Neurovit – Opinie oraz efekty i cena. Gdzie kupić?

Neurovit to kompleksowy lek przeciwbólowy polecany osobom, które zmagają się z różnymi dolegliwościami bólowymi związanymi ze schorzeniami nerwów obwodowych, a szczególnie w przypadku polineuropatii, zapalenia nerwów obwodowych i nerwobóli. Neurovit to lek sprzedawany wyłącznie na receptę, nierefundowany. Opakowanie leku zawiera 20 lub 100 tabletek powlekanych do stosowania wyłącznie doustnego.

Opinie Neurovit

Neurovit opinieInternauci, którzy stosowali lek Neurovit dzielą się różnymi opiniami dotyczącymi jego działania. Wiele osób poleca ten lek, twierdząc, że odczuli ogromną ulgę w stosunkowo krótkim czasie (nawet po około trzech dniach kuracji!), a przy tym ich dolegliwości zniknęły całkowicie lub uległy znacznemu osłabieniu. Niektórzy pacjenci zaznaczają, że próbowali wielu metod i leków, aby poradzić sobie ze swoimi dolegliwościami, i dopiero Neurovit okazał się skuteczny. Można zatem stwierdzić, że lek naprawdę pomaga, ale – oczywiście – istnieje także druga strona medalu, a ta jest nieco mniej optymistyczna. Głosów wyrażających negatywną opinię o leku jest równie dużo. Internauci zwracają przede wszystkim uwagę na silne skutki uboczne – mrowienie kończyn, bóle głowy, nudności. Niektórzy podają, że lek w dużym stopniu utrudnił ich codzienne funkcjonowanie, obniżył możliwości poznawcze i psychomotoryczne, a jego stosowanie wywoływało przyspieszoną akcję serca. Dodatkowo podczas kuracji pacjenci mieli odczuwać dziwny niepokój i lęk, które pojawiały się mimo braku jakichkolwiek racjonalnych przesłanek z otoczenia. U niektórych osób skutki uboczne i działania niepożądane występowały jednocześnie ze zmniejszeniem dolegliwości ze strony układu nerwowego, co może świadczyć o tym, że lek odnosi sukces w zwalczaniu objawów chorób układu nerwowego, ale może okazać się nieodpowiedni dla części pacjentów. Jeśli skutki uboczne są bardzo dotkliwe i uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie, warto skonsultować się z lekarzem oraz poprosić o zmianę leku.

Efekty Neurovit

Lek przeznaczony jest dla osób cierpiących na dolegliwości ze strony układu nerwowego związane z niedoborem witamin z grupy B, do których należą stany zapalne, choroby zwyrodnieniowe nerwów i narządów ruchu. Wykazuje właściwości przeciwbólowe, przeciwalergiczne i wspomagające krążenie. Stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego, lek Neurovit w dużym stopniu osłabia objawy tych dolegliwości lub powoduje ich całkowite ustąpienie dzięki dostarczaniu do organizmu brakujących witamin z grupy B (B1, B6 i B12).

Skład Neurovit

Jedna tabletka powlekana leku Neurovit zawiera 100 mg chlorowodorku tiaminy (witamina B1), 200 mg chlorowodorku pirydoksyny (witamina B6) oraz 0,2 mg cyjanokobalaminy (witamina B12).

Witaminy z grupy B zawarte w leku Neurovit odgrywają bardzo ważną rolę w organizmie. Uczestniczą w procesie przemiany węglowodanów, aminokwasów i białek. Przynoszą ulgę w przypadku stanów zapalnych i zwyrodnieniowych nerwów oraz narządów ruchu. Mają także właściwości przeciwbólowe i przeciwalergiczne. Wspomagają krążenie krwi w naczyniach krwionośnych.

Do substancji pomocniczych leku należą następujące substancje: skrobia żelowa, cytrynian sodu, jednowodny kwas cytrynowy, bezwodna krzemionka koloidalna, celuloza mikrokrystaliczna, stearynian magnezu, powidon, makrogol 6000, dwutlenek tytanu, talk, hypromeloza, dyspersja poliakrylanu 30%.

Stosowanie Neurovit

Lek Neurovit przyjmuje się wyłącznie doustnie, najlepiej po posiłku, ponieważ pokarm zwiększa wchłanianie witamin z grupy B. Powinno się go popić niewielką ilością wody. Tabletki należy połykać w całości. Nie powinno się ich rozgryzać, rozpuszczać w wodzie, rozgniatać.

Szczegóły dotyczące dawkowania nie są uniwersalne dla każdego pacjenta, ale mogą się różnić, bowiem to lekarz prowadzący przekazuje odpowiednie zalecenia dla każdego konkretnego pacjenta, biorąc pod uwagę jego sytuację zdrowotną i stopień nasilenia dolegliwości.

Zazwyczaj poleca się przyjmować jedną tabletkę na dobę, ale na wyraźne polecenie lekarza dawkę można bezpiecznie zwiększyć do trzech tabletek na dobę przyjmowanych pojedynczo. W takim przypadku jednak należy zweryfikować wielkość zalecanej dawki po czterech tygodniach terapii i rozważyć, czy możliwe jest jej zmniejszenie.

Nie należy samodzielnie zwiększać ani zmniejszać dawki wyznaczonej przez lekarza prowadzącego. Zmniejszanie dawki nie jest z reguły niebezpieczne, a jedynie może osłabić działanie leku i sprawić, że terapia okaże się nieskuteczna. Zagrożenie stanowi zwiększanie zalecanej dawki, bowiem może prowadzić do przedawkowania. Przedawkowanie występuje w konsekwencji przyjmowania zbyt dużej dawki leku lub prowadzenia terapii przez zbyt długi czas, a zatem nie powinno się też przeciągać okresu kuracji lekiem na własną rękę. W wyniku przedawkowania leku Neurovit może dojść do różnych powikłań, tj. tłumienia przewodzenia impulsów nerwowych, neuropatii obwodowej, neuropatii z ataksją i zaburzeniami czucia, drgawek, łojotokowego zapalenia skóry. Jeśli pojawią się powyższe dolegliwości lub istnieje podejrzenie, że pacjent przedawkował lek Neurovit, należy niezwłocznie udać się do najbliższej placówki zdrowotnej. Nie powinno się też przyjmować jednorazowo większej dawki celem uzupełnienia dawki wcześniej pominiętej. Jednorazowe opuszczenie dawki nie powinno wpłynąć na skuteczność leku Neurovit.

Przeciwwskazania Neurovit

Jak tłumaczą producenci, działanie leku NEUROVT na dzieci i młodzież nie było testowane. Z tego względu nie należy podawać tego wyrobu osobom, które nie ukończyły 18. roku życia.

Nie zgromadzono wystarczających danych dotyczących stosowania leku Neurovit przez kobiety w ciąży. W takim przypadku zaleca się zatem dużą ostrożność. Warto zasięgnąć porady lekarza, natomiast ze względu na brak jednoznacznego potwierdzenia, że lek Neurovit nie zagraża rozwojowi płodu wydaje się, że najrozsądniejszą decyzją będzie nierozpoczynanie terapii tym środkiem przez kobiety w ciąży.

Producenci wyraźnie zaznaczają jednak, że leku Neurovit nie powinny stosować kobiety karmiące piersią. Witaminy z grupy B przenikają do mleka matki w czasie laktacji, a wraz z nim dostają się do organizmu dziecka. Dużo gorszą wiadomością jest jednak to, że witamina B6 ma negatywny wpływ na laktację, a jej duże stężenie może całkowicie wstrzymać proces wydzielania mleka przez gruczoły mlekowe. Warto tutaj zaznaczyć, że kobieta może zdecydować się na rozpoczęcie terapii lekiem Neurovit, ale to może oznaczać konieczność zakończenia karmienia piersią. W tym przypadku zaleca się zasięgnąć porady lekarza, który pomoże ustalić, czy kuracja lekiem okaże się na tyle korzystna na pacjentki, że warto będzie na jej rzecz zrezygnować z karmienia piersią. Jest to też zależne od indywidualnych priorytetów pacjentki.

Leku Neurovit nie powinny przyjmować osoby, u których stwierdzono nadwrażliwość bądź alergię na którąkolwiek z substancji czynnych będących składnikiem leku. Pacjenci, którzy mają świadomość występowania u siebie alergii na któryś ze składników, powinni niezwłocznie poinformować o tym lekarza. Substancje zawarte w leku Neurovit mogą wchodzić w reakcje z innymi lekami, a zatem należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich lekach, jakie pacjent przyjmuje stale i sporadycznie, a także o wyrobach farmaceutycznych przyjmowanych w ostatnim czasie, nawet jeśli kuracja nimi dobiegła już końca.

W czasie kuracji lekiem Neurovit zaleca się odstawienie alkoholu, który osłabia wchłanianie tiaminy. Niektóre napoje alkoholowe, które w swoim składzie mają siarczany, zwiększają degradację tiaminy. Do takich alkoholi należy wino. W podobny sposób działa również herbata, więc również ten napój zaleca się odstawić na czas kuracji.

Skutki uboczne Neurovit

Producenci podają, że lek Neurovit może wywoływać skutki uboczne, ale dzieje się to dość rzadko. Skutki uboczne mogą pojawić się na każdym etapie kuracji – po zaledwie kilku dniach od jej rozpoczęcia, a także po kilku tygodniach. Do najczęstszych skutków ubocznych należą bóle i zawroty głowy, nudności, pocenie się, tachykardia, świąd pokrzywka. Najrzadziej pojawia się neuropatia obwodowa. Dochodzi do niej u pacjentów, którzy poddają się kuracji lekiem przez długi czas, tj. ponad 6 miesięcy. W przypadku przedłużającego występowania któregokolwiek ze skutków ubocznych należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który zalecił przyjmowanie tego produktu. Jeśli przyjmowanie leku znacząco wpływa na samopoczucie pacjenta, ogranicza jego funkcjonowanie lub wywołuje niepokojące działania niepożądane, należy zgłosić się do lekarza z prośbą o zmianę leku. Zaleca się, aby pacjenci zwracali uwagę na reakcje swojego organizmu na przyjmowanie leku, ponieważ złe samopoczucie i działanie niepożądane mogą świadczyć o niezdiagnozowanej wcześniej alergii lub nadwrażliwości na któryś ze składników leku.

Nie stwierdzono wpływu leku na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Nie wpływa na sprawność psychomotoryczną. Nie powoduje ospałości.

Cena Neurovit

Cena leku wynosi około 20 złotych w przypadku opakowań zawierających 20 tabletek powlekanych, natomiast opakowanie zawierające 100 tabletek kosztuje około 65 złotych. To raczej wysoka cena, natomiast lek jest dość wydajny. Jeśli lekarz zaleca najbardziej typowe dawkowanie (1 tabletka w ciągu doby), to zarówno większe, jak i mniejsze opakowanie wystarcza na długi czas. Z drugiej strony warto zwrócić uwagę na planowaną długość trwania terapii i zastanowić się, czy wystarczające na ponad trzymiesięczną kurację (przy stosowaniu 1 tabletki na dobę) większe opakowanie jest korzystne, czy bardziej opłacalnym wyborem jest mniejsze opakowanie. Wiele zależy tutaj od indywidualnie dobranego dawkowania i planu terapii.

Gdzie kupić Neurovit?

Neurovit to nierefundowany lek sprzedawany wyłącznie na receptę. Z tego względu zakupienie go przez Internet w dowolnej aptece lub hurtowni farmaceutycznej może okazać się wyzwaniem. Niewiele internetowych sprzedawców oferuje możliwość zamówienia tego wyrobu online, choć niektórzy tak – za uzupełnieniem odpowiedniego formularza dotyczącego recepty. Wiele aptek działających hybrydowo umożliwia zamówienie leku do stacjonarnego punktu aptecznego, gdzie można odebrać produkt za okazaniem ważnej w dniu odbioru recepty. Do takich należą apteka DOZ, czy apteka Melissa. Warto zapoznać się z systemem e-recepta dostępnym z Internetowym Kontem Pacjenta (IKP), który umożliwia większą dowolność w zakupie i odbiorze leków na receptę.

Zamawianie za pośrednictwem aptek internetowych może być jednak skomplikowane. Jeśli pacjentowi zależy na czasie lub nie czuje się pewnie w działalności internetowej, najprostszym wyborem może być udanie się do najbliższej apteki, gdzie nie powinno być problemu z dostępnością leku Neurovit.

Alicja Król

✓ Zweryfikowany
Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

Autorem artykułu jest Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

✓ Zweryfikowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *