Niedobór serotoniny

Niedobór serotoniny może dotyczyć w zasadzie każdej grupy osób. Stres, zaburzenia metaboliczne i napięcie psychiczne powodują, że organizm wytwarza mniej serotoniny niż zwykle.

Najczęstsze konsekwencje: Stajemy się bardziej niespokojni, bardziej niespokojni, bardziej nastrojowi niż zwykle, mamy problemy z zasypianiem i utrzymaniem snu. Więcej o niedoborze serotoniny i sposobach jego wyrównania przeczytasz w naszym nowym artykule.

Spis treści

Czym dokładnie jest serotonina?

Serotonina, tak zwany “hormon szczęścia”, jest neuroprzekaźnikiem i kohormonem. Serotonina jest substancją przekaźnikową, która przekazuje informacje między komórkami nerwowymi w układzie nerwowym. Serotonina jest wytwarzana w komórkach nerwowych mózgu oraz w przewodzie pokarmowym. Pełni wiele różnych ważnych funkcji w organizmie.

Regulują one sen i czuwanie, nastrój i trawienie, dlatego niedobór serotoniny może być bardzo niepokojący. W niektórych chorobach, takich jak nowotwory, produkcja serotoniny jest zwiększona. Inne choroby, takie jak depresja, są również związane z niedoborem serotoniny. Stwierdzenie to jest jednak kontrowersyjne z naukowego punktu widzenia.

Najważniejsze informacje w skrócie

  • Tak zwany hormon szczęścia pełni wiele funkcji: Reguluje nastrój, trawienie, libido i sen.
  • Serotonina jest endogennym neuroprzekaźnikiem, który jest wytwarzany zarówno w mózgu, jak i w przewodzie pokarmowym.
  • Organizm nie potrafi sam wytwarzać serotoniny, dlatego w przypadku jej niedoboru pomocna może okazać się zmiana diety i zwiększenie spożycia źródeł serotoniny.

Co należy wiedzieć o niedoborze serotoniny?

Neuroprzekaźnik serotonina pełni ważne funkcje w naszym organizmie. Wpływa na trawienie, krążenie krwi i centralny układ nerwowy. Gdy serotonina nie jest wytwarzana w wystarczających ilościach, cierpią wszystkie te układy. Może to prowadzić do szeregu czasami pozornie sprzecznych ze sobą objawów: Utrata apetytu i łaknienia, zespół jelita drażliwego i zaparcia.

Niedobór serotoniny może być spowodowany wieloma czynnikami. Jednak prawie zawsze prowadzi do zaburzeń neuropsychiatrycznych. Chociaż wyraźny związek między niedoborem serotoniny a depresją jest obecnie kontrowersyjny, wiele leków przeciwdepresyjnych działa na wychwyt zwrotny serotoniny w mózgu.

Co powoduje niedobór serotoniny?

Aby dowiedzieć się, czy masz niedobór serotoniny, poniżej wymieniliśmy główne przyczyny i objawy jej niedoboru. Przyczyny tego niedoboru nie zostały jeszcze naukowo wyjaśnione. Nawet związek między serotoniną a depresją, który przez długi czas uważano za udowodniony, został ostatnio zakwestionowany.

Niedobór serotoniny spowodowany miłosnym uniesieniem

Kiedy jesteś zakochany, wzrasta poziom serotoniny i dopaminy we krwi. Kiedy masz złamane serce, dzieje się odwrotnie: nowa sytuacja często sprawia, że czujesz się bezradny, rozdrażniony i zestresowany, a poziom serotoniny spada.

Niedobór serotoniny w PMS

Zespół napięcia przedmiesiączkowego dotyczy kobiet, które przed miesiączką cierpią z powodu bólu, niepokoju, obniżonego nastroju i zaburzeń snu. Obok innych zaburzeń hormonalnych przyczyną może być również niedobór serotoniny.

Niedobór serotoniny w połączeniu ze stresem

Podczas stresu organizm wytwarza hormon kortyzol. Wpływa ona na poziom uspokojenia i ciśnienie krwi – ale w innym kierunku niż serotonina! Jeśli faza stresu trwa dłużej, człowiek staje się drażliwy i ma zachcianki. Zaburzenia snu związane ze stresem mogą zwiększać niedobór serotoniny.

Niedobór serotoniny spowodowany zaburzoną florą jelitową

Stan jelit ma również wpływ na zdrowie psychiczne. Zaburzona flora jelitowa w dzieciństwie może prowadzić do obniżenia poziomu serotoniny w późniejszym okresie życia. Badania wykazują, że probiotyki mogą pomóc w przywróceniu zdrowej flory jelitowej, przyczyniając się do łagodzenia objawów depresji, zwiększonego stresu i niepokoju.

Przeczytaj również:  Żywność bez cukru

Jakie jest działanie i funkcje serotoniny w organizmie?

Organizm potrzebuje serotoniny, zwłaszcza w układzie trawiennym. Reguluje tam odpowiednie ruchy jelit, co jest niezbędne do trawienia. Wysoki poziom serotoniny powoduje mdłości i wymioty, a niski poziom serotoniny wywołuje głód i chęć na słodycze. W krwiobiegu serotonina wpływa na naczynia krwionośne, ciśnienie krwi i krzepliwość krwi.

Serotonina reguluje również ciśnienie wewnątrzgałkowe. W ośrodkowym układzie nerwowym serotonina jest odpowiedzialna za sen i czuwanie, odczuwanie bólu, regulację temperatury ciała i zachowania seksualne. Niedobór serotoniny w organizmie może mieć również zupełnie odwrotne skutki: na przykład wyolbrzymione lub zmniejszone odczuwanie bólu.

Jakie są konsekwencje zbyt dużej ilości serotoniny?

Tak zwany zespół serotoninowy jest spowodowany nadmiarem serotoniny, zwykle w wyniku przyjmowania leków podczas leczenia przeciwdepresyjnego.

Dlatego też leki przeciwdepresyjne i preparaty serotoninowe powinny być zawsze stosowane pod kontrolą lekarza, ponieważ oprócz niedoboru serotoniny, jej nadmiar może być również szkodliwy! Nadmiar serotoniny w lekach przeciwdepresyjnych i suplementach może nasilać lęk i ataki paniki!

Lęk/napady lękowe

Psychologiczne skutki uboczne przeciążenia serotoniną to silny niepokój i nerwowość, osoby z tym stanem również lubią ćwiczyć. Mogą wystąpić halucynacje i zaburzenia motoryki małej. Możliwe są również napady drgawkowe. Jak widać, nie tylko brak serotoniny może mieć niepożądane skutki, ale także jej nadmiar.

Palpitacje serca

Gdy poziom serotoniny we krwi jest zbyt wysoki, oddychanie jest tak szybkie, że może dojść do hiperwentylacji lub ataku astmy. Konsekwencją są kołatania serca, drgawki gorączkowe lub uderzenia gorąca. Skóra na twarzy i szyi może stać się bardzo czerwona, mogą wystąpić nudności, wymioty i biegunka.

Drżenia mięśniowe

Mięśnie zaczynają drżeć w sposób niekontrolowany z powodu wysokiego napięcia. U pacjentów z tą chorobą występują niepokój, drgawki i napady drgawek. Możliwym działaniem niepożądanym może być również wysoka gorączka.

W jaki sposób kawa, nikotyna i alkohol wpływają na poziom serotoniny?

Kiedy tryptofan jest przekształcany w serotoninę, niektóre substancje mogą hamować ten proces i powodować niedobór serotoniny. Jednym z takich inhibitorów serotoniny jest kawa, a konkretnie enzym znajdujący się w tym popularnym gorącym napoju. Nikotyna i alkohol również wpływają na poziom serotoniny. W krótkim okresie czasu poziom serotoniny wzrasta, ale w dłuższym okresie czasu nikotyna i alkohol zmniejszają jej uwalnianie.

Zwłaszcza w okresie depresji używki są sposobem na wpadnięcie w błędne koło. Bezpośrednio po wypaleniu papierosa lub wypiciu kieliszka alkoholu poprawia się nastrój i pewność siebie. Ale chwilę później znów ogarnia cię rozpacz i przygnębienie – masz ochotę na kolejnego drinka lub papierosa.

Jakie są objawy niedoboru serotoniny?

Oto kilka objawów niedoboru serotoniny. Jeśli objawy te utrzymują się dłużej niż 14 dni, należy pilnie zgłosić się do lekarza i uzyskać poradę lekarską, aby uniknąć wtórnych uszkodzeń.

  • Wyczerpanie, brak energii i skrajne zmęczenie.
  • Zwiększone odczuwanie bólu.
  • Napięcie i zły nastrój.
  • Brak apetytu, niski popęd płciowy.
  • Rozproszenie uwagi, zapominalstwo, niezdarność.
  • Pożądanie cukru i tłuszczu.
  • Lęk i “cienka skóra.
  • Brak koncentracji.
  • Łatwo się irytuje i jest agresywny.
  • Migreny/ bóle głowy.
  • Zespół jelita drażliwego.
  • Zaburzenia snu.

Jak rozpoznać niedobór serotoniny u dzieci?

Depresja u dzieci i młodzieży często nie jest rozpoznawana. Jednak około 20% wszystkich młodych ludzi zgłasza, że doświadczyło epizodu depresyjnego. Objawy nie różnią się znacznie od tych występujących u osób dorosłych, ale często nie są traktowane poważnie lub interpretowane jako typowe dla tej grupy wiekowej. Często jednak przyczyną może być niedobór serotoniny.

Młodzi ludzie/ nastolatki

Młodzi ludzie z depresją spowodowaną niedoborem serotoniny często zachowują się agresywnie, mają zaburzenia odżywiania i często się samookaleczają. Wycofują się do swoich pokoi i reagują nastrojowo. W takim przypadku należy zwrócić się o pomoc lekarską.

Dzieci w szkole

Depresja u dzieci w wieku szkolnym może objawiać się słabą koncentracją, agresywnością lub wycofaniem się z grona przyjaciół. Częste bóle głowy i brzucha bez fizycznej przyczyny mogą być również objawami depresji i obecnego niedoboru serotoniny u dzieci.

Małe dzieci do 3 lat

Dzieci w wieku od jednego do trzech lat reagują apatycznie na bodźce, gdy mają niedobór serotoniny, są bardziej niespokojne niż zwykle, szybko się złoszczą, płaczą i łatwo krzyczą. Słabo sypiają, nie lubią swoich zabawek i mają objawy fizyczne, takie jak zespół jelita drażliwego, biegunka lub zaparcia.

Jaki jest związek między niedoborem serotoniny i tryptofanu?

Tryptofan jest aminokwasem wytwarzanym przez organizmy roślinne i zwierzęce, ważnym w kontekście niedoboru serotoniny. Organizm potrzebuje tryptofanu jako prekursora do produkcji serotoniny w jelitach i mózgu. Ponieważ organizm nie potrafi sam wytwarzać tryptofanu, musimy pozyskiwać go z pożywienia. Jeśli uważasz, że nie otrzymujesz wystarczającej ilości tryptofanu w diecie, dostępne są suplementy.

Co robić w przypadku niedoboru serotoniny: Leczenie i sposoby na życie

Niedobór serotoniny nie jest powodem do rozpaczy, choć może się tak wydawać! Jest wiele rzeczy, które można zrobić, aby ustabilizować poziom serotoniny. Przedstawimy kilka sposobów, w jaki można to zrobić.

Przeczytaj również:  Cardiline kapsułki – opinie, skład, cena, gdzie kupić?

Jakie badania są dostępne w celu wykrycia niedoboru serotoniny?

Zazwyczaj poziom serotoniny bada się w przypadku podejrzenia nowotworu lub wyraźnego niedoboru serotoniny. Dzieje się tak, ponieważ niektóre nowotwory mogą powodować wzrost poziomu serotoniny, co wiąże się z bólem brzucha i trudnościami w oddychaniu. W ramach leczenia długotrwałej depresji sprawdzane jest także stężenie serotoniny. Dostępne są dwie opcje:

Badanie krwi w celu wykrycia niedoboru serotoniny.

Przez długi czas zakładano, że chorób psychicznych nie można wykryć na podstawie krwi. Ostatnio jednak niedobór serotoniny można wykryć we krwi. Osiąga się to poprzez pomiar transportera serotoniny (SERT). Białko to jest obecne w błonach komórkowych i umożliwia transport serotoniny do wnętrza komórek. Gdy poziom transportera serotoniny jest niski, poziom serotoniny jest również niski.

Badanie moczu w kierunku niedoboru serotoniny

Test moczu na niedobór serotoniny działa podobnie do testu ciążowego. Poziom serotoniny jest mierzony w próbce moczu. Specjalistyczne laboratorium analizuje próbkę i przesyła wyniki. Jeśli nie chcesz iść do lekarza, możesz zamówić badanie przez Internet i wykonać je w domu.

Test jest stosunkowo łatwy w obsłudze. Dobrze jest zbierać mocz przez cały dzień, ponieważ pora dnia i nawyki związane z piciem mogą wpłynąć na wynik. Szczegółowe instrukcje dotyczące każdego testu znajdują się w instrukcji obsługi.

Jak leczy się niedobór serotoniny?

Przed rozpoczęciem leczenia niedoboru serotoniny należy przeprowadzić badanie lekarskie w celu ustalenia przyczyny niedoboru. Jeśli objawy wynikają z zaburzeń trawienia, leczenie powinno koncentrować się na tym aspekcie. Leczenie dzieli się na przyczynowe i objawowe.

Leczenie przyczynowe polega na zwiększeniu stężenia serotoniny za pomocą leków lub środków naturalnych. Leczenie objawowe zajmuje się takimi objawami, jak bezsenność lub niemożność zaśnięcia. Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) są często przepisywane w leczeniu depresji.

  • Zoloft® sertralina
  • Serotax® Paroksetyna
  • Fluctin® Fluoksetyna
  • Fevarin® Fluwoksamina
  • Cipramil® Citalopram
  • Cipralex® Escitalopram

Jak można wyrównać niedobór serotoniny bez stosowania leków?

Organizm zazwyczaj sam wytwarza wystarczającą ilość serotoniny, jeśli zapewnia mu się wszystko, co jest do tego potrzebne. Poza dietą, którą za chwilę omówimy bardziej szczegółowo, niedobór serotoniny można uzupełnić w inny sposób.

Ćwiczenie

Osoby, które dużo ćwiczą na świeżym powietrzu, rzadziej cierpią na niedobór serotoniny. Trening wytrzymałościowy zwiększa dostępność tryptofanu w mózgu. W rezultacie wzrasta poziom serotoniny. Ponadto po ćwiczeniach organizm uwalnia wiele endorfin. Najważniejsze jest to, aby regularnie ćwiczyć!

Jest to korzystne nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale także dla zdrowia psychicznego. Ważne jest, aby nie przerywać ćwiczeń po kilku tygodniach. Trzeba działać dalej! Znajdź taką formę ćwiczeń, która sprawi Ci przyjemność na dłuższą metę.

Wahania poziomu glukozy we krwi

Jedna z głównych przyczyn niskiego poziomu serotoniny jest związana z poziomem cukru we krwi. Wahania wynikające z insulinooporności lub cukrzycy prowadzą do łaknienia. Jeśli zmienisz swoją dietę i będziesz unikać cukru, białej mąki i mięsa, poziom cukru we krwi najprawdopodobniej pozostanie stabilny.

Kontakty społeczne

Stabilne środowisko społeczne, w którym można się śmiać i płakać, może przynieść dużo stabilności i zapobiec niedoborowi serotoniny. Uściski i wspólne zajęcia poprawiają nastrój i dają poczucie bezpieczeństwa. Przytulanie zmniejsza również poziom hormonu stresu – kortyzolu – i stwarza przestrzeń dla dobrych uczuć.

Jakie pokarmy lub preparaty ziołowe sprawiają, że jesteś szczęśliwy i wyrównują niedobór serotoniny?

Ponieważ serotonina jest wytwarzana w przewodzie pokarmowym, jej składniki pochodzą z pożywienia. Oto kilka informacji na temat najważniejszych pokarmów, które pomagają zapobiegać niedoborom serotoniny.

Witaminy

Witamina D i witamina B6 biorą udział w przekształcaniu tryptofanu w serotoninę. Organizm wytwarza witaminę D pod wpływem światła słonecznego. Dlatego ważne jest, aby spędzać co najmniej 20 minut dziennie na świeżym powietrzu. Naukowcy wykazali, że przyjmowanie witaminy D w połączeniu z kwasami tłuszczowymi omega-3 może zwiększyć poziom serotoniny i znacząco poprawić funkcjonowanie mózgu.

Badacze wyjaśnili, że biorąc pod uwagę powszechny niedobór witaminy D (około 70% populacji) oraz powszechny brak kwasów tłuszczowych omega-3, nie jest zaskakujące, że poziom serotoniny i jego psychologiczne konsekwencje są ogólnie obniżone, co może prowadzić do niedoboru serotoniny.

Przyjmowanie witaminy D i kwasów tłuszczowych omega-3 może zatem zapobiegać zaburzeniom metabolicznym mózgu i zmniejszać nasilenie już istniejących zaburzeń. Witamina B6 znajduje się w pełnych produktach spożywczych, roślinach strączkowych i orzechach.

Kwasy tłuszczowe

Kwasy tłuszczowe omega-3 są niezbędne dla organizmu i mózgu. Dobrze wpływają na koncentrację, serce i naczynia krwionośne. Kapsułki z olejem rybim są głównym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Jeśli jesteś wegetarianinem, kwasy tłuszczowe możesz znaleźć również w algach i orzechach. Zebraliśmy tabelę, która pomoże Ci dowiedzieć się, które produkty spożywcze mogą zwiększyć poziom serotoniny w Twoim organizmie.

  • Białka zwierzęce: tuńczyk, wołowina, wieprzowina, jaja, twaróg, sery twarde.
  • Zboża i orzechy: Orzechy laskowe i włoskie, nerkowce i pestki dyni, amarantus, quinoa, gryka.
  • Owoce i warzywa: fasola, grzyby, banany, kakao, kiwi, soja, wodorosty i zielona herbata
Przeczytaj również:  Varydex krem – opinie, skład, cena, gdzie kupić?

Czekolada

Tryptofan jest ważnym składnikiem serotoniny, zapobiega również jej niedoborom. Organizm nie jest jednak w stanie sam wytwarzać tego aminokwasu. Musi być zatem przyjmowana drogą pokarmową. Niektóre owoce i warzywa są bogate w tę substancję.

Jednym z nich jest kakao. Dużo tryptofanu zawierają ananasy, banany i kiwi, ale także pomidory, orzechy i grzyby. Czekolada uszczęśliwia nie tylko dzięki tryptofanowi, ale także dzięki dużej zawartości węglowodanów. Poprzez pewne etapy pośrednie stymulują one produkcję serotoniny w mózgu.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o niedoborze serotoniny?

Poniżej zebraliśmy kilka informacji, które powinieneś wiedzieć o niedoborze serotoniny.

Jak korygować niedobór serotoniny u psów?

Niedobór serotoniny może również prowadzić do problemów behawioralnych u zwierząt domowych. Psy powinny zatem spożywać pokarmy bogate w białko, takie jak mięso i orzechy. Węglowodany zwiększają również produkcję serotoniny w mózgu.

W diecie psa powinny się więc znaleźć ziemniaki, ryż i marchew. Aby zapobiec niedoborowi serotoniny, można regularnie podawać wątróbkę i drób. Lekarze weterynarii mogą ustalić dokładną przyczynę problemów behawioralnych.

Co to są inhibitory wychwytu noradrenaliny/norepinefryny?

Inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny lub SSRI (selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny) są lekami stosowanymi jako leki przeciwdepresyjne. Często są one określane po prostu jako SNRI.

Lek ten sprawia, że neuroprzekaźniki serotonina i noradrenalina nie są tak szybko pobierane do komórek nerwowych, co zwiększa prawdopodobieństwo niedoboru serotoniny. Oznacza to, że w szczelinie synaptycznej między komórkami nerwowymi znajduje się więcej nośników, co oznacza, że sygnały są silniejsze, ponieważ organizm może je szybciej przekazywać.

Jaki jest związek między niedoborem serotoniny a dietą?

Jak już wspomniano, serotonina jest wytwarzana m.in. w przewodzie pokarmowym. Wymaga to kryptofanu, aminokwasu będącego składnikiem budulcowym serotoniny. Ponieważ organizm nie potrafi sam wytwarzać tryptofanu, musi go przyjmować z pożywieniem.

Łagodnej depresji można zapobiec stosując zdrową dietę. Jeśli jednak od dłuższego czasu cierpisz na depresję, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, również w celu wyjaśnienia niedoboru serotoniny!

Analiza

Jeśli uważasz, że cierpisz na niedobór serotoniny, oto podsumowanie wszystkich wskazówek, które musisz znać:

  • Zabronione: Tłuszcz i cukier w chipsach i słodyczach są zabronione! Organizm przez długi czas nie jest w stanie zrobić z nimi zbyt wiele, co prowadzi do łaknienia i problemów metabolicznych.
  • Unikaj kawy, nikotyny i alkoholu. Mogą one na chwilę sprawić, że będziesz szczęśliwy, ale na dłuższą metę niszczą równowagę serotoninową.
  • Bądź aktywny! Wyjdź na świeże powietrze, poznaj przyjaciół i znajdź zajęcia, które sprawiają Ci radość! Nie każdy musi być wybitnym sportowcem, znajdź sport, który sprawia Ci przyjemność! Radość zamiast cierpienia!
  • Spokój i opanowanie: praktykuj medytację i uważność, aby zachować spokój i opanowanie w obliczu negatywnych emocji.
  • Słońce: Spędzaj czas na świeżym powietrzu! Słońce dostarcza witaminy D i poprawia nastrój!
  • Sen: Wystarczająca ilość snu daje organizmowi czas na regenerację.
  • Tryptofan: Włącz do swojej diety pokarmy bogate w tryptofan, ponieważ organizm nie jest w stanie sam go wytworzyć, co zwiększa prawdopodobieństwo niedoboru serotoniny!
  • Omega 3: Twoje ciało i mózg zawsze chętnie sięgają po pokarmy zawierające kwasy tłuszczowe omega 3! W rezultacie poprawi się Twoja koncentracja i wydajność.
  • Węglowodany: Twój organizm potrzebuje zdrowych węglowodanów, aby przekształcić tryptofan w serotoninę w mózgu. Ryż, ziemniaki i suszone owoce stanowią dobrą podstawę, a przy tym zdrowo smakują.

Jak widać, niedobór serotoniny może niekiedy mieć poważne konsekwencje. Serotonina jest ważną substancją przekaźnikową w organizmie i pełni wiele ważnych funkcji dla naszego dobrego samopoczucia psychicznego i fizycznego, ale organizm potrzebuje pewnych warunków, aby móc ją wytwarzać.

Aby zapewnić odpowiednią produkcję serotoniny, należy dostarczać organizmowi wystarczającą ilość tryptofanu (np. zawartego w zdrowej, zawierającej węglowodany żywności). Niedobór serotoniny może mieć poważne konsekwencje, ale zazwyczaj jest łatwy do wyrównania.

Alicja Król

✓ Zweryfikowany
Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

Autorem artykułu jest Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

✓ Zweryfikowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *