Dzienne zapotrzebowanie na witaminę B12

Witamina B12 jest bardzo ważną witaminą dla organizmu człowieka. Problem polega na tym, że ludzie nie potrafią sami wytwarzać tego pierwiastka śladowego. Dlatego ludzie muszą przyjmować witaminę B12 w postaci białka (zwierzęcego).

W tym artykule przedstawimy informacje na temat dziennego zapotrzebowania na witaminę B12. Przedstawiamy również wskazówki i porady, jak zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na witaminę B12 w inny sposób niż za pomocą suplementów. Najważniejszym jednak zagadnieniem jest przegląd dziennego zapotrzebowania człowieka na witaminę B12.

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę B12: co musisz wiedzieć

Zebraliśmy najważniejsze pytania i odpowiedzi dotyczące dziennego zapotrzebowania na witaminę B12. Ważne jest, aby dobrze znać ten temat. Niedobór dziennego zapotrzebowania na witaminę B12 może mieć poważne konsekwencje w dłuższej perspektywie. Niniejszy artykuł zawiera również informacje na ten temat.

Ważne fakty w skrócie

 • Witamina B12 musi być przyjmowana regularnie, aby uniknąć problemów zdrowotnych. Przedawkowanie jest prawie niemożliwe.
 • Niedobór witaminy B12 może mieć katastrofalne skutki i należy go za wszelką cenę unikać. Dlatego należy zadbać o spożywanie odpowiedniej ilości witaminy B12 z pożywieniem lub w postaci suplementów diety.
 • Różne grupy ludzi mają różne dzienne zapotrzebowanie na witaminę B12. Dlatego zawsze należy upewnić się, że ilość witaminy B12 dostarczanej z pożywienia lub suplementów jest wystarczająca dla każdego człowieka.

Jak duża dawka jest przeznaczona dla ludzi?

W celu pokrycia dziennego zapotrzebowania na witaminę B12 należy uwzględnić i przestrzegać wartości podanych w poniższej tabeli. Jak widać, dzienne zapotrzebowanie na witaminę B12 zależy częściowo od wieku:

 • Niemowlęta do 4 miesiąca życia: 0,5 µg
 • Niemowlęta do 12 miesiąca życia: 1,4 µg
 • Dzieci do 15 lat: 1,5-4 µg 1,5-4 µg
 • Nastolatki, młodzież i dorośli: 4 µg
 • Kobiety w ciąży 4,5 µg
 • Kobiety karmiące piersią 5,5 µg

Regularne przyjmowanie witaminy B12 jest ważne, aby uniknąć jej niedoboru i jego skutków. Można to zapewnić dzięki pokarmom zawierającym witaminę B12 lub suplementom witaminy B12. Oczywiście użytkownik może sam zdecydować, która opcja jest dla niego najlepsza.

Zalecenie Uniwersytetu Harvarda dla dorosłych wynosi 6 µg witaminy B12 dziennie. Widzimy więc, że istnieją różne opinie na temat dziennego zapotrzebowania. Jeśli więc ograniczysz się do 4-6 µg, powinieneś być w wystarczającym zakresie dla organizmu.

Dlaczego witamina B12 jest potrzebna?

Ludzie potrzebują witaminy B12, aby zapobiegać ewentualnym chorobom lub infekcjom. Organizm nie potrafi jednak sam wytwarzać witaminy B12, dlatego też suplementacja lub odpowiednie spożycie są szczególnie ważne, aby uniknąć niedoboru witaminy B12. Można ją uzyskać z białka zwierzęcego lub z suplementów diety.

Ale do czego dokładnie służy witamina B12 w organizmie człowieka?

Witamina B12 jest odpowiedzialna za prawidłowe tworzenie krwi i podział komórek, dlatego jest niezbędna. Mówi się również, że wzmacnia układ odpornościowy i psychikę. Zmniejsza również ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia i śmiertelność z nimi związaną. Witamina B12 wspomaga również funkcje poznawcze oraz pamięć krótko- i długotrwałą.

Wegetarianom i weganom stosunkowo trudno jest znaleźć te białka w swojej diecie, ponieważ występują one głównie w mięsie i produktach mlecznych. Dlatego ta grupa osób jest szczególnie narażona na niedobór witaminy B12. To samo dotyczy kobiet w ciąży, niemowląt i małych dzieci, które mają zwiększone zapotrzebowanie na witaminę B12.

Które produkty spożywcze pokrywają dzienne zapotrzebowanie na witaminę B12?

Witaminę B12 można dostarczać na dwa sposoby, aby uniknąć jej niedoboru w dłuższej perspektywie. Albo poprzez suplementy witaminy B12, albo poprzez żywność zawierającą witaminę B12. Jeśli w celu zaspokojenia dziennego zapotrzebowania na witaminę B12 wybieramy produkty spożywcze zawierające witaminę B12, należy zadać sobie pytanie, które to dokładnie produkty. Aby ułatwić przegląd tych produktów, poniżej przedstawiono ich listę.

 • Płatki śniadaniowe
 • Owoce morza/skorupiaki
 • Mięso
 • Ryby
 • Mleko
 • Jaja

Regularne spożywanie tych pokarmów zapobiega niedoborom witaminy B12 oraz związanym z nimi chorobom i dolegliwościom u osób zdrowych.

Czy można przedawkować witaminę B12?

Przedawkowanie witaminy B12 jest mało prawdopodobne, ponieważ nadmiar witaminy B12 jest wydalany z moczem. Oznacza to, że nie istnieje żaden realny limit, ponieważ nie ma możliwości wystąpienia toksyczności lub przedawkowania.

Niedobór witaminy B12 jest zatem znacznie bardziej niebezpieczny niż jej przedawkowanie. Przedawkowanie jest prawie niemożliwe, ale niedobór może prowadzić do problemów zdrowotnych. Upewnij się więc, że przyjmujesz więcej witaminy B12. Lepiej za dużo niż za mało.

Kiedy dzienne zapotrzebowanie na witaminę B12 staje się problemem?

Wiele osób ma trudności z zaspokojeniem dziennego zapotrzebowania na witaminę B12. Dotyczy to w szczególności wegan i/lub wegetarian, którzy nie spożywają pokarmów pochodzenia zwierzęcego. Jeśli więc unikasz produktów pochodzenia zwierzęcego w swojej diecie, powinieneś sięgnąć po alternatywne rozwiązania.

Niedobór witaminy B12 może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Kobiety w ciąży i karmiące piersią są również narażone na ryzyko i powinny zadbać o spożywanie większej ilości produktów bogatych w witaminę B12. Jest to bardzo ważne dla zdrowia ich i ich dziecka.

Niedobór witaminy B12: konsekwencje

Niedobór witaminy B12 objawia się różnymi skutkami ubocznymi, z których niektóre są bardzo nieprzyjemne i niebezpieczne dla zdrowia:

 • osłabienie umysłowe/poznawcze
 • Uszkodzenie nerwów
 • Depresja
 • Zmęczenie
 • Migrena
 • Demencja

Jeśli wystąpi jeden lub więcej z tych objawów, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, aby w odpowiednim czasie otrzymać odpowiednie leczenie. Konsekwencje niedoboru witaminy B12 i związane z nim objawy nie powinny być lekceważone.

Jak objawia się niedobór witaminy B12?

Niedobór witaminy B12 jest trudny do wykrycia, ponieważ jego skutki często ujawniają się dopiero po latach. Organizm ludzki nie jest w stanie samodzielnie wytwarzać witaminy B12. Dlatego też niedobór tej witaminy może wystąpić stosunkowo szybko. Aby uniknąć tej wady lub wykryć ją jak najwcześniej, należy regularnie, co dwa lata, poddawać się badaniom kontrolnym u specjalisty.

Co badania i nauka mówią o dziennym zapotrzebowaniu na witaminę B12?

Aby dowiedzieć się, czy konieczne jest przyjmowanie suplementu witaminy B12, należy wykonać badanie wraz z lekarzem. Może on dostosować potrzebną dawkę, aby uniknąć niedoboru witaminy B12 i jego skutków.

Niektóre suplementy witaminy B12 są sprzedawane w dużych dawkach, co często może prowadzić do przedawkowania. Oficjalne zapotrzebowanie na witaminę B12 wynosi od 2,4 do 6 µg dziennie. Przedawkowanie nie jest jednak niebezpieczne dla organizmu człowieka, ponieważ, jak wspomniano, nadmiar B12 jest wydalany z moczem.

Analiza

Nie należy lekceważyć niedoboru witaminy B12. Witamina B12 jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla organizmu ludzkiego, bez którego bylibyśmy narażeni na pewne konsekwencje. Dlatego za wszelką cenę należy unikać niedoboru witaminy B12. Dlatego tym ważniejsze jest, aby znać swoje dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek.

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę B12 dla osoby dorosłej wynosi 2,4-6 µg. Można ją zwiększyć poprzez spożywanie odpowiedniej ilości pokarmów zawierających witaminę B12 lub przyjmowanie suplementu witaminy B12. Niedobór witaminy B12 jest również o wiele bardziej niebezpieczny niż jej przedawkowanie. Nadmierna ilość jest po prostu wydalana z moczem.

Alicja Król

✓ Zweryfikowany
Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

Autorem artykułu jest Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

✓ Zweryfikowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *