Objawy porodu – kiedy jechać do szpitala?

Początkowo skurcze porodowe trwają około 40 sekund, a powtarzają się co 10–30 minut. Nie oznacza to wszak, że musisz od razu jechać do szpitala. Jednak należy podkreślić, że nie jest to jedyny sygnał, że maluszek jest już gotowy do przyjścia na świat. Sprawdź, jak rozpoznać oznaki zbliżającego się porodu!

Jak wyglądają skurcze porodowe?

Pamiętaj, żeby zgłosić się do szpitala, gdy czujesz silne skurcze, powtarzające się co 7–10 minut. Należy podkreślić, że ból jest intensywniejszy niż w przypadku skurczy przepowiadających. Ponadto nasila się on wraz z postępującą akcją porodową. Ciężarne często opisują go jako „opasający”, a nawet ściskający brzuch. Niejednokrotnie przypomina on bolesną miesiączkę. W przypadku skurczy przepowiadających dolegliwości bólowe pojawiają się w górnej części brzucha, a później promieniują ku dołowi. Zwykle ból ustępuje, gdy ciężarna się położy lub weźmie ciepłą, odprężającą kąpiel.

Z czasem skurcze porodowe występują coraz częściej, a także się wydłużają. W drugiej fazie ciężarna odczuwa je co 3–4 minuty, przez około 60–90 sekund. Pod koniec porodu skurcze pojawiają się co 2 minuty. Niektóre ciężarne skarżą się też na ból w okolicach pachwin i ud, który sygnalizuje, że główka maluszka zbliża się do kanału rodnego i naciska na nerwy.

Objawy porodu

Kiedy udać się do szpitala?

Odejście wód płodowych również wskazuje na zbliżający się poród, należy jednak podkreślić, że zazwyczaj dochodzi do tego w II fazie, kiedy ciężarna jest już w szpitalu. Niezależnie od tego, czy płyn owodniowy tylko się sączy, czy wyciekła już duża jego ilość, należy niezwłocznie jechać do szpitala (https://porody.medicover.pl/poradniki/porod/jak-rozpoznac-skurcze-porodowe-kiedy-jechac-do-szpitala/). Oznacza to bowiem, że pęcherz płodowy chroniący dziecko przed bakteriami i urazami mechanicznymi nie spełnia już swojej roli.

Obniżenie się brzucha i zmiana kształtu wskazują na nadchodzący poród. Wspomniane symptomy są wyraźnie wyczuwalne i łatwe do zauważenia przez ciężarną. Oprócz tego mogą się pojawić skurcze przepowiadające, zwane również skurczami Braxtona-Hicksa, mające na celu przygotowanie macicy do porodu. Niektóre ciężarne zmagają się też z uporczywą biegunką, która oznacza, że organizm przygotowuje się do porodu, oczyszczając jelita.

Jak rozpoznać, że poród się zaczął?

Na kilka dni lub tygodni przed porodem odchodzi czop śluzowy, ale w niektórych przypadkach zostaje wydalony kilka godzin przed rozwiązaniem. To oznacza, że organizm intensywnie przygotowuje się do akcji porodowej. Czop może mieć różową, brązową lub czerwoną otoczkę. Taka sytuacja nie powinna wzbudzać niepokoju, ponieważ rozwierająca się szyjka macicy jest silnie ukrwiona. Jeśli jednak czop odejdzie przed 36. tygodniem ciąży lub pojawiło się w nim dużo krwi, należy natychmiast zgłosić się do lekarza ginekologa.

Niezależnie od terminu porodu jedź natychmiast do szpitala, jeśli:

  • płyn owodniowy jest zielonkawy lub brązowy,
  • pojawiło się krwawienie z dróg rodnych,
  • boli Cię głowa lub masz wysokie ciśnienie tętnicze,
  • czujesz silny ból w podbrzuszu,
  • nie wyczuwasz ruchów dziecka lub wręcz przeciwnie, stały się gwałtowne i intensywne.

Pamiętaj, żeby wziąć ze sobą dokument tożsamości, teczkę z kartą ciąży i wynikami badań. Teraz, potrafiąc już rozpoznać oznaki zbliżającego się porodu, poczujesz się pewniej.

Redakcja

✓ Zweryfikowany
Redakcja

Autorem artykułu jest Redakcja

✓ Zweryfikowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *