Olej z wiesiołka – Opinie i właściwości. Przeciwwskazania i dawkowanie
Oleje roślinne to substancje, o których często się słyszy w przypadku produktów ważnych dla utrzymania zdrowej kondycji organizmu. Są to trójglicerydy, które zawierają duże ilości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, wykazujących korzystne działanie na ciało człowieka, zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Dzięki swoim różnorodnym właściwościom takie substancje znalazły szerokie zastosowanie zarówno w medycynie alternatywnej, jak i kosmetologii. Coraz częściej także polecane są jako zdrowe produkty spożywcze, które warto dodać do diety.
Olej wiesiołkowy otrzymywany jest z nasion wiesiołka dwuletniego (Oenothera biennis L.), rzadziej z gatunku równorzędnego wiesiołka dziwnego (Oenothera paradoxa). Obie z tych roślin występują w Polsce dość powszechnie i można je znaleźć na naszych rodzimych łąkach i polach. Olej z wiesiołka od lat wykorzystywany jest w przemyśle kosmetycznym oraz jako element zdrowej diety. Specjaliści doceniają jego szerokie wartości prozdrowotne, które sprzyjają poprawie wyglądu skóry, jak również pozwalają uzupełnić niedobory ważnych składników odżywczych. Czym jest olej z wiesiołka, jakie ma zastosowanie i w jaki sposób najlepiej go stosować?
Olej z wiesiołka 100ml – Kup w sklepie
Spis treści
- 1 Olej z wiesiołka – co to jest? Charakterystyka
- 2 Olej z wiesiołka – skład
- 3 Olej z wiesiołka – zastosowanie
- 4 Olej z wiesiołka – działanie
- 4.1 Olej z wiesiołka w walce z trądzikiem
- 4.2 Olej z wiesiołka na choroby układu sercowo – naczyniowego
- 4.3 Działanie oleju z wiesiołka na układ pokarmowy
- 4.4 Korzyści z suplementacji oleju z wiesiołka dla stanu psychicznego
- 4.5 Olej z wiesiołka – wpływ na skórę i włosy
- 4.6 Olej z wiesiołka a łuszczyca
- 4.7 Wpływ oleju z wiesiołka na dolegliwości kobiece
- 4.8 Olej z wiesiołka usprawnia pracę mózgu
- 4.9 Olej z wiesiołka i jego działanie na komórki nowotworowe
- 4.10 Olej z wiesiołka a kondycja stawów
- 5 Olej z wiesiołka – przeciwwskazania
- 6 Olej z wiesiołka – dawkowanie
- 7 Czy można stosować olej z wiesiołka w ciąży?
- 8 Olej z wiesiołka – cena i gdzie kupić?
- 9 Olej z wiesiołka – opinie
- 10 Olej z wiesiołka – podsumowanie
Olej z wiesiołka – co to jest? Charakterystyka
Wiesiołek dwuletni zaliczany jest do rodziny wiesiołkowatych, która obejmuje około 30 gatunków. Jak sama nazwa wskazuje, jest to roślina dwuletnia, kwitnąca od czerwca do sierpnia. Choć aktualnie występuje powszechnie na polskich polach i łąkach, pierwotną ojczyzną wiesiołka była Ameryka Północna. Dopiero w XVII wieku trafił on do Europy, gdzie szybko zaczął rozprzestrzeniać się na szersze obszary. Wiesiołek dorasta do ok. 1 metra wysokości, a jego najcenniejszą częścią są nasiona, z których to tworzy się pełen właściwości odżywczych olej.
Olej z wiesiołka – skład
Olej z wiesiołka wytwarzany jest z nasion rośliny i zyskał popularność przede wszystkim dzięki bogactwu składników, jakie zawiera. Głównymi substancjami aktywnymi, które się w nim znajdują są niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), a dokładniej kwas gammalinolenowy (GLA) oraz kwas linolowy (LA). Są to kwasy z rodziny omega-6, które wykazują korzystne działanie w zakresie zapobiegania i wspomagania terapii różnego rodzaju schorzeń. Oprócz tych dwóch cennych składników olej z wiesiołka zawiera też takie składniki odżywcze jak:
Tak bogaty skład oleju z wiesiołka sprawia, że stanowi on bardzo cenne źródło substancji odżywczych, które mogą być wykorzystywane w celu pielęgnacji skóry, włosów i paznokci, jak również wewnętrznie jako suplement, uzupełniający dietę w ważne witaminy i minerały.
Olej z wiesiołka – zastosowanie
Olej z wiesiołka to substancja naturalna, która może być stosowana zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. To właśnie dlatego wykorzystywany jest jako składnik wielu kosmetyków pielęgnacyjnych dla skóry. Znane jest jego działanie odmładzające i nawilżające, a także redukujące zmiany trądzikowe. Naturalny olej z wiesiołka ma to do siebie, że skutecznie nawadnia skórę, nie zatykając porów, a więc sprawdzi się jako produkt pielęgnacyjny także dla skóry tłustej, skłonnej do niedoskonałości. Produkty farmakologiczne do pielęgnacji cery trądzikowej często działają na nią wysuszająco. Może to mieć odwrotny skutek, gdyż nadmiernie przesuszona skóra zaczyna produkować zwiększone ilości łoju i problem się pogłębia. Stosowanie oleju z wiesiołka może optymalnie nawilżyć cerę i wpłynąć korzystnie na jej kondycję. Olej z wiesiołka tłoczony na zimno może być stosowany bezpośrednio na skórę, a także jako olejek nawilżający do kąpieli.
Olej z wiesiołka polecany jest także przez dietetyków. Produkt ten może działać na zdrowie skóry wewnętrznie, a jednocześnie uzupełniać niedobory ważnych składników, wpływając na lepsze działanie różnych procesów i układów w ciele. Olej z wiesiołka może być stosowany jako dodatek do sałatek i innych potraw na zimno. Nie nadaje się natomiast do smażenia.
Olej z wiesiołka powszechnie stosowany jest w celu:
- łagodzenia zmian trądzikowych;
- obniżania poziomu cholesterolu;
- przyspieszania spalania tkanki tłuszczowej;
- łagodzenia objawów chorób reumatycznych;
- wzmocnienia odporności;
- poprawy pracy mózgu;
- zmniejszenia dolegliwości kobiecych;
- poprawy płodności;
- pielęgnacji skóry, włosów i paznokci.
Olej z wiesiołka – działanie
Ze względu na swój bogaty skład, olej z wiesiołka wykazuje wiele ciekawych właściwości, które sprawiają, że można stosować go w profilaktyce i terapii wielu schorzeń.
Olej z wiesiołka w walce z trądzikiem
Olej z wiesiołka często zalecany jest osobom, zmagającym się z problemami skórnymi, w tym z trądzikiem. Zawarte w nim kwasy wpływają na lepszą pracę tkanek skóry i dbają o odpowiedni poziom jej nawodnienia, jednocześnie chroniąc przed przesuszeniem. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym redukują ilość wolnych rodników, wpływając na lepszy stan skóry. Wspomniane wcześniej kwasy pobudzają także działania obronne skóry, które mogą sprzyjać redukcji niedoskonałości i wygładzeniu skóry.
Olej z wiesiołka na choroby układu sercowo – naczyniowego
Wysoka zawartość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz trójglicerydów sprawia, że olej z wiesiołka może okazać się idealnym środkiem, wspomagającym terapię chorób układu sercowo – naczyniowego. Przyczynia się bowiem do obniżenia poziomu cholesterolu, jak również może wpływać na obniżenie ciśnienia tętniczego. Co więcej, zawarte w oleju substancje aktywne wykazują działanie, które może zapobiegać odkładaniu się tłuszczów w żyłach i tętnicach, co stanowi dość dobrą profilaktykę miażdżycy, gdyż zapobiega pojawianiu się zmian miażdżycowych w przyszłości. W oleju znajdują się również fitosterole roślinne, które mogą działać przeciwzakrzepowo i zmniejszać wchłanianie „złego” cholesterolu LDL. Takie działanie produktu sprawia, że olej nie tylko chroni przed miażdżycą, ale też redukuje ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową i udar mózgu.
Działanie oleju z wiesiołka na układ pokarmowy
Zawarte w oleju z wiesiołka składniki odżywcze wykazują korzystne działanie na układ pokarmowy człowieka. Substancje, które znajdują się w naturalnym produkcie, wpływają korzystnie na procesy trawienne, dzięki czemu mogą ułatwiać wchłanianie innych substancji odżywczych, płynących z pożywienia. Jest to właściwość, która może przynieść wiele dobra dla całego organizmu, ponieważ umożliwi jego lepsze odżywienie. Niektóre z zawartych w oleju z wiesiołka składników wykazują działanie przeciwzapalne, a to znaczy, że olej może okazać się pomocny w przypadku niektórych schorzeń. Wykazuje działanie łagodzące przy stanach zapalnych jelit, biegunkach oraz przy bólu brzucha. Co więcej, wspomaga pracę wątroby, jednocześnie chroniąc ją przed nadmiernym otłuszczeniem. Dzięki wysokiej zawartości kwasu GLA olej z wiesiołka może pełnić rolę boostera metabolizmu, a to oznacza, że świetnie sprawdza się w diecie redukcyjnej. Ciekawostką jest, że wspomniany kwas wykazuje właściwość, aktywującą w organizmie człowieka tzw. brunatną tkankę tłuszczową. która odpowiedzialna jest między innymi za szybsze spalanie „żółtej tkanki tłuszczowej”, czyli tej, której chcemy się pozbyć.
Korzyści z suplementacji oleju z wiesiołka dla stanu psychicznego
Wykazano korzystny wpływ suplementacji oleju z wiesiołka na stan psychiczny człowieka. Produkt ten wykazuje działanie, redukujące objawy depresji, lęku, głębokiego smutku czy osłabienia. Obecne w nim kwasy tłuszczowe wspomagają pracę mózgu, ułatwiając koncentrację i sprzyjając zdolnościom uczenia się. Olej z wiesiołka może zmniejszać nadpobudliwość, także tą, związaną z ADHD u dzieci. Szacuje się, że substancja ta sprzyja łagodzeniu bólów migrenowych, jednocześnie redukując ich częstotliwość. Olej z wiesiołka bywa wykorzystywany jako wspomaganie terapii schizofrenii, padaczki lekoopornej, stwardnienia rozsianego czy choroby Raynauda. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to lek, a więc nie powinno się traktować go jako takiego. Może natomiast stanowić dobre wsparcie terapii lekowej i innego leczenia niekonwencjonalnego.
Olej z wiesiołka – wpływ na skórę i włosy
Nie na darmo olej z wiesiołka stanowi składnik wielu kosmetyków. Udowodniono jego korzystne działanie na skórę, nie tylko w zakresie redukcji zmian trądzikowych. Dzięki wysokiej zawartości zdrowych kwasów tłuszczowych oraz witaminy E olej z wiesiołka poprawia ogólny stan skóry, przywracając jej koloryt i działają odmładzająco. Witamina E jest silnym antyoksydantem, który pomaga zwalczać wolne rodniki, a wraz z tym hamuje przedwczesne procesy starzenia się. Kwas gammalinolenowy sprzyja skutecznej walce z przesuszającą się skórą, zapewniając jej optymalne nawilżenie bez zatykania porów. Olej z wiesiołka może walczyć także ze stanami zapalnymi skóry oraz podrażnieniami, co sprawiło, że w medycynie naturalnej stosuje się go w niektórych stanach chorobowych skóry.
Olej z wiesiołka można stosować także na włosy i paznokcie. Zawarte w nim związki wzmacniają włosy już od cebulek i zapobiegają ich wypadaniu. Wzmacnia także paznokcie, redukując ich łamliwość.
Olej z wiesiołka a łuszczyca
Przeprowadzono badania nad wpływem oleju z wiesiołka na wspomaganie terapii łuszczycy. Testy wykazały, iż zawarte w oleju kwasy GLA, przyjmowane doustnie, mogą łagodzić objawy choroby. Aby jednak móc wykorzystywać olej z wiesiołka jako substancję leczniczą w przypadku łuszczycy, potrzebne są bardziej szczegółowe badania.
Wpływ oleju z wiesiołka na dolegliwości kobiece
Olej z wiesiołka często rekomendowany jest kobietom, gdyż jego właściwości mogą pomóc zredukować niektóre z nieprzyjemnych dolegliwości, związanych z menstruacją i kobiecym układem hormonalnym. Takie działanie zawdzięczamy zawartym w oleju kwasom tłuszczowym, które pomagają uregulować gospodarkę hormonalną, a dodatkowo sprzyjają łagodzeniu bólu menstruacyjnego oraz zmniejszają dolegliwości, związane z PMS. Ciekawe są też przesłanki, które mówią o tym, że olej z wiesiołka może pomóc w zajściu w ciążę, jednak o tym napiszemy w późniejszym akapicie. Olej z wiesiołka może okazać się korzystny także w okresie menopauzy, gdyż pomaga w zredukowaniu uderzeń gorąca, bólu piersi i stanów lękowych.
Olej z wiesiołka usprawnia pracę mózgu
W oleju z wiesiołka występuje kwas DHA, który wchodzi w skład komórek mózgowych. Ma on więc bezpośredni wpływ na efektywniejszą pracę mózgu. Olej z wiesiołka można stosować między innymi w celu poprawy zdolności uczenia się i zapamiętywania, jak również dla wzmocnienia koncentracji. Składnik ten rekomendowany jest osobom, przejawiającym objawy demencji.
Olej z wiesiołka i jego działanie na komórki nowotworowe
Podawanie GLA w diecie osób, cierpiących na nowotwory, zwiększa syntezę 15-HETrE oraz prostaglandyn, wykazujących właściwości przeciwzapalne i immunomodulujące. GLA wykazuje również działanie cytotoksyczne na komórki nowotworowe, a jednocześnie podwyższa ekspensę genu nm-23 w komórkach nowotworowych, a to sprzyja zmniejszeniu ich inwazyjności. W badaniach nad takim działaniem kwasów GLA zaobserwowano zwiększony czas przeżycia u pacjentów z rakiem trzustki po podaniu doustnym i pacjentów z rakiem mózgu po podaniu miejscowym.
Olej z wiesiołka a kondycja stawów
Olej z wiesiołka może sprzyjać poprawie kondycji stawów oraz redukowaniu dolegliwości, związanych z chorobami reumatycznymi. Takie działanie zawdzięczamy zawartym w produkcie kwasom tłuszczowym, które mają wpływ na:
- redukcję stanów zapalnych w stawach;
- ochronę stawów przed wystąpieniem stanów zapalnych;
- złagodzenie bólu reumatycznego;
- pobudzenie procesów regeneracyjnych tkanki chrzęstnej;
- przyspieszenie gojenia się ran.
Olej z wiesiołka – przeciwwskazania
Olej z wiesiołka jest substancją naturalną, a jego stosowanie uznawane jest za bezpieczne dla organizmu. Oczywiście w rozsądnych ilościach. Przeciwwskazaniem do zażywania produktu są:
- wiek poniżej 12 lat;
- nadwrażliwość na substancje czynne;
- podatność na występowanie zaburzeń krwawienia;
- przyjmowanie leków przeciwpłytkowych, przeciwzakrzepowych i antykoagulantów.
Nie zaleca się stosowania oleju z wiesiołka osobom, chorującym na padaczkę, gdyż może wywoływać drgawki. Zaleca się zaprzestanie stosowania oleju z wiesiołka na ok. 2 tygodnie przed planowaną operacją lub zabiegiem.
Nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania oleju z wiesiołka zewnętrzne, np. do nawilżania skóry czy włosów. Jeżeli jednak wystąpią jakiekolwiek reakcje alergiczne, należy zaprzestać nakładania produktu miejscowo.
Olej z wiesiołka – dawkowanie
Olej z wiesiołka jako suplement dostępny jest w postaci kapsułek lub płynu. Charakteryzuje się ładnym kolorem oraz ciekawym smakiem, który może urozmaicać niektóre potrawy. Naturalny olej z wiesiołka wytwarzany jest na zimno, a więc w takiej formie powinien być spożywany, nie nadaje się więc do pieczenia i smażenia.
Olej z wiesiołka w płynie sprzedawany jest zazwyczaj w butelkach po 500 lub 700 ml. Po otwarciu nadaje się do spożycia przez ok. rok i należy go przechowywać w miejscu chłodnym, chroniąc od nadmiernego dostępu światła (może być w lodówce).
Kupując olej z wiesiołka w kapsułkach najlepiej stosować się do zaleceń producenta danego preparatu, nie przekraczając rekomendowanej dziennej dawki. W przypadku oleju w płynie zaleca się przyjmować ok. 5 ml (jedną łyżeczkę) dziennie przez osoby dorosłe.
Warto wiedzieć, że nierozcieńczony olej z wiesiołka jest dość tłusty, dlatego do pielęgnacji zewnętrznej nie powinno się używać jego dużych ilości. Olej można stosować bezpośrednio na skórę lub też dodać do kąpieli, balsamów czy żelu pod prysznic.
Czy można stosować olej z wiesiołka w ciąży?
Niektóre dane sugerują, iż stosowanie oleju z wiesiołka może wpłynąć na ułatwienie porodu naturalnego. Nie są to tezy potwierdzone badaniami naukowymi, jednak udowodniono, iż wspomniany olej wspiera ukrwienie oraz uelastycznia błony śluzowe i skórę. Według niektórych specjalistów takie właściwości mogą mieć wpływ na spojenie łonowe i szyjkę macicy przed porodem. Inną zaletą stosowania oleju z wiesiołka w tym zakresie jest jego zdolność do zwiększania ilości śluzu przed zbliżającym się rozwiązaniem. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że nie powinno się stosować oleju z wiesiołka w ciąży na własną rękę, dlatego każdą taką suplementację warto skonsultować z lekarzem.
Pozytywne są również doniesienia, dotyczące suplementacji oleju z wiesiołka podczas planowania ciąży, gdyż według niektórych badań może to ułatwić zajście w ciążę. Szacuje się, że składnik ten może regulować układ hormonalny i wpływa na ukrwienie błon śluzowych. Oczywiście nie ma jeszcze jednoznacznych wyników, które potwierdziłyby tę tezę w 100%.
Olej z wiesiołka – cena i gdzie kupić?
Najczęściej wybierany jest olej z wiesiołka a kapsułkach, bądź w płynie. Ten pierwszy znajdziemy prawie w każdej aptece, można jednak szukać także opakowań w sklepach zielarskich i z suplementami diety. Tłoczony na zimno olej z wiesiołka najlepiej kupować prosto od producenta. Decydując się na zakup butelki w aptece, bądź innym sklepie, warto dowiedzieć się, jak preparat był przechowywany i kiedy został wytworzony. Cena oleju z wiesiołka wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.
Olej z wiesiołka – opinie
Olej z wiesiołka to naturalna substancja, która często polecana jest przez dietetyków. Jest on pozyskiwany z nasion wiesiołka dwuletniego i charakteryzuje się bogatym składem, który sprawił, że zyskał popularność w medycynie naturalnej oraz wśród specjalistów z zakresu zdrowego żywienia. To właśnie oni wypowiadają się pozytywnie na temat tego produktu, doceniając wartości odżywcze, jakie pomaga uzupełniać oraz jego wpływ na różne aspekty zdrowotne. Ze względu na bezpieczeństwo stosowania, olej z wiesiołka to składnik, który można wykorzystać jako dodatek do diety lub też stosować zewnętrznie na skórę w celu jej odmłodzenia i nawilżenia. Substancja ta nie bez powodu zyskała także spore uznanie kosmetologów i dermatologów, którzy uważają ją za jeden z lepszych naturalnych składników produktów do pielęgnacji. Wybierając olejek z wiesiołka, można znaleźć go w postaci kapsułek lub płynu. Stawiając na tę drugą postać, należy wybierać olej tłoczony na zimno, który może być wykorzystywany bezpośrednio na skórę, jak również jako dodatek do kąpieli czy balsamu do ciała.
Olej z wiesiołka – podsumowanie
Olej z wiesiołka tłoczony na zimno to produkt, który może wzmocnić kondycję zdrowotną człowieka w wielu aspektach. Jego popularność wzięła się z bogatego składu, a przede wszystkim zawartości kwasów GLA, które wykazują szerokie właściwości na nasz organizm. Dodatek wielu witamin i minerałów sprawia, że olej z wiesiołka może być stosowany profilaktycznie w celu zapobiegania różnym schorzeniom, jak i jako substancja, wspomagająca terapię wielu chorób. Olej z wiesiołka znalazł swoje zastosowanie w kosmetyce, gdyż świetnie wpływa na poprawę kolorytu skóry, a jednocześnie zapewnia jej odpowiednie nawilżenie bez zatykania porów. Co więcej, składnik ten sprawdzi się również w łagodzeniu objawów niektórych chorób skórnych, a szczególnie zalecany jest osobom, zmagającym się z trądzikiem. Warto wiedzieć, jakie właściwości wykazuje olej z wiesiołka i uwzględnić jego spożywanie w diecie.
Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.