Omułek zielonowargowy – Opinie oraz właściwości. Gdzie kupić?
Omułek zielonowargowy, nazywany także małżem zielonym to nowozelandzki skorupiak, który został doceniony wśród miłośników zdrowego żywienia ze względu na swoją wysoką wartość odżywczą. W jego składzie znajdziemy między innymi polisacharydy oraz fosfolipidy, wykazujące korzystne działanie na organizm człowieka. Omułek jest jednak źródłem również innych cennych składników, takich jak sterole, różnego rodzaju witaminy oraz minerały. Ze względu na zawartość substancji odżywczych, omułek zielonowargowy uważany jest za dobry składnik, który warto wdrożyć do jadłospisu. Z racji jego prozdrowotnego działania powstało też wiele suplementów diety z omułkiem zielonym, które mogą być wykorzystywane między innymi w celu redukcji obrzęku stawów czy też poprawy stanu skóry.
Spis treści
- 1 Omułek zielonowargowy – co to jest i jak wygląda?
- 2 Omułek zielonowargowy – skład
- 3 Omułek zielonowargowy – właściwości
- 4 Omułek zielonowargowy – działanie
- 5 Omułek zielonowargowy – zastosowanie
- 6 Omułek zielonowargowy – przeciwwskazania
- 7 Omułek zielonowargowy – suplement dla sportowców
- 8 Omułek zielonowargowy dla psa
- 9 Jaki suplement z omułkiem zielonowargowym wybrać?
- 10 Omułek zielonowargowy – dawkowanie
- 11 Omułek zielonowargowy – cena i gdzie kupić?
- 12 Omułek zielonowargowy – podsumowanie
Omułek zielonowargowy – co to jest i jak wygląda?
Omułek zielonowargowy (Perna canaliculus), ze względu na pochodzenie znany także jako nowozelandzka małża zielona od lat stosowany jest w produkcji preparatów, których zadaniem jest łagodzenie bólu stawów. Jego prozdrowotne działanie zauważyli już pierwotni mieszkańcy Nowej Zelandii, Maorysi. Wykorzystywali oni bogactwo składników aktywnych małży między innymi do zmniejszania dolegliwości w obrębie stawów. Pod koniec lat 60 ubiegłego wieku zostało naukowo udowodnione, iż ekstrakt z tych mięczaków pomaga w leczeniu artretyzmu. Następnym zadaniem naukowców było udowodnienie, iż omułek zielonowargowy może być stosowany także w celu zmniejszania stanu zapalnego stawów oraz bólu mięśni po wysiłku fizycznym. Obiektem badań stał się również wpływ małży na niwelowanie bólu przewlekłego, związanego z zapaleniem kości i stawów.
Tak powstał projekt badawczy „Musseling Up 2.0”, który realizowany jest przez nowozelandzkie ośrodki badawcze Instytut Cawthron, Plant & Food Research. Przy wsparciu naukowców z Massey University i firmy Sanford, badacze mają odpowiednie ilości małż do badań. Przeprowadzane testy stanowią kontynuację badań z poprzedniego etapu projektu, czyli tego, w którym zaobserwowano skuteczny wpływ omułka zielonowargowego na chrząstki i stawy zwierząt. Tym razem działania naukowców mają potwierdzić taki wpływ na organizm ludzki.
Już wcześniej potwierdzono, iż omułek zielonowargowy może zmniejszać stan zapalny stawów. Tym razem naukowcom zależy na przeanalizowaniu nowych biomarkerów wpływu małż na zdrowie człowieka. Obiektem badań jest między innymi wpływ omułka na ograniczenie bólu mięśni po wysiłku, a także leczenie przewlekłych stanów zapalnych, jak również jego działanie na zmniejszenie degradacji chrząstki stawowej oraz poprawę zdrowia metabolicznego. Testy nad właściwościami omułka zielonowargowego w zakresie leczenia bólu mięśni po wysiłku obejmą grupę mężczyzn w wieku 18 do 40 lat. Naukowcy podkreślają także, iż wyniki prób przedklinicznych w tym zakresie były obiecujące.
Omułek zielonowargowy – skład
Omułek zielonowargowy to małż, występujący tylko wzdłuż wybrzeży Nowej Zelandii. Charakteryzuje się zielono-brązowym zabarwieniem skorupy oraz wielkością dochodzącą do ok. 24 centymetrów. Uwagę specjalistów zwrócił przede wszystkim skład zielonego małża. Stanowi on bowiem bogactwo cennych składników odżywczych, takich jak:
- żelazo;
- glikozaminoglikany;
- betainy;
- nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3;
- kwas krzemowy;
- substancje mineralne;
- pierwiastki śladowe;
- sterole;
- witaminy: E, C, A, z grupy B;
- fosfolipidy.
Według doniesień niektórych lekarzy w badaniach klinicznych, przeprowadzonych nad omułkiem zielonowargowym w poprzednim wieku, potwierdzono, iż ekstrakt z tego małża zwalcza zarówno objawy artretyzmu, jak i przyczyny tej choroby, a przy tym jest bezpieczny w stosowaniu i nie wywołuje skutków ubocznych. Ekstrakty z małż zielonych stosuje się między innymi w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów, stanów zapalnych stawów czy reumatoidalnego zapalenia stawów. Wyciąg z omułka zielonowargowego znalazł również zastosowanie w leczeniu astmy i profilaktyce osteoporozy.
Spoglądając na skład zielonego małża, można wyciągnąć pewne wnioski, które skłonią nas do stosowania suplementacji z ekstraktem z tego składnika w celu ochrony zdrowia oraz redukcji dolegliwości przy różnych typach schorzeń.
Kwas krzemowy
Zawartość kwasu krzemowego sprawia, że omułek zielonowargowy sprawdzi się nie tylko w utrzymaniu zdrowia stawów, ale może wspomóc również kondycję skóry. Składnik ten pomaga bowiem w utrzymaniu elastyczności i jędrności skóry, a jednocześnie bierze udział w syntezie kolagenu – białka, pełniącego ważną rolę zarówno w zapewnieniu ładnego wyglądu skóry, jak i prawidłowego działania chrząstek i stawów. Krzem pozytywnie wpływa na ciśnienie krwi oraz drożność naczyń żylnych i tętniczych. Pełni także istotną rolę w procesach regeneracyjnych kości, chrząstek i ścięgien. Jest niezwykle przydatny w profilaktyce osteoporozy.
Żelazo
To dzięki zawartości żelaza omułek zielonowargowy polecany jest także w przypadku anemii z niedoboru żelaza. Minerał ten jest bardzo ważny dla prawidłowej produkcji hemoglobiny przez organizm. Bierze czynny udział w dostarczaniu tlenu do komórek ciała, pozwalając na odpowiednie natlenienie całego organizmu. Żelazo pełni także funkcję wspierającą działanie układu nerwowego i wpływa na dobre funkcjonowanie układu immunologicznego. Stosowanie suplementów z omułkiem zielonowargowym pozwoli uzupełnić niedobory tego składnika.
Omułek zielonowargowy, czyli zielona małż to produkt, charakteryzujący się dużą wartością odżywczą. To właśnie bogaty skład sprawia, że małże wybierane się nie tylko w przypadku problemów ze stawami oraz profilaktyki, związanej z narządem ruchu. Spora dawka witamin i minerałów, wchodząca w skład omułka zielonowargowego sprawia, że jest to dobry produkt, z którego ekstrakt może wpłynąć między innymi na poprawę odporności, zwiększenie wydolności czy ogólne polepszenie samopoczucia.
Omułek zielonowargowy – właściwości
Omułek zielonowargowy odkryty został początkowo przez mieszkańców Nowej Zelandii, którzy zaczęli wykorzystywać go w celach zdrowotnych. Po jakimś czasie okazało się, że praktycznie nie cierpią oni na bóle kręgosłupa i choroby stawów. Wpływ na to miało systematyczne stosowanie zielonych małży, hodowanych w odpowiednich warunkach i czystej wodzie, co sprawiło, że produkt ten stał się cennym towarem eksportowym od momentu, gdy jego lecznicze właściwości stały się faktem.
Preparaty z zawartością omułka zielonowargowego dostarczają organizmowi człowieka szereg substancji, które wpływają na niego pozytywnie. Najważniejsze z nich, czyli glikozaminoglikany, wykazują właściwości przeciwzapalne i charakteryzują się zdolnością wiązania wody i substancji, odpowiadających za lepko-sprężyste właściwości łękotki. Składniki te stymulują również działanie kolagenu oraz elastyny, składników, mających duże znaczenie dla zdrowia stawów.
W wyciągu z małży zielonych znajdziemy spore ilości lyprinolu. Jest to kompleks lipidowy, zawierający nienasycone kwasy tłuszczowe, które wykazują działanie przeciwzapalne. Ekstrakt z omułka zielonowargowego wykorzystywany jest w takich schorzeniach jak:
- artretyzm;
- reumatoidalne zapalenie stawów;
- astma;
- problemy z oddychaniem, spowodowane przez stany zapalne.
Ze względu na dużą zawartość składników odżywczych, ekstrakt z omułka może być stosowany w celach prozdrowotnych, także po to, aby uzupełnić dietę w cenne substancje.
Omułek zielonowargowy – działanie
Zielona małż już od dawna stosowana jest w celu poprawy kondycji stawów. Jak się okazuje, dzięki zawartym w niej składnikom, pomaga ona wzmocnić chrząstki i stawy oraz redukuje stanu zapalne. Jej systematyczne stosowanie może służyć także profilaktyce zdrowia narządu ruchu u ludzi i zwierząt.
Omułek zielonowargowy a artretyzm
Artretyzm to choroba, która przez wiele lat może nie dawać objawów. Kiedy już zaczynają pojawiać się symptomy, zazwyczaj jest to silny, przejmujący ból stawów oraz zaczerwienienie i obrzęk w ich okolicy. Artretyzm można podzielić na pierwotny i wtórny. Ten pierwszy pojawia się przy nagromadzeniu we krwi kwasu moczowego, który, zamiast ulegać rozpuszczeniu, zaczyna się krystalizować. Powstałe kryształki zaczynają osadzać się w stawach i z czasem stają tak ostre, że mogą naruszać otaczającą staw tkankę i doprowadzają do rozwoju stanu zapalnego. Artretyzm wtórny powstaje w wyniku niektórych chorób, np. przewlekłej choroby nerek, białaczki czy cukrzycy typu 2. Stanowi częstą przypadłość osób, nadużywających alkoholu, stosujących nieprawidłową dietę oraz mających problemy z nadciśnieniem. Artretyzm może dopaść mężczyzn i kobiety, choć częściej zdarza się u panów, zazwyczaj po 40 roku życia.
Suplementacja omułkiem zielonowargowym stanowi jeden ze sposobów na zredukowanie ryzyka wystąpienia artretyzmu. Badania wykazują również, iż ekstrakt z zielonych małży może redukować obrzęki, gdy choroba już się pojawi, a także zwiększać komfort ruchu i zmniejszać dolegliwości bólowe. Składniki zawarte w omułku chronią stawy i wspierają ich regenerację, dlatego tak dobrze sprawdzają się w przypadku różnego rodzaju schorzeń, związanych ze stawami.
Omułek zielonowargowy – zastosowanie
Omułek zielonowargowy stał się powszechnie stosowany do przygotowywania preparatów, mających poprawić ogólne zdrowie stawów. Produkuje się między innymi maści i balsamy z jego zawartością i cieszą się one dość dużą popularnością. Preparaty na bazie omułka zielonowargowego mają za zadanie zmniejszać obrzęk i ból stawów, a także ujędrniać skórę.
W jakich schorzeniach warto sięgnąć po preparaty z omułkiem zielonowargowym? Badania wykazały, iż dieta bogata w kwas krzemowy wspiera procesy regeneracyjne chrząstki stawowej. Suplementy diety z tą substancją zaleca się więc osobom, które cierpią na dolegliwości w obrębie stawów, jak również osobom zagrożonym lub chorującym na osteoporozę oraz reumatoidalne zapalenie stawów. Preparaty z zielony małżem łagodzą ból i obrzęk stawów, odżywiają chrząstkę stawową i wspomagają leczenie artretyzmu oraz sztywności stawów.
Mniej znanymi właściwościami omułka zielonowargowego jest jego korzystny wpływ na układ oddechowy w przypadku astmy oraz problemów z oddychaniem, spowodowanych przez stany zapalne. Osobom, cierpiącym na takie dolegliwości również zaleca się suplementy z zielonym małżem.
Omułek zielonowargowy – przeciwwskazania
Suplementów naturalnych z zawartością omułka zielonowargowego nie powinny przyjmować kobiety w ciąży oraz matki karmiące. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby, u których występuje nadwrażliwość na owoce morza, mięczaki lub białko. Warto wiedzieć, iż preparaty z omułka zielonowargowego nie są produktami wegańskimi, gdyż zazwyczaj zawierają produkty pochodzenia zwierzęcego.
Podczas stosowania preparatów z zawartością zielonych małży w odpowiedniej dawce, nie stwierdzono występowania skutków ubocznych.
Omułek zielonowargowy – suplement dla sportowców
Ćwiczenia fizyczne stanowią podstawę utrzymania dobrej kondycji zdrowotnej. Jednak w niektórych przypadkach zbyt ciężki wysiłek, zwłaszcza związany z dużym obciążeniem stawów kolanowych lub treningiem na dużych ciężarach, może zwiększać ryzyko urazów i kontuzji w obrębie stawów u sportowców. Zarówno zawodowym sportowcom, jak i osobom, które uprawiają sport hobbystycznie, zaleca się stosowanie suplementów z omułkiem zielonowargowym. Tego typu preparaty można stosować w okresie rekonwalescencji, w celu szybszej regeneracji po urazach stawów, jak również profilaktycznie. Wciąż trwają badania nad wpływem zielonego małża na ból mięśni i stawów po treningu, jednak pierwsze wyniki są obiecujące, dlatego wiele aktywnych fizycznie osób wybiera kapsułki z omułkiem, aby uniknąć zakwasów po intensywnych ćwiczeniach.
Omułek zielonowargowy dla psa
Działanie zielonych małży na kondycję stawów u zwierząt zostało potwierdzone badaniami. Omułek zielonowargowy znalazł więc swoje zastosowanie jako składnik weterynaryjnych suplementów. Preparaty takie dostępne są zazwyczaj w postaci mączki, która polecana jest aktywnym starszym psom i kotom lub szczeniętom w fazie wzrostu. Suplement ma za zadanie wspierać funkcjonowanie układu kostno-stawowego u czworonogów i sprzyjać zapobieganiu chorobom stawów. Nasi pupile, tak samo jak ludzie, z wiekiem mogą mieć problemy z ruchomością. U nich również zdarzają się kłopoty z poruszaniem w pewnym wieku, i chcąc oszczędzić im bólu, warto postawić na suplementy diety z omułkiem zielonowargowym, którego działanie zostało przebadane. Zielony małż wyróżnia się nie tylko skutecznością w zakresie korzystnego działania na stawy u zwierząt, ale też wysokim poziomem bezpieczeństwa, gdyż nie wykazuje skutków ubocznych. Suplementy diety z omułkiem dla zwierząt często wzbogacane są także w siarczan chondroityny oraz glukozaminę, które dodatkowo wspierają zdrowie układu ruchu kotów i psów. Warto pamiętać, iż omułek zielonowargowy to również bogate źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów, które mogą pozytywnie wpłynąć na ogólną kondycję zdrowotną zwierząt.
Na polskim rynku dostępne są także karmy dla zwierząt z dodatkiem omułka zielonowargowego.
Jaki suplement z omułkiem zielonowargowym wybrać?
Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, których skład oparty został na ekstrakcie z omułka zielonowargowego. Dużą popularnością cieszą się maści i balsamy z tym składnikiem, które służą do stosowania miejscowego. Ich zadaniem jest zwiększenie komfortu i przyniesienie ulgi osobom, cierpiącym na stany zapalne stawów. Maści i balsamy z zielonym małżem łagodzą obrzęki i opuchnięcia, a także zmniejszają ból mięśni i stawów.
Sproszkowany ekstrakt z omułka zielonowargowego dostępny jest również w postaci kapsułek i tabletek. Polecane są one sportowcom, jak również osobom, którym zależy na profilaktyce i wzmocnieniu chrząstek oraz stawów. Omułek zielonowargowy często stosowany jest także jako jeden z kilku składników suplementów diety na zdrowie stawów.
W 70-80% zaobserwowano dobre efekty, wynikające ze stosowania maści i balsamów z zielonym małżem. Takie miejscowe preparaty stanowią ciekawą alternatywę dla innych produktów farmaceutycznych, wykorzystywanych przy podobnych dolegliwościach. W większości produktów zawartość ekstraktu z omułka wynosi ok. 80-90% całego składu. Reszta składników to substancje przeciwzbrylające i wypełniające, a w przypadku balsamów dodaje się substancje nawilżające, takie jak wazelina czy olejki eteryczne. Produkty o działaniu miejscowym z zawartością omułka zielonowargowego mogą być stosowane zarówno jako środek profilaktyczny, chroniący stawy przed uszkodzeniami, jak i składnik kompleksowej terapii przy chorobach stawów. Decydując się na kapsułki z ekstraktem z zielonych małży, warto sprawdzić, jakie substancje pomocnicze zastosował producent. W niektórych przypadkach pewne składniki utrwalające mogą w pewien sposobów osłabiać wchłanianie substancji aktywnej.
Ekstrakt z omułka, stosowany w suplementach wysokiej jakości, pozyskiwany jest w specjalnych procesach, pozwalających na zachowanie pełnych właściwości zdrowotnych małży. Nie stosuje się obróbki cieplnej, która mogłaby zaburzyć działanie substancji.
Omułek zielonowargowy – dawkowanie
Dla najkorzystniejszego efektu działania omułka zaleca się stosować preparaty lub suplementy z jego zawartością systematycznie przez okres około dwóch miesięcy. Dawki preparatu najlepiej dobierać zgodnie z instrukcją podaną przez producenta danego produktu. Nie powinno się przekraczać zalecanej dziennej dawki, gdyż mogłoby to doprowadzić do ewentualnych skutków ubocznych. Osoby, które zdecydują się na suplementację preparatów z omułkiem w tabletkach, muszą pamiętać, że kapsułki nie powinny stanowić zamiennika zdrowej, zbilansowanej diety.
Omułek zielonowargowy – cena i gdzie kupić?
Suplementy diety, maści oraz balsamy z omułkiem zielonowargowym dostępne są w sklepach medycznych, aptekach, jak również w sklepach z suplementami diety. Cena omułka zielonowargowego w kapsułkach wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych w zależności od dawki, wagi opakowania oraz producenta. Podobnie cena wygląda w przypadku maści i balsamów. Produkty na bazie zielonych małży dostępne są bez recepty.
Omułek zielonowargowy – podsumowanie
Omułek zielonowargowy to zielony małż, który już od wielu lat stosowany jest w celach poprawy kondycji stawów. Właściwości tego składnika zostały odkryte przez mieszkańców Nowej Zelandii, gdzie małż występuje i aktualnie jest hodowany. W Polsce dostępne są maści i balsamy z omułkiem zielonowargowym, jak również suplementy diety w kapsułkach. Wskazaniem do ich stosowania są wszelkiego rodzaju stany zapalne stawów, choroby reumatyczne czy artretyzm. Szacuje się, że omułek może pomagać także w przypadku problemów z oddychaniem o podłożu zapalnym oraz w leczeniu astmy.
Nad omułkiem zielonowargowym wciąż prowadzone są badania, a dokładniej testowany jest wpływ małży na redukcję bólu mięśni i stawów po treningach. Wstępne diagnozy są obiecujące i już samo to sprawiło, że zielona małż stała się bardziej popularna wśród sportowców i zaczęła być stosowana w suplementach dla osób aktywnych. Oprócz zdecydowanego korzystnego działania na stawy omułek może również wspierać ogólną kondycję zdrowotną osób dorosłych, gdyż wyróżnia się bogatym składem, pozwalającym na dobre uzupełnienie codziennej diety.
Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.