przez osiem tygodni było możliwe bez skutków ubocznych. Jednak osoby przyjmujące inne leki powinny skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem substancji.

Substancja ta wpływa na enzymy wątrobowe i dlatego może zakłócać działanie innych leków lub nawet uniemożliwiać ich działanie. Poza tym nie są obecnie znane żadne inne działania niepożądane. Jednak ze względu na brak danych z badań dotyczących stosowania substancji u dzieci i młodzieży, kobiet w ciąży i matek karmiących piersią, te grupy osób powinny przyjmować substancję wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Jak długo trzeba czekać, aby efekt się utrwalił?

Astaksantyna musi najpierw zgromadzić się w organizmie, zanim rozwinie swoje działanie. Efekt utrzymuje się co najmniej dwa do trzech tygodni, czasem nawet do miesiąca. W zależności od Twojego metabolizmu i ogólnego stanu zdrowia, proces ten może trwać dłużej lub krócej.

Jak stosuje się astaksantynę?

Substancja ta jest sprzedawana jako suplement diety. Większość z tych produktów jest dostępna w formie kapsułek i powinna być przyjmowana codziennie z dużą ilością wody. Jednak substancja ta dostępna jest również w formie proszku.

Podobnie jak znany beta-karoten, aktywny składnik jest lepiej wchłaniany w jelicie, gdy astaksantyna jest przyjmowana z tłustymi pokarmami. Dawkowanie kapsułek astaksantyny wynosi zazwyczaj od dwóch do dziesięciu miligramów na kapsułkę, przy czym należy przyjmować jedną kapsułkę dziennie.

Jak astaksantyna działa w organizmie?

Substancja ta działa w wielu różnych obszarach w organizmie. Stworzyliśmy zestawienie, które pomoże Ci śledzić wpływ astaksantyny na organizm. Asta-ksantyna działa jako przeciwutleniacz, który może zapobiec stresowi oksydacyjnemu i zmniejszyć przedwczesne starzenie się komórek. Według niektórych badań, substancja ta może zmniejszyć poważne uszkodzenia komórek, które w przeciwnym razie mogłyby prowadzić do raka.

W badaniach na zwierzętach astaksantyna hamowała uwalnianie niektórych neuroprzekaźników zapalnych. Efekt był podobny do działania kortyzonu i leków antyalergicznych, ale słabszy. Efekt ten jest szczególnie interesujący dla astmatyków. Jednak badania na ludziach nie zostały jeszcze przeprowadzone.

W innym badaniu na zwierzętach, przeprowadzonym na myszach z cukrzycą, astaksantyna była w stanie zmniejszyć stres oksydacyjny w komórkach trzustki wydzielających insulinę, a tym samym zmniejszyć postęp szkodliwych procesów. W innych badaniach substancja ta obniżała ciśnienie krwi poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych. Badania wykazały również, że substancja ta zmniejsza częstość akcji serca w różnych chorobach układu krążenia.

Ponadto blaszki miażdżycowe w naczyniach krwionośnych zostały rozbite, a istniejące ustabilizowane. Zapobiegano również tworzeniu się zakrzepów krwi. Inne badania wykazały, że astaksantyna przyspiesza regenerację mięśni po wysiłku, sprawia, że skóra jest bardziej odporna na uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV, poprawia jakość spermy i wspomaga regenerację mózgu po udarze.

Zwłaszcza producenci suplementów diety często reklamują astaksantynę jako chroniącą siatkówkę oka, zwaną też siatkówką. Urząd ochrony konsumentów zwrócił jednak uwagę, że efekt ten nie został naukowo udowodniony.

Analiza

Wyjaśniliśmy już, że astaksantyna to naturalna substancja, która należy do rodziny karotenoidów i ma liczne pozytywne skutki dla organizmu. Jako antyoksydant zmniejsza stres oksydacyjny i przedwczesne starzenie się skóry. Substancja ta wspomaga również układ odpornościowy oraz układ sercowo-naczyniowy, obniżając np. ciśnienie krwi.

Jednak jego pozytywny wpływ na wzrost włosów i zmniejszenie ich wypadania nie został jeszcze naukowo udowodniony. Ponieważ jednak właściwości antyoksydacyjne astaksantyny zwalczają wolne rodniki, które są również związane z utratą włosów, naukowcy podejrzewają, że astaksantyna odgrywa pozytywną rolę w wypadaniu włosów.

Alicja Król

✓ Zweryfikowany
Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

Autorem artykułu jest Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

✓ Zweryfikowany
Opublikowano w kategorii Włosy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *