Kurkuma na odchudzanie

Odchudzanie z kurkumą – czy to naprawdę działa? Wiesz, jak to jest: patrzysz w lustro i myślisz, że właściwie mogłabyś zrobić więcej dla siebie i swojego ciała. Niestety, motywacja do wyjścia z rutyny i ćwiczenia nie jest dla każdego. Na szczęście istnieją sposoby, aby ułatwić sobie odchudzanie za pomocą kilku drobnych wskazówek.

W tym artykule chcielibyśmy przedstawić Ci jedną z nich. Podpowiemy Ci, jak możesz zrobić coś dobrego dla swojego organizmu, nie kosztując przy tym tony pieniędzy i pracy. Udzielimy Ci również wszystkich informacji, które są potrzebne, aby schudnąć z kurkumą.

Jeśli chcesz schudnąć z cudownym korzeniem kurkumy, zwykle jest kilka pytań, na które należy odpowiedzieć, zanim zdecydujesz się na regularne jej przyjmowanie. Aby pomóc Ci zrozumieć temat, wybraliśmy wszystkie ważne pytania i odpowiadamy na nie w kolejnych częściach.
Kurkuma - produkt

Kurkuma w kapsułkach – 60 kapsułek – Kup w sklepie

Ważne fakty w skrócie

Kurkuma znana jest również jako korzeń szafranu lub żółty imbir. Swój żółty kolor zawdzięcza głównemu składnikowi aktywnemu – circuminie. Mieszkańcy Azji stosują kurkumę jako lek od 5000 lat.

Jeśli przestrzega się zalecanego dawkowania, kurkuma nie ma skutków ubocznych. Zalecana dawka to do 3 gramów dziennie w postaci proszku i do 1,5 grama dziennie w postaci świeżego korzenia kurkumy.

Kurkuma może przyczynić się do utraty wagi na kilka sposobów. Z jednej strony zawarte w nim gorzkie substancje stymulują produkcję żółci, co pomaga wyeliminować więcej nieprzetworzonego tłuszczu. Z drugiej strony sprawia, że szybciej odczuwasz pełnię. Przyspiesza również metabolizm. Zatem odchudzanie z kurkumą może naprawdę zadziałać!

Czym jest kurkuma i skąd się bierze?

Kurkuma, zwana również żółtym imbirem lub korzeniem szafranu, jest jedną z najzdrowszych przypraw na świecie. Jej żółty kolor pochodzi od jej aktywnego składnika – kurkuminy. Roślina ta pochodzi z Azji Południowej i oprócz zastosowań leczniczych jest również stosowana jako częsta przyprawa w potrawach takich jak curry. Kurkuma rośnie do jednego metra wysokości, a kłącze jest najczęściej używaną częścią.

Kurkuma jest stosowana w Europie i Ameryce od XV wieku. W Azji natomiast od 5 tysięcy lat jest aktywnie wykorzystywany w medycynie ajurwedyjskiej. Ajurweda to tradycyjna medycyna indyjska. Właściwości lecznicze kurkumy zostały obecnie potwierdzone przez liczne badania. Uważa się również za bardzo prawdopodobne, że dzięki kurkumie można schudnąć.

Jakie są różne rodzaje kurkumy?

Istnieje ponad 400 różnych rodzajów kurkumy. Znane są jednak tylko właściwości lecznicze kurkumy długiej urkumin i xanthorrizae. Dzięki obu odmianom odchudzanie z kurkumą jest możliwe. Aby dać Ci pojęcie, wyjaśniamy różnice poniżej:

Turmeric xanthorrizae

Kurkuma xanthorrizae znana jest również jako kurkuma jawajska. Jest to kolejny gatunek kurkumy powszechnie stosowany w celach leczniczych i uzdrawiających. Może dorastać do 1,75 m wysokości i jest uprawiana prawie wyłącznie w Indonezji. Aby dać ci pomysł, wyjaśniamy również zalety i wady tej przyprawy, również w odniesieniu do tematu “odchudzanie z kurkumą”.

Zalety

 • Ma wiele właściwości leczniczych
 • Roślina jest bardzo odporna.

Wady

 • W przypadku przedawkowania mogą wystąpić działania niepożądane
 • Roślina rośnie wolniej
 • Mniej powszechne

Mimo, że kurkuma xanthorrizae ma prawie takie same właściwości lecznicze, to jako roślina lecznicza jest wykorzystywana w znacznie mniejszym stopniu. Wynika to głównie z tego, że jest znacznie rzadsza i dłużej trwa jej wzrost. W związku z tym również ta odmiana jest później zbierana. Ale odchudzanie z kurkumą jest możliwe również w przypadku tego typu.

Kurkumina długa

Kurkumina długa jest najbardziej rozpowszechnioną odmianą rośliny kurkumy i jest najczęściej stosowana jako roślina lecznicza. Poniżej podsumowano zalety i wady tej odmiany. Utrata wagi z tą kurkumą jest również możliwa

Zalety

 • Szybko rosnąca
 • Szeroko rozpowszechniony
 • Posiada również wiele właściwości leczniczych

Wady

 • Może mieć negatywne skutki w przypadku przedawkowania

Circumin longa to rodzaj rośliny, o której często mówi się mówiąc o kurkumie. Szybko rośnie i jest powszechnie dostępna. Jednak w przypadku przedawkowania mogą wystąpić działania niepożądane.

Jak schudnąć z kurkumą?

Kurkuma jest nie tylko lekarstwem na wiele chorób, ale także jest skutecznie stosowana w odchudzaniu. Aby dać ci bardziej szczegółowy przegląd, wymieniliśmy różne efekty kurkumy w poniższej liście. Znajdziesz tu również informacje na temat “odchudzanie z kurkumą”:

 • Zwiększona wydajność: kurkuma zwiększa Twój metabolizm i ogólną wydajność.
 • Lepsze uczucie sytości: dzięki gorzkim substancjom zawartym w kurkumie, można również szybciej poczuć się sytym
 • Zmniejszona produkcja komórek tłuszczowych: aktywny składnik cirumin zakłóca syntezę, która jest niezbędna do tworzenia komórek tłuszczowych
 • Zwiększona produkcja żółci: Produkcja żółci jest stymulowana przez różne substancje gorzkie zawarte w produkcie.

Liczne substancje gorzkie zawarte w kurkumie pobudzają organizm do produkcji żółci. Żółć to płyn, który jest przechowywany w wątrobie. Pobudza wątrobę do eliminacji substancji, które normalnie trudno rozpuszczają się w organizmie. Do tych substancji należy wiele tłuszczów, które następnie są rozkładane i wydalane.

Składnik aktywny cirumin odpowiada między innymi za zakłócanie syntezy kwasów tłuszczowych. Dzięki temu kwasy tłuszczowe nie odkładają się nigdzie i mogą być łatwo wydalane z organizmu. Dodatkowo substancje gorzkie zawarte w kurkumie zapewniają dłuższe i szybsze uczucie sytości. Dzięki temu łatwiej jest schudnąć z kurkumą, ponieważ ogólny głód jest zmniejszony i automatycznie jesz mniej.

Zatem odchudzanie z kurkumą naprawdę jest możliwe. Kurkuma pobudza również metabolizm, co poprawia ogólną wydolność organizmu. Oznacza to, że możesz ćwiczyć bardziej efektywnie i jeść swobodniej, ponieważ spalasz również więcej kalorii. Otyłość przecież często jest spowodowana zaburzeniami metabolicznymi.

Kiedy będą widoczne pierwsze efekty odchudzania z kurkumą?

Kurkuma jest produktem, który należy stosować regularnie i przez długi czas. Stosowanie kurkumy nie prowadzi automatycznie do utraty wagi, ale sprzyja odchudzaniu.

Dokładny czas różni się od osoby do osoby, ale przy regularnym stosowaniu kurkumy, prawdopodobnie wyniki pojawią się szybciej. W każdym razie udowodniono, że odchudzanie jest łatwiejsze z kurkumą niż bez.

Czy są jakieś skutki uboczne odchudzania z kurkumą?

Ponieważ kurkuma jest bardzo silnym produktem, kwestia skutków ubocznych zależy głównie od dawki. Możliwe skutki uboczne przedawkowania, według obserwacji użytkowników i badań, to:

 • ból brzucha
 • suchość w ustach
 • zgaga
 • Wzdęcia
 • mdłości

Ponieważ kurkuma ma szczególnie silne działanie na wątrobę, osoby mające problemy z wątrobą lub kamienie żółciowe nie powinny jej przyjmować lub powinny wcześniej skonsultować się z lekarzem w sprawie wszelkich pytań dotyczących odchudzania z kurkumą.

Gdzie kupić kurkumę?

Utrata wagi z kurkumą może być bardzo prosta. Ponieważ kurkuma jest powszechnie stosowaną przyprawą, na szczęście jest dostępna w prawie wszystkich supermarketach. Supermarkety zazwyczaj oferują wiele produktów z kurkumy. Ponieważ jednak są one przeznaczone głównie do aromatyzowania żywności, ich skład jest nieco inny niż produktów przeznaczonych specjalnie do odchudzania.

Wskazane jest sprawdzenie zawartości circuminy w produkcie. Im wyższa zawartość, tym czystszy produkt. W aptekach można kupić kapsułki z kurkumą, proszek z kurkumy i ekstrakt z kurkumy. Są one bardzo czyste i najlepiej rozwijają swoje działanie. Jeśli chcemy schudnąć z kurkumą, najlepiej wybierać odmiany sprzedawane w aptekach i przeznaczone do tego celu.

Jak należy przyjmować kurkumę na odchudzanie?

Kurkuma jest spożywana w postaci proszku, kapsułek lub ekstraktów, ale świeża bulwa może być również stosowana bezpośrednio w żywności. Najczęściej jednak stosuje się go w postaci proszku lub kapsułek. Proszek można rozpuścić w napojach lub posypać nim jedzenie. Oczywiście dokładne dawkowanie zawsze zależy od ilości składników w każdym produkcie, więc dawkowanie może się różnić.

Mówiąc o odchudzaniu z kurkumą, zawsze należy postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Dzienna dawka trzech gramów proszku lub 1,5 grama świeżej bulwy powinna być zawsze bezpieczna, ale zacznij od mniejszych ilości, jeśli Twój żołądek nie jest jeszcze przyzwyczajony do tego typu roślin. Nie należy go również przyjmować na pusty żołądek.

Kurkuma ma bardzo niską biodostępność. Ten fakt należy wziąć pod uwagę mówiąc o “odchudzaniu z kurkumą”. Oznacza to, że organizm może wchłaniać i przetwarzać składniki tylko bardzo powoli. Problem ten można jednak łatwo rozwiązać stosując piperynę. Czarny pieprz zawiera piperynę, a wystarczy niewielka szczypta, by 20-krotnie zwiększyć zdolność wchłaniania.

Schudnij z kurkumą: Jakie są przepisy?

Ponieważ kurkuma jest przyprawą, istnieje niezliczona ilość pomysłów na jej pyszne wykorzystanie. Dzięki temu nawet nie zauważysz, że zażywasz lekarstwo. Jednym z najbardziej znanych wariantów jest “złote mleko”. Składa się tylko z gorącego mleka, miodu, cynamonu, cukru i kurkumy w proszku i podobno jest to naprawdę pyszny napój. Więcej przepisów na “odchudzanie z kurkumą” można znaleźć w internecie lub w odpowiednich książkach kucharskich.

 • Napoje i napoje: “Złote mleko”, kawa, woda kurkumowa, herbaty.
 • Wyżywienie: Curry, chili, bufet, ryż, lody, dżem owocowy.

W normalnej diecie kurkuma może być stosowana na wiele sposobów. Wyobraźnia nie ma praktycznie żadnych granic. Kurkuma może być stosowana we wszystkich rodzajach przepisów, czy to curry, zupy, suflety, lody, galaretki owocowe czy ryż. Ale również wiele napojów można przygotować z kurkumą. Po krótkich poszukiwaniach w internecie można już znaleźć niezliczoną ilość przepisów.


Ranking produktów na Odchudzanie - Czerwiec 2023 r.

Czym są tabletki na odchudzanie oraz analiza.

Ostatnia aktualizacja rankingu: 11.04.2024

Analiza

Zatem odchudzanie z kurkumą jest możliwe. Jednak pytanie, czy odchudzanie z kurkuminą rzeczywiście ma sens i czy naprawdę działa, przez długi czas było plotką. W międzyczasie nauka doszła do punktu, w którym liczne badania potwierdziły pozytywny wpływ rośliny leczniczej na utratę wagi.

Teraz już wiesz, że przyjmując kurkumę regularnie możesz wzmocnić pożądane efekty odchudzania, a odchudzanie z kurkumą może naprawdę zadziałać. Jednak zawsze należy wiedzieć, że choć kurkuma może pomóc w szybszym odchudzaniu, to jest to tylko połowa bitwy.

Oprócz przyjmowania kurkumy, należy również zadbać o zdrową i zbilansowaną dietę oraz ćwiczenia fizyczne przynajmniej raz na jakiś czas. Niemniej jednak odchudzanie z kurkumą jest możliwe.

Alicja Król

✓ Zweryfikowany
Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

Autorem artykułu jest Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

✓ Zweryfikowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *