Cellulit wodny a cellulit tłuszczowy – Jak odróżnić?

Cellulit, czyli nieprawidłowe rozmieszczenie tłuszczu pod skórą zwany jest również pomarańczową skórką, bo grudki i nierówności na skórze przypominają skórkę pomarańczy. Z cellulitem zmaga się wiele młodych dziewcząt i kobiet, u mężczyzn ten problem występuje rzadko. Cellulitowi towarzyszą obrzękowo-włókniste zmiany tkanki podskórnej. Choć istnieje wiele sposobów na pozbycie się cellulitu, walka z nim wcale nie jest prosta. Wyróżniamy dwa rodzaje cellulitu, cellulit wodny i cellulit tłuszczowy. Jaka jest zatem różnica pomiędzy nimi? Tego dowiemy się, czytając ten artykuł.

Co to jest cellulit wodny?

Jednym z rodzajów cellulitu jest cellulit wodny. Pojawia się on na skórze, gdy dochodzi do nieprawidłowego krążenia krwi i limfy. Ten rodzaj zaburzenia znacznie łatwiej leczyć niż cellulit tłuszczowy, bo trzeba leczyć tylko (i aż) pojawiające się obrzęki, ale nie trzeba pozbywać się komórek tłuszczowych, co nie jest łatwym zadaniem. Cellulit wodny, w odróżnieniu od tłuszczowego, mocno przylega do mięśni, nie zmieniając swojego położenia podczas poruszania się. Cellulit wodny często dotyka osoby bardzo aktywne, w tym zawodowych sportowców, a także nastolatki. Cellulit wodny może pojawiać się na brzuchu, na ramionach czy na nogach w okolicy łydek i na kostkach. Potem atakuje kolejne części ciała.

Cellulit tłuszczowy

Cellulit tłuszczowy charakteryzuje się tym, że na tkance podskórnej widoczne są wgłębienia, grudki i małe guzki. Cellulit tłuszczowy zwany lipidowym wygląda bardzo podobnie do wodnego, ponieważ również przy jego występowaniu skóra jest pofałdowana. Jednak przyczyną jego występowania jest odkładanie się tkanki tłuszczowej w nieprawidłowym miejscu. Występuje on na większych partiach skóry i nie przylega ściśle do mięśni. Skóra w miejscach, gdzie występuje cellulit tłuszczowy, jest nabrzmiała i pofałdowana, a widoczne zmiany przemieszczają się podczas poruszania się.

Cellulit – jakie są jego odmiany?

  • cellulit twardy – zazwyczaj występuje u kobiet w wieku poniżej 25 lat oraz aktywnych fizycznie. Widać go głównie na pośladkach oraz wewnętrznej stronie kolan, może powodować ból, jeżeli ściśniemy skórę;
  • cellulit wiotki – pojawia się u kobiet po 40. roku życia, mało wysportowanych, oraz tych, które straciły sporo kilogramów. Objawia się zwiotczałą skórą i utratą jej elastyczności. Mogą mu towarzyszyć żylaki spowodowane zaburzeniami krążenia;
  • cellulit obrzękowy – towarzyszą mu obrzęki, ból, uczucie ciężkości nóg. Pojawia się podczas nieprawidłowego funkcjonowania układu limfatycznego oraz gromadzenia się wody w organizmie. Cellulit taki powoduje, że skóra w objętych nim okolicach jest blada i cienka;
  • cellulit mieszany – jest połączeniem cellulitu obrzękowego, wiotkiego i twardego.

Objawy cellulitu

Objawy cellulitu pojawiają się najczęściej na biodrach, udach, pośladkach i ramionach. Skóra jest nierówna i pofałdowana, tworzą się na niej widoczne zgrubienia i guzki, które czasem powodują ból. Czasem zmianom skórnym towarzyszy poczucie ciężkości, skurcze, napięcia kończyn dolnych i mrowienia. Skóra traci elastyczność i jest nadmiernie napięta skóry. Rozstępy i nadmierna pigmentacja skóry to również częste objawy cellulitu.

Pierwszy stopień cellulitu

Nie widać go na pierwszy rzut oka. Jest on widoczny, dopiero gdy ściśniemy skórę. Występujące na skórze grudki są małe.

Drugi stopień cellulitu

Gdy ściśniemy skórę, przypomina ona pomarańczową skórkę. Skórka może się pojawiać także po napięciu mięśni. W tym stopniu cellulitu grudki są bardziej blade i większe.

Trzeci stopień cellulitu

Zaawansowany cellulit w stopniu 3 objawia się w postaci mniejszej sprężystości ciała. Wiotka skóra sprawia, że pomarańczowa skórka staje się wyraźnie widoczna bez specjalnego ściskania fałdek skóry palcami. Grudki są większe, bolesne i nieregularne.

Czwarty stopień cellulitu

Ten stopień jest najbardziej zaawansowany. Wymaga już wizyty u lekarza. Skóra ma wyraźne fałdy, jest wiotka, a grudki są bardzo duże, bolesne i wyczuwalne. Strukturę skóry widać nawet przez ubranie.

Przyczyny powstawania cellulitu na skórze

Głównymi przyczynami powstawania cellulitu są: nieprawidłowe krążenie krwi i limfy, nierównomierne rozłożenie komórek tłuszczowych oraz zaburzenia na tle hormonalnym, wynikające z niedoboru progesteronu i nadmiaru estrogenów. Rozwojowi zaburzenia sprzyja m.in. dieta bogata w tłuszcz zwierzęcy, błędy dietetyczne. Cellulit występuje również u osób które::

  • mało ćwiczą
  • mają siedzącą pracę
  • są na diecie, w której przeważają węglowodany proste oraz tłuszcze nasycone
  • nadmiernie solą posiłki
  • noszą buty na wysokim obcasie i obcisłe ubrania
  • często spożywają alkohol i palą papierosy
  • biorą gorące kąpiele i często się opalają
  • znajdują się w środowisku, w którym występuje silny stres.

Jak odróżnić cellulit wodny od tłuszczowego?

To pytanie zadaje sobie wiele kobiet. Cellulit wodny od tłuszczowego różni się wieloma objawami. Wprawdzie jest możliwość odróżnienia, z jakim rodzajem cellulitu mamy do czynienia, ale zwykła osoba może go nie odróżnić. Wystarczy chwycić jedną z fałd skóry i ścisnąć. Jeżeli jest to cellulit tłuszczowy, poczujemy ból, a na powierzchni skóry pojawią się grudki. Natomiast jeżeli jest to cellulit wodny, skóra jest bardziej pofałdowana. Dlatego, jeżeli nie jesteśmy pewni, na jaki rodzaj cellulitu cierpimy, najlepiej będzie jak z tym problemem, udamy się do lekarza lub kosmetologa.

Cellulit nie tylko problem estetyczny

Cellulit jest nie tylko sporym problemem estetycznym. Obniża również samoocenę, powoduje problemy z nawiązywaniem intymnych relacji. Na szczęście są skuteczne metody, które mu przeciwdziałają i redukują nieestetyczne zmiany.

Kosmetyki na cellulit

Oczekujemy, że kosmetyki na cellulit zredukują widoczny cellulit i przy okazji spalą zbędną tkankę tłuszczową. Niestety, kosmetyki te nie dają spektakularnych efektów. Skład preparatów antycellulitowych opiera się na wyciągach z alg, kofeiny, guarany zielonej herbaty czy cynamonu. Pobudzają one spalanie tkanki tłuszczowej. Żeby pokonać cellulit, muszą wniknąć bardzo głęboko w skórę, czego rzecz jasna, nie robią. Dlatego mogą być jedynie elementem do walki z cellulitem, łączmy je z innymi metodami.

Zabiegi na cellulit

Wiele kobiet decyduje się na różne zabiegi na cellulit, wykonywane w gabinetach medycyny estetycznej. Są to masaże, zabiegi z wykorzystaniem baniek chińskich, mezoterapia, endermologia i karboksyterapia, a także zabiegi laserem. Modny jest zabieg body wrappingu, do którego używa się odpowiednich kosmetyków (Vialise Body Wrapping). Jego skuteczność zależy od ilości zabiegów, co znacząco podnosi koszty.

Domowe sposoby na cellulit

Domowe peelingi, szczotkowanie ciała na sucho, chłodne kąpiele to tylko niektóre z domowych sposobów na cellulit. Wcale nie trzeba wykupywać drogich zabiegów, wystarczą ciekawe pomysły i systematyczność. Gdy skóra jest dobrze nawilżona, a skóra regularnie złuszczana, cellulit jest zdecydowanie mniej widoczny. Buraki, brokuły, zielona herbata oraz kurkuma też pomagają walce z cellulitem.

Tabletki na walkę z cellulitem

Tabletki takie zawierają wyciągi roślinne, między innymi z cytrusów, alg i zielonej herbaty. Często znajdziemy w ich składzie kwasy omega 3, witaminy oraz substancje, które przyspieszają przemiany tłuszczowe w organizmie oraz wzmacniają naczynia limfatyczne i włosowate. Wspierają również krążenie krwi i przemianę materii.

Ćwiczenia na cellulit

Ćwiczenia fizyczne i sport. W walce z cellulitem sprawdza się niemal każda aktywność fizyczna. Można pływać, zapisać się na zajęcia fitness, jeździć na rolkach uprawiać nordic walking. Wszystkie te aktywności fizyczne zmniejszają widoczność i pojawianie się cellulitu.

Przestrzeganie zasad zrównoważonej diety ograniczającej cellulit

Do ćwiczeń warto dołączyć odpowiednią dietę i możemy być pewni sukcesu.
Dieta ta musi być bogata w warzywa i owoce (z uwagi na minerały i witaminy, błonnik pokarmowy). Należy ograniczyć spożycie produktów pochodzenia zwierzęcego oraz białego pieczywa, fast foodów i słodyczy, jak również soli i cukru.

Woda na cellulit

Regularne picie wody w ilości 2 – 2,5 litrów dziennie pomaga pokonać cellulit”od wewnątrz”. Dlaczego? Ponieważ woda oczyszcza organizm z toksyn, wypłukuje je, pobudza do pracy cały organizm, w tym nerki oraz- paradoksalnie- usuwa nadmiar płynów w organizmie.

Podsumowanie

Jak widać, cellulit wodny i cellulit tłuszczowy różnią się od siebie zasadniczo. Należy pamiętać, że wiedza na temat cellulitu, z którym się zmagamy, pozwoli nam znaleźć odpowiednie metody do walki z nim. Chociaż metody pozbywania się cellulitu znacząco się różnią od siebie, zawsze warto wybrać ta, która w danym momencie wydaje nam się skuteczna.

Alicja Król

✓ Zweryfikowany
Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

Autorem artykułu jest Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

✓ Zweryfikowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *