Niedobór cynku

Niedobór cynku może mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje, ponieważ pierwiastek śladowy cynk jest szczególnie ważny dla organizmu. Jeśli organizm jest niedożywiony, może to mieć różne negatywne skutki. Procesy zachodzące w organizmie mogą zostać poważnie zakłócone. Cynk jest przecież prawdziwym cudownym lekiem.

Może on aktywować białka, które umożliwiają organizmowi wytwarzanie hormonów i enzymów. Cynk jest również ważny dla metabolizmu. Dlatego niezwykle wskazane jest, aby rozpoznać niedobór cynku i jak najszybciej go skorygować. Pokażemy Ci, jak to zrobić!

Co to jest niedobór cynku?

W normalnych warunkach organizm otrzymuje wystarczającą ilość cynku z pożywienia. Jeśli stosujesz zdrową i zrównoważoną dietę, prawdopodobieństwo wystąpienia u Ciebie niedoboru cynku jest bardzo małe. Jednak nawet niewielkie zmiany w diecie wystarczą, aby spowodować niedobór.

Ważne fakty w skrócie

  • Niedobór cynku może objawiać się dolegliwościami fizycznymi i psychicznymi.
  • Niedobór cynku jest zwykle spowodowany nieodpowiednią dietą, ale wiele innych czynników również może prowadzić do jego niedoboru.
  • Zwierzęta również mogą cierpieć z powodu niedoboru cynku.

Niedobór cynku: co powinieneś wiedzieć

Istnieje wiele przyczyn niedoboru cynku i równie wiele objawów, po których można rozpoznać niedobór tego minerału. W kolejnych rozdziałach znajdują się wszystkie ważne informacje na temat niedoboru cynku.

Jakie są objawy niedoboru cynku?

Niedobór cynku może prowadzić do problemów fizycznych i psychicznych. Dlatego szczególnie ważne jest zwracanie uwagi na pierwsze objawy niedoboru cynku i odpowiednie reagowanie. Poniżej znajduje się przegląd możliwych oddziaływań na organizm:

  • Włosy: silne wypadanie włosów, rozdwojone końcówki, suche włosy bez połysku.
  • Paznokcie: rozdwajające się paznokcie, bardzo łamliwe paznokcie, białe plamki
  • Skóra: bardzo sucha i łuszcząca się skóra, egzema, ciężki trądzik, źle gojące się rany.
  • Narządy zmysłów: zaburzenia widzenia, nasilenie zaburzeń smaku, trudności w odbieraniu zapachów.
  • Układ odpornościowy: częste przeziębienia, częste opryszczki.
  • Zaburzenia hormonalne: zmniejszone libido, obniżona sprawność seksualna, obniżona płodność.

Niedobór cynku może mieć również głęboki wpływ na psychikę. Objawy obejmują depresję i brak motywacji, a także silne zmęczenie, problemy ze snem i koncentracją. Międzynarodowy Instytut Medycyny Snu na Uniwersytecie Tsukuba w Japonii opublikował wyniki badań, z których wynika, że poziom cynku w surowicy krwi wpływa na jakość i ilość snu.

Osoby dotknięte chorobą często skarżą się również na spadek wydajności i apatię. Ponadto zbadano już związek między ADHD a niedoborem cynku. Wyniki badań sugerują, że zmiany w proporcji cynku do miedzi w organizmie mogą być związane z objawami ADHD, takimi jak nieuwaga i problemy z koncentracją.

Co może być przyczyną niedoboru cynku?

Zwiększone wydalanie cynku

Niewykryte zwiększone wydalanie cynku z organizmu może być na przykład możliwą przyczyną niedoboru cynku. Na przykład chorzy na cukrzycę wydalają z moczem więcej cynku niż osoby zdrowe. Duże ilości cynku mogą być również wydalane podczas przyjmowania środków przeczyszczających lub moczopędnych.

Wydalanie cynku może być również zwiększone tylko na krótki czas, np. podczas biegunki. Jednak organizm zazwyczaj potrafi sam uzupełnić niedobór. Ważne jest jednak, aby szybko powrócić do zrównoważonej diety.

Niewystarczające wykorzystanie cynku

Inną możliwą przyczyną niedoboru cynku jest jego niewystarczające wykorzystanie przez organizm. Cynk dostaje się do organizmu z pożywienia, a do krwiobiegu trafia przez jelita. Szczególnie ważną rolę w tym procesie odgrywa sól. Jeśli proces ten zostanie zakłócony, może dojść do niedoboru cynku. W tym kontekście istnieje wiele przyczyn problemów. Na przykład celiakia jest jednym z głównych czynników wywołujących tę dolegliwość.

W takim przypadku organizm nie jest w stanie przetworzyć cynku. Wywołuje to stan zapalny błony śluzowej jelita i może prowadzić do jej regresji. Są one jednak niezbędne do wchłaniania cynku. Przyczyną słabego wchłaniania cynku w organizmie może być również osteoporoza.  W osteoporozie organizm otrzymuje zwiększone ilości wapnia. Może to mieć negatywny wpływ na wykorzystanie cynku.

Czasami niedobór cynku pozostaje niezauważony przez długi czas, ponieważ nie ma powodu, by go podejrzewać. Jeśli jednak organizm nagle potrzebuje więcej cynku, ponieważ coś się zmieniło, dochodzi do niedoboru. Może to być na przykład ciąża. Choroba może być jednak również czynnikiem wyzwalającym.

Niedożywienie lub niedożywienie

Niedożywienie jest jedną z najczęstszych przyczyn niedoboru cynku. Ważne jest rozróżnienie między niedożywieniem a niedożywieniem. Jeśli nie jesz wystarczająco dużo, Twój organizm nie może zaspokoić swojego zapotrzebowania na cynk. Jeśli jesz za dużo, ale wybierasz niewłaściwe produkty, możesz mieć również niedobory. Niedożywienie powoduje również niedobór innych składników odżywczych, takich jak witaminy, minerały i pierwiastki śladowe.

Co należy zrobić, jeśli masz niedobór cynku?

Jeśli stwierdzisz u siebie niedobór cynku, możesz go uzupełnić na kilka sposobów. Poniżej przedstawiamy również kilka ważnych informacji na temat środków zapobiegawczych, które mają zapobiegać niedoborom.

Jak mogę uzupełnić niedobór cynku i zaspokoić swoje potrzeby?

Jeśli podejrzewasz u siebie niedobór cynku, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest sprawdzenie, co może być jego przyczyną. Należy zwrócić się do lekarza w celu wykluczenia wszelkich schorzeń, które mogą zwiększać wydalanie cynku lub zmniejszać jego wchłanianie. Może to być cukrzyca, rak, choroby nerek lub alergie.

Należy uważać na substancje blokujące wchłanianie cynku w diecie, które uniemożliwiają organizmowi wchłanianie odpowiedniej ilości cynku. Na przykład produkty mleczne zawierają kazeinę i dużo wapnia, które uniemożliwiają organizmowi wchłanianie wystarczającej ilości cynku. Kwas fitynowy zawarty w zbożach jest również jedną z czarnych owiec odpowiedzialnych za blokadę. Sam cynk jest bardzo stabilny. Można więc wykluczyć niewłaściwe przechowywanie lub przygotowanie żywności.

Obecnie jednak wiele produktów spożywczych jest przetwarzanych przemysłowo. Ten rodzaj przetwarzania prowadzi niekiedy do znacznego obniżenia zawartości cynku. Jeśli więc Twoja dieta składa się z węglowodanów izolowanych, takich jak polerowany ryż oraz produkty i przetwory z białej mąki, koniecznie zmień sposób odżywiania.

Można wtedy przyjmować np. suplement cynku, aby uzupełnić jego zapasy. Jeśli jednak pacjent chce przyjmować suplementy cynku w celu uzupełnienia jego zapasów, powinien omówić to z lekarzem. Można również zadbać o to, by organizm otrzymywał wystarczającą ilość cynku, włączając do swojej diety produkty zawierające cynk. Należą do nich następujące produkty spożywcze (podane w przeliczeniu na 100 g):

  • Orzechy: 2,5 mg
  • Rośliny strączkowe: do 4 mg
  • Wołowina: 4 mg
  • Siemię lniane: 5,5 mg
  • Ziarna słonecznika: 6 mg
  • Pestki dyni: 7 mg
  • Mak: 8 mg

Jak dużo cynku potrzebuję?

Jeśli podejrzewasz u siebie niedobór cynku, warto wiedzieć, ile tego pierwiastka powinieneś spożywać dziennie. Istnieją różnice między kobietami i mężczyznami. Dorosłe kobiety w wieku powyżej 15 lat potrzebują 7 mg na dobę, a mężczyźni 10 mg na dobę.

Dzieci w wieku od 1 do 4 lat potrzebują już 3 mg dziennie. Po tym czasie zapotrzebowanie na cynk jeszcze bardziej wzrasta. W przypadku karmienia piersią zapotrzebowanie na pokarm ponownie wzrasta, podobnie jak w czasie ciąży. W takim przypadku zaleca się przyjmowanie preparatu cynku jako suplementu diety.

Czy dieta wegańska prowadzi do niedoboru cynku?

Regularnie toczy się dyskusja na temat tego, czy niedobór cynku ma szczególnie poważne skutki u wegan. Dzieje się tak dlatego, że organizmowi trudniej jest przyswoić cynk z żywności nieekologicznej. Jednakże badania wykazały, że weganie mogą zasadniczo otrzymywać wystarczającą ilość cynku w ramach zrównoważonej diety.

Warto wiedzieć, że garbniki zawarte w herbacie lub kawie oraz fityniany zawarte w surowych zbożach mogą znacznie spowalniać wchłanianie cynku. Można to jednak szybko i łatwo skorygować. Na przykład zboża powinny być namoczone przed spożyciem.

Kolejną ważną wskazówką jest łączenie pokarmów zawierających cynk z białkiem. Wskazane jest również włączenie do diety roślin strączkowych i produktów pełnoziarnistych. Pestki dyni są również szczególnie bogate w cynk.

Jak można rozpoznać niedobór cynku?

Niedobór cynku ma wiele różnych objawów, dlatego niełatwo jest określić, czy rzeczywiście występuje u Ciebie niedobór tego pierwiastka śladowego. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest obserwacja objawów i poinformowanie lekarza o wszelkich podejrzeniach. Lekarz może również wykonać badanie krwi. Nie jest to jednak przydatne do wykrywania ostrego niedoboru. Badanie koncentruje się na aktualnym poziomie cynku.

Lekarz sprawdzi również morfologię krwi i stwierdzi, czy poziom kortyzolu u pacjenta uległ zmianie. Problem z badaniem krwi polega na tym, że cynk jest przechowywany w organizmie. Organizm magazynuje ją w kościach i mięśniach, w tkankach i we krwi. Najmniejsza ilość jest jednak przechowywana we krwi. Dlatego lekarz skoncentruje się na dokładnym obserwowaniu objawów występujących podczas badania.

Czy zwierzęta również mogą cierpieć z powodu niedoboru cynku?

Niedobór cynku może dotyczyć nie tylko ludzi, mogą na niego cierpieć również zwierzęta. W naturze jednak niedobór cynku występuje bardzo rzadko. Niedobór może jednak wystąpić u zwierząt hodowanych przez człowieka, takich jak konie czy psy. Niedobór cynku zwykle daje się odczuć w organizmie poprzez szereg objawów. W szczególności występuje zwiększona podatność na infekcje.

Jeśli chorujesz częściej niż zwykle, możesz nie mieć wystarczającej ilości tego pierwiastka śladowego w organizmie. Zwierzęta również pobierają cynk z pożywienia. Jeśli nie jedzą wystarczająco dużo lub są źle karmione, niedobór cynku rozwija się zwykle w ciągu dziesięciu do czternastu dni. U zwierząt problem często polega na tym, że niedobór prowadzi do zmniejszenia uczucia głodu, co dodatkowo ogranicza wchłanianie mikroskładników odżywczych.

Niedobór cynku u psów

Psy mają również wysokie zapotrzebowanie na cynk i muszą przyswajać ten pierwiastek śladowy poprzez swoją dietę. Dorosły pies potrzebuje 1 mg cynku na kilogram. Dostarczanie cynku zależy od ich diety. Pokarmy zawierające zboża nie zawierają wystarczającej ilości cynku do wchłonięcia przez psa. Jest on bardziej skuteczny, jeśli pies otrzymuje cynk ze źródeł zwierzęcych.

W ten sposób o wiele łatwiej przyswaja wiedzę. Tym bardziej ważne jest, aby dieta psa składała się z kilku składników, ponieważ niedobór cynku może prowadzić do zaburzeń rozwoju i wzrostu u psów.

Płodność może być zmniejszona zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Sierść jest również dobrym wskaźnikiem niedoboru cynku. Jeśli sierść psa jest bardzo matowa i dochodzi do znacznego wypadania włosów, może to również wskazywać na niedobór, podobnie jak trudno gojące się drobne rany na skórze. Jednak pies może również bardzo cierpieć, jeśli otrzyma zbyt dużo cynku. Może to prowadzić do anemii.

Zapotrzebowanie na cynk u koni

Aby jak najlepiej ocenić, czy koń otrzymuje wystarczającą ilość cynku, ważne jest, aby wiedzieć, ile go potrzebuje. Ilość cynku, jakiej potrzebuje twój koń, zależy od jego masy ciała. Można jednak zacząć od dawki około 350 mg dziennie.

Jeśli twój koń jest w ciąży, zalecana dawka ulega podwojeniu. Samo siano nie wystarczy, by zaspokoić potrzeby konia. Obecnie bardzo popularne jest karmienie sianem, ale sprzyja ono niedoborom cynku. Równie ważne jest podawanie koniowi owsa, ponieważ jest on bogaty w cynk.

Niedobór cynku u koni

Jeśli masz konia, może on cierpieć na niedobór cynku, jeśli wykazuje jeden lub więcej z poniższych objawów:

  • twój koń ma problemy z płodnością
  • wątroba nie działa już skutecznie w zakresie detoksykacji
  • pasza jest mniej strawna
  • matowa lub szczeciniasta sierść
  • wyprysk na ciele
  • wypadanie włosów

Warto zastanowić się, w jaki sposób koń może w ogóle nabawić się niedoboru cynku. Z biegiem lat okazało się, że siano i pastwiska dla koni zawierają znacznie mniej cynku i selenu niż jeszcze jakiś czas temu. Wynika to z faktu, że pastwiska są zazwyczaj wykorzystywane i zgłaszane w dużych ilościach.

Obecnie wiele koni jest również przekarmianych. Właściciele są zbyt hojni w podawaniu paszy. Powodem, dla którego konie nie mogą już wchłaniać wystarczającej ilości cynku, może być żywienie dawkami o wysokiej zawartości koncentratów lub dodawanie wapnia. Choroby, takie jak cukrzyca, choroba Cushinga i EMS, mogą również zmniejszyć spożycie lub zwiększyć zapotrzebowanie.

Jeśli u konia stwierdzono niedobór cynku, zwykle konieczne jest dostosowanie dawki cynku. Ważne jest, aby sprawdzić, czy niedobór jest spowodowany chorobą. W takim przypadku zaleca się zwiększenie spożycia cynku przez pewien okres czasu.

Istnieją specjalne pasze mineralne dla koni, które są uzupełniane cynkiem. W tej fazie można dostosować dawkowanie i podawać więcej paszy mineralnej w postaci koncentratu. Zaleca się jednak omówienie tej kwestii z lekarzem weterynarii i porównanie regulacji z jego zaleceniami.

Jakie są skutki niedoboru cynku?

Ten pierwiastek śladowy jest często traktowany po macoszemu, choć niedobór cynku może mieć poważne konsekwencje dla organizmu. Cynk jest szczególnie ważny dla metabolizmu organizmu. Jeśli organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości cynku, funkcje organizmu ulegają znacznemu zaburzeniu.

Cały organizm jest znacznie osłabiony, a układ odpornościowy nie jest już w stanie wystarczająco chronić ciała. Zmniejsza się zdolność do pracy, odczuwane jest zmęczenie, a organizm jest bardziej podatny na choroby. Kanadyjska metaanaliza z 2012 roku wykazała związek między niedoborem cynku a depresją.

Wyniki badań wskazują, że im większy niedobór cynku, tym większe nasilenie depresji. Zdaniem autorów potrzebne są dalsze badania nad związkiem między poziomem cynku a depresją oraz nad ewentualnymi korzyściami płynącymi z dodania cynku do diety pacjentów z depresją.

Jak wygląda niedobór cynku u dzieci?

Dzieci mogą również cierpieć na niedobór cynku. Prawdą jest jednak, że ich dzienne zapotrzebowanie jest znacznie niższe niż dorosłych. Jednak od siódmego roku życia dzieci potrzebują również 7 mg cynku dziennie. Ten pierwiastek śladowy jest niezbędny dla zdrowego rozwoju dziecka. Objawy niedoboru cynku są podobne do tych występujących u osób dorosłych. Jednak u dzieci niedobór cynku może również wpływać na wzrost.

Jeśli dziecko nie jest wystarczająco wysokie jak na swój wiek, lekarz może na przykład zalecić zmianę diety dziecka. Następnie dziecko powinno stosować dietę bogatą w cynk. Jeśli wzrost znacznie się zwiększy w porównaniu z poprzednim, może to wskazywać na niedobór cynku. Przyczyną niedostatecznego spożycia cynku może być również ciężka infekcja skóry.

Warto również zauważyć, że niedobór cynku może sprzyjać wystąpieniu epizodów gorączki. Dzieci w wieku od sześciu miesięcy do pięciu lat są szczególnie podatne na drgawki gorączkowe. Badania wyraźnie wykazały, że osoby dotknięte chorobą mają niższy poziom cynku w organizmie.

Jak objawia się przedawkowanie cynku?

Chociaż niedobór cynku jest częstszy niż jego przedawkowanie, może również wystąpić zatrucie cynkiem. Jeśli pacjent przyjmuje więcej niż 25 mg na dobę, pierwsze objawy mogą się już pojawić. Ogólnie rzecz biorąc, zatrucie cynkiem nie jest powodowane wyłącznie przez żywność.

Jednak w przypadku suplementów cynku jest zupełnie inaczej. Możliwymi objawami są wymioty i problemy z nerkami. Możliwa jest również niedokrwistość i ciężka biegunka z powodu niedoboru żelaza. Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, należy skonsultować się z lekarzem.

W jaki sposób niedobór cynku wpływa na skórę?

Skóra, włosy i paznokcie to obszary ciała, w których szybko może dojść do niedoboru cynku. Skóra często reaguje po krótkim czasie, jeśli nie otrzymuje wystarczającej ilości pierwiastków śladowych. Na przykład brak cynku powoduje bardzo suchą i łuszczącą się skórę. Suchość skóry jest często związana z niewystarczającą ilością przyjmowanych płynów.

Swędzenie skóry występuje jednak równie często, gdy organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości mikroelementów. Co ciekawe, proces gojenia się ran ulega znacznemu spowolnieniu w przypadku niedoboru cynku w organizmie. Nawet niewielkie skaleczenia mogą powodować długotrwałe cierpienie w dotkniętym obszarze i opóźniać gojenie.

Analiza

Niedobór cynku może powodować różne objawy, a nawet trwałe uszkodzenie organizmu. Pierwiastek śladowy cynk odgrywa szczególnie ważną rolę w organizmie. Oprócz wpływu na organizm, niedobór tego pierwiastka może mieć również wpływ na zdrowie psychiczne.

Organizm ludzki jest uzależniony od wchłaniania cynku z pożywienia. W przypadku wystąpienia objawów niedoboru najważniejszym krokiem jest zmiana diety. Dotyczy to również zwierząt, ponieważ, jak wiadomo, niedobór cynku może dotyczyć zarówno ludzi, jak i zwierząt.

Alicja Król

✓ Zweryfikowany
Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

Autorem artykułu jest Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

✓ Zweryfikowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *