Jaki liofilizator kupić do laboratorium?

Jednym z urządzeń stosowanych w laboratoriach jest liofilizator.

Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Jaki urządzenie kupić? Gdzie i kiedy go zastosować?

Proces liofilizacji, czyli suszenia sublimacyjnego substancji wstępnie zamrożonych, jest bardzo szeroko stosowany w laboratoriach chemicznych, laboratoriach biochemicznych oraz laboratoriach biologii molekularnej oraz biotechnologicznych. W laboratoriach przy zakładach farmaceutycznych proces liofilizacji stosuje się do suszenia oraz zagęszczania substancji, szczególnie substancji termolabilnych. Oddzielnym zagadnieniem jest produkcja liofilizowanej żywności (kawy, owoców, mięsa), gdzie w zakładach spożywczych wykorzystywane są ogromne liofilizatory przemysłowe, a w laboratoriach na mniejsza skalę liofilizatory półprzemysłowe i typowo laboratoryjne. W przypadku osuszania zbiorów bibliotecznych, zabytków i innych archeologicznych okazów również są wykorzystywane liofilizatory.

Dlatego też tak ważny jest wybór odpowiedniego urządzenia, liofilizatora, który z jednej strony spełni wszystkie pożądane funkcje a z drugiej nie będzie posiadał zbędnych „dodatków”, które z jednej strony mogą wpłynąć na znaczne zwiększenie ceny urządzenia, a z drugiej mogą być kolejnym źródłem usterek przez które całe urządzenie może zostać wyłączone z użytku.

Liofilizator jest zbudowany z 2 podstawowych elementów – komory w której umieszcza się produkty z których należy usunąć wilgoć poprzez proces sublimacji oraz pompy próżniowej, która pod zmniejszonym ciśnieniem pozwala na łatwiejsze pozbycie się wilgoci, czy rozpuszczalnika z naszej próbki. Dla efektywnego przebiegu procesu ważny jest dobór komory o odpowiednich parametrach – pojemności (wyrażanej w kilogramach wsadu) oraz dobór pompy, która będzie w stanie obniżyć ciśnienie wewnątrz układu do określonej wartości. Należy również pamiętać, iż nasz rozpuszczalnik (lub substancja odzyskiwaną – bo nie zawsze chodzi o pozostałość w komorze wymrażacza a o to co uda się operatorowi „odciągnąć” z próbki) może być substancją żrącą i wtedy należy dobrać pompę o zwiększonej odporności na kontakt z substancjami chemicznymi. Liofilizatory są dodatkowo wyposażone w różnego rodzaju złącza i zawory które pozwalają na przyłączenie naczyń laboratoryjnych. Naczynia laboratoryjne jakie mogą zostać zastosowane w liofilizatorze zależą od tego czy dla Użytkownika ważny jest produkt w postaci otrzymanego wysuszonego wsadu (i wtedy cały rozpuszczalnik można zebrać do jednego większego naczynia), czy istotne są frakcje rozpuszczalnika otrzymywane przy danych temperaturach wymrożenia – co pozwala na uzyskanie szeregu różnych „płynów” a naczyń powinno być odpowiednio więcej – często stosuje się w takim przypadku „nakładkę” zwaną manifoldem.

Przeczytaj również:  Kiedy kobieta w ciąży może skorzystać z konsultacji online?

Wybór liofilizatora nie jest łatwy. Warto zwrócić się do firmy która specjalizuje się w doborze i serwisowaniu specjalistycznego sprzętu laboratoryjnego i ma w tym doświadczenie. Niezawodnym i doświadczonym partnerem, sprzedawcą sprzętu laboratoryjnego jest firma Danlab z Białegostoku, która nie tylko pomoże w wyborze, zainstaluje i przeszkoli, ale może świadczyć długoletnią opiekę gwarancyjną i pogwarancyjną na zakupione światowej klasy urządzenia.

Alicja Król

✓ Zweryfikowany
Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

Autorem artykułu jest Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

✓ Zweryfikowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *