Niedobór magnezu – Przyczyny i objawy

Niedoborom magnezu można zapobiegać, stosując zdrową, zrównoważoną i zróżnicowaną dietę, ponieważ zasadniczo dostarcza ona organizmowi wystarczającej ilości magnezu. Niedobór magnezu jest zatem stosunkowo rzadki w Polsce. Niedobór tego składnika mineralnego może mieć poważne konsekwencje.

Dlatego należy rozpoznać pierwsze oznaki i dostarczyć organizmowi wystarczającą ilość magnezu. W tym artykule wyjaśniono, dlaczego magnez jest tak ważny, nie tylko dla kości i stawów, oraz dlaczego należy szybko reagować, jeśli cierpisz na jego niedobór.

Co to jest niedobór magnezu?

Niedobór to obniżenie stężenia danego składnika mineralnego we krwi. Termin naukowy to hipomagnezemia. Niedobór magnezu może przez pewien czas przebiegać bezobjawowo i dlatego może pozostać niezauważony. Mogą jednak wystąpić różne nieprawidłowości. Niedobór tego minerału może wpływać na następujące funkcje organizmu:

  • serce
  • Układ nerwowy i funkcje nerwów
  • Mięśnie
  • Komórki ciała i metabolizm komórkowy
  • Metabolizm

Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy niedobór magnezu wiąże się z występowaniem wielu chorób. Należą do nich: wysokie ciśnienie krwi, nagła śmierć sercowa, osteoporoza, migrena/nadciśnieniowe bóle głowy, astma, cukrzyca typu 2 i rak jelita grubego. Naukowcy twierdzą, że wysoki poziom zapalenia i zespół metaboliczny są również związane z niedoborem tego minerału.

Większość niezbędnych składników odżywczych można uzyskać dzięki zdrowej i zróżnicowanej diecie. Magnez jest jednak często wyjątkiem. Badanie przeprowadzone wśród Amerykanów wykazało, że 48% respondentów nie było w stanie spożywać zalecanej dziennej dawki magnezu. Niedobór magnezu można łatwo leczyć, przyjmując suplementy magnezu i stosując odpowiednią dietę.

Niedobór magnezu – ważne informacje

Jeśli chodzi o minerały, magnez często pozostaje nieco “niezauważony”. Minerał ten rozluźnia mięśnie, wspomaga ich wzrost, ma działanie przeciwzapalne i wspomaga organizm na wiele sposobów. Naukowcy odkryli nawet, że magnez pomaga obniżyć ciśnienie krwi poprzez rozluźnienie mięśni gładkich naczyń krwionośnych.

Nie zawsze możliwe jest przyjmowanie wystarczającej ilości magnezu. Wynika to z kilku powodów, które zostały szczegółowo omówione poniżej. Wyjaśniamy również, w jaki sposób organizm wchłania magnez i jakie objawy wywołuje jego niedobór.

Ważne fakty

Magnez jest czwartym pod względem ilości minerałem występującym w organizmie człowieka. Setki procesów metabolicznych nie mogą funkcjonować bez magnezu. Na przykład, aktywuje ponad 300 enzymów w organizmie.

Magnez bierze udział w wielu procesach metabolicznych zachodzących w organizmie. Rozluźnia mięśnie, utrzymuje kości w zdrowiu oraz utrzymuje komórki, tkanki i narządy wewnętrzne w dobrym stanie.
Według danych National Dietary Survey II, 29% kobiet i 26% mężczyzn spożywa mniej magnezu niż zalecana ilość, co przyczynia się do jego niedoboru.

Co powoduje niedobór magnezu?

Niedobór może wystąpić, gdy przyjmujemy zbyt mało magnezu lub gdy tracimy jego duże ilości. Sportowcy zwykle należą do osób dbających o swoją dietę, ale nierzadko cierpią na niedobór magnezu. W wielu badaniach wykazano, że na niedobór magnezu cierpią zwłaszcza osoby aktywne fizycznie.

Do tej pory nie było wiadomo, co powoduje na przykład migrenę. W badaniu przeprowadzonym przez Nowojorskie Centrum Bólu Głowy stwierdzono jednak, że osoby cierpiące na migrenę są bardziej narażone na niedobór magnezu niż osoby zdrowe. Migreny wywołują stres i powodują zwiększone wydalanie tego ważnego minerału z organizmu. Przegląd przyczyn występowania objawów niedoboru:

  • Leki: leki przeciwnowotworowe, kortyzon, tabletki antykoncepcyjne, środki przeczyszczające, leki na astmę.
  • Choroby: Niewłaściwe wchłanianie magnezu, choroby nerek, choroby wątroby, cukrzyca.
  • Czynniki zewnętrzne i wydarzenia życiowe: Stres, sport wyczynowy, ciąża, karmienie piersią, niedożywienie, alkoholizm.
  • Inne problemy zdrowotne: zaburzenia odżywiania, biegunka, wymioty, oparzenia.
Przeczytaj również:  Kwas hialuronowy – Właściwości i przeciwwskazania. Jak stosować?

Inną przyczyną może być brak hormonów przytarczyc. Substancje te są wytwarzane przez gruczoł przytarczyc i zapobiegają wydalaniu nadmiaru magnezu z moczem. Wapń może również prowadzić do zwiększonego wydalania magnezu. W przypadku przyjmowania suplementów wapnia, zaleca się jednoczesne przyjmowanie suplementu magnezu.

W jaki sposób organizm wchłania magnez?

Organizm ludzki może sam wytwarzać wiele potrzebnych mu substancji, ale magnez nie jest jedną z nich. Dlatego konieczne jest przyjmowanie odpowiedniej ilości magnezu z pożywieniem. Organizm przechowuje pewną ilość magnezu.

Twój organizm ma w zapasie około 26 gramów tej substancji. Ponad połowa tej ilości jest przechowywana w kościach, a około 45% w mięśniach i narządach, co zapobiega niedoborom magnezu. Dzienne zapotrzebowanie na magnez zmienia się w zależności od wieku:

  • Od 0 do 4 lat: 24 – 80 mg na dobę
  • 5-15 lat: 120-310 mg na dobę
  • 15 lat i więcej: 300 – 400 mg na dobę

Badania wykazały, że organizm lepiej przyswaja magnez w małych dawkach. Dlatego, aby zapobiec niedoborom magnezu, zaleca się picie wody bogatej w magnez przez cały dzień zamiast przyjmowania dużej dawki. Magnez może dostać się do organizmu przez jelita tylko w ograniczonych ilościach. Jeśli magnez jest przyjmowany w zbyt dużym stężeniu, pozostaje niewykorzystany w organizmie.

Możliwość wchłaniania magnezu przez skórę nie została jeszcze dostatecznie zbadana. Istnieje kilka badań, które zostaną omówione w dalszej części tekstu. Przyjmuje się, że magnez dostaje się do organizmu także w postaci sprayów lub kąpieli stóp. Nie wiadomo, czy substancja ta przenika przez barierę skórną i w jakim stężeniu dostaje się do organizmu.

Jakie są skutki niedoboru magnezu?

Niedobór tego składnika mineralnego należy jak najszybciej uzupełnić. Jeśli niedobór nie zostanie rozpoznany, równowaga pozostałych minerałów może zostać zakłócona.

Skurcze mięśni są najczęstszą konsekwencją niedoboru magnezu, ale nie są to jedyne objawy:

  • Trudności z koncentracją
  • Zmęczenie
  • Zaburzenia snu
  • Utrata apetytu
  • Bóle głowy
  • zmęczenie
  • Depresja
  • apatia
  • Drażliwość
  • Lęk

Magnez jest ważny dla funkcjonowania organizmu i serca. Jeśli doświadczasz takich objawów, powinieneś pomyśleć o niedoborze magnezu. Wczesna diagnoza może zapobiec ewentualnym długotrwałym uszkodzeniom kości, serca lub nerwów. Na przykład znaczny niedobór magnezu może prowadzić do zaburzeń rytmu serca i osłabienia mięśnia sercowego.

Taka sytuacja występuje zwłaszcza u osób starszych. Może to również prowadzić do znacznej utraty wagi. Jeśli metabolizm komórkowy jest trwale zaburzony, istnieje ryzyko wystąpienia drżenia mięśni i zaburzeń ruchowych. U kobiet w ciąży może nawet prowadzić do poronień.

Co jeszcze warto wiedzieć o niedoborze magnezu?

Nikt nie może się obejść bez magnezu. Ponieważ organizm nie potrafi sam wytwarzać magnezu, należy dostarczać go w wystarczającej ilości z dietą. Poniżej dowiesz się, co nauka mówi o niedoborze magnezu i czy Twoje zwierzę również potrzebuje magnezu.

Diagnozowanie niedoboru – jak rozpoznać niedobór magnezu?

Przedstawiliśmy już objawy niedoboru. Mogą one być bardzo zróżnicowane i wykraczać poza dobrze znane skurcze łydek i sporadyczne drgawki powiek. W przypadku skurczów łydek nie należy spieszyć się z przyjmowaniem suplementów magnezu.

Problemy te są często spowodowane zwykłym nadużywaniem lub niewłaściwym używaniem mięśni i stawów. W większości przypadków niespecyficzne objawy świadczą o niedoborze magnezu:

  • Problemy z krążeniem
  • Bóle głowy
  • Zaparcia
  • Biegunka
  • Palpitacje
  • Zawroty głowy
  • Nerwowość
  • Wymioty

W przypadku podejrzenia niedoboru magnezu należy zawsze skonsultować się z lekarzem. Może on wykonać badanie krwi i w razie potrzeby zalecić ewentualne leczenie.

Co powoduje niedobór magnezu w organizmie?

Organizm potrzebuje około 350 miligramów magnezu dziennie. W organizmie znajduje się również pewna rezerwa przeznaczona na ogólne utrzymanie. Jak wspomniano wcześniej, około 26 gramów może być przechowywane w kościach. Niedobór magnezu może być spowodowany różnymi czynnikami.

Stres

Gdy wytwarza się więcej hormonów stresu, jednocześnie zwężają się naczynia krwionośne. W rezultacie organizm wysyła więcej magnezu do krwiobiegu, aby rozszerzyć naczynia krwionośne, co może prowadzić do niedoboru magnezu. Magnez jest następnie wydalany przez nerki.

Spożywanie alkoholu

Zwiększone spożycie alkoholu również prowadzi do niedoboru magnezu. Nerki wydalają więcej magnezu z moczem, gdy alkohol jest spożywany w nadmiarze lub zbyt często.

Leki

Leki mogą również zwiększać wydalanie magnezu. Szczególną rolę odgrywa często chemioterapia i leki moczopędne. W takich przypadkach w trakcie terapii często dochodzi do niedoboru magnezu.

Sport

Organizm może pracować na najwyższych obrotach, zwłaszcza w sportach wytrzymałościowych i wyczynowych. Oznacza to, że metabolizm wykonuje dodatkową pracę i automatycznie zwiększa się wydalanie magnezu, co może szybko doprowadzić do jego niedoboru.

Przeczytaj również:  NeoMag Slim – opinie, skład, cena, gdzie kupić?

Jakie badania krwi mogą wskazywać na niedobór magnezu?

Przed dokonaniem pomiaru wartości krwi lekarz powinien zebrać szczegółowy wywiad. Ważne jest, aby lekarz dokładnie wiedział, jakie objawy występują. Stężenie magnezu we krwi nie jest jedynym parametrem, który należy brać pod uwagę.

Istotna jest również ilość magnezu pozostająca w kościach i komórkach. Poziom we krwi staje się ujemny dopiero po wyczerpaniu własnych rezerw organizmu. Teoretycznie więc możesz mieć niedobór magnezu, nawet jeśli wyniki badań krwi są w porządku. Poziom magnezu jest zwykle mierzony zarówno we krwi, jak i w moczu. Za prawidłowe uznaje się następujące poziomy magnezu (w milimolach/l):

  • Mężczyźni 0,73-1,06
  • Kobiety 0,77-1,03
  • Dzieci 0,60-0,95
  • Niemowlęta 0,48-1,05

Niedobór magnezu definiuje się jako stężenie magnezu we krwi mniejsze niż 0,65 milimola na litr. Stężenie magnezu w moczu jest mniejsze niż 3 milimole na litr.

Co robić w przypadku niedoboru magnezu: najlepsze metody leczenia

Niedobór magnezu nie jest łatwy do zdiagnozowania. Wiele z tych objawów może być oznaką innych powszechnych schorzeń, a nawet zwykły skurcz łydki nie jest pewną oznaką. W przypadku podejrzenia niedoboru należy skontaktować się z lekarzem. Będzie on w stanie wykluczyć możliwe przyczyny i wskazać sposób usunięcia wady.

Jeśli okaże się, że pacjent potrzebuje więcej magnezu, lekarz przepisze odpowiedni lek. Magnez może być podawany w różnych postaciach. Organiczne sole magnezu, takie jak cytrynian magnezu, są lepiej wchłaniane przez organizm niż tlenek magnezu i inne nieorganiczne związki magnezu.

Preparaty stosowane w celu uzupełnienia niedoboru magnezu nie są na ogół lekami, lecz suplementami diety. Przejście to jest jednak prawie niezauważalne. Niedobór można również leczyć za pomocą suplementów diety.

Uzupełnianie niedoboru magnezu za pomocą diety

Łagodny niedobór magnezu można łatwo i prosto skorygować poprzez zmianę diety. Jeśli cierpisz na objawy niedoboru magnezu, prawdopodobnie spożywasz zbyt mało poniższych produktów:

  • Produkty pełnoziarniste
  • Nasiona i pestki
  • Banany
  • Jagody
  • Orzechy

Oto kolejny krótki przegląd tego, ile dokładnie magnezu znajduje się w naszych produktach spożywczych (procentowa zawartość magnezu w mg):

  • 1 marchew: 8
  • 1 jabłko: 10
  • 100 g brokułów: 15
  • 1 kromka chleba pełnoziarnistego: 25
  • 1 kromka chleba pełnoziarnistego: 25
  • 1 banan: 30
  • 100 g ryżu brązowego: 42
  • 250 g jogurtu: 45
  • 200 g łososia: 70
  • 200 g szpinaku: 75
  • 30 g migdałów: 80
  • 200 g ziemniaków: 86
  • 50 g orzechów włoskich: 110
  • 500 g szpinaku: 145
  • 50 g migdałów: 150
  • 100 g kakao: 499

Jak wynika z zestawienia, osoby stosujące zdrową i zróżnicowaną dietę spożywają wystarczającą ilość magnezu.

Leczenie niedoboru magnezu za pomocą tabletek

Tabletki magnezowe są jednym z najbardziej rozpowszechnionych sposobów leczenia niedoboru magnezu. Suplementy te powinny być przyjmowane bez wody. Suplementy są precyzyjnie dozowane, dzięki czemu można je dostosować do indywidualnych potrzeb. Dawkowanie powinno być ustalone przez pracownika służby zdrowia. Nie zaleca się podawania dużych dawek samego magnezu.

Przedawkowanie jest rzadkie, ale substancja czynna pozostaje niewykorzystana. Jeśli masz trudności z połykaniem tabletek magnezu w całości, możesz także zażyć pastylkę. Są one łatwe do przyjmowania i często zawierają inne witaminy i mikroelementy.

Leczenie niedoboru magnezu za pomocą iniekcji depot

Osoby z zaawansowanym niedoborem magnezu wymagają natychmiastowej pomocy i powinny przyjmować duże dawki magnezu. Najlepszą formą tego leczenia są zastrzyki typu depot. W razie potrzeby lekarz wypisze receptę. Ważne jest, aby znać dokładną dawkę, aby uniknąć przedawkowania magnezu w organizmie. Zwykle podaje się kilka wstrzyknięć. Najpierw podaje się małą dawkę.

Lekarz będzie regularnie kontrolował stężenie magnezu we krwi i w razie potrzeby dostosuje dawkę. Koszty zastrzyków depot nie są zazwyczaj pokrywane przez ubezpieczenie zdrowotne. Prywatni ubezpieczyciele często potwierdzają, że pokryją koszty. Jeden zastrzyk kosztuje około 100 PLN.

Leczenie niedoboru magnezu za pomocą kropli

Leczenie kroplami magnezowymi i oliwą magnezową ma tę zaletę, że organizm może łatwiej przyswoić tę substancję niż w przypadku stosowania tabletek. Krople mogą być również stosowane do podawania dużych dawek. Dawkę należy jednak ustalić samodzielnie za pomocą pipety. Oliwa magnezowa nadaje się do stosowania w podróży i może być mieszana z wodą lub sokiem owocowym. Nie jest to olej, ale jego konsystencja na to wskazuje.

Krople magnezowe są również odpowiednie do stosowania zewnętrznego w przypadku niedoboru magnezu, na przykład jako dodatek do kąpieli. Oliwa magnezowa jest również dostępna w formie praktycznego sprayu z pompką i może być stosowana bezpośrednio na skórę.

Czy można przyjmować magnez z kawą?

Rozpoczynanie dnia od filiżanki kawy i dawki magnezu wydaje się mniej wskazane. Chociaż nie ma jednoznacznych dowodów naukowych, nie można wykluczyć interakcji między kofeiną a magnezem.

Przeczytaj również:  L-glutamina – Opinie i właściwości. Przeciwwskazania oraz skutki uboczne

Uważa się, że kofeina hamuje wchłanianie magnezu w jelicie cienkim, co sprzyja niedoborom magnezu. Dlatego nie zaleca się łącznego spożywania kawy i magnezu. Najlepiej byłoby, gdyby między porannym spożyciem kawy a przyjęciem magnezu upłynęło kilka godzin.

Czy zwierzęta również mogą cierpieć z powodu niedoboru magnezu?

Zwierzęta muszą spożywać magnez w diecie, aby zapewnić sobie jego odpowiednią ilość. U psów i koni zaobserwowano niedobór magnezu, zwłaszcza w sytuacjach stresowych. Objawy są podobne do tych występujących u ludzi i objawiają się skurczami mięśni, nerwowością i lekkim niepokojem. Kolka jest częstym zjawiskiem u koni, ponieważ mięśnie jelit kurczą się.

Niedobór tego składnika u koni jest ściśle związany z ochwatem i EMS. Szczególnie narażone są konie sportowe. Psy policyjne i ratownicze również mają zwiększone zapotrzebowanie na magnez. Konie mogą być leczone olejkiem magnezowym, a psy mogą być leczone bezpośrednio olejkiem magnezowym w przypadku bolesnych części ciała.

Jeśli u zwierzęcia stwierdzono niedobór magnezu, należy zadbać o to, aby otrzymywało ono wysokiej jakości dawkę pokarmową zawierającą wystarczającą ilość minerałów, witamin i pierwiastków śladowych.

Jak długo można przyjmować magnez?

Magnez powinien być przyjmowany przez dłuższy czas. Jeżeli niedobór magnezu zostanie potwierdzony testem, a leczenie prowadzone jest pod nadzorem lekarza, dotyczy to również preparatów w dużych dawkach. Leczenie trwa zwykle od czterech do sześciu tygodni. Możliwe są wyjątki, ale należy je sprawdzać w każdym indywidualnym przypadku.

Jaka jest właściwa dawka magnezu?

Polskie Towarzystwo Żywieniowe opublikowało następujące dane: kobiety powinny przyjmować 300 mg dziennie, a mężczyźni 350 mg dziennie. W przypadku matek karmiących piersią obowiązuje dodatkowa dawka 390 mg na dobę. Nagłe skurcze mięśni podczas uprawiania sportu nie znikają jednak w magiczny sposób po zażyciu magnezu.

Substancję należy przyjmować codziennie w celu wyrównania niedoborów i zapobiegania nieprawidłowościom. Czas działania zależy od nasilenia niedoboru magnezu. Ponowne wchłonięcie przez organizm potrzebnego mu magnezu może trwać kilka tygodni, a nawet miesięcy.

Czy magnez należy przyjmować rano czy wieczorem?

To od Ciebie zależy, o jakiej porze dnia zażywasz magnez. Przyjmowanie magnezu nie ma wpływu na poszczególne posiłki, z wyjątkiem możliwych interakcji z kofeiną.

Jeśli z powodu niedoboru magnezu w nocy często występują skurcze łydek, zaleca się przyjmowanie magnezu na noc. Poziom magnezu zwykle spada rano. Może to spowodować skurcz mięśni.

Istnieją również ograniczenia w przypadku konieczności przyjmowania hormonów tarczycy. Nie mogą być one wchłaniane przez organizm wraz z magnezem. Podczas gdy hormony najlepiej przyjmować rano, magnez należy przyjmować wieczorem.

Czy istnieje ryzyko przedawkowania magnezu?

Ponieważ magnez jest wytwarzany przez sam organizm, suplementy magnezu są zwykle dobrze tolerowane. Po uzupełnieniu niedoboru magnezu mogą czasem wystąpić luźne stolce. To działanie niepożądane jest jednak nieszkodliwe i ustępuje natychmiast po dostosowaniu dawki lub odstawieniu leku.

U zdrowej osoby nie można przedawkować magnezu, ponieważ jego nadmiar jest wydalany z organizmu z moczem. Jeśli jednak funkcja nerek jest zaburzona, magnez może gromadzić się w organizmie. Mogą wystąpić następujące objawy:

  • Osłabienie mięśni
  • Paraliż
  • Wymioty
  • Nudności
  • Biegunka

Osoby z chorobami nerek powinny omówić przyjmowanie magnezu ze swoim lekarzem rodzinnym. W ciężkich przypadkach może dojść do zmniejszenia rzutu serca, a w najgorszym do niewydolności krążenia.

Nasz wniosek

Niedobór magnezu może dotyczyć każdego i często przez długi czas pozostaje niezauważony. Nie może być wytwarzana przez sam organizm, ale część tej substancji jest przechowywana w kościach. Dopiero gdy rezerwy te zostaną wyczerpane, można wykryć ich niedobór we krwi.

Zapotrzebowanie na magnez może być różne u poszczególnych osób i zależy od wielu różnych czynników. Dlatego w przypadku podejrzenia niedoboru magnezu należy zawsze skonsultować się z lekarzem, aby jak najszybciej móc go uzupełnić.

Alicja Król

✓ Zweryfikowany
Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

Autorem artykułu jest Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

✓ Zweryfikowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *