Niedobór wapnia

Nie należy lekceważyć niedoboru wapnia. Minerał ten jest ważnym składnikiem odżywczym, który odgrywa istotną rolę w wielu obszarach naszego organizmu. Substancja ta jest ważnym składnikiem odżywczym dla optymalnego zaopatrzenia mięśni i krzepnięcia krwi oraz ma znaczący wpływ na równowagę hormonalną. Objawami niedoboru wapnia są skurcze mięśni, łamliwe paznokcie i często sucha skóra.

Niedobór wapnia można jednak łatwo leczyć poprzez zmianę diety lub stosowanie suplementów diety. W tym artykule chcielibyśmy wyjaśnić przyczyny niedoboru wapnia i przedstawić skuteczne sposoby jego leczenia.

Co należy wiedzieć o niedoborze wapnia

Niedobór wapnia jest często spowodowany bardzo niezrównoważoną dietą. Inną przyczyną może być niewystarczające spożycie produktów mlecznych. Ponadto kobiety w ciąży, matki karmiące piersią i dzieci mają szczególnie wysokie zapotrzebowanie na wapń. Dlatego w takich przypadkach należy zwrócić uwagę na dietę bogatą w wapń.

Zaburzenia odżywiania, takie jak bulimia lub anoreksja, niedobór witaminy D, nietolerancja mleka, choroby trzustki i nerek mogą uniemożliwiać lub ograniczać spożycie tego ważnego składnika odżywczego. Pokazujemy, jak skutecznie korygować i zapobiegać niedoborom wapnia.

Co to jest niedobór wapnia?

Wapń jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który odgrywa istotną rolę w wielu funkcjach organizmu. Bez tego ważnego minerału lub z jego niewystarczającą ilością nasz organizm nie jest w stanie dostarczyć składników budulcowych dla mięśni, kości, włosów i zębów. Substancja ta zaopatruje również nasze nerwy, odpowiada za optymalne krzepnięcie krwi oraz zwalczanie stanów zapalnych i alergii w naszym organizmie.

Zasadniczo osoba dorosła potrzebuje około 1000 mg wapnia dziennie. Niedobór wapnia często objawia się skurczami mięśni, cienką lub popękaną skórą, kruchymi i słabymi kośćmi, problemami trawiennymi i wahaniami nastroju.

Jakie są konsekwencje niedoboru wapnia?

Brak wapnia może prowadzić do suchości skóry, łamliwości paznokci i wypadania włosów. Skurcze mięśni w łydkach, plecach i nogach również nie należą do rzadkości. Jeśli niedobór wapnia jest zbyt długo ignorowany, może wpływać na funkcjonowanie mózgu i objawiać się w postaci dezorientacji, utraty pamięci i depresji. W najgorszych przypadkach niedobór składników odżywczych objawia się skurczami dróg oddechowych lub zaburzeniami rytmu serca.

Jak mogę stwierdzić, że mam niedobór wapnia?

Istnieje kilka objawów, które mogą wskazywać na niedobór wapnia. Jednym z nich może być uczucie mrowienia na skórze. Inne typowe objawy to skurcze mięśni, sucha skóra, łamliwe paznokcie, wypadanie włosów, problemy trawienne i wahania nastroju. Niedobór wapnia może również objawiać się zaburzeniami rytmu serca lub niskim ciśnieniem krwi.

Jak skutecznie uzupełnić niedobór wapnia?

Niedobór wapnia można skorygować, przyjmując określone suplementy diety lub stosując zrównoważoną dietę bogatą w wapń. Przyjmowanie suplementów witaminy D pomaga organizmowi lepiej wchłaniać wapń. Jeśli nie przyjmujesz suplementów, powinieneś stosować zdrową i zrównoważoną dietę.

Oznacza to, że należy unikać kawy, alkoholu, nikotyny, tłuszczów, cukru i soli, ponieważ substancje te utrudniają przyswajanie wapnia przez organizm. Dieta bogata w wapń powinna zawierać dużo owoców i warzyw, produktów pełnoziarnistych, ryb, mięsa, jogurtu, sera oraz nasion i orzechów. Produkty mleczne bogate w wapń to sery typu Tilsiter, Emmental i Parmezan.

Jednak przed rozpoczęciem leczenia na własną rękę zalecamy rozmowę z lekarzem i poznanie dokładnych możliwości leczenia. W końcu nadmiar wapnia może mieć również negatywne skutki dla organizmu.

Najważniejsze fakty w skrócie

Szczególnie dzieci, kobiety w ciąży i kobiety po menopauzie powinny stosować dietę bogatą w wapń. Ponieważ dzieci wciąż rosną, a ich struktura kostna nie jest jeszcze w pełni ukształtowana, są one szczególnie narażone na niedobór wapnia.

Wapń jest ważnym pierwiastkiem dla wszystkich funkcji naszego organizmu przez cały czas. Niedobór może powodować objawy od łamliwych paznokci, skurczów mięśni i słabego zabarwienia skóry po depresję i zaburzenia rytmu serca.

Problemom tym można zapobiegać, stosując dietę bogatą w wapń. Warzywa takie jak koper włoski, boćwina i szpinak są szczególnie bogate w wapń. Sery, jogurty i mleko należą do pokarmów najbogatszych w wapń.

Co robić w przypadku niedoboru wapnia: różne opcje leczenia

Istnieje wiele sposobów zapobiegania i leczenia niedoboru wapnia. Istnieją różne podejścia do leczenia niedoboru wapnia. Zasadniczo zaleca się przeciwdziałanie objawom niedoboru lub zapobieganie im poprzez stosowanie zdrowej i zrównoważonej diety.

Istnieje również wiele naturalnych suplementów, które można przyjmować w celu leczenia niedoborów. Metoda, którą wybierzesz, zależy od Twoich osobistych preferencji.

Leczenie niedoboru wapnia za pomocą dolomitu

Dolomit powstaje z osadów wapnia pochodzących z muszli, które mają miliony lat, dzięki czemu dostarcza organizmowi zdrową mieszankę wapnia i magnezu. Dolomit jest stosunkowo często spotykanym rodzajem skały. Wysokiej jakości produkty dolomitowe są całkowicie naturalne i mogą być optymalnie wykorzystane przez organizm.

Wapń zawarty w dolomicie jest ważny dla równowagi elektrolitowej oraz dla funkcjonowania nerwów, mózgu i mięśni. Dolomit może mieć pozytywny wpływ na organizm w przypadku zmęczenia spowodowanego niedoborem wapnia, stresem psychicznym lub wysiłkiem sportowym. Dolomit, czyli zawarty w nim wapń, jest również niezbędnym składnikiem odżywczym, który jest ważny dla zachowania równowagi kwasowo-zasadowej.

Leczenie niedoboru wapnia cytrynianem wapnia

Cytrynian wapnia stosowany przy niedoborze wapnia jest dostępny w postaci kapsułek i proszku. Jest on wytwarzany w odpowiednich laboratoriach z kwasu cytrynowego i wodorotlenku wapnia. Krytycy twierdzą, że nie jest to najlepsze źródło wapnia, ponieważ cytrynian wapnia nie jest źródłem naturalnym. Cytrynian wapnia jest jednak stosunkowo drogi. 180-g kapsułki z dobrej jakości cytrynianem wapnia kosztują 40-50 euro.

Leczenie niedoboru wapnia za pomocą korala Sango

Koralowiec Sango z Japonii jest prawdziwym cudem dla naszego zdrowia. Ma bardzo wysoką zawartość minerałów i ponad 70 różnych pierwiastków śladowych. Nasz organizm może je łatwo wchłaniać i wykorzystywać dzięki optymalnej proporcji mieszanki, co jest bardzo przydatne w przypadku niedoboru wapnia.

Sangocoral jest często stosowany jako środek przeciwnadciśnieniowy, przeciwcukrzycowy i odtruwający. Koralowiec ma również działanie łagodzące kwasowość żołądka w przypadku niestrawności, nudności, zgagi i biegunki. Wysoka wartość biologiczna koralowców ma swoją cenę. 500 gramów sproszkowanego koralowca Sango można kupić w sklepach w cenie od 30 do 40 euro.

Leczenie niedoboru wapnia za pomocą węglanu wapnia

Węglan wapnia pomaga zapobiegać i leczyć niedobory wapnia. Ale nie tylko – produkt ten można stosować również w przypadku wielu innych problemów, takich jak zgaga. Wielką zaletą tego suplementu diety jest to, że jest on bardzo tani. Kilogram węglanu wapnia można kupić na Amazonie za około 8 euro. W zasadzie nie ma nic przeciwko krótkotrwałemu stosowaniu tego produktu.

Skutki uboczne mogą jednak obejmować wzdęcia, nudności, zmęczenie lub utratę apetytu. W takim przypadku zalecamy natychmiastowe zgłoszenie się do lekarza w celu omówienia dalszego leczenia.

Leczenie niedoboru wapnia za pomocą odpowiedniej diety

Jak wspomniano wcześniej, niedobór wapnia można łatwo leczyć za pomocą odpowiedniego odżywiania. Wymaga to jednak wiedzy i znajomości zagadnień związanych z dietą bogatą w wapń. Zasadniczo dieta bogata w wapń jest wystarczająca do tłumienia lub zapobiegania objawom niedoboru.

Według badań amerykańskich naukowców z University of Washington, którzy porównali naturalną dietę i chemiczne suplementy wapnia, wykazano, że odpowiednia dieta poprawia wchłanianie wapnia. Pokarmy zawierające wapń to m.in:

  • Zielone warzywa (boćwina, koper włoski, jarmuż, pory i szpinak).
  • Naturalna woda mineralna
  • Rośliny strączkowe (fasola i soczewica)
  • Mleko i produkty mleczarskie
  • Produkty zbożowe
  • Owoce

Żywność bogata w wapń

  • 1 porcja pora 200 g, 126 mg
  • 1 szklanka mleka spożywczego (1,5% tłuszczu) 200 ml, 240 mg
  • 1 porcja jarmużu 200 g, 424 mg
  • 2 plasterki sera Gouda (45% tłuszczu w suchej masie) 60 g, 480 mg
  • 1 szklanka maślanki (500 ml) – 545 mg
  • 2 plasterki sera Emmental (45% tłuszczu w suchej masie) 60 g, 617 mg

Które produkty spożywcze zawierają najwięcej wapnia?

Poniżej przedstawimy pokrótce pokarmy, które są najbogatsze w wapń. Jedną z wielu zalet wapnia jest to, że jest on stosunkowo odporny na ciepło i zachowuje swoje właściwości nawet po ugotowaniu. Wapń może jednak zostać utracony z żywności, jeśli jest ona gotowana przez bardzo długi czas, co jest oczywiście niekorzystne dla osób z niedoborem wapnia. Najlepsze pokarmy zawierające wapń to:

  • Jogurt i ser: 150 gramów zawiera około 180 mg wapnia; w przypadku sera wartość ta różni się w zależności od jego rodzaju. 30 gramów sera górskiego ma wysoką wartość wapnia wynoszącą 330 mg.
  • Warzywa: Jarmuż, brokuły, koper włoski i szpinak zawierają ponad 200 mg wapnia na porcję. To czyni je prawdziwymi bombami wapniowymi!
  • Naturalna woda mineralna: Woda mineralna zawiera również wapń.
  • Mleko: Ilość wapnia niezależna od zawartości tłuszczu

Jak można leczyć niedobór wapnia u zwierząt domowych?

Wapń jest również ważnym składnikiem odżywczym dla naszych ukochanych zwierząt domowych. Również w tym przypadku funkcje organizmu zwierzęcego są podobne do funkcji organizmu ludzkiego. Minerał ten jest niezbędny dla mięśni, nerwów, podziału komórek, krzepnięcia krwi i równowagi hormonalnej.

Zapotrzebowanie zwierząt na wapń zależy od ich wieku, diety i standardu życia. Zwierzęta karmione ziarnem mają mniejsze niedobory wapnia. Surowe, jeszcze mięsiste kości, takie jak kurczaka, indyka, jagnięciny lub wołowiny, są idealne dla psów i kotów do uzupełniania poziomu wapnia.
Leczenie dzieci z niedoborem wapnia

Zwłaszcza dzieci są uzależnione od odpowiedniego spożycia wapnia w fazie wzrostu. Wapń jest ważny dla funkcjonowania nerwów, mięśni i mózgu dziecka. Niedobór wapnia może prowadzić do problemów z koncentracją lub snem.

Nie jest to szczególnie korzystne w okresie szkolnym. Dlatego ważne jest, aby dzieci otrzymywały wystarczającą ilość wapnia poprzez zdrową dietę. Można skorzystać z poniższych wskazówek dotyczących dawkowania wapnia. Wartości te zależą od wieku dziecka.

  • 0-6 miesięcy: około 200 mg
  • 7-12 miesięcy: około 260 mg
  • 1-3 lata: około 700 mg
  • 4-8 lat: około 1000 mg
  • 9-18 lat: około 1300 mg

Jak można leczyć niedobór wapnia w ciąży?

Zdrowa dieta jest bardzo ważna zarówno dla przyszłej matki, jak i dla dziecka, zwłaszcza w okresie ciąży i karmienia piersią. Wapń jest niezbędny do tworzenia kości w fazie wzrostu.

Kobiety w ciąży poniżej 19 roku życia powinny przyjmować 1200 mg na dobę. Należy pamiętać, że ciężarne matki przekazują swoim rozwijającym się dzieciom około 40 gramów wapnia. Dlatego optymalne dawkowanie wapnia, zwłaszcza w okresie ciąży, należy omówić z ginekologiem, aby zapobiec niedoborom wapnia.

Jakie są skutki niedoboru wapnia w okresie menopauzy?

Okres menopauzy powoduje wiele zmian u kobiet. Jest to często powód do zmiany diety na zdrową i zrównoważoną. Właściwa dieta może wyeliminować problemy związane z niedoborem wapnia, takie jak osteoporoza, skurcze mięśni, problemy trawienne czy problemy z cerą. Z wiekiem tracimy również masę mięśniową i szybciej przybieramy na wadze.

Utrata estrogenów w organizmie kobiety prowadzi do utraty ochrony kości. Kości powoli zaczynają się rozpadać. Proces ten można spowolnić, stosując zrównoważoną dietę bogatą w wapń. Aktywność fizyczna również w istotny sposób przyczynia się do prowadzenia zdrowego stylu życia w okresie menopauzy.

Dlatego zalecamy codzienne spożywanie dużej ilości owoców i warzyw, ponieważ pomagają one w przyswajaniu wielu ważnych składników odżywczych. Ponadto należy włączyć do diety produkty mleczne. Mleko, jogurty i sery są bogate w wapń i stanowią istotną część zrównoważonej diety.

Jak niedobór wapnia wpływa na psychikę?

Niedobór wapnia może również wpływać na zdrowie psychiczne. Niedobór często objawia się wahaniami nastroju, wyczerpaniem lub depresją. Wapń jest nie tylko ważnym składnikiem odżywczym dla naszych kości i mięśni, ale również nasza psychika zależy od optymalnej równowagi wapniowej.

Podsumowanie tematu niedoboru wapnia

Za wszelką cenę należy unikać niedoboru wapnia, ponieważ jest on ważnym składnikiem budulcowym naszych kości. Odpowiada ona również za wiele różnych funkcji organizmu. Bez tego ważnego składnika odżywczego żadna część naszego organizmu nie funkcjonuje bez problemów.

Dlatego ważne jest, aby dbać o zrównoważoną dietę. Jeśli z jakiegoś powodu spożycie wapnia z pożywieniem nie jest wystarczające, istnieje wiele możliwości leczenia lub zapobiegania niedoborom wapnia. Pozostałe dane na temat niedoboru wapnia dostępne są pod adresem https://health.clevelandclinic.org/are-there-any-telltale-signs-that-youre-not-getting-enough-calcium/ oraz na https://www.medicalnewstoday.com/articles/321865 pod którym opublikowano inne szczegóły w tym badania.

Alicja Król

✓ Zweryfikowany
Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

Autorem artykułu jest Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

✓ Zweryfikowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *