Ile kalorii spala pływanie?

Co raz większy odsetek społeczeństwa cierpi na chorobę związaną z nadmiarem kilogramów. W Unii Europejskiej aż 30–70 procent ludności ma stwierdzoną nadwagę, a 10–30 procent otyłość, co jest wręcz przerażające, a częstotliwość ich występowania wzrosła nawet trzykrotnie od lat 80, czyli na przełomie ostatnich czterech dekad. Niestety nic nie wskazuje na to aby sytuacja się poprawiła w najbliższym czasie. Co raz więcej osób, zwłaszcza kobiet stosuje różne metody na odchudzanie swojego ciała.

Co to właściwie jest i na czym polega otyłość?

Chorobę tą cechuje nieprawidłowa i nadmierna kumulacja tkanki tłuszczowej w organizmie. Jest ona skutkiem zbyt wysokiego spożycia przez człowieka energii (kalorii) w posiłkach, spożywanych przez osobę nią dotkniętą w ciągu dnia. Niestety ilość spożytych kalorii w przypadku osób dotkniętych otyłością przekracza ich dzienne zapotrzebowanie, nie raz w znacznym stopniu przez co ich nadmiar w organizmie gromadzony jest w postaci tkanki tłuszczowej i zbędnych kilogramów, co jest głównym i najczęstszym czynnikiem jej powstawania. Może ona także wynikać z innych, groźniejszych chorób, lub być skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków, takich jak przeciwdrgawkowe. Czynnikami wpływającymi na powstawanie nadwagi są także te pochodzenia behawioralnego, środowiskowego, czy genetycznego (niektóre dzieci mają skłonności do ulegania tej dolegliwości odziedziczone po rodzicach).

Jak rozpoznać otyłość?

W celu rozpoznania otyłości konieczne jest wykonanie trzech podstawowym pomiarów antropometrycznych, w tym masy ciała, wzrostu i obwodu pasa. Powinny być one wykonane w godzinach porannych, z użyciem tego samego urządzenia.


Ranking produktów na Odchudzanie - Czerwiec 2023 r.

Czym są tabletki na odchudzanie oraz analiza.

Ostatnia aktualizacja rankingu: 27.03.2024

Konsekwencje nadwagi

Odpowiada ona za zwiększone ryzyko wystąpienia wielu schorzeń groźnych dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Sprzyja ona wystąpieniu chorób układu krążenia, takich jak miażdżyca, czy choroba niedokrwienna serca. Może ona prowadzić do stłuszczenia wielu narządów, w tym żołądka, nerek, wątroby, co może uderzyć w ich prawidłowe funkcjonowanie. Prowadzi ona do zmniejszenia aktywności fizycznej, co może powodować różnego rodzaju schorzenia, w tym kręgosłupa, spadku witalności, czy załamanie się formy fizycznej i wigoru. Ponadto jej skutkiem są choroby psychiczne, głównie depresja, spowodowane zaniżoną samooceną, a także brakiem akceptacji samego siebie.

Przeczytaj również:  Keto Black - Czy to Oszustwo? Aktualne Opinie i Efekty

Walka z nadwagą

Kluczową kwestią będzie przede wszystkim zmiana złych przyzwyczajeń żywieniowych, oraz znaczne zwiększenie aktywności fizycznej, poprzez częstsze spacery, czy też uprawianie różnej maści sportów. Ważna jest ponadto odpowiednio dobrana, niskokaloryczna dieta, dostarczająca do naszego organizmu właściwą dla niego ilość składników odżywczych niezbędnych dla jego prawidłowego funkcjonowania. Dodatkowym wparciem może być tęż zażywanie (dostępnego bez recepty) chitozanu, naturalnej substancji, której działanie polega głownie na zmniejszeniu wchłaniania tłuszczów z pożywienia.

Idealny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów

Tak jak już wcześniej wspomniałem w kwestii walki z nadwagą jedną z kluczowych kwestii jest odpowiednia aktywność fizyczna. Idealnym jej rodzajem jest reguralne uprawianie pływania. Dzięki tej czynności nadmiar tłuszczu z organizmu zniknie, co więcej, nasz kręgosłup zostanie wzmocniony, a zdrowie poprawione.

Pływanie a spalanie kalorii

Każdy z was na pewno nie raz podczas czytania tego tekstu zastanawiało się ile zbędnych kalorii mógłby spalić dzięki pływaniu. Już śpieszę z pomocą. Jednym z najbardziej skutecznych stylów pływania w walce z nadwagą i nadmiarem tkanki tłuszczowej jest pływanie stylem klasycznym. Dzięki niemu możesz spalić ponad 200 kcal, co jest fajnym rezultatem. Proces spalania kalorii podczas pływania następuje już po zaledwie 20 minutach wysiłki, a w zależności od stylu i intensywności naszego wysiłki wydatek energetyczny może wynieść nawet blisko 1000 kcal. No nie oszukujmy się, to 2/5 dziennego zapotrzebowania osoby dorosłej. Może zrobimy pewne porównanie? Przedstawię wam najskuteczniejsze rodzaje pływania względem spalania kalorii, oraz rezultaty ich stosowania przez godzinę. Zacznijmy może od wspomnianego już stylu klasycznego, dzięki niemu w ciągu jednej godziny spalimy 500 kalorii, sytuacja wygląda dokładnie tak samo w przypadku stylu grzbietowego. Wszystko ma się trochę lepiej w kwestii Aqua Areobiku, oraz kraula. W przypadku pierwszego pozbędziemy się aż 650 kcal, a drugiego niewiele mniej, bo równiutkie 600. Najlepiej stan faktyczny występuje w przypadku tzw. delfina. Jest to jeden z najcięższych do wyuczenia i stosowania, zwłaszcza na długie dystanse rodzaj tej aktywności fizycznej, bowiem wymaga ogromnego zaangażowania całego ciała, ale dzięki niemu w ciągu zaledwie jednej godziny pozbędziemy się niemalże 1000 kalorii!!! Ilość traconej tkanki tłuszczowej podczas pływania zależy także od wagi ciała, a nawet od warunków środowiskowych w których pływasz. Im więcej ważysz i im zimniejsze jest środowisko, tym więcej i szybciej możesz tracić kalorie. Jak sytuacja wygląda w przypadku określonego dystansu? Przepłynięcie pełnego kilometra może pozwolić nam na spalenie od 200 do 500 kalorii w zależności od masy ciała płynącego, oraz warunków w jakich przeprowadza on trening.

Przeczytaj również:  Slim Essence - Opinie i analiza produktu na odchudzanie

Jak właściwie stosować pływanie w przypadku walki z nadwagą?

Aby treningi na pływalni w ogóle przyniosły jakiekolwiek efekty, sesje należy zacząć od półgodzinnych wizyt na basenie co najmniej 2–3 razy w tygodniu. Po upływie czasu, a także wzmocnieniu witalności, oraz kondycji potrzeba stopniowo wydłużać wysiłek do maksymalnie 40, może 50 minut. Niezwykle ważną kwestią jest ponadto urozmaicenie pływania. Nie musimy bowiem za każdym razem pływać tym samym stylem, jest to monotonne. Zbędną rzeczą jest także chodzenie na basen dzień w dzień. Należy pamiętać, że co za dużo to niezdrowo, a zbytnie wycieńczenie naszego organizmu może wpływać na niego w sposób niezwykle niekorzystny. Powinien on mieć czas na odpoczynek i regenerację.

Czy samo pływanie nam wystarczy?

Niestety skuteczny proces odchudzania składa się z wielu uzupełniających się wzajemnie składowych. Sama aktywność fizyczna nam niestety nie wystarczy. Musi być ona połączona z odpowiednią dietą, oraz właściwymi nawykami żywieniowymi. Nie ma większego sensu pływanie, gdy będziemy spożywać ponad 3500 kcal, podczas niewłaściwe odżywianie się.

Basen, a cellulit

Pływanie to niezwykle doskonała odpowiedź w walce z cellulitem. Powoduje ono nie tylko skutecznie spala zbędne kalorie. Woda doskonale masuje skórę i znajdujące się pod nią tkanki. Podczas dużego wysiłku krążenie krwi jest o wiele lepsze, a przez ten fakt do komórek dociera znacznie więcej tlenu niż zwykle. Regularne uprawianie pływania znacznie zwiększy prawdopodobieństwo, na to iż wrośnięty w skórę człowieka cellulit zostanie wyraźnie zredukowany. Ponadto podczas pływania pracują niemal wszystkie mięśnie w naszym ciele, w konsekwencji czego nasze ciało się wyrzeźbi, staje się smuklejsze, bardziej proporcjonalne.

Przeczytaj również:  Keto Slim – Opinie oraz efekty i cena – Uważaj na Oszustwo

Czym jest cellulit?

Cellulit, czyli tak zwana skórka pomarańczowa to nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej w organizmie, prowadzący do zmian w tkance podskórnej. Jest on problemem dotykającym znaczny odsetek kobiet na całym świecie. Dotyczy on zarówno osób młodszych, znajdujących się dopiero w okresie dojrzewania, jak i dorosłych, dawno już dojrzałych. Cellulit formuje się z powodu ucisku adipocytów na tkanki, polegającym na powiększaniu się ich, oraz napieraniu na naczynia krwionośne, czy limfatyczne. Powoduje to miejscowe osłabienie krążenia krwi, co prowadzi z kolei do dysfunkcji przemiany materii w komórkach. W wyniku czego mają one niezwykłe trudności w przyswajaniu tlenu i kluczowych składników odżywczych, a także wydalaniu zbędnych toksyn. Powodują go nadwaga, zbyt mała aktywność fizyczna, oraz siedzący tryb życia, źle dobrana dieta, nałogowe palenie papierosów, problemy z układem krążenia, duże wahania wagi, w tym także w okresie ciążowym i po ciążowym, ponadto wady postawy.

Alicja Król

✓ Zweryfikowany
Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

Autorem artykułu jest Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

✓ Zweryfikowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *