Magnez na skurcze

Skurcze łydek mimo magnezu? Czy to możliwe? Kto nie zna uczucia, gdy po ciężkim dniu pracy chce się wygodnie rozsiąść na kanapie? Ale nagłe uczucie ostrego ciągnięcia w łydce nie daje Ci spokoju? Wiele osób cierpi z powodu skurczów łydek podczas uprawiania sportu lub podczas snu. Szczególnie często pojawiają się one w czasie ciąży.

Ale jakie środki zapobiegawcze można podjąć, aby uniknąć tych nagłych i nieprzyjemnych bólów? Należy z góry wiedzieć, że magnez może nie być najlepszym rozwiązaniem. W tym artykule wyjaśniamy, jak powstają skurcze łydek i jaką rolę odgrywa w nich magnez. Na koniec przedstawiamy kilka cennych wskazówek i porad, jak zapobiegać skurczom łydek i jak je zmniejszyć.

Co to jest skurcz?

Skurcze mięśni to nagłe, krótkotrwałe skurcze mięśnia lub grupy mięśni, które powodują ból. Ten skurcz mięśni występuje zwykle w okolicy łydek lub ud.

Skurcze mięśni nie powstają jednak w samych mięśniach, ale są spowodowane nieprawidłowym działaniem nerwów, ponieważ mięśnie są kontrolowane przez układ nerwowy. Skurcze mięśni występują głównie w nocy i podczas uprawiania sportu.

Ważne fakty w skrócie

 • Nie ma naukowych dowodów na to, że magnez pomaga w przypadku skurczów łydek lub innych problemów z mięśniami. Ważne jest raczej utrzymanie zrównoważonego poziomu elektrolitów.
 • Unikaj skurczów łydek, poprawiając krążenie krwi. Należy także zadbać o zrównoważoną dietę i jak najczęstsze ćwiczenia fizyczne.
 • Skurcze łydek mogą być spowodowane niedoborem minerałów w organizmie, niektórymi chorobami, ale także wysiłkiem fizycznym.

Skurcze łydek mimo magnezu: co warto wiedzieć

Zanim przedstawimy kilka porad dotyczących skurczów łydek, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat skurczów łydek, zwłaszcza w odniesieniu do magnezu. Poniżej chcielibyśmy odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania.

Dlaczego dochodzi do skurczów łydek?

Niedobór magnezu jest jedną z przyczyn skurczów. Inne czynniki, takie jak ciąża, brak snu lub przepracowanie, również mogą powodować skurcze, dlatego skurcze łydek mogą występować również pomimo magnezu.

Czego brakuje organizmowi, gdy występują skurcze?

Skurcze mięśni są często spowodowane niedoborem minerałów. W organizmie brakuje podstawowych soli, które są ważne dla funkcjonowania mięśni, takich jak magnez, sód, wapń i potas. Jak już wcześniej wspomniano, skurcze łydek mogą wystąpić również pomimo obecności magnezu.

Przeczytaj również:  Sab Simplex – Opinie oraz efekty i cena. Gdzie kupić?

Dlaczego pojawiają się skurcze łydek?

Jak wspomniano powyżej, przyjmowanie magnezu na skurcze nie zostało udowodnione klinicznie. Skurcze łydek mogą jednak wystąpić pomimo magnezu w następujących przypadkach, ponieważ istnieje wiele różnych przyczyn nieprzyjemnych skurczów mięśni.

Jak dużym obciążeniom poddawane są mięśnie?

Niedociążone mięśnie: Jeśli przez cały dzień siedzisz przy biurku, a potem próbujesz zrelaksować się na kanapie, mogą wystąpić skurcze łydek, zwłaszcza w nocy. Tak, dobrze przeczytałeś, nogi i mięśnie mogą być również nie w pełni wykorzystywane.

Nadmiernie eksploatowane mięśnie: Czy często ćwiczysz i nie pozwalasz mięśniom odpocząć? Kiedy pocisz się podczas ćwiczeń, Twój organizm traci wiele minerałów, ale nerwy potrzebują ich, aby wysyłać odpowiednie sygnały do mięśni. Dlatego też należy zwrócić uwagę na zrównoważony metabolizm minerałów. Oprócz magnezu, ważną rolę odgrywa również potas.

Czy masz specyficzne problemy zdrowotne?

Jeśli skurcze łydek pojawiają się mimo stosowania magnezu, przyczyną skurczu mięśni mogą być także zupełnie inne dolegliwości, np:

 • Zaburzenia metaboliczne: Cukrzyca, niedoczynność tarczycy lub choroby nerek mogą powodować skurcze łydek. W tych zaburzeniach szczególnie ważne jest spożywanie wody i składników mineralnych.
 • Choroby mięśni: Choroby te osłabiają mięśnie i dlatego mogą powodować ich skurcze. Choroby mięśni mogą być dziedziczne lub wynikać z przyczyn hormonalnych czy zapalnych.
 • Choroby układu nerwowego: Skurcze łydek mogą być również spowodowane chorobami neurologicznymi, takimi jak polineuropatia. Choroba ta jest spowodowana uszkodzeniem nerwów obwodowych, na przykład w nogach. Innym przykładem choroby nerwów jest radikulopatia, czyli podrażnienie lub uszkodzenie korzeni nerwowych.
 • Choroba naczyniowa: Z powodu osłabienia tkanki łącznej mogą powstawać grube, wybrzuszone, niebieskie naczynia krwionośne zwane żylakami, zwłaszcza w nogach. Mogą one powodować skurcze łydek.

Czy brakuje Ci innych minerałów?

Oprócz magnezu organizm potrzebuje także innych elektrolitów, takich jak sód, potas i wapń. Równowaga tych substancji w organizmie jest ważna, ponieważ zaburzenie równowagi elektrolitowej może prowadzić do ograniczenia aktywności mięśni, a w konsekwencji do ich skurczów.

Dlatego też dla zachowania tej równowagi ważny jest nie tylko magnez, ale także dostępne ilości potasu, sodu i wapnia. Jeśli organizm nie otrzymuje odpowiedniej ilości składników odżywczych, skurcze łydek pomimo magnezu mogą być również spowodowane brakiem witaminy D.

Czy magnez jest dobry na skurcze?

Magnez, który można znaleźć m.in. w warzywach, mleku i produktach pełnoziarnistych, jest jednym z najważniejszych minerałów dla organizmu człowieka. Magnez bierze udział w kontrolowaniu impulsów pomiędzy nerwami i mięśniami w organizmie. Dlatego niedobór magnezu może prowadzić do skurczów mięśni.

Nie ma jednak wystarczającej liczby badań klinicznych, które potwierdzałyby, że magnez powinien być stosowany w celu zapobiegania skurczom mięśni. Niemniej jednak magnez jest często zalecany, mimo że jego działanie nie zostało wystarczająco udowodnione, ponieważ nie ma lub prawie nie ma alternatywnych rozwiązań, które nie powodowałyby skutków ubocznych.

Czy zbyt duża ilość magnezu może powodować skurcze?

Nadmiar magnezu jest rzadko obserwowany. W przypadku przedawkowania organizm uwalnia nadmiar magnezu przez nerki. Nadmiar magnezu może zatem prowadzić do luźnych stolców lub biegunki.

Jak magnez wpływa na skurcze mięśni?

Gdy proporcje między magnezem a wapniem są właściwe, organizm zachowuje równowagę między napięciem a odprężeniem. W przypadku niedoboru magnezu równowaga ta zostaje zaburzona, co powoduje osłabienie aktywności mięśni. Skutkiem tego jest zmęczenie, drganie powiek i napady padaczkowe.

Przeczytaj również:  Variconis żel – opinie, skład, cena, gdzie kupić?

Dlaczego mimo stosowania magnezu podczas uprawiania sportu występują skurcze łydek?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że dodanie magnezu nie poprawia wyników. Ciało może się leczyć tylko wtedy, gdy występuje jego niedobór. Skurcze mięśni u sportowców nie są więc zwykle oznaką niedoboru magnezu, lecz jego przeciążenia. Dlatego zaleca się stosowanie zrównoważonej i odpowiedniej diety oraz odpoczynek. Obejmuje to także przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów.

Im bardziej sportowiec zbliża się do granicy swoich możliwości, tym większe jest ryzyko wystąpienia skurczów mięśni, zwłaszcza w wysokiej temperaturze. Ostra sztywność mięśni nóg podczas wysiłku fizycznego jest często spowodowana zaburzeniem równowagi elektrolitowej. Skurcze łydek pomimo magnezu mogą być również spowodowane niedoborem potasu, wapnia lub soli.

Dlaczego mimo stosowania magnezu w nocy odczuwasz skurcze łydek?

Istotną rolę odgrywa tu również poziom magnezu, który naturalnie obniża się podczas odpoczynku. Skurcze mięśni występują, gdy poziom magnezu jest zbyt niski. Ponadto przeziębienia mogą prowadzić do skurczów niektórych mięśni, na przykład jeśli noga nie jest całkowicie zakryta.

Ponadto skurcze podczas snu stają się odczuwalne dopiero po zesztywnieniu mięśni i obudzeniu się z bólem. Z wiekiem skurcze łydek pojawiają się coraz częściej. Dlatego ważne jest podejmowanie działań zapobiegawczych, aby zapewnić sobie dobry sen:

 • Jeśli nie ćwiczysz regularnie, ćwicz codziennie, czy to ćwiczenia rozciągające i uelastyczniające, czy też kilka minut na bieżni lub ergometrze rowerowym, aby rozluźnić mięśnie nóg.
 • Ważną rolę odgrywa również odżywianie. Twój organizm musi otrzymywać wszystkie potrzebne mu minerały. Szczególnie ważny jest magnez. Dawkę dobową należy omówić z lekarzem.
 • Przed pójściem spać należy pić dużo płynów, ale należy też unikać substancji odwadniających, takich jak alkohol.

Dlaczego mimo magnezu w ciąży występują skurcze łydek?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że skurcze mięśni nie mają wpływu na dziecko. Skurcze łydek są typowym objawem ostatniego trymestru ciąży. Częstotliwość występowania tych skurczów może się zwiększyć od 20. tygodnia ciąży.

Oprócz związanego z ciążą zmęczenia fizycznego i dysfunkcji mięśni nóg, niedobór minerałów może mieć również wpływ na dziecko. Zapotrzebowanie na składniki mineralne, takie jak wapń i magnez, wzrasta w czasie ciąży, ponieważ dziecko również potrzebuje coraz więcej składników mineralnych dla zdrowego wzrostu. W tym kontekście ważne są następujące kwestie:

 • Jeśli magnez nadal nie pomaga, można zapobiegać skurczom, biorąc naprzemienne kąpiele lub wykonując ćwiczenia nóg i stóp.
 • Porozmawiaj z lekarzem lub położną o swojej dziennej dawce magnezu.

Skurcze łydek mimo magnezu: najlepsze wskazówki i porady

Jak już wyjaśniliśmy, magnez może złagodzić skurcze łydek tylko wtedy, gdy występuje jego niedobór. Dlatego w kolejnych rozdziałach znajdziesz wskazówki i porady dotyczące walki ze skurczami łydek. W kolejnych rozdziałach wyjaśniono i wymieniono środki zapobiegawcze oraz wskazówki, jak zapobiegać nagłym skurczom łydek.

Co może przynieść szybką i skuteczną ulgę w nagłych skurczach łydek?

Czy pomimo stosowania środków zapobiegawczych cierpisz na skurcze łydek? Czy mimo przyjmowania wystarczającej ilości magnezu odczuwasz również skurcze łydek? Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, jak szybko z nimi walczyć:

 • Prysznic na łydki. Gorące i zimne prysznice stymulują krążenie krwi
 • Chwyć palce stóp i przyciągnij je do goleni.
 • Mocno stąpaj po podłodze
 • Wstań i przejdź kilka kroków.
 • Masowanie łydek
Przeczytaj również:  Koenzym q10 – Opinie oraz właściwości i działanie

Co mogę zrobić, jeśli mimo przyjmowania magnezu odczuwam skurcze łydek?

Istnieje wiele wskazówek, których można przestrzegać, aby zapobiec skurczom łydek. Jeśli jednak występują częste skurcze łydek lub inne skurcze mięśni, należy porozmawiać z lekarzem. W ten sposób można ustalić przyczynę nawracających skurczów i skutecznie się z nimi uporać.

Usprawnienie krążenia

Jeśli skurcze łydek występują pomimo przyjmowania magnezu, można podjąć dodatkowe działania w celu poprawy krążenia. Aby poprawić krążenie krwi, można podjąć następujące działania:

 • Ćwiczenia gimnastyczne
 • Naprzemienne ciepłe i zimne prysznice
 • Specjalne maści i kremy
 • Butelka z gorącą wodą
 • Unikanie alkoholu i narkotyków

Skurcze łydek nasilają się przy regularnym spożywaniu alkoholu. Naukowcy odkryli, że pacjenci, którzy wypijają co najmniej jeden napój alkoholowy tygodniowo, są 6,5 razy bardziej narażeni na skurcze łydek niż ci, którzy piją mniej. Nie ma jednak liniowej zależności między spożyciem alkoholu a liczbą skurczów mięśni.

Zastępowanie leków preparatami lepiej tolerowanymi

Możliwe jest również, że skurcze łydek występujące mimo stosowania magnezu są skutkiem ubocznym przyjmowania leków. Skontaktuj się z lekarzem, aby omówić inne możliwości i ewentualnie zastosować alternatywny lek.

Ćwicz regularnie

Spacery, wędrówki i gimnastyka to sporty odpowiednie dla osób ze skłonnością do skurczów. W sportach tych wykorzystuje się wszystkie grupy mięśniowe w równym stopniu. Nie zapominaj jednak o rozgrzewce i rozciąganiu mięśni. Trening siłowy, wytrzymałościowy i koordynacyjny pomaga zapobiegać skurczom w dłuższej perspektywie. Codzienne ćwiczenia relaksacyjne mogą również pomóc w zapobieganiu skurczom łydek.

Zrównoważona dieta

Aby zapobiec skurczom mięśni, należy stosować zrównoważoną dietę, ze szczególnym uwzględnieniem elektrolitów w diecie. Magnez i wapń są szczególnie ważne dla funkcjonowania mięśni.

Dlatego też, jeśli skurcze łydek występują częściej mimo przyjmowania magnezu, należy spożywać pokarmy bogate w magnez, takie jak chleb razowy, banany, brokuły czy orzeszki ziemne. Zdrowa, zrównoważona dieta zwykle wystarcza, by zapewnić odpowiednią podaż elektrolitów.

Wniosek

Tak więc skurcze łydek mimo stosowania magnezu mogą być całkiem normalne, ale ważne jest, by poznać ich dokładne przyczyny. Magnez jest przydatny tylko w przypadku niedoboru magnezu. To, że magnez pomaga w walce ze skurczami łydek, jest więc mitem i nie zostało udowodnione ani klinicznie, ani naukowo. Należy jednak upewnić się, że na ogół spożywamy wystarczającą ilość minerałów, takich jak magnez.

Z tymi nagłymi i bolesnymi skurczami łydek wiąże się wiele innych problemów. Aby tego uniknąć, należy stosować zrównoważoną dietę i wykonywać odpowiednią ilość ćwiczeń fizycznych. Dobre krążenie krwi zmniejsza skurcze. Im jesteś starszy, tym bardziej musisz zwracać na to uwagę, aby mimo magnezu nie dopuścić do skurczów łydek.

Alicja Król

✓ Zweryfikowany
Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

Autorem artykułu jest Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

✓ Zweryfikowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *