Przebarwienia – nieestetyczny defekt skorny

Przebarwienia mogą znacznie oszpecić ciało, szczególnie jeśli znajdują się na twarzy. Przybierają postać mniejszych lub większych plam nieco ciemniejszych niż karnacja. Za ich powstanie odpowiada podwyższony poziom melaniny, naturalnego pigmentu, który określa kolor włosów, oczu i skóry. Przebarwienia to duży i bardzo nieestetyczny problem, ale można skutecznie i szybko je usuwać.

Czym są przebarwienia i jak powstają?


Przebarwienia przybierają postać ciemnobrązowych lub brunatnych plam na skórze. Mają różną wielkość i kształt. Co ciekawe ten nieestetyczny problem skórny dotyka zwłaszcza kobiet. Jeśli jesteś osobą, która ma problemy trądzikiem czy inne defekty dermatologiczne znajdujesz się w podwyższonej grupie ryzyka. Do czynników, które mogą wpływać na pojawienie się przebarwień, zalicza się również cerę naczynkową, wrażliwą oraz zachwianą gospodarkę hormonalną. Istotne znaczenie mają często czynniki genetyczne. Jeśli u któregoś z członków rodziny pojawiały się przebarwienia, to i u Ciebie może wystąpić taki problem.

Słońce a hierpigmentacja

Musisz wiedzieć, że słońce mocno wpływa na pojawienie się plam pigmentacyjnych na ciele. Zwiększa ich intensywność, czyli zaostrza objawu pozapalnej hiperpigmentacji. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby stosować wysokiej jakości preparaty do opalania, które ochronią skórę przed powstaniem plam i zaostrzeniem stanu zapalnego. Oprócz kremów czy balsamów do opalania używaj podkładu do twarzy z filtrem SPF, który działa na podobnej zasadzie jak ww. preparaty.

Najczęściej znajdują się w nich takie składniki, które blokują proces syntezy melaniny i chronią skórę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. W produktach pielęgnacyjnych znajdziesz więc witaminę E, oleje roślinne, glicerynę i kwas pantotenowy.

Inne metody leczenia przebarwień na skórze

Warto zastosować też inne metody zwalczania lub zapobiegania przebarwieniom. To m.in. peeling chemiczny, którego zadanie polega na regeneracji skóry i usuwaniu obumarłych komórek. Bardzo często wykonuje się zabieg laseroterapii, który prowadzi do rozbicia melaniny w miejscu, gdzie jest jej za dużo. Przebarwienia leczy się skutecznie także substancją hydrochinon. Rozjaśnia plamy pigmentacyjne, ale też może podrażniać skórę. Nie można stosować tego zabiegu przez dłuższy czas.

Warto sięgnąć po domowe sposoby na przebarwienia, które wielu osobom skutecznie pomagają. To np. maseczka wykonana z połączenia 1 łyżeczki  miodu, cytryny i jogurtu naturalnego. Ciekawą i skuteczną alternatywą jest połączenie 1/2 łyżeczki kurkumy z kubeczkiem śmietany. Można też mieszać olejek migdałowy z migdałami i miodem. Również nacieranie skóry samym olejkiem migdałowym może okazać się skuteczne na przebarwienia.

Może zdarzyć się tak, że plamy pigmentacyjne schodzą bardzo opornie lub nie da się ich usunąć. Co wtedy? Wystarczy położyć krem wybielający, korektor i podkład kryjący. Dzięki temu można przykryć nieestetyczne plamy i poprawić koloryt skóry.

Redakcja

✓ Zweryfikowany
Redakcja

Autorem artykułu jest Redakcja

✓ Zweryfikowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *