Przedawkowanie magnezu

Przedawkowanie magnezu, podobnie jak jego niedobór, może mieć poważne konsekwencje. Wiemy, że nasz organizm potrzebuje zrównoważonych ilości witamin i minerałów, aby przeżyć. Substancje takie jak magnez można z łatwością przyjmować w postaci różnych suplementów diety. Nie jest jednak prawdą, że dużo pomaga dużo.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, dlaczego potrzebujesz magnezu, jak go zdobyć i kiedy może dojść do przedawkowania. Dowiesz się także, jakie są objawy przedawkowania magnezu i jak można im zaradzić. Jeśli chcesz uniknąć ryzyka przedawkowania magnezu, powiemy Ci dokładnie, co musisz wiedzieć o odpowiedniej dawce magnezu, jaką należy przyjmować.

Przedawkowanie magnezu: co należy wiedzieć

Sam magnez jest bardzo ważną substancją, której potrzebuje organizm. Ponieważ organizm nie potrafi sam wytwarzać magnezu, musi on być przyjmowany z pożywieniem, w sposób naturalny lub w postaci suplementów. Należy jednak oczywiście unikać przedawkowania magnezu.

Najważniejsze fakty w skrócie

  • Magnez jest substancją, której wszystkie organizmy organiczne potrzebują do przetrwania. Musi być przyjmowana z pożywieniem, ponieważ organizm nie jest w stanie sam jej wytworzyć.
  • Nie ma optymalnej dawki. W zależności od wieku, stanu zdrowia i aktywności fizycznej, organizm każdego człowieka potrzebuje dużych ilości magnezu. W razie wątpliwości zawsze należy skonsultować się z lekarzem.
  • Jeśli zostanie przyjęta zbyt duża ilość magnezu, cały organizm może go wydalić. Jednak w przypadku choroby lub przyjęcia zbyt dużej ilości magnezu może dojść do przedawkowania magnezu, a w konsekwencji do uszkodzenia organizmu.

Jak może dojść do przedawkowania magnezu?

Obecnie wiemy, że magnez jest niezbędny do przetrwania organizmu, a jego niedobór prowadzi do złego samopoczucia i chorób. Chociaż zdarza się to znacznie rzadziej, może również dojść do skrajności, czyli przedawkowania magnezu, co nazywane jest hipermagnezemią. Hipermagnezemia występuje wtedy, gdy poziom magnezu we krwi wzrasta w sposób nieprawidłowy.

Na ogół nawet przedawkowanie magnezu nie prowadzi do patologicznego wzrostu stężenia magnezu we krwi i zdarza się bardzo rzadko. W organizmach organicznych organizm po prostu rozkłada magnez. Jeśli magnezu jest za dużo, jest on wydalany z moczem.

Aby doszło do hipermagnezemii (przedawkowania magnezu), organizm musi albo przyjąć zbyt dużo magnezu, albo być zbyt chory i osłabiony, aby prawidłowo przetworzyć i rozłożyć magnez. Hipermagnezemia może być spowodowana przez:

  • Niedoczynność tarczycy lub osłabienie gruczołu przytarczyc.
  • Nadmierne spożycie magnezu, głównie z suplementów magnezu.
  • Osłabienie nadnerczy
  • Niewystarczająca sprawność nerek

Środki zaradcze na przedawkowanie magnezu można zazwyczaj znaleźć w Internecie. Ponieważ często nie szuka się wcześniej porady lekarskiej, wiele osób korzysta z licznych ofert internetowych, narażając w ten sposób swoje zdrowie.

Dzieje się tak dlatego, że produkty te są często wzbogacone o liczne inne dodatki oprócz magnezu, takie jak cynk, witamina B6, witamina D lub witamina C. Ryzyko przedawkowania magnezu jest wtedy często wysokie. Z tego względu decyzję o stosowaniu większych dawek suplementów diety należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Przeczytaj również:  Tauryna

Dlaczego potrzebujesz magnezu?

Magnez jest niezbędny do sprawnego funkcjonowania organizmu. Kości, mięśnie i zęby zawierają magnez, a procesy komórkowe również potrzebują magnezu. Przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania mózgu oraz zdrowia mózgu i serca. Ponadto magnez hamuje pobudzenie komórek nerwowych i krzepnięcie krwi.

Niedobór magnezu w organizmie może jednak zwiększać ryzyko wystąpienia nadciśnienia, osteoporozy, chorób układu krążenia i cukrzycy typu 2, a zatem jest równie ryzykowny jak przedawkowanie magnezu. Innymi konsekwencjami może być utrata komunikacji nerwowej w mięśniach, co może prowadzić do szybkiego zmęczenia, skurczów i nadmiernej stymulacji.

Może się to objawiać np. uczuciem odrętwienia. Objawów tych nie można jednak przypisać wyłącznie niedoborowi magnezu, ale mogą one mieć także inne przyczyny. Dlatego zaleca się konsultację z lekarzem.

Jak można uniknąć przedawkowania magnezu?

Duże przedawkowanie magnezu może mieć poważne konsekwencje, podobnie jak jego niedobór. Aby uniknąć przedawkowania magnezu, należy najpierw wiedzieć, jak prawidłowo przyjmować magnez. Dlatego wyjaśniamy to w tej części:

  • Działanie magnezu w połączeniu z innymi pokarmami i lekami.
  • Najlepszy czas na przyjmowanie magnezu
  • Prawidłowe dawkowanie magnezu

Tylko zwracając uwagę na te punkty, można uniknąć ryzyka przedawkowania magnezu. Należy pamiętać, że jeśli należysz do grupy podwyższonego ryzyka, mogą obowiązywać Cię nieco inne wartości i standardy.

Jak działa magnez w połączeniu z innymi produktami spożywczymi i lekami

Zdrowy organizm otrzymuje wystarczającą ilość magnezu ze zrównoważonej i zróżnicowanej diety i w zasadzie nie potrzebuje suplementów diety. Magnez występuje naturalnie w następujących produktach spożywczych:

  • Zielone warzywa liściaste
  • Produkty zbożowe
  • Produkty mleczne
  • Kawa
  • Orzechy
  • Herbata

Jeśli spożycie magnezu ogranicza się do pokarmów naturalnych, ryzyko przedawkowania magnezu jest bardzo małe. Poza tym nie trzeba się martwić o skutki uboczne nawet przy łagodnym przedawkowaniu. Suplementy magnezu są zazwyczaj produktami złożonymi. Oprócz magnezu zawierają one również inne minerały i witaminy.

W związku z tym trudno jest je dawkować zgodnie z indywidualnymi potrzebami, a ponadto mogą one prowadzić do innych powikłań. Łączne działanie magnezu i innych leków może prowadzić do zaburzenia równowagi w sposobie przetwarzania tych substancji przez organizm. Leki zawierające wapń lub fluor mogą zaburzać wchłanianie magnezu przez organizm.

Przetwarzanie magnezu może być również zakłócone w przypadku jednoczesnego przyjmowania antybiotyków. Najlepiej jest skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że organizm otrzymuje wystarczającą ilość magnezu bez zakłóceń ze strony innych leków.

Właściwy czas przyjmowania magnezu

Nie ma idealnego czasu na przyjmowanie magnezu. Najlepiej jest przyjmować go w ciągu dnia, aby organizm mógł łatwo wchłonąć i przetworzyć magnez oraz uniknąć krótkotrwałego przedawkowania magnezu. Sportowcom zaleca się jednak przyjmowanie magnezu tylko po wysiłku fizycznym.

W końcu rozluźnienie mięśni utrudniłoby trening. Jeśli cierpisz na skurcze mięśni wieczorem, powinieneś zażywać suplement magnezu odpowiednio wieczorem. To, kiedy należy przyjmować magnez, zależy częściowo od stylu życia i indywidualnych potrzeb.

Odpowiednia dawka magnezu

Istnieje kilka wytycznych dotyczących optymalnej dawki magnezu, w zależności od stanu zdrowia, aktywności fizycznej, płci i wieku. Pamiętaj, że magnez jest dostępny nie tylko w suplementach, ale także naturalnie w żywności. Dlatego zalecane poziomy mogą się różnić w zależności od zbilansowania diety. Jednak, jak już wspomniano, w każdym przypadku należy unikać długotrwałego przedawkowania magnezu.

Przeczytaj również:  Cardio A to Oszustwo? Opinie i Efekty

Jakie są objawy przedawkowania magnezu?

BfR (Federalny Instytut Badań nad Ryzykiem) ustalił, że w zależności od stopnia przedawkowania magnezu mogą wystąpić następujące skutki (dawka w miligramach na dobę):

  • Więcej niż 5000: defekacja, zatrzymanie akcji serca i niewydolność serca.
  • Powyżej 2500: osłabienie mięśni, utrata odruchów mięśniowych, spadek ciśnienia krwi
  • Powyżej 300: biegunka, mdłości, zawroty głowy, skurcze brzucha

W zależności od stanu zdrowia organizmu, objawy mogą się zmieniać przy stosowaniu różnych dawek. Zdrowe organizmy mogą bez problemu wydalać pewną ilość nadmiaru magnezu. W przypadku przedawkowania magnezu kluczowe znaczenie mają dobrze funkcjonujące nerki.

Niemniej jednak, nawet przy doskonałym stanie zdrowia, nie należy bez uzasadnionej przyczyny przekraczać maksymalnej dawki 300 mg dziennie. W żadnym wypadku nie należy lekceważyć ryzyka śmiertelnego zatrucia magnezem.

Konsekwencje przedawkowania magnezu

W przypadku łagodnego przedawkowania, które zostanie w porę rozpoznane, nie należy spodziewać się żadnych długoterminowych konsekwencji. Wymaga to jednak natychmiastowego zmniejszenia ilości zużywanej energii. Długotrwałe konsekwencje występują w przypadku przedawkowania magnezu, który jest znacznie za duży, przyjmowanego przez dłuższy czas. Zatrzymanie oddechu i krążenia może prowadzić do trwałego uszkodzenia układu nerwowego z powodu braku tlenu.

Ważne: Nieprawidłowe i opóźnione leczenie oraz zbyt późne zaprzestanie przyjmowania magnezu może prowadzić nawet do śmierci! Nie należy jednak obawiać się takich konsekwencji, o ile spożycie magnezu pozostaje w zalecanych granicach, a osoby ewentualnie zagrożone stosują się do zaleceń lekarza.

Jak i kiedy dochodzi do przedawkowania magnezu?

Przedawkowanie magnezu może wystąpić w przypadku przyjęcia zbyt dużej ilości magnezu (na stałe). W tym przypadku średnie maksymalne dzienne spożycie magnezu jest znacznie przekroczone. W jednym z badań Federalny Instytut Oceny Ryzyka (BfR) ustalił maksymalne dzienne spożycie magnezu z suplementów diety na 250-300 mg. Nie uwzględniono jednak wielokrotnych narażeń. Wartość ta powinna być przekraczana wyłącznie na wyraźne zalecenie lekarza.

Nie musi to dotyczyć tylko chorób przewlekłych. Dodatkowe spożycie magnezu jest również konieczne w przypadku obfitego pocenia się, np. u sportowców wyczynowych i osób pracujących w bardzo wysokiej temperaturze. Jeśli jednak tak nie jest, w przypadku przedawkowania magnezu należy się spodziewać działań niepożądanych. Nie są one widoczne od razu, ale BfR zdołał udowodnić w jednym z badań, na przykład, przeczyszczające działanie magnezu (od 300 mg dziennie).

Kiedy i u kogo przedawkowanie magnezu jest niebezpieczne?

Przedawkowanie magnezu może być niebezpieczne, jeśli pacjent należy do jednej z następujących grup ryzyka. W celu lepszego zrozumienia poszczególnych przypadków, poniżej omówimy je bardziej szczegółowo i postaramy się je krótko wyjaśnić.

  • Osoby cierpiące na zaburzenia czynności nerek
  • Osoby cierpiące na zaburzenia endokrynologiczne
  • Kobiety w ciąży i karmiące piersią
  • Niemowlęta i dzieci
  • Psy
  • Zwierzęta

Podobnie jak ludzie, również zwierzęta mogą odczuwać objawy przedawkowania magnezu. Hipermagnezemia jest również bardzo rzadka u zwierząt, ale zdarza się i nie należy jej ignorować. W jednym z badań wzięło udział 199 psów cierpiących na hipermagnezemię. Przyczyny były następujące: 19% – leczenie farmakologiczne, 40% – asotemia, 11% – rozpad tkanek i 6% – zaburzenia endokrynologiczne.

Przeczytaj również:  Witamina D w żywności

We wszystkich przypadkach patologiczne podwyższenie stężenia magnezu we krwi uznano za czynnik zwiększający ryzyko śmiertelności. W przeciwieństwie do psów, konie są bardzo mało wrażliwe na skutki przedawkowania magnezu. Jednak w połączeniu z nadmiarem fosforu ryzyko wystąpienia kamieni moczowych i jelitowych może znacznie wzrosnąć.

(Wysokie) Kobiety w ciąży i karmiące

W czasie ciąży bardzo ważne jest przyjmowanie odpowiedniej ilości magnezu. Mogą w tym pomóc suplementy, które może przepisać lekarz. Należy je jednak odstawić na krótko przed porodem, ponieważ mogą utrudnić poród. Siarczan magnezu może powodować hipotermię, a jego działanie rozluźniające mięśnie może być przyczyną problemów podczas porodu.

W okresie karmienia piersią można ponownie stosować zalecane przez lekarzy suplementy magnezu, ponieważ w tym czasie organizm może wykorzystywać duże ilości magnezu. Jeśli jednak zostanie stwierdzone przedawkowanie magnezu, należy natychmiast przerwać podawanie suplementów, aby nie zaszkodzić dziecku karmionemu piersią.

Ważna uwaga: Zwiększenie ilości magnezu w diecie matki zwiększa ilość magnezu w mleku matki. Przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów należy skonsultować się z lekarzem.

Niemowlęta i dzieci

Niemowlęta i dzieci są bardzo wrażliwe na zależne od dawki działanie soli magnezu. W ramach badania naukowego BfR przeanalizował przypadek dwuletniego chłopca. Matka podawała mu zbyt duże dawki preparatów magnezu, od 800 do 2400 miligramów. W wyniku ciągłego przedawkowania magnezu dziecko zmarło z powodu zatrucia magnezem i zatrzymania akcji serca.

Co robić w przypadku przedawkowania magnezu?

Po pierwsze, w przypadku przedawkowania magnezu należy natychmiast zaprzestać przyjmowania zbyt dużej ilości magnezu. Organizm musi teraz wydalić nadmiar magnezu. Wydalanie może być wspomagane przez picie dużej ilości płynów oraz przyjmowanie leków moczopędnych i pobudzających czynność nerek.

Należy jednak pamiętać, że skutki uboczne przedawkowania mogą być katastrofalne. Dlatego ważne jest, aby zasięgnąć porady lekarza. Nie można wykluczyć, że objawy są spowodowane także innymi schorzeniami.

Analiza

Przedawkowanie magnezu może mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje. Magnez jest jednak substancją niezbędną dla naszego organizmu. Występuje w wielu naturalnych produktach spożywczych, ale może być również przyjmowany w postaci suplementów diety. Ważne jest, aby dawkowanie było prawidłowe. Krótkotrwałe przedawkowanie magnezu nie stanowi problemu dla całego organizmu.

W zależności od indywidualnych cech organizmu, istnieją różne wytyczne dotyczące optymalnej dawki magnezu. Jednak, zwłaszcza u osób z grup ryzyka, przedawkowanie może być czasem bardzo niebezpieczne i należy wówczas niezwłocznie zasięgnąć porady lekarskiej. Jeśli jednak pacjent postępuje zgodnie z zaleceniami, nie musi się martwić o ewentualne przedawkowanie magnezu.

Alicja Król

✓ Zweryfikowany
Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

Autorem artykułu jest Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

✓ Zweryfikowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *