Właściwe dawkowanie Ashwagandha

Znana w medycynie indyjskiej ashwagandha jest popularnym środkiem leczniczym stosowanym w leczeniu wielu schorzeń ze względu na działanie łagodzące stres i modulujące gospodarkę hormonalną. W wielu preparatach producenci podają zalecenia dotyczące dawkowania dla konsumenta. Ale czy te zalecenia dotyczące dawkowania są rzeczywiście takie same dla wszystkich? Każdy organizm jest inny i nie wszyscy użytkownicy przyjmują rośliny z tych samych powodów. Dlatego dawkowanie rodzi wiele pytań.

W tym artykule odpowiedzieliśmy na kilka ważnych pytań dotyczących dawkowania ashwagandhy. Wyjaśniamy, jak dobrać odpowiednią dawkę leku, jak długo działa i jak długo można go przyjmować. Przedstawiamy także niektóre badania kliniczne i informujemy o możliwości przedawkowania.

Co powinieneś wiedzieć o dawkowaniu ashwagandhy?

Ashwagandha może być stosowana w różny sposób w różnych dolegliwościach. Dlatego różni konsumenci mogą stosować preparaty w różny sposób, jeśli chodzi o wielkość dawki i czas przyjmowania.

Dlatego też poniżej podsumowaliśmy najważniejsze informacje dotyczące poszczególnych dawek, czasu trwania działania i czasu stosowania leku. Przedstawiliśmy także pokrótce wyniki różnych badań nad ashwagandhą i wyjaśniliśmy, kiedy dochodzi do przedawkowania.

Jaka jest optymalna dawka Ashwagandhy?

Każdy organizm jest inny. Dlatego dawkowanie Ashwagandhy należy dostosować indywidualnie. Dawkowanie zależy głównie od rodzaju choroby, w której jest stosowany, lub celu, do którego jest przeznaczony. Poniżej znajduje się lista dawek zalecanych przy różnych schorzeniach, menopauzie i budowie mięśni, które wykazały znaczące pozytywne wyniki w badaniach klinicznych.

  • Budowanie mięśni: Przyjmowanie 300 mg wyciągu z ashwagandhy dwa razy dziennie może mieć pozytywny wpływ na zwiększenie masy i siły mięśni.
  • Zwiększenie poziomu testosteronu: W jednym z badań 75 bezpłodnych mężczyzn przyjmowało codziennie 5 g sproszkowanego korzenia rozpuszczonego w mleku, dzięki czemu ich poziom testosteronu znacznie wzrósł.
  • Problemy ze snem: 300 mg ekstraktu z ashwagandhy dwa razy dziennie może poprawić jakość snu i przyspieszyć proces zasypiania.
  • Stres, depresja, lęk i ataki paniki: 300 mg wysoko skoncentrowanego ekstraktu dwa razy dziennie może obniżyć poziom kortyzolu w surowicy krwi.
  • Niedoczynność tarczycy: Dawka dobowa 600 mg może doprowadzić do normalizacji niedoczynności tarczycy.
  • Niewydolność nadnerczy: Codzienne przyjmowanie 120-250 mg wysokiej jakości ekstraktu z ashwagandhy może być korzystne w przypadku niewydolności nadnerczy.
  • Dla psów: 1,2-2,4 g dziennie należy wymieszać z karmą dla psa. Ilość ta odpowiada zazwyczaj jednej lub dwóm tabletkom na dobę.
Przeczytaj również:  Witamina D – Dawkowanie i właściwości. Jaka najlepsza?

Ashwagandha może być również przepisywana dzieciom. Badania kliniczne wykazały, że przyjmowanie 2,4 do 4 gramów (od 3 do 7 lat) lub 6 do 8 gramów (od 8 do 12 lat) u dzieci poprawia siłę i witalność mięśni. Należy jednak zauważyć, że dzieciństwo to czas rozwoju i nie można wyciągać jednoznacznych wniosków na temat pozytywnego wpływu proszku na dzieci.

Oprócz recepty ważne jest, aby upewnić się, że preparat zawiera wystarczającą ilość sosanoli. Dzieje się tak dlatego, że aktywnym składnikiem odpowiedzialnym za działanie ashwagandhy jest sosanolid. Przy ustalaniu właściwej dawki należy również wziąć pod uwagę wagę, wiek i sposób odżywiania. Dlatego przez pierwsze 2-3 dni zaleca się stosowanie mniejszej dawki. Jeśli dawka jest dobrze tolerowana przez organizm, można ją stopniowo zwiększać.

Przez jaki okres czasu należy przyjmować preparat?

Ashwagandha może być przyjmowana codziennie. Wielu producentów preparatów zaleca jednotygodniową przerwę po 4-5 tygodniach, aby nie dopuścić do wytworzenia się tolerancji organizmu na substancję czynną.

Kiedy można spodziewać się efektów?

Jeśli zażywa się Ashwagandhę w celu poprawy snu lub z powodu braku energii, efekt powinien pojawić się natychmiast. Dlatego zaleca się przyjmowanie go na krótko przed pójściem spać. Jeśli jest stosowany w celu zmniejszenia stresu, efekt można zauważyć po 4 tygodniach. Osiągnięcie jeszcze silniejszego efektu może trwać do 8 tygodni.

Ponieważ Ashwagandha działa u psów tylko przez tydzień, należy ją podawać na tydzień przed stresującym wydarzeniem. Aby uzyskać optymalny efekt, lek należy przyjmować regularnie. Nawet przy działaniu hormonalnym i wzmacniającym mięśnie, efekty mogą być widoczne dopiero po 8 tygodniach.

Początek działania:

  • W przypadku problemów ze snem: Natychmiast
  • W przypadku budowy mięśni, wzrostu testosteronu, niewydolności nadnerczy i niedoczynności tarczycy: 8 tygodni
  • Na stres, lęk, depresję i ataki paniki: 4-8 tygodni.
  • Dla psów: 1 tydzień

Czy wysokie dawki ashwagandhy mogą być stosowane w walce z chorobami?

Liczne badania wykazały, że ashwagandha może mieć pozytywny wpływ na stres, depresję, zaburzenia lękowe, ataki paniki, niewydolność nadnerczy i niedoczynność tarczycy. Z tego powodu wiele osób stosuje ją do zwalczania tych chorób. Jednak wiele z nich nie zawsze okazuje się korzystnych.

Nie zaleca się stosowania dużych dawek rośliny. W każdym przypadku osoby cierpiące na tę chorobę powinny skonsultować się z lekarzem i omówić odpowiednie leczenie. W takim przypadku można zaplanować przyjmowanie ashwagandhy jako dodatkowego działania wspomagającego.

Przeczytaj również:  Tryptofan

Ważne fakty

  • Dawkowanie zależy głównie od celu, jaki chce się osiągnąć poprzez przyjmowanie Ashwagandhy. Inne ważne czynniki to masa ciała, wiek i dieta.
  • Można ją przyjmować codziennie. Dotychczasowe badania nie wykazały jeszcze tolerancji substancji czynnej.
  • Preparat nie powinien być przyjmowany w dawce większej niż 1500 mg. W przypadku przedawkowania może wystąpić dyskomfort w jamie brzusznej, biegunka lub nudności.

Czy można przedawkować ashwagandhę?

Nadmierne ilości ashwagandhy mogą powodować rozstrój żołądka, biegunkę lub nudności. Dzieje się tak, ponieważ organizm stara się wydalić nadmiar substancji. Nie odnotowano jednak żadnych szkodliwych długoterminowych skutków ubocznych. Nie należy przyjmować więcej niż 1500 mg na dobę.

Należy zawsze zwracać uwagę na dawkowanie ashwagandhy. Kapsułki są bardzo łatwe do dawkowania, natomiast ekstrakty, herbaty lub proszki trudniej jest dawkować. W przypadku ekstraktów i proszków można przedawkować lub przedawkować zbyt małą dawkę, jeśli ilość leku nie zostanie prawidłowo odmierzona. Jeśli pomylisz się podczas przygotowywania herbaty, nie możesz mieć pewności co do jej ilości.

Jaka jest opinia producentów na temat dawkowania?

Zgodnie z prawem niemieckim producenci suplementów diety są zobowiązani do podawania dawki. Wskazania te są jednak tylko zaleceniami dotyczącymi dawkowania. Instrukcje często różnią się w zależności od producenta i zazwyczaj nie są kompletne.

Ponieważ nie wszyscy użytkownicy przyjmują ashwagandhę w tym samym celu, zalecana dawka nie jest odpowiednia dla wszystkich. Dlatego też dawkowanie należy dostosować do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Co badania i nauka mówią o dawkowaniu Ashwagandhy?

Obecnie nie ma długoterminowych badań, które dostarczałyby informacji na temat skuteczności Ashwagandhy przyjmowanej codziennie. Dotychczasowe badania wykazały jednak, że organizm nie wytwarza tolerancji. Nie ma więc powodu, dla którego roślina ta nie powinna być przyjmowana codziennie. Nie można jednak wykluczyć niepożądanych skutków ubocznych.

Przeprowadzono wiele badań nad jej skutecznością w leczeniu różnych chorób. Obecnie nie ma jednak badań dotyczących zaleceń w zakresie dawkowania. W tej części przedstawiono cztery badania kliniczne nad działaniem ashwagandhy w różnych warunkach stosowania i w różnych dawkach.

Badanie wpływu na budowę mięśni

W innym badaniu klinicznym badano związek między aktywnym składnikiem ashwagandha a budową mięśni. Pięćdziesięciu siedmiu młodych mężczyzn (w wieku od 18 do 50 lat) zostało wybranych losowo i uczestniczyło w tym badaniu przez osiem tygodni.

Przeczytaj również:  Niedobór testosteronu - objawy i przyczyny.

Dwadzieścia dziewięć z nich zostało losowo przydzielonych do otrzymania tej dawki, podczas gdy 28 innych otrzymało placebo. Pierwsza grupa otrzymywała 300 mg ekstraktu dwa razy dziennie. Druga grupa otrzymała placebo ze skrobią. Badanie to wykazało, że przyjmowanie ashwagandhy znacząco zwiększyło masę i siłę mięśni.

Badanie wpływu na stres, lęk i depresję

W badaniu klinicznym badano działanie ekstraktu z ashwagandhy u zdrowych osób dorosłych. Grupa 1 otrzymywała kapsułki zawierające 125 mg ekstraktu, a grupa 2 – 300 mg dwa razy dziennie przez 8 tygodni. Grupa 3 otrzymała preparat placebo. W grupach 1 i 2 stwierdzono znaczne obniżenie poziomu kortyzolu. Grupa 3 nie wykazała żadnych zmian.

Badanie wpływu na czynność tarczycy

W badaniu klinicznym wykazano, że 600 mg ekstraktu ashwagandhy dziennie poprawia funkcjonowanie tarczycy. W tym przypadku pacjentom z niedoczynnością tarczycy podawano 18-50 dawek przez 8 tygodni. Poziom tarczycy u tych pacjentów znacznie się unormował w porównaniu z pacjentami przyjmującymi placebo.

Badania nad skutkami niedoboru testosteronu

W badaniu klinicznym mężczyźni z nadwagą w wieku od 40 do 70 lat zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwsza grupa otrzymywała ekstrakt z ashwagandhy z 21 mg witanolidu dziennie przez 16 tygodni. Druga grupa przez ten sam okres otrzymywała placebo. W drugiej grupie nie zaobserwowano żadnych zmian w poziomie testosteronu, natomiast w pierwszej grupie poziom testosteronu wzrósł o 14,7%.

Analiza

Zalecenia producenta dotyczące dawkowania podane w ulotce ashwagandha mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Zawsze myśl o celach, które chcesz osiągnąć, biorąc udział w programie. Należy jednak pamiętać, że roślina nie jest panaceum. Nawet bardzo duże dawki nie zwalczają chorób. Może mieć pozytywny wpływ na stan organizmu i być stosowany jako środek pomocniczy.

Czas stosowania zależy od konkretnej choroby, dlatego nie ma uniwersalnego czasu trwania ani zaleceń dotyczących stosowania. Ponieważ roślina ta jest środkiem naturalnym, do tej pory odnotowano tylko kilka skutków ubocznych. Jednak ashwagandha powinna być zawsze stosowana ostrożnie i z umiarem, a dawka nie powinna przekraczać 1500 miligramów dziennie.

Alicja Król

✓ Zweryfikowany
Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

Autorem artykułu jest Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

✓ Zweryfikowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *