Przejedzenie po świętach — sprawdzone sposoby na wzdęty brzuch

Może jeszcze kawałek serniczka albo piernika domowej roboty, a za chwilę zostanie podany bigos…” – takie propozycje można najczęściej usłyszeć przy świątecznym stole. W związku z tym najczęściej trzeba zmagać się z przejedzeniem. Z kolei ono objawia się bólem brzucha, niestrawnością oraz wzdęciami. Co może pomóc na wzdęcia? Podpowiadamy, jak poczuć się dobrze mimo sytej kolacji w czasie świątecznym.

Czym jest przejedzenie?

Przejedzenie można scharakteryzować jako uczucie, gdy po zjedzeniu większej ilości pokarmów odczuwa się pełność. Najczęściej występuje po obfitym posiłku, który jest bogaty w dużą ilość tłuszczy. Taki posiłek jest trawiony dłużej. Jednak przez to, że objętość jedzenia jest większa niż zazwyczaj, to przewód pokarmowy zaczyna mieć problemy z rozpoczęciem skutecznego procesu trawienia.

Przejedzenie po świętach

Wzdęcia jako objaw przejedzenia

Wzdęcia[1] powstają, gdy jelita wypełnia zbyt duża ilość gazów, które powstały podczas procesu trawienia, a także połykania powietrza w czasie jedzenia. Do charakterystycznych objawów związanych ze wzdęciami zalicza się silny oraz rozlany ból brzucha, który może mieć charakter kolkowy albo kurczowy i do tego utrzymujący się przez dłuższy czas. Poza tym dochodzi do uwalniania gazów jelitowych, bardzo często o nieprzyjemnym zapachu.

Sprawdzone sposoby na wzdęcia, niestrawność i ból brzucha

Przy problemach ze wzdęciami, niestrawnością i bólem brzucha warto sięgać po rośliny zielarskie oraz przyprawy. Mają one potwierdzone naukowo działanie zmniejszające wzdęcia oraz działanie wiatropędne, czyli wspierające wydalanie gazów z jelit. Przy takim problemie pomóc może m.in.:

  • mięta pieprzowa,
  • rumianek,
  • kminek,
  • anyż,
  • kurkuma,
  • koper włoski,
Przeczytaj również:  Produkty bogate w żelazo

Większość z nich może być spożywana w postaci naparów. Wystarczy jedną łyżkę suszonego ziela zalać jedną szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem przez 10-15 minut.

Innym sposobem na wzdęcia i przejedzenie jest ruch. Siedzenie przy stole świątecznym przez wiele godzin przyczynia się do zalegania pokarmów w jelitach, ich fermentacji oraz później do zatrzymywania się gazów. Nawet mała dawka ruchu, np. spacer po zjedzonym posiłku będzie wspierać wydalanie gazów. Wystarczy już 15 minut spaceru, aby wpłynął on na przemianę materii oraz przywrócił prawidłowy pasaż jelitowy i złagodził dolegliwości związane ze wzdęciami.

Pomóc może również masowanie brzucha. Należy rozmasować okolice pępka. W tym celu wykonuje się dłonią koła zgodnie z ruchem wskazówek zegara, można przy tym zmieniać nacisk, czyli od delikatnego po trochę mocniejszy. Dzięki temu pobudzi się swoje jelita do działania.

Można również zastosować leki na wzdęcia i uczucie pełności, które złagodzą objawy związane ze wzdęciami. Na przykład bardzo dobrze sprawdzają się preparaty dostępne bez recepty, które mają w swoim składzie symetykon[2]. Jest to substancja chemicznie obojętna, która przyczynia się do rozbijania pęcherzyków gazu, jakie zostały nagromadzone w przewodzie pokarmowym, poprzez co są one łatwiej wchłaniane przez ściany jelit lub wydalane na zewnątrz. Ta substancja działa tylko powierzchniowo, a to oznacza, że nie wchodzi w żadne reakcje chemiczne. Do tego symetykon nie wchłania się po podaniu doustnym i jest wydalany w niezmienione postaci po przejściu przez układ pokarmowy. Może być stosowany wraz z innymi lekami, ale też przez kobity w ciąży oraz osoby chore na cukrzycę, gdyż nie zawiera cukru.

Przeczytaj również:  Dieta lekkostrawna – Efekty i opinie. Co jeść?

Rekomendacje:

Gulbicka P., Grzymisławski M., Wzdęcia brzucha – najczęstsze przyczyny i postępowania [w:] „Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne”, 2016, 6(1).

Lewandowski K., Kaniewska M., Światek A., Rydzewska R., Symetykon – możliwe zastosowania w praktyce klinicznej i samoleczeniu [w:] „Lekarz POZ”, 3/2021.

[1] P. Gulbicka, M. Grzymisławski, Wzdęcia brzucha – najczęstsze przyczyny i postępowania [w:] „Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne”, 2016, 6(1), s. 32-45.

[2] K. Lewandowski, M. Kaniewska, A. Światek, G. Rydzewska, Symetykon – możliwe zastosowania w praktyce klinicznej i samoleczeniu [w:] „Lekarz POZ”, 3/2021, s. 31-43.

Alicja Król

✓ Zweryfikowany
Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

Autorem artykułu jest Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

✓ Zweryfikowany
Opublikowano w kategorii Diety

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *