Dieta na bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach

Istotne znaczenie w łagodzeniu nieprzyjemnych doznań oraz wydłużaniu okresu remisji ma dieta. Może mieć ona charakter lekkostrawny lub eliminacyjny. Wszystko zależy od przyczyn powstawania dolegliwości. Warto też zadbać o higienę jedzenia, czyli m.in. regularność jedzenia czy wielkość porcji.

Modyfikacja nawyków żywieniowych

dieta jelitaKiedy bulgotanie w brzuchu czy uczucie przelewania w jelitach nie są związane z zaburzeniami pracy układu trawiennego, a stanowią wynik prawidłowego pasażu treści pokarmowej i funkcjonowania mięśni gładkich narządów trzewnych, leczenie nie jest wymagane. Aby ograniczyć jednak hałaśliwość odgłosów dochodzących z brzucha, warto zadbać o modyfikację pewnych nawyków żywieniowych. Wskazane jest wolne tempo jedzenia połączone z pobieraniem niedużych kęsów i dokładnym przeżuwaniem. Łapczywe spożywanie w biegu może zwiększać ryzyko powstawania nie tylko efektu burczenia, ale także innych dolegliwości, np. przejedzenia, zgagi, czkawki czy zaparć.

Ważna jest również częstotliwość posiłków i wielkość porcji. Postaraj się o regularne pory jedzenia co najmniej 3 najważniejszych posiłków dziennie (śniadania, obiadu i kolacji), a pomiędzy nimi sięgaj po zdrowe przekąski. W ten sposób utrzymasz proces trawienia na optymalnym poziomie i nie dopuścisz do braku treści pokarmowej w przewodzie, co właśnie bywa przyczyną odgłosów ze strony trzewi. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie https://badaniakrwi.pl/bulgotanie-w-brzuchu-przyczyny-i-zapobieganie/. Tego typu zasady są także cenne podczas leczenia uczucia przelewania się w jelitach i burczenia w brzuchu powstałych w efekcie chorób układu trawiennego. 

Jedz lekkostrawnie

Dieta lekkostrawna stanowi optymalny sposób żywienia podczas walki z dolegliwościami tego typu. Jej istotą jest dostarczanie organizmowi produktów łatwo ulegających trawieniu, nieobciążających przewodu pokarmowego. Dzięki temu zmniejsza ona ryzyko zalegania treści lub przechodzenia jej zbyt szybko. Dieta lekkostrawna wyklucza produkty bogate w błonnik pokarmowy (bogatoresztkowe), wzdymające (rośliny strączkowe), a także tłuste. Unikaj stosowania niektórych przypraw, w tym soli, octu czy chilli, a także technik kulinarnych, głównie smażenia i grillowania. Sięgaj po warzywa i owoce, ryby i białe mięso. Smalec i margarynę zastąp olejami tłoczonymi na zimno lub oliwą czy masłem. Uważaj też podczas komponowania potraw. Nie łącz surowych warzyw i owoców, z wyjątkiem zielonolistnych z owocami w postaci szejków. Nie są wskazane także owoce z produktami mlecznymi. Zadbaj o florę bakteryjną jelit, sięgając po zioła i probiotyki ( kiszonki, jogurty, maślanki). Pamiętaj o nawadnianiu organizmu!

Eliminuj z diety

Jeśli Twój organizm jest obciążony nietolerancją pokarmową, dietę lekkostrawną należy dodatkowo zmodyfikować. Przede wszystkim odstaw produkty wywołujące nadwrażliwość organizmu. Aby dowiedzieć się, jakie składniki stwarzają dla Ciebie zagrożenie, niezbędne jest przeprowadzenie dokładnej diagnostyki, czyli odpowiednich testów i badań. Znając wyniki, możesz wykluczyć z diety właściwe produkty, np. te zawierające gluten czy laktozę.

Redakcja

✓ Zweryfikowany
Redakcja

Autorem artykułu jest Redakcja

✓ Zweryfikowany
Opublikowano w kategorii Diety

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *