Niedobór witaminy B12 – Przyczyny i objawy
Czy cierpisz na niedobór witaminy B12? Czy czujesz się osłabiony, masz mało energii i problemy z koncentracją? Może to oznaczać, że cierpisz na niedobór witaminy B12. Witamina B12 ma ogromny wpływ na samopoczucie psychiczne i sprawność fizyczną.
W tym artykule podajemy, jakie objawy można w porę rozpoznać, jeśli występuje u Ciebie niedobór witaminy B12. Podpowiadamy również, jakie działania można podjąć, aby zapobiec niedoborowi B12.
Spis treści
- 1 Co to jest niedobór witaminy B12?
- 2 Niedobór witaminy B12 – fakty
- 3 Jak dochodzi do niedoboru witaminy B12?
- 4 W jaki sposób można wykryć niedobór witaminy B12 we krwi?
- 5 Niedobór witaminy B12: jakie są konsekwencje?
- 6 Niedobór witaminy B12: jakie są objawy?
- 7 Co robić w przypadku niedoboru witaminy B12: środki zapobiegawcze
- 8 Preparaty i suplementy witaminy B12
- 9 Oto ilość B12, jaką należy przyjmować każdego dnia
- 10 Co jeszcze powinienem wiedzieć o niedoborze witaminy B12?
- 11 Analiza i wniosek
Co to jest niedobór witaminy B12?
Rozpuszczalna w wodzie witamina B12, zwana również kobalaminą, jest niezbędna dla zdrowia człowieka. Ogólnie rzecz biorąc, witamina B12 przyczynia się do normalnego metabolizmu energetycznego i prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Ponieważ witamina B12 nie może być wchłaniana przez organizm, musi być przyjmowana doustnie. Odbywa się to głównie poprzez dietę.
Wchłonięta witamina B12 może być przechowywana w wątrobie przez długi czas, zwykle kilka lat. Prawdziwy niedobór witaminy występuje tylko wtedy, gdy witamina B12 nie była przyjmowana przez dłuższy czas. Niedobór witaminy B12 zmniejsza liczbę powstających czerwonych krwinek i odsetek hemoglobiny, ale zwiększa liczbę krwinek (niedokrwistość makrocytarna hiperchromiczna).
Niedobór witaminy B12 – fakty
Niedobór witaminy B12 może powodować szereg objawów i dolegliwości fizycznych i psychicznych.
Witamina B12 jest niezbędną witaminą, która pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji organizmu
Ponieważ organizm nie jest w stanie sam wytworzyć witaminy B12, musi być ona dostarczana z dietą
Co powinieneś wiedzieć o niedoborze witaminy B12?
Niedobór witaminy B12 może poważnie obniżyć sprawność fizyczną i umysłową. Aby w porę skorygować niedobór B12, ważne jest rozpoznanie objawów i podjęcie odpowiednich działań.
W zależności od wieku i sytuacji życiowej zapotrzebowanie na witaminę B12 jest bardzo zróżnicowane. Niestety, z powodu codziennego stresu wiele objawów często pozostaje niezauważonych lub jest bardziej prawdopodobne, że są one związane z innymi czynnikami. Aby upewnić się, że w organizmie znajduje się wystarczająca ilość witaminy B12, zaleca się wykonanie badania krwi. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w tym artykule.
Jakie osoby mogą cierpieć na niedobór witaminy B12?
W zasadzie każdy może cierpieć na niedobór witaminy B12. Istnieją jednak pewne grupy ryzyka, w których niedobór B12 występuje szczególnie często. W tym rozdziale zgromadziliśmy dla Ciebie więcej informacji na ten temat.
Niedobór witaminy B12 u wegetarian i wegan
Ponieważ tylko produkty zwierzęce są bogate w witaminę B12, weganie często cierpią na jej niedobór. W jednym z badań naukowcy stwierdzili, że 92% wegan, 77% wegetarian i tylko 11% wszystkożerców miało znacznie niższy poziom holo-TC, co jest wczesną oznaką niedoboru witaminy B12.
Niedobór witaminy B12 można jednak zwalczać stosując dietę wegetariańską oraz spożywając wystarczającą ilość produktów mlecznych i jaj. W jednym z badań stwierdzono, że wyższe stężenie witaminy B12 we krwi było związane ze spożywaniem płatków śniadaniowych lub wzbogaconych produktów mlecznych u uczestników, którzy nie przyjmowali suplementów.
Żywność wegetariańska często nie zawiera wystarczającej ilości witaminy B12. W takich przypadkach dieta jest często niewystarczająca do zapewnienia odpowiedniej podaży tej witaminy. Jeśli stosujesz dietę wegańską, powinieneś przyjmować witaminę B12 w postaci tabletek lub zastrzyków.
Niedobór witaminy B12 u osób starszych
U osób starszych witamina B12 jest gorzej wchłaniana w jelicie cienkim. Typowe objawy podeszłego wieku, takie jak dezorientacja i osłabienie, mogą być również spowodowane niedoborem witaminy B12. Istnieje coraz więcej dowodów na istnienie związku między niedoborem B12 a demencją Alzheimera. Tak więc wczesne wyrównanie niedoboru witaminy B12 może zapobiec niektórym postaciom demencji.
Ponadto, w jednym z badań naukowcy stwierdzili, że związana z wiekiem utrata masy mózgu była bardziej zaawansowana u osób z niższym poziomem witaminy B12. Dlatego osoby powyżej 65. roku życia powinny zlecić lekarzowi kontrolę poziomu witaminy B12 i w razie potrzeby uzupełnić jej poziom.
Niedobór witaminy B12 u niemowląt i dzieci
Szczególnie ważne jest zapewnienie odpowiedniej ilości witaminy B12 w fazie wzrostu, aby zapobiec jej niedoborom. Witamina ta wspomaga prawidłowy podział komórek i jest jednym z elementów składowych zdrowego rozwoju organizmu. Zaleca się następujące dzienne ilości B12 (w µg) dla zdrowego rozwoju.
Dzieci
- 1-4 lata 1,5 µg
- 4-7 lat 2,0 µg
- 7-10 lat 2,5 µg
- 10-13 lat 3,5 µg
- 13-15 lat 4,0 µg
Niemowlęta
- 0-4 miesiące 0,5 µg
- 4-12 miesięcy 1,4 µg
Niedobór witaminy B12 w czasie ciąży
Witamina B12, żelazo i kwas foliowy to jedne z najważniejszych witamin w czasie ciąży. Zapotrzebowanie na witaminę B12 jest największe w tym okresie, a także podczas karmienia piersią. W tym okresie kobietom zaleca się przyjmowanie od 3,5 do 5 mikrogramów B12 dziennie.
Niedobór witaminy B12 w czasie ciąży może mieć istotny wpływ na rozwój dziecka. W najgorszym przypadku może to doprowadzić do słabego rozwoju, a nawet poronienia. Jeśli planujesz mieć dziecko lub jesteś we wczesnej ciąży, powinnaś zbadać poziom witaminy B12, aby móc skutecznie zwalczać jej niedobór.
Jak dochodzi do niedoboru witaminy B12?
Jeśli przyjmuje się zbyt mało witaminy B12, z czasem dojdzie do jej niedoboru. Często wynika to z niezrównoważonej diety. Należy również pamiętać, że w pewnych sytuacjach życiowych, takich jak ciąża, podeszły wiek lub choroba, wzrasta zapotrzebowanie na witaminę B12, a tym samym ryzyko jej niedoboru.
W okresie ciąży lub karmienia piersią zaleca się przyjmowanie suplementu witaminy B12. B12 podawana w przypadku zaburzeń żołądkowo-jelitowych często nie jest odpowiednio wchłaniana. Następujące choroby mogą powodować niedobór B12:
- Zwiększone zapotrzebowanie na witaminę B12, np. w czasie ciąży.
- Niezrównoważona dieta (często u wegetarian i wegan)
- Zakażenia pasożytnicze (robaki) w jelitach
- Operacje / zabiegi w obrębie jamy brzusznej
- Zapalenie błony śluzowej żołądka
Ponieważ organizm może przechowywać witaminę B12 przez wiele lat, niedobór witaminy B12 jest często późno wykrywany.
W jaki sposób można wykryć niedobór witaminy B12 we krwi?
Niedobór witaminy B12 we krwi można wykryć za pomocą pomiarów medycznych. Przez długi czas w tym celu mierzono poziom witaminy B12 w surowicy (krwi). Pomiar stężenia B12 w surowicy nie daje jednak zbyt wielu informacji.
Chyba że jest to wartość poniżej 200 pg/ml, co jednoznacznie wskazuje na niedobór B12. Zamiast całkowitej B12 mierzy się obecnie holotranscobalaminę (holo-TC). Badanie krwi holo-TC pokazuje dokładną ilość aktywnej witaminy B12 we krwi.
Niedobór witaminy B12: jakie są konsekwencje?
Nieleczony niedobór witaminy B12 może mieć fatalne skutki dla organizmu. Niedobór B12 u dzieci w fazie wzrostu może prowadzić do bardzo powolnego i słabego rozwoju. Jednym z wielu następstw niedoboru witaminy B12 może być upośledzenie fizyczne i umysłowe dziecka, co wpływa również na jego dalsze życie. To, co często uważa się za efekt uboczny związany z wiekiem, może być również konsekwencją niedoboru B12.
Dezorientacja, paraliż, ból oraz skurcze mięśni i kończyn to częste skutki niedoboru B12 u osób starszych. Zawał serca, udar mózgu i demencja również mogą być poważnymi konsekwencjami niedoboru witaminy B12. Aby temu zapobiec, w tym artykule opisano również środki zapobiegające niedoborowi B12. Jeśli podejrzewasz u siebie niedobór witaminy B12, radzimy w każdym przypadku skonsultować się z lekarzem.
Niedobór witaminy B12: jakie są objawy?
Objawy niedoboru B12 są bardzo zróżnicowane, co może utrudniać wczesne wykrycie. W większości przypadków niedobór B12 zaczyna się od łagodniejszych objawów. Czujesz się zmęczony i wyczerpany, szybciej chorujesz i masz wahania nastroju. Poniżej przedstawiamy zestawienie najczęstszych objawów niedoboru witaminy B12.
Objawy mogą występować pojedynczo lub łącznie. W wielu przypadkach objawy te są ze sobą powiązane. Na przykład utrata wagi może być wynikiem depresji. Wszystkie te objawy mogą być spowodowane niedoborem witaminy B12. Jednak dla pewności zalecamy skonsultowanie się z lekarzem.
Depresja
Witamina B12 odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowego układu nerwowego. Pierwszymi typowymi psychologicznymi objawami niedoboru B12 są wahania nastroju, drażliwość i brak energii. W miarę pogłębiania się niedoboru witaminy B12 objawy mogą niekiedy prowadzić do ciężkiej depresji, lęku, zaburzeń snu i osobowości.
Zmiany masy ciała
Zmiany masy ciała są zarówno konsekwencją, jak i objawem objawów niedoboru B12. Mogą one być spowodowane utratą apetytu z powodu utraty zmysłu smaku i węchu.
Depresja spowodowana niedoborem B12 może również prowadzić do zmiany wagi. Częste bóle brzucha i biegunka również mogą być wynikiem niedoboru witaminy B12. Powoduje to, że jedzenie staje się nieprzyjemne i może mu towarzyszyć utrata wagi.
Zmiany skórne
Skutki niedoboru witaminy B12 dla skóry często objawiają się w postaci suchości skóry. Pękające kąciki ust to jeden z najczęstszych objawów skórnych. Ponadto skóra może wydawać się blada lub żółtawa. Może to być spowodowane brakiem czerwonych krwinek.
W badaniu z udziałem 49 pacjentów z atopowym zapaleniem skóry porównano krem z witaminą B12 z grupą placebo. Obiektywna ocena zapalenia skóry uległa znacznej poprawie po zastosowaniu kremu z witaminą B-12 w porównaniu z placebo.
Zawroty głowy
Osłabienie, zawroty głowy i dezorientacja to klasyczne objawy związane z niedoborem witaminy B12. Niedobór B12 w organizmie wpływa na układ nerwowy, co może prowadzić do zawrotów głowy, a nawet omdleń.
Zapalenie języka
Zapalne miejsca na języku i błonie śluzowej jamy ustnej mogą wskazywać na niedobór B12. Zazwyczaj język jest zdrętwiały, może występować mrowienie lub pieczenie.
Wypadanie włosów
Witamina B12 jest jedną z najważniejszych witamin dla utrzymania zdrowego wzrostu włosów. Niedobór witaminy B12 powoduje osłabienie cebulek włosowych i uniemożliwia tworzenie się nowych struktur włosa. Skutkiem tego jest utrata włosów.
Ból
Do bolesnych objawów związanych z niedoborem B12 należą bóle mięśni i stawów, bóle głowy, a także bóle brzucha. Liczba bolesnych objawów jest bardzo zróżnicowana, dlatego trudno je jednoznacznie przypisać do niedoboru witaminy B12.
Co robić w przypadku niedoboru witaminy B12: środki zapobiegawcze
W tym rozdziale dowiesz się, co możesz zrobić, aby zapobiec niedoborowi witaminy B12 w swoim organizmie. Nawet jeśli zdiagnozowano już u Ciebie niedobór B12, te wskazówki mogą Ci pomóc. W takim przypadku należy jednak postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Ponieważ witamina B12 może być przechowywana w wątrobie przez wiele lat, objawy jej niedoboru są często zauważalne późno. W większości przypadków okres ten wynosi 2-3 lata. Stosując odpowiednią dietę i suplementy B12, możesz mieć pewność, że w Twoim organizmie zawsze znajduje się wystarczająca ilość witaminy B12.
Dieta: Te pokarmy zawierają B12
Zdrowa i zrównoważona dieta jest bardzo ważna dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Włączając do swojej diety produkty bogate w witaminę B12, można zapobiec jej niedoborom. Duże ilości B12 znajdują się głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego.
Dlaczego tak się dzieje? Zwierzęta przyswajają witaminę B12 z mikroorganizmów żyjących w glebie, a czasem z leków. Znaczna część B12 jest następnie magazynowana w organach zwierząt. Witamina ta znajduje się również w mleku zwierzęcym. Poniżej zebraliśmy najlepsze źródła B12:
Ogólne (ilość na 100 g)
- Kiszona kapusta: ślady
- Piwo: śladowe ilości
- Jaja: 1,9 µg
Mięso (ilość na 100 g)
- Kurczak 0,4 µg
- Sznycel (wieprzowy) 1 µg
- Salami 1,4 µg
- Filet wołowy 2 µg
- Jagnięcina 3 µg
- Nerki 15-63 µg
- Wątroba 26-65 µg
Produkty mleczne (ilość na 100 g)
- Serek śmietankowy (ziarnisty) 2 µg
- Ser edamski 2,1 µg
- Emmental 3,1 µg
- Camembert 3,1 µg
Ryby i owoce morza (ilość na 100 g)
- Krewetki i krewetki 1,7 µg
- Pollock 3,5 µg
- Tuńczyk 4,3 µg
- Małże 8 µg
- Śledź 8,5 µg
- Makrela 9 µg
- Ostrygi 15 µg
Niestety, produkty roślinne nie zawierają znaczących ilości B12. Weganie powinni uzupełniać swoją dietę w witaminę B12, ponieważ ze względu na swoją dietę są narażeni na zwiększone ryzyko niedoboru witaminy B12. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w następującej sekcji.
Preparaty i suplementy witaminy B12
Suplementy witaminy B12 są odpowiednie nie tylko dla wegan. Suplementy witaminy B12 to szybki i bezpieczny sposób na uzupełnienie niedoboru witaminy B12. Jeśli w diecie nie ma wystarczającej ilości witaminy B12, należy ją pozyskać z innych źródeł. Można to zrobić na kilka sposobów. Preparat B12 można również przyjmować w postaci kapsułek lub tabletek. Jednocześnie wiele produktów spożywczych, a nawet pasta do zębów, zawiera witaminę B12.
Suplementy powinny być zawsze przyjmowane jako uzupełnienie zdrowej diety, a nie jako jej zamiennik. Jeśli u pacjenta występują zaburzenia żołądkowo-jelitowe, organizm może nie być w stanie wchłonąć witaminy B12 przez wyściółkę jelita cienkiego. W takim przypadku inną opcją leczenia jest wstrzyknięcie. Dzięki temu witamina B12 dostaje się do organizmu bezpośrednio przez krwiobieg. Korzystna może być także witamina B12 w postaci liposomalnej.
Podobnie jak w przypadku innych suplementów, istnieją problemy z przyswajaniem witaminy B12. Konwencjonalne suplementy często przechodzą przez układ pokarmowy i inne procesy ustrojowe. Znaczna część wchłoniętej substancji jest tracona w wyniku późniejszego wydalania.
Jeśli wybierzesz liposomalną witaminę B12, uzyskasz znacznie więcej korzyści z przyjmowanych suplementów. W tym przypadku substancja jest zamknięta w postaci pęcherzyków, co tworzy specjalną warstwę ochronną. Ponieważ struktura ta jest bardzo podobna do ściany komórkowej człowieka, zawartość może być przenoszona do organizmu bez wpływu na procesy metaboliczne organizmu.
Dzięki temu liposomalna witamina B12 jest znacznie skuteczniejsza niż standardowe preparaty, nawet w przypadku niedoboru witaminy B12. Biodostępność wynosi na ogół 100%, co zapewnia całkowite wchłonięcie i przetworzenie przez metabolizm. Aby jednak uniknąć zbrylenia, witaminę należy przyjmować jak najszybciej.
Oto ilość B12, jaką należy przyjmować każdego dnia
Zalecana dzienna dawka B12 zależy od wieku i warunków życia. Zaleca się przyjmowanie 3-4 µg B12 dziennie przez osoby w wieku 15 lat i starsze. W czasie ciąży zaleca się przyjmowanie do 4,5-5,5 µg witaminy B12. Witamina B12 jest w coraz mniejszym stopniu wchłaniana przez organizm wraz z wiekiem. Dlatego z wiekiem należy przyjmować więcej witaminy B12 lub w razie potrzeby sprawdzić i wyrównać jej poziom.
Ponieważ witamina B12 jest szczególnie ważna w fazie wzrostu niemowląt i dzieci, a w tym okresie za wszelką cenę należy unikać jej niedoboru, należy zadbać o jej odpowiednie spożycie. Więcej informacji na temat zalecanych dawek B12 dla dzieci znajduje się powyżej.
Co jeszcze powinienem wiedzieć o niedoborze witaminy B12?
W tym filmie znajdziesz również wiele przydatnych informacji na temat witaminy B12. Aby bardziej szczegółowo omówić zagadnienie niedoboru witaminy B12, chcielibyśmy w tej części odpowiedzieć na kilka dodatkowych pytań.
Niedobór witaminy B12 u psów: Co należy zrobić?
Zmęczenie, przedwczesne siwienie sierści, alergie i zaburzenia wzrostu mogą być objawami niedoboru witaminy B12 u psów. Szczególnie w przypadku alergii, przed przyjęciem suplementów B12 należy skonsultować się z lekarzem. Suplementy B12 dla psów są często dostępne w postaci kapsułek i tabletek, które można dodawać do karmy.
Niedobór B12 u niemowląt i dzieci: Co mogę zrobić?
Niedobór witaminy B12 może mieć poważny wpływ na rozwój fizyczny i umysłowy dzieci. W przypadku podejrzenia, że u dziecka może występować niedobór witaminy B12, należy zawsze skonsultować się z lekarzem.
Aby skorygować niedobór B12 u niemowląt i dzieci, należy najpierw ustalić jego dokładną przyczynę. W przypadku łagodnych niedoborów zwykle wystarcza zmiana diety. Jeśli objawy są ciężkie, niedobór B12 jest zwykle korygowany za pomocą zastrzyków.
Czy niedobór witaminy B12 jest dziedziczny?
Tak, przyczyną niedoboru B12 mogą być uwarunkowania genetyczne. Gen ABCD4 jest odpowiedzialny za wchłanianie witaminy B12 do komórek. Gdy ten gen jest uszkodzony, produkcja B12 w organizmie jest zablokowana. Dobra wiadomość jest taka, że obecne badania wykazują, iż gen ten można retroaktywnie wprowadzić do organizmu. Jest to jeden ze sposobów walki z genetycznym niedoborem witaminy B12.
Co się stanie, jeśli zażyję za dużo witaminy B12?
Zażycie zbyt dużej ilości witaminy B12 może się zdarzyć, zwłaszcza jeśli jest ona podawana w dużych stężeniach. Konsekwencje przedawkowania są stosunkowo łagodne w porównaniu z objawami i skutkami niedoboru witaminy B12. W większości przypadków występuje jedynie krótkotrwałe podrażnienie skóry.
Jak szybko można skorygować niedobór witaminy B12?
To, jak szybko i w jakim stopniu można skorygować niedobór B12, zależy od jego przyczyny. Łagodny niedobór witaminy B12 można już leczyć za pomocą kapsułek lub tabletek. W zaawansowanych stadiach lekarz zazwyczaj przepisuje zastrzyki z B12. Często wyraźna poprawa następuje już po 2 do 4 zastrzykach.
Analiza i wniosek
Po zdiagnozowaniu niedoboru witaminy B12 można go stosunkowo łatwo i szybko skorygować. To z pewnością dobra wiadomość. Wiele z tych objawów może, ale nie musi, świadczyć o wyraźnym niedoborze B12. W każdym razie radzimy skonsultować się z lekarzem w przypadku podejrzenia niedoboru. Jeśli w zasadzie spożywasz wystarczającą ilość B12, jesteś już na dobrej drodze.
Zrównoważona dieta i zdrowy tryb życia to w każdym przypadku dobra podstawa. Szczególnie osoby będące wegetarianami lub weganami powinny przyjmować suplementy B12, aby uniknąć ewentualnego poważnego niedoboru. B12 jest jedną z wielu witamin, których organizm potrzebuje, aby być zdrowym i wydajnym, dlatego też należy zapobiegać jej niedoborom. Inne dane na temat niedoboru witaminy B12 dostępne są pod adresem https://www.webmd.com/diet/vitamin-b12-deficiency-symptoms-causes oraz badania pod adresem https://www.health.harvard.edu/blog/vitamin-b12-deficiency-can-be-sneaky-harmful-201301105780 pod którym opublikowano też inne szczegóły i właściwości.
Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.