Czy ryż jest dobry na odchudzanie?
W naszym myśleniu o odchudzaniu przez lata rozgościło się wiele mitów. Niestety przez długi czas cała wiedza, jaką można było pozyskać znajdowała się w artykułach w gazetach, szczególnie tych kierowanych do pań, które powielały półprawdy lub zupełnie rozmijały się z faktami. Propagowanie głodówek opakowanych w niezwykłe, wymyślne nazwy, licytowanie się, kto zaproponuje i rozpowszechni bardziej niedoborową dietę było chyba swego rodzaju konkurencją wśród twórców tych wymysłów. Można się tylko zastanawiać, komu miało służyć wpychanie kobiet w krąg niedowartościowania i ciągłej, wykańczającej walki z samą sobą.
Dopiero przed kilku laty ludzie znający się na rzeczy, w tym dietetycy i osoby po studiach na kierunkach lekarskich, zaczęli dochodzić do głosu. Wydarzyło się to w mediach społecznościowych i edukacja pod hasłem “zdrowe odchudzanie” trwa po dziś dzień. Oczywiście jeszcze wiele lat upłynie, zanim wszyscy pozbędziemy się błędnych przekonań i przyjmiemy tę prostą prawdę, że odchudzanie zależy wyłącznie od jednej rzeczy: ujemnego bilansu kalorycznego.
Spis treści
Obliczanie zapotrzebowania
Każda osoba przed rozpoczęciem diety redukcyjnej powinna zapoznać się z dwoma terminami. Podstawowa przemiana materii to ilość kalorii, które potrzebne są organizmowi do przetrwania. Absolutnie nie wolno obcinać swoich kalorii poniżej tej liczby. Całkowita przemiana materii to suma wszystkich kalorii, jakie spalamy do życia i z dodatkowych aktywności. To od tej liczby odcinamy kalorie, by rozpocząć odchudzanie.
Ryzyko liczenia kalorii
Wiele osób, które krytykują samodzielne odchudzanie w ogóle, nie jest zwolennikiem liczenia kalorii. Rzeczywiście przy tej praktyce warto uważać, by nie stać się zakładnikiem własnego planu żywieniowego. Według badań prawdopodobieństwa wpadnięcie w zaburzenia odżywianie z tego właśnie powodu, nie jest jednak wielkie.
Zalety liczenia kalorii
A korzystanie z kalkulatorów ma wiele zalet, zwłaszcza na początku. Pokazuje czarno na białym, ile kalorii przyjmujesz, nawet gdy wydaje ci się, że nie dojadasz a mimo to waga stoi. Uświadamia też na przykład, ile warzyw można musiałabyś zjeść, by nabić tyle kalorii, ile da ci jeden hamburger, który nawet nie nasyci cię na długo. W ten sposób dopasowuje się perspektywę, co zdecydowanie ułatwia odchudzanie.
Oczywiście nie wszystkie składniki, które składają się na naszą dietę, są tak mało kaloryczne, jak większość warzyw. Nie należy bać się wypełniać swojego jadłospisu innym jedzeniem, także tym bardziej kalorycznym.
Kasze czy pieczywo to oczywiste składniki diety i nie trzeba z nich rezygnować. Podobnie jest z ryżem, który dodatkowo ma tę cechę, że często kojarzy się z budowaniem masy mięśniowej. Ma to związek z wysoką zawartością białka. Kto z nas nie zna osoby skupionej na budowaniu masy mięśniowej, która wręcz wbrew sobie zajada się znaczącymi porcjami ryżu i gotowanego kurczaka. Stąd też często pada pytanie: czy ryż nadaje się do diety odchudzającej?
Ryż – kalorie
Ryż jak najbardziej sprawdzi się w odchudzaniu. Ogólnie nie warto dzielić produktów na dobre i złe, możesz jeść wszystko, będąc na diecie, ale świadomie i w odpowiednich ilościach. A jak ryż wygląda w liczbach? 100 gramów ugotowanego ryżu białego to 130 kcal. Spalenie takiej liczby kalorii wymagałoby spędzenie mniej niż kwadransa na rowerze. Nie jest najgorzej.
Ranking produktów na Odchudzanie - Czerwiec 2023 r.
Czym są tabletki na odchudzanie oraz analiza.
Ostatnia aktualizacja rankingu: 04.12.2024
Rodzaje ryżu
Więc jeśli masz już dość wariacji na temat kasz czy gotowanych ziemniaków, to śmiało możesz rozpocząć kombinowanie w kuchni z ryżem. W tym przypadku opcje nie skończą się tak szybko, bo do wyboru masz wiele rodzajów ryżu:
- ryż biały
- ryż brązowy
- ryż czerwony
- ryż żółty
- ryż jaśminowy
- ryż basmati
- ryż dziki.
Jakie zalety ma ryż?
Ryż charakteryzuje się takimi właściwościami, jak dostarczanie węglowodanów, magnezu i licznych witamin. Jest lekkostrawny, bo to zboże, które ludzki organizm przyswaja najprościej. Jego składniki zbawiennie wpływają na procesy trawienne, a sam trawi się wyjątkowo powoli. Widzisz już, jak to się dzieje, że połączenie: odchudzanie plus ryż jest tak udane i nie należy się go bać i unikać?
Ryż i przygotowanie
Wymarzony efekt przy gotowaniu ryżu to otrzymanie sypiących się ziarenek. Uzyskanie tego nie jest proste. Spróbuj wsypać przepłukany skrupulatnie ryż do gotującej się wody. Ustal ilość wody i ryżu w proporcji 1:2. Gdy woda z ryżem zagotuje się, zmniejsz ogień i nie mieszaj! Po kilkunastu minutach ryż powinien być gotowy. Jeżeli jeszcze nie jest, poczekaj. Jeśli coś ci nie wyjdzie, nie przejmuj się. Gotowanie ryżu to dość trudna sztuka, a nawet lepiący się jest zdatny do spożycia i dość smaczny. Najważniejsze, żeby nie był twardy lub przypalony.
Zastosowanie
Nie masz pomysłu na to, jak możesz wykorzystać przygotowany dokładnie ryż? Nie będziesz miał problemu, by znaleźć inspirację, na przykład w książkach kucharskich, ponieważ ryż jest w kuchni wykorzystywany na wiele sposobów i podawany w ramach każdego posiłku w ciągu dnia.
Ryż na śniadanie
Próbowałaś już owsianki i jaglanki w każdy możliwy sposób? I na słodko i na słono? Jeżeli rozpoczęłaś odchudzanie to pewnie tak, bo to najbardziej polecane śniadanie na redukcji, głównie dlatego, że modyfikując dodatki, możesz łatwo dostosować smak do twojego gustu, a samo śniadanie długo będzie utrzymywało twoje ciało w uczuciu sytości, przy stosunkowo niskiej kaloryczności. Z ryżem będzie podobnie. Ryżanka to błyskawiczne do przygotowania śniadanie, które możesz dowolnie mieszać z ulubionymi owocami. Spróbuj wersji z musem jabłkowym i suszoną śliwką albo miodem i karmelizowaną gruszką z migdałową posypką. Nie będziesz chciała jeść już niczego innego!
Ryż na obiad
Obiady na bazie ryżu to prawdopodobnie najszersza możliwa kategoria. Możesz tutaj zaszaleć i przygotować domowe sushi albo polskie, tradycyjne gołąbki. Często ryż miesza się z meksykańskimi sosami albo przygotowuje się wygodne, idealne dla zapracowanych dania jednogarnkowe z warzywami i, na przykład, mielonym mięsem lub tofu. Ryż sprawdzi się też z przysmażanymi gotowymi mieszankami warzywnymi, w towarzystwie kurczaka w przyprawach. Możesz przygotować wegańskie kotleciki ryżowe. Tak naprawdę ogranicza cię tylko wyobraźnia.
Ryż na kolację
Kolacja z ryżem nie musi stanowić odgrzanej, pozostałej części obiadu. Nie jest to wykluczone, ale z pewnością też nie ma takiej konieczności. Na kolację świetnym pomysłem będzie przygotowanie risotto. Przy okazji możesz wykorzystać wiele warzyw, dzięki czemu nasycisz się na tyle, by nie zgłodnieć przed porankiem.
Ryż jako Deser
Słodycze to ostatnia rzecz, z którą mogłoby kojarzyć się odchudzanie. A niesłusznie, bo warto rozsmakować się w dietetycznych deserach, w których ryż mieszamy z płatkami owsianymi i owocami, na przykład jabłkiem z cynamonem. Dzięki temu, nawet największy fan słodkości, odsunie od siebie pokusę sięgnięcia po wysoko przetworzone słodycze ze sklepowych półek.
Jadłospis
Jak widzisz dałoby się ułożyć tygodniowy jadłospis oparty wyłącznie na ryżu. Oczywiście nie warto tego robić, bo różnorodność w posiłkach jest bardzo istotna dla naszej głowy, a także by zapewnić różne składniki odżywcze, które w ryżu się nie znajdują, a które są konieczne do funkcjonowania.
Ryż – cena
Cena ryżu to jego kolejna zaleta – jego cena zaczyna się od nawet trzech złotych. Oczywiście cena ta zmienia w zależności od wybranego rodzaju ryżu, czy wielkości paczki.
Gdzie kupić ryż?
Ryż możesz kupić absolutnie wszędzie. Każdy sklep jest zaopatrzony w co najmniej kilka kilogramów. Jeżeli zależy ci na większej różnorodności, to udaj się do wybranego hipermarketu. Możesz też zamówić ryż online, podobnie jak i inne produkty.
Podsumowanie
Chyba nie ma już żadnych wątpliwości, że odchudzanie w żadnym wypadku nie kłóci się z jedzeniem ryżu. Wręcz przeciwnie dobrze wkomponowany sprawdzi się znakomicie nie tylko, dlatego że jest doskonałą, łatwostrawną i niskokaloryczną bazą do tysięcy potraw, ale też z powodu jego działania na ludzki organizm. To wszystko oraz prostota w przygotowaniu i bardzo niska cena, powinno sprawić, że ryż stanie się królem naszego stołu podczas diety redukcyjnej i nie tylko.
Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.