Libido u kobiet

Zdrowe i nienaruszone partnerstwo składa się z wielu różnych elementów. Dla wielu par seks jest również bardzo ważnym elementem. Jednak nierzadko zdarza się, że z czasem kobiety tracą ochotę na seks. Często dotyczy to nie tylko samej kobiety, ale także jej partnera.

W tym artykule zebraliśmy najważniejsze fakty na temat kobiecego libido. Przedstawiamy możliwe przyczyny niskiego libido u kobiet i odpowiadamy na inne ważne pytania dotyczące tego tematu.

Udzielamy również cennych rad, jak – czasami bardzo prostymi sposobami – ponownie zwiększyć libido kobiety. Ten poradnik powinien pomóc Ci skierować Twoje życie miłosne z powrotem w satysfakcjonującym kierunku, nawet w dłuższej perspektywie.

Co to jest libido?

Libido to, ogólnie rzecz biorąc, pragnienie odbycia stosunku płciowego. Termin ten pochodzi z języka łacińskiego i oznacza “pożądanie” lub “żądzę”. Niskie libido oznacza zatem, że dana osoba rzadko lub nigdy nie ma odwagi wykonać pierwszego ruchu, jeśli chodzi o seks.

Jest to również najczęstsze zaburzenie seksualne u kobiet. Nie należy jednak mylić libido z podnieceniem seksualnym i zdolnością do przeżywania orgazmu.

Zaburzenia te nie mają jednak na siebie wzajemnego wpływu. Dzięki temu zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą uzyskać i utrzymać erekcję, być mokrzy lub mieć orgazm pomimo niskiego libido.

Najważniejsze fakty w skrócie

  • Niskie libido u kobiet może mieć bardzo różne przyczyny. Przyczyną są często problemy w środowisku społecznym lub ograniczenia zdrowotne wynikające z choroby lub przyjmowania leków.
  • Termin libido odnosi się do chęci uprawiania seksu. W porównaniu z mężczyznami, kobiety częściej mają niższe libido, co również zostało udowodnione w badaniach.
  • Istnieją różne sposoby na ponowne zwiększenie libido. Należą do nich: określone pokarmy, przyprawy i zioła, odpowiednia ilość ruchu i sportu, rozmowa na ten temat lub wizyta u specjalisty.

Jaka jest różnica między męskim a kobiecym libido?

Często mówi się, że mężczyźni mają silniejszy i większy popęd seksualny niż kobiety. Fakt ten został już udowodniony w różnych badaniach. Pragnienie seksu jest wyrażane na różne sposoby.

Wskaźniki te obejmują na przykład spontaniczne myśli seksualne, częstotliwość i różnorodność fantazji seksualnych, częstotliwość pragnień seksualnych, liczbę partnerów, masturbację, preferencje dotyczące różnych praktyk oraz gotowość do powstrzymywania się od seksu.

Nie ma badań, które potwierdzałyby tezę przeciwną do tej, że mężczyźni mają zwykle wyższe libido niż kobiety. Nie oznacza to jednak, że nie może być również odwrotnie. Zawsze istnieje możliwość, że kobieta w związku ma większe i bardziej intensywne libido niż mężczyzna.

Co warto wiedzieć o kobiecym libido w ogóle

Zanim przedstawimy porady, jak zwiększyć własne libido, chcielibyśmy podać kilka ważnych informacji. Jest to ważne, aby później móc zastosować odpowiednie wskazówki w praktyce. W poniższych sekcjach zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze pytania i odpowiedzi.

Co powoduje niskie libido u kobiet?

Przyczyny niskiego libido mogą być bardzo różne. Ważne jest, aby wiedzieć, że nie zawsze jest to spowodowane jednym czynnikiem. Niekiedy możliwe jest połączenie różnych czynników wpływających.

Przeczytaj również:  MSM – Pytania i Odpowiedzi

W poniższych podrozdziałach wyjaśniono najczęstsze czynniki wpływające na obniżenie libido. Ważne jest również, aby wiedzieć, że problem ten może dotyczyć nie tylko kobiet. Na niektóre z tych przyczyn mogą cierpieć również mężczyźni.

Przyczyny związane z płcią

Właśnie powiedzieliśmy Ci, że różne przyczyny niskiego libido mogą dotyczyć także mężczyzn. Zaczniemy jednak od czynników związanych z płcią w przypadku wymienionych dolegliwości:

  • Poród: Urodzenie dziecka często wiąże się z obniżeniem libido u kobiet. Wiele kobiet czuje się przytłoczonych zupełnie nową sytuacją. W tym zakresie partner może służyć wsparciem i pomocą.
  • Menopauza: W okresie menopauzy jajniki przestają produkować estrogeny. Zmniejsza to ilość hormonów płciowych produkowanych przez kobiety, a tym samym ich libido.
  • Dolegliwości ginekologiczne: Negatywny wpływ na libido kobiety mają także specyficzne problemy kobiece, takie jak suchość pochwy, ból podczas aktu płciowego (dyspareunia) lub choroby miednicy i jamy brzusznej (endometrioza).

Leki

Na libido wpływa również przyjmowanie różnych leków. Należą do nich tabletki antykoncepcyjne, leki moczopędne, leki obniżające poziom cholesterolu, leki na serce lub ciśnienie krwi, preparaty przywracające gęstość włosów i leki przeciwdepresyjne.

Choroby

Choroby mogą również powodować spadek libido. Należą do nich: cukrzyca, niewydolność nerek, choroby tarczycy i choroby układu krążenia. Poniżej przedstawiono niektóre z najczęstszych chorób, które wpływają na libido.

  • Choroby układu sercowo-naczyniowego: Choroby układu sercowo-naczyniowego, takie jak niewydolność serca lub wysokie ciśnienie krwi, mogą również prowadzić do utraty popędu seksualnego.
  • Cukrzyca: Uszkodzenie nerwów lub naczyń krwionośnych związane z cukrzycą może również prowadzić do utraty libido u osób dotkniętych tą chorobą.
  • Niewydolność nerek: Niewydolność lub osłabienie nerek również wpływa na produkcję hormonów płciowych, a tym samym na libido.
  • Zaburzenia czynności tarczycy: Niedoczynność tarczycy może prowadzić do zauważalnego spadku libido.
  • Marskość wątroby: Wątroba jest bardzo ważnym narządem metabolicznym. W przewlekłej chorobie wątroby pierwotna tkanka wątroby zmienia się w tkankę łączną lub bliznowatą. W wyniku tej dysfunkcji zaburzona zostaje synteza różnych substancji w organizmie, a niezbędne hormony płciowe częściowo tracą swoją funkcję.
  • Zaburzenia neurologiczne: Zmniejszone libido u kobiet często jest także skutkiem zaburzeń układu nerwowego. Należą do nich poważne choroby, takie jak stwardnienie rozsiane lub udar mózgu.

Przyczyny osobiste

Czynniki psychologiczne są prawdopodobnie najczęstszą przyczyną spadku libido u kobiet. Oznacza to, że pożądanie seksualne jest często kwestią czysto emocjonalną, której nie należy lekceważyć. Decydującą rolę odgrywają następujące czynniki:

  • Konflikty z partnerem: Często, zwłaszcza u kobiet, seks jest kojarzony z intymnością emocjonalną. Jeśli w związku nie ma tej intymności, wpływa to także na libido. Przyczyną tego mogą być niespełnione tęsknoty, kłótnie w ogóle, nieuświadomione konflikty lub poczucie wyobcowania.
  • Poczucie wstydu: Brak akceptacji własnej osoby i ciała ma również negatywny wpływ na obraz siebie, poczucie własnej wartości i pewność siebie, a tym samym na pożądanie seksualne. Może to być spowodowane porównywaniem z fałszywymi (przed)obrazami, konsekwencjami chirurgicznymi, takimi jak blizny lub nadwaga.
  • Traumatyczne przeżycia: Może to być ból lub dyskomfort podczas seksu, uwłaczające komentarze ze strony innych mężczyzn, a nawet bardzo poważne doświadczenia, takie jak znęcanie się.
  • Stres: zbyt wiele nadgodzin w pracy, mniejsze dzieci, różne obowiązki społeczne i ciągła dostępność pochłaniają mnóstwo czasu. W rezultacie wiele osób czuje się wyczerpanych i zmęczonych, a pragnienia i uczucia z czasem schodzą na dalszy plan.

Kiedy mówimy o utracie libido?

Utrata libido jest zawsze kwestią indywidualnego podejścia. Dla niektórych osób normą jest codzienny seks, podczas gdy innym wystarcza raz w tygodniu lub nawet raz w miesiącu. Tak długo, jak obie strony mają te same pragnienia, nie ma stałego punktu odniesienia.

Przeczytaj również:  Magnez - pytania i odpowiedzi

Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy jedno z partnerów ma znacznie większy lub częstszy popęd seksualny przez dłuższy czas. Trwała utrata libido występuje tylko wtedy, gdy stan ten trwa przez co najmniej sześć miesięcy.

Ułatwia to rozróżnienie między krótkotrwałym a długotrwałym spadkiem libido. Ponadto spadek libido może mieć charakter ogólny lub sytuacyjny, tzn. być spowodowany przez konkretnego partnera lub sytuację.

Zwiększanie libido u kobiet: wskazówki i porady

Przyczyny niskiego libido są tak zróżnicowane, jak sposoby jego ponownego zwiększenia. W dalszej części artykułu przyjrzymy się kilku różnym sposobom i środkom zwiększania libido. Oferta jest szeroka, więc z pewnością znajdziesz rozwiązanie, które będzie Ci odpowiadać.

Czas na relaks i odpowiednią ilość ruchu

Ćwiczenia fizyczne, oprócz wielu innych pozytywnych czynników, mogą także zwiększyć libido. Ćwiczenia pomagają zmniejszyć stres i poczuć się bardziej komfortowo i atrakcyjnie we własnym ciele. Aktywne ćwiczenia fizyczne pobudzają krążenie i energię, co zwiększa libido.

Pozytywnym efektem ubocznym jest to, że nie tylko zwiększa pożądanie seksualne, ale może także sprzyjać stymulacji i satysfakcji. Oznacza to, że gdy zwiększa się przepływ krwi, zwiększa się również prawdopodobieństwo osiągnięcia orgazmu.

W tym celu nie trzeba się codziennie godzinami pocić. Wystarczy 20 minut aktywnego wysiłku fizycznego dziennie, np. spaceru lub pływania, aby osiągnąć pozytywne rezultaty.

Jeśli dodatkowo uprawia się jogę lub inne ćwiczenia siłowe, mięśnie mogą się potem lepiej rozluźnić. Pomoże to zwiększyć libido i zdolność do osiągania orgazmu, co stanowi podwójną korzyść.

Homeopatia

Istnieją również leki homeopatyczne, które mogą zwiększyć libido. Są one przydatne, jeśli nie chcesz używać środków chemicznych. Jednak również te leki homeopatyczne należy stosować z ostrożnością. Dlatego przed ich zastosowaniem należy zawsze skonsultować się z lekarzem, homeopatą lub farmaceutą.

Tradycyjne domowe środki lecznicze

Istnieją również domowe sposoby, które podobno mają pozytywny wpływ na libido. Często zalecane są zioła, takie jak żeń-szeń, miłorząb japoński, maca, czosnek, koper włoski, imbir, szałwia, kozieradka, szparagi i rukiew wodna. Należy wiedzieć, że praktyczne działanie tych leków nie zostało naukowo udowodnione.

Dlatego zaleca się stosowanie tych leków w małych dawkach i eksperymentowanie. W razie wątpliwości należy wcześniej skonsultować się z ekspertem w sprawie spożycia lub ilości. Jeśli u pacjenta występuje nietolerancja, oczywiście lepiej jest nie stosować tych substancji.

Żywność i dieta

Mówi się, że niektóre produkty spożywcze mają działanie zwiększające pożądanie. Poniżej przedstawiono wybrane produkty spożywcze, które mogą zwiększać libido i są uważane za naturalne afrodyzjaki.

  • Arbuz: Arbuzy zawierają między innymi dużo cytruliny. Substancja ta jest przekształcana w organizmie w argininę, co powoduje rozluźnienie naczyń krwionośnych. Ten sposób działania jest porównywalny na przykład z działaniem Viagry.
  • Granaty: Owoce te zawierają substancje, które stymulują wytwarzanie tlenku azotu w organizmie. Dzięki temu naczynia krwionośne stają się bardziej przepuszczalne i poprawia się krążenie krwi.
  • Rys: Figi są bardzo bogate w różne aminokwasy. Aminokwasy te mają również pozytywny wpływ na funkcje seksualne i pożądanie seksualne.
  • Szpinak: Magnez obecny w dużych ilościach w szpinaku również zwiększa pożądanie seksualne. Składnik ten ma również działanie przeciwzapalne i poprawiające krążenie.
  • Brokuły: Ponieważ brokuły są bardzo bogate w witaminę C, w znacznym stopniu przyczyniają się do poprawy krążenia krwi i zwiększenia kobiecego libido.
  • Sałata lodowa: Sałata lodowa zawiera wiele naturalnych opiatów, które mają pozytywny wpływ na aktywację hormonów płciowych.
Przeczytaj również:  Zespół jelita drażliwego – jak rozpoznać chorobę?

Zasięgnij porady eksperta

Jeśli powyższe rady jeszcze Ci nie pomogły, powinieneś poszukać profesjonalnej pomocy. Pomocy może udzielić wielu lekarzy i specjalistów. Szczególnie w przypadku przyjmowania leków, nie należy ich zmieniać bez konsultacji z lekarzem.

Szczególnie w przypadku podejrzenia problemów fizycznych lub zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem. W tym przypadku odpowiedzialni są lekarze ogólni (lekarze rodzinni) i/lub ginekolodzy.

Mogą oni pomóc w rozpoznaniu ewentualnych schorzeń lub nietolerancji na leki i podjąć niezbędne kroki w celu rozwiązania problemu. W żadnym wypadku nie należy wprowadzać zmian bez konsultacji z lekarzem.

Lekarze i terapeuci są ważnymi osobami, z którymi należy rozmawiać, gdy chodzi o diagnozowanie i leczenie chorób oraz zmianę dawek lub leków.

Jeśli problem ma podłoże bardziej psychologiczne, należy udać się do terapeuty. Terapeuci seksualni mogą na przykład pomóc w zidentyfikowaniu nieuświadomionych wewnętrznych problemów z samym sobą lub z partnerem. Jest to szczególnie przydatne, gdy obawa przed rozmową z partnerem jest zbyt duża lub gdy rozmowa, która już się odbyła, nie przyniosła oczekiwanych rezultatów.

Rozmowy mogą pomóc

Próg zahamowania w rozmowach na tematy intymne, takie jak libido, jest często bardzo wysoki. Nawet jeśli jest to trudne: komunikacja z partnerem jest często kluczem do sukcesu. W przypadku konfliktów z partnerem bardzo ważna jest otwarta i jasna komunikacja na ten temat. Często partner nie rozumie, dlaczego w ogóle jest odrzucany lub dlaczego partner się do niego nie zbliża.

Przed rozpoczęciem rozmowy z partnerem należy dowiedzieć się, czy powody niechęci są bezpośrednio związane z partnerem, czy też nie. Jeśli tak, to należy rozmawiać o takich sprawach, jak fantazje seksualne, szczególne pragnienia lub inne pasje.

Pomocne jest także wyjaśnienie rzeczy, które Ci się nie podobają. Ułatwi to partnerowi spełnienie Twoich potrzeb w przyszłości. Jeśli przyczyny nie są bezpośrednio związane z partnerem, należy wyjaśnić, że brak pożądania nie ma z nim nic wspólnego.

Należy jednak również wyjaśnić powody swojej niechęci, np. zbyt duży stres. To odciąży Ciebie i Twojego partnera. Pomoże to także partnerowi zrozumieć, że naciski i presja przynoszą w takich przypadkach efekt odwrotny do zamierzonego.

Wniosek

Niskie libido może być bardzo stresujące zarówno dla samej kobiety, jak i dla jej partnera. Dlatego ważne jest, aby najpierw ustalić dokładną przyczynę. Istnieją więc różne sposoby na ponowne zwiększenie libido. Jeśli jesteś zestresowany, bardzo pomocne mogą być pokarmy i zioła/ przyprawy, ćwiczenia fizyczne, techniki relaksacyjne i szczera rozmowa z partnerem.

Jeśli uważasz, że niskie libido jest spowodowane chorobą lub stosowaniem konkretnego leku, powinieneś skontaktować się z lekarzem specjalistą. Lekarze i terapeuci mogą pomóc w zdiagnozowaniu chorób lub zmianie dawki i rodzaju przyjmowanych leków.

Alicja Król

✓ Zweryfikowany
Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

Autorem artykułu jest Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

✓ Zweryfikowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *