Melatonina na bezsenność
Melatonina, znana jako hormon snu, jest coraz lepiej poznana. Czy słyszałeś już o jej właściwościach ułatwiających zasypianie, ale nie jesteś jeszcze przekonany o jej skuteczności i chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat przyjmowania tej substancji, podstaw naukowych i dokładnych efektów?
Tym bardziej cieszymy się, że trafiłeś do naszego nowego przewodnika. Przedstawiamy wszystkie potrzebne informacje na temat hormonu snu. Uzyskasz informacje nie tylko o działaniu substancji, ale także o tym, jaką dawkę powinieneś przyjmować i jakie skutki uboczne mogą wystąpić w przypadku stosowania melatoniny.
Spis treści
- 1 Melatonina 3 mg: co należy wiedzieć
- 2 Jak działa melatonina 3 mg?
- 3 Co to jest melatonina 3 mg?
- 4 Najważniejsze fakty w skrócie
- 5 Gdzie kupić melatoninę 3 mg i ile ona kosztuje?
- 6 Jakie są rodzaje melatoniny 3 mg?
- 7 Kiedy i u kogo zaleca się stosowanie melatoniny w dawce 3 mg?
- 8 Jakie są działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Melatonina 3 mg?
- 9 Czy należy przyjmować melatoninę w czasie ciąży?
- 10 Jak prawidłowo dawkować melatoninę 3 mg?
- 11 Podsumowanie
Melatonina 3 mg: co należy wiedzieć
W celu przedstawienia możliwie pełnego przeglądu działania melatoniny 3 mg i aktualnego stanu nauki, zebraliśmy wszystkie ważne informacje w poniższych sekcjach i podsumowaliśmy je.
Jak działa melatonina 3 mg?
Leczenie chorób układu sercowo-naczyniowego: Badania wykazały, że melatonina ma istotny (pozytywny) wpływ na uszkodzenie niedokrwienia i reperfuzji, przewlekłe przerywane niedotlenienie mięśnia sercowego, nadciśnienie płucne, zastawkową chorobę serca, choroby naczyniowe i metabolizm lipidów. Jako opłacalny i dobrze tolerowany lek, hormon ten może stanowić nową opcję leczenia chorób układu krążenia.
Leczenie objawów ze strony układu oddechowego: Liczne badania naukowe wykazały potencjał terapeutyczny melatoniny w leczeniu astmy, przewlekłej choroby płuc, raka płuc, chorób wnęk płuc i chorób naczyń płucnych.
Leczenie problemów ze snem: Hormon ten jest dostępny w postaci suplementów, które są identyczne z hormonem wytwarzanym naturalnie w organizmie. Jest ona naturalnie wytwarzana przez szyszynkę. Badania wykazały, że poprawia ona jakość snu, czas jego trwania, czujność w ciągu dnia i jakość życia. Dawka dwóch miligramów raz dziennie przez trzy miesiące jest na ogół dobrze tolerowana i nie powoduje działań niepożądanych.
Przyjmowanie hormonu jest również bezproblemowe w przypadku stosowania go z innymi lekami. Wykazano, że melatonina synchronizuje rytmy okołodobowe i poprawia początek, czas trwania i jakość snu. Substancja ta odgrywa również kluczową rolę w antyoksydacji, utrzymaniu rytmów okołodobowych, regulacji snu i przetrwaniu neuronów.
- Rak: Liczne badania wykazują, że melatonina może łagodzić wczesne, postępujące i przerzutowe stadia raka. Jednoczesne przyjmowanie hormonów może zwiększyć wrażliwość nowotworów na hamowanie ich rozwoju przez leki konwencjonalne. Co ważniejsze, substancja ta może uwrażliwić na leczenie nowotwory, które wcześniej były całkowicie odporne na leczenie. Ponadto hamuje procesy molekularne związane z powstawaniem przerzutów.
Melatonina jest również w stanie zmniejszyć toksyczne działanie leków przeciwnowotworowych i zwiększyć ich skuteczność. Jak widać, “hormon snu” ma wiele pozytywnych skutków i dlatego jest wykorzystywany do łagodzenia wielu chorób. Efekty te zostały potwierdzone w licznych badaniach i publikacjach naukowych.
- Dostarczanie enzymów antyoksydacyjnych: Substancja ma również istotne i bardzo ważne działanie antyoksydacyjne: wspomaga wytwarzanie naturalnych enzymów antyoksydacyjnych w organizmie. Badania terapeutyczne z zastosowaniem melatoniny wykazują, że ma ona pozytywną wartość terapeutyczną w leczeniu różnych chorób zapalnych, takich jak choroba Alzheimera, stwardnienie zanikowe boczne, stwardnienie rozsiane, choroba Huntingtona i wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
- Jednak w przypadku choroby Parkinsona i choroby przewlekłej zaobserwowano sprzeczne efekty: W niektórych przypadkach odnotowane efekty były korzystne, podczas gdy w innych nastąpiło pogorszenie stanu zdrowia. Konieczne są zatem dalsze badania w tej dziedzinie.
Melatonina obniża również temperaturę ciała, wzmacnia układ odpornościowy, wpływa na wydzielanie hormonów płciowych, uczenie się i pamięć. Poziom melatoniny jest od trzech do dwunastu razy niższy w ciągu dnia niż w nocy.
Co to jest melatonina 3 mg?
Melatonina jest naturalnym hormonem wydzielanym przez szyszynkę, który reguluje rytm dzień-noc. Jest on wydzielany przez 8-10 godzin, a jego szczyt przypada na godzinę 3 nad ranem. Pomaga mózgowi odróżniać dzień od nocy i regulować cykl snu, dlatego też nazywany jest “hormonem snu”.
Od okresu dojrzewania produkcja melatoniny w organizmie maleje i stale się zmniejsza aż do około 70. roku życia. Wraz z obniżeniem poziomu melatoniny mogą wystąpić zaburzenia snu.
W dalszej części artykułu przyjrzymy się bliżej i wyjaśnimy to powiązanie. W Polsce dostępny jest obecnie tylko jeden lek zawierający ten hormon. Długotrwałe skutki przyjmowania melatoniny zostaną wyjaśnione bardziej szczegółowo w kolejnych artykułach naukowych.
Najważniejsze fakty w skrócie
Melatonina jest endogennym hormonem, który jest wydzielany jako półprodukt metaboliczny głównie przez szyszynkę. Jest to ważny hormon, który reguluje rytm snu i czuwania.
Hormon snu występuje w różnych postaciach. Zapoznamy Cię ze wszystkimi rodzajami oraz omówimy zalety i wady każdej z nich.
Substancja ta jest stosowana głównie w leczeniu zaburzeń snu, ale badania naukowe wykazały również pozytywny wpływ tego hormonu na wiele chorób.
Gdzie kupić melatoninę 3 mg i ile ona kosztuje?
W Polsce tabletki z melatoniną są dostępne bez recepty w postaci produktów spożywczych zawierających melatoninę. Są one jednak dostępne tylko w bardzo małych dawkach i kosztują od 15 do 30 euro. Substancja ta jest jednak dostępna w Polsce wyłącznie na receptę w aptekach, w dawkach co najmniej 2 miligramów.
Lek jest przeznaczony do krótkotrwałego leczenia zaburzeń snu, które nie są spowodowane innymi chorobami, i jest odpowiedni dla pacjentów w wieku powyżej 55 lat. Kupując melatoninę, należy pamiętać, że dostarczamy organizmowi dodatkowe hormony z zewnątrz. Dlatego nie należy zwracać uwagi na każde euro czy cent, ale kupić produkt wysokiej jakości.
Możemy również polecić zwrócenie uwagi na składniki produktu. Preparaty melatoniny nie powinny zawierać żadnych dodatków. Dzięki temu są one dobrze tolerowane i nie wywołują niepożądanych skutków ubocznych.
Ponadto w ten sposób można uzyskać lepszy efekt. Dlatego zawsze należy upewnić się, że produkt jest wysokiej jakości, a w razie potrzeby poprosić o wgląd w certyfikaty producenta.
Jakie są rodzaje melatoniny 3 mg?
Lek Melatonina 3 mg jest dostępny w różnych postaciach dawkowania. Wszystkie formy pozwalają osiągnąć pożądany efekt, choć czasem w różnym stopniu. Jeśli pacjent przyjmuje tę substancję przez dwa tygodnie i nie zauważa poprawy jakości snu, mogą istnieć inne przyczyny problemów ze snem.
Niepokój wewnętrzny, nerwowość czy wahania nastroju to przykłady związane z niedoborem serotoniny. W poniższej tabeli przedstawiono różne rodzaje form dozowania oraz ich zalety i wady:
- Pastylki: Wchłanianie przez błonę śluzową jamy ustnej, bardzo dobre i szybkie działanie, duża dawka.
- Tabletki: bardzo łatwe dawkowanie, opóźnione działanie
- Spray: trudny do podania przez pompowanie, często zawiera niepotrzebne dodatki.
- Kapsułki: łatwe w użyciu, proste dawkowanie
Pastylki
Coraz popularniejszą drogą podawania leku są pastylki. Umożliwiają one dostosowanie początku działania do konkretnych potrzeb. Dzieje się tak dlatego, że melatonina jest wchłaniana podjęzykowo bezpośrednio przez błonę śluzową jamy ustnej, gdzie jej działanie jest największe. Zapewnia to również bardzo szybkie rozpoczęcie działania promującego sen.
Tabletki należy zatem przyjmować około 15 minut przed snem. Idealny czas to okres między godziną 21.00 a 23.00, ponieważ o tej porze hormon zwiększa zapotrzebowanie na sen. Ogólnie rzecz biorąc, każdy musi jednak sam określić idealny czas przyjmowania tabletek.
Kapsułki i tabletki
Lekarze często przepisują tabletki i kapsułki z melatoniną, ponieważ są one łatwe do przyjmowania, a pacjenci mogą z łatwością samodzielnie przyjmować zalecaną dawkę. Ponadto są one zazwyczaj wegańskie, bardzo dobrze tolerowane i nie zawierają żadnych dodatków. Jednak w przeciwieństwie do tabletek do ssania, ich działanie trwa nieco dłużej.
Rozpylacze i krople z pompką
Wadą melatoniny w sprayu lub w kroplach jest to, że trudno jest dobrać odpowiednią dawkę. Może się łatwo zdarzyć, że dawka jest zbyt duża lub zbyt mała. Ponadto aerozole te często zawierają środki aromatyzujące i inne dodatki, które osłabiają działanie aerozolu. Ma jednak tę wielką zaletę, że jest bardzo szybko wchłaniany przez błony śluzowe.
Melatonina 3 mg: Jakie są alternatywy?
Zamiast wymienionych powyżej postaci dawkowania melatoniny można stosować następujące zamienniki:
Preparaty z waleriany
Podobnie jak melatonina, preparaty z waleriany mogą mieć działanie uspokajające. Preparaty te powinny być przyjmowane na pół godziny do godziny przed snem. Nie są znane żadne działania niepożądane występujące podczas snu lub rano, nie ma też ryzyka uzależnienia.
Herbaty uspokajające
Herbaty uspokajające często zawierają zioła, takie jak waleriana, melisa lub chmiel, które z kolei zwiększają produkcję melatoniny i mogą mieć działanie uspokajające. Ponadto są one bardzo przyjemne w piciu i zazwyczaj bardzo dobrze smakują. Skuteczność tych herbat nie została jednak jeszcze w pełni udowodniona, dlatego w tej chwili potrzebne są dalsze badania.
Leki przeciwhistaminowe
Leki przeciwhistaminowe, takie jak difenhydramina i doksylamina, to substancje przeciwalergiczne, które blokują działanie histaminy wytwarzanej przez organizm. Jako środki uspokajające powinny być jednak stosowane oszczędnie i nie dłużej niż przez dwa tygodnie.
Przy dłuższym stosowaniu organizm może przyzwyczaić się do tych substancji, w przeciwieństwie do melatoniny, a efekt ich działania również odpowiednio słabnie. Działania niepożądane, takie jak zawroty głowy lub senność, mogą również wystąpić w przypadku zwiększenia dawki lub gdy jest ona już zbyt duża.
Kiedy i u kogo zaleca się stosowanie melatoniny w dawce 3 mg?
Ogólnie rzecz biorąc, hormonu nie należy przyjmować w ciągu dnia, ponieważ może on zaburzać naturalny rytm okołodobowy. Nie należy prowadzić ciężkich pojazdów ani maszyn przez trzy do pięciu godzin po zażyciu substancji. Hormonu snu nie należy nigdy przyjmować w ciągu dnia, kiedy chce się być wypoczętym, ponieważ powoduje on senność, wydłużenie czasu reakcji oraz zmniejszenie sprawności umysłowej i fizycznej.
Przyjmowanie melatoniny może być przydatne z wielu powodów. Stosuje się go głównie w leczeniu zaburzeń snu, takich jak bezsenność, zaburzenia snu, zmęczenie podróżą, a nawet wahania nastroju. Jak wspomniano w dalszej części artykułu, istnieją różne dawki tej substancji.
O ile dawka jednego miligrama jest tolerowana przez prawie wszystkich, o tyle kapsułki lub tabletki z melatoniną w dawce trzech miligramów są znacznie skuteczniejsze. Należy pamiętać, że zbyt duża dawka może powodować działania niepożądane, które omówimy bardziej szczegółowo poniżej.
Jakie są działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Melatonina 3 mg?
Ponieważ melatonina jest hormonem naturalnie wytwarzanym w organizmie, jest na ogół dobrze tolerowana. Nie można jednak wykluczyć, że oprócz wielu pozytywnych efektów, mogą wystąpić pewne działania niepożądane, zwłaszcza u osób szczególnie wrażliwych. Na przykład, jeśli dawka jest zbyt duża lub przyjęta o niewłaściwej porze, rytm snu i czuwania może zostać zaburzony.
W związku z tym, przyjmując melatoninę, należy wziąć pod uwagę jej opóźnione działanie. Konsekwencją przyjmowania melatoniny mogą być również koszmary senne i żywe sny. Inne działania niepożądane mogą obejmować skurcze brzucha, zawroty głowy, bóle głowy, drażliwość lub zmniejszenie popędu płciowego. Te działania niepożądane występują jednak stosunkowo rzadko.
Czy należy przyjmować melatoninę w czasie ciąży?
W czasie ciąży poziom melatoniny u matki stopniowo wzrasta aż do końca ciąży i jest w znacznym stopniu przekazywany płodowi, co odgrywa ważną rolę w tworzeniu i różnicowaniu się mózgu. Melatonina matki jest pierwszym sygnałem okołodobowym dla płodu w tym procesie.
Zmieniony poziom melatoniny u matki powiązano ze zmienionym programowaniem mózgu, co ma długotrwałe skutki. Substancja ta ma silne bezpośrednie i pośrednie działanie ochronne o charakterze antyoksydacyjnym poprzez aktywację swoich receptorów. Mózg płodu jest bardzo wrażliwy na wahania w zaopatrzeniu w tlen i na stres oksydacyjny.
Takie okoliczności mogą prowadzić między innymi do chorób neurologicznych. Z tego względu testowano różne metody leczenia zaburzeń ciąży, a ostatnio uznano neuroprotekcyjne działanie melatoniny w odniesieniu do uszkodzeń mózgu płodu.
Chociaż badania wykazują pozytywne efekty w okresie ciąży, przed zastosowaniem hormonu snu należy skonsultować się z lekarzem. Jest to szczególnie ważne w przypadku preparatów o dawce trzech miligramów, ponieważ nie każdy może tolerować tak dużą dawkę.
Jak prawidłowo dawkować melatoninę 3 mg?
Ogólnie rzecz biorąc, nie ma dokładnych zaleceń dotyczących dawkowania melatoniny, ponieważ każdy reaguje na nią inaczej. Jeśli dana osoba jest bardzo wrażliwa na ten składnik, wystarczy odpowiednio mniejsza dawka. Na początku należy zacząć od dość małej dawki i obserwować efekt oraz ewentualne działania niepożądane.
Jeśli osiągnięto pożądany efekt, nie jest konieczne zwiększanie dawki. Zaleca się rozpoczęcie leczenia od dawki 0,5-1 mg. W zależności od potrzeb, dawkę można stopniowo zwiększać do 3 mg. Jeśli po zażyciu melatoniny rano czujesz się zbyt zmęczony lub drażliwy, jest to znak, że dawka jest zbyt duża. Należy wówczas zmniejszyć dawkę.
Podsumowanie
Przedstawiliśmy Państwu Melatoninę 3 mg w szczegółach. Poznaliście pozytywne skutki, jakie substancja ta może mieć w zaburzeniach snu i innych stanach chorobowych, a także dowiedzieliście się, w jakim celu jest stosowana. Zamieściliśmy również badania naukowe, które potwierdzają te ustalenia.
W tym momencie należy samemu zdecydować, czy chce się testować hormon, aby uzyskać pożądane efekty. Jeśli tak, należy zacząć od małej dawki i zwiększać ją w miarę potrzeb. Wiadomo, że duża dawka wymaga recepty i dlatego powinna być przyjmowana wyłącznie z powodów medycznych. Na ogół jednak melatonina jest bardzo dobrze tolerowana.
Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.