Rostil – opinie, skład, cena, gdzie kupić?

Rostil to jeden z najpopularniejszych leków na żylaki, który służy poprawie krążenia obwodowego. Podstawowym składnikiem aktywnym preparatu jest jednowodny dobesylan wapnia. Jego działanie zachodzi w śródbłonku ścian żył, naczyń włosowatych i naczyń limfatycznych.

Działanie Rostil

Rostil opinieRostil to lek wydawany bez recepty w postaci tabletek. Polecany jest osobom borykającym się z niewydolnością krążenia żylnego kończyn dolnych. Preparat wykazuje działanie ochronne naczyń krwionośnych, zwiększa ich elastyczność i redukuje przepuszczalność. Środek zmniejsza przepustowość naczyń włosowatych, wzmacnia je, zapewnia odpowiednie mikrokrążenie i przeciwdziała tworzeniu się wysięków. Może być również stosowany w zapobieganiu zakrzepom.

Po lek Rostil powinny sięgnąć wszystkie osoby mające problem z żylakami nóg i ich konsekwencjami. Preparat leczy objawy przewlekłej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych, takich jak: ból, mrowienie, obrzęki, kurcze, uczucie ciężkości nóg, zmiany skórne będące następstwem zastoju krwi. Główną przyczynę niewydolności żylnej, czyli zastoju krwi w żyłach, może stanowić refluks żylny polegający na niepoprawnym działaniu zastawek, w związku z czym krew płynie w odwrotnym kierunku i kumuluje się w żyłach podudzi. Do innych przyczyn niewydolności należy zwężenie żył lub wysokie ciśnienie w żyłach. Za tę dolegliwość odpowiadają również niewłaściwa dieta, nadwaga i otyłość, jak również mało aktywny tryb życia.

Przeciwskazania Rostil

Osoby cierpiące na chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy bądź przewlekłym nawracającym nieżytowym zapaleniem błony śluzowej żołądka, przyjmując preparat, powinny zachować szczególną ostrożność. Lek ma w swoim składzie laktozę, stąd nie zaleca się jego przyjmowania tym, którzy nie tolerują cukru mleka. Lek Rostil wykazuje działanie obojętne, jeśli chodzi o zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Skład Rostil

Elementarnym składnikiem czynnym preparatu jest jednowodny dobesylan wapnia (jedna tabletka zawiera 250 mg tej substancji). Jest to lek mający na celu ochronę ścian naczyń krwionośnych. Sposób działania dobesylanu wapnia polega na redukowaniu przepuszczalności naczyń i zwiększaniu ich wytrzymałości. Dodatkowo hamuje on zlepianie się płytek krwi. Wskazaniem do przyjmowania leku są mikroangiopatie (przewlekłe powikłania w małych naczyniach krwionośnych będące skutkiem źle leczonej cukrzycy lub cukrzycy, która trwa przez długi czas), skurcze mięśni, obrzęk, mrowienie, drętwienie, zmiany skórne związane z zastojem żylnym, żylaki odbytu, zakrzepowe zapalenie żył kończyn dolnych i problemy związane z mikrokrążeniem. W skład preparatu wchodzą również: laktoza jednowodna, skrobia ziemniaczana, celuloza mikrokrystaliczna, talk, krzemionka koloidalna bezwodna, laurylosiarczan sodu, stearynian magnezu oraz krospowidon.

Stosowanie Rostil

Lek należy przyjmować doustnie według zaleceń lekarza oraz informacji zawartych na ulotce. Osoby dorosłe powinny brać od 500 mg (2 tabletki) do 1000 mg (4 tabletki) na dobę, tj. 2 tabletki 1-2 razy na dobę. Zaleca się, aby lek stosować podczas spożywania posiłku.

W przypadku zażycia dawki większej niż zalecana, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. W sytuacji pominięcia porcji preparatu Rostil, należy kontynuować przyjmowanie, przy czym niewskazane jest zwiększenie kolejnej dawki leku. Nie powinno się stosować podwójnej porcji Rostil w celu uzupełnienia pominiętej.

Preparat należy przyjmować od kilku tygodni do kilku miesięcy, aby leczenie przyniosło oczekiwane rezultaty. W przypadku przyjęcia dawki większej niż zalecana, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Efekty Rostil

Na efekty stosowania leku Rostil nie trzeba długo czekać. Regularne przyjmowanie preparatu Rostil skutecznie poprawia krążenie obwodowe. Podstawowy składnik leku – jednowodny dobesylan wapnia – oddziałuje na nabłonek naczyń włosowatych, ściany żył, jak również naczynia limfatyczne. Dzięki niemu naczynia włosowate stają się bardziej wytrzymałe, napięcie ścian żył ulega zwiększeniu, a mikrokrążenie funkcjonuje prawidłowo. Rostil zapobiega zakrzepom oraz wspomaga produkcję kolagenu. Za sprawą zwiększenia odpływu chłonki i redukcji obrzęków ból i uczucie ciężkości nóg ustępują. Mrowienie, kurcze i zmiany skórne na tle zastoju krwi ulegają złagodzeniu.

Kobiety w ciąży lub planujące ciążę, powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Przyjmowanie leku Rostil w pierwszym trymestrze ciąży jest zabronione, ponieważ może mieć negatywny wpływ na płód. Stosowanie preparatu w drugim i trzecim trymestrze ciąży jest możliwe wyłącznie na zlecenie lekarza, w sytuacji gdy lekarz uzna stosowanie preparatu za bezwzględnie konieczne.

Produkt leczniczy w minimalnym stopniu przenika do mleka kobiet karmiących piersią, w związku z tym nie powinien być przez nie stosowany.

Cena Rostil

Rostil jest lekiem atrakcyjnym cenowo, choć nie podlega refundacji. Za jedno opakowanie preparatu liczące 30 tabletek zapłacimy około 8 zł. Dostępne jest również opakowanie większe – na 60 przeznaczymy około 10 zł. To naprawdę niewiele w porównaniu z innymi preparatami, których skład jest praktycznie taki sam jak leku Rostil.

Skutki uboczne Rostil

Rostil, podobnie jak każdy inny lek, niesie za sobą ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Do sporadycznie występujących zalicza się: zaburzenia pracy żołądka i jelit (nudności, biegunkę), zaburzenia układu nerwowego (zawroty głowy), zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania (gorączkę polekową).
Bardzo rzadko może dojść do pojawienia się agranulocytozy, czyli ostrego stanu związanego z niebezpiecznym dla życia zmniejszeniem liczby neutrofili we krwi, które stanowią podstawowe komórki obronne organizmu. W konsekwencji może dojść do rozwoju poważnych infekcji, skutkujących posocznicą, a nawet śmiercią. Pierwszymi oznakami tego stanu mogą być: niespodziewana gorączka z dreszczami, bóle mięśni, kończyn i stawów, powiększenie węzłów chłonnych i intensywnie pogarszający się stan ogólny organizmu, który może zakończyć się rozwojem wstrząsu septycznego. Poza tym istnieje ryzyko wystąpienia owrzodzenia na błonie śluzowej jamy ustnej. Niepokojące zmiany można dostrzec także na migdałkach (angina agranulocytarna), jak również w gardle. Bardzo rzadko może pojawić się także swędząca wysypka z rumieniem. W sytuacji ich wystąpienia niezbędna jest konsultacja lekarska.

Nie należy lekceważyć sytuacji, w której dojdzie do wystąpienia któregokolwiek z działań niepożądanych. Jest to podstawą do zmniejszenia dawki preparatu. Jeśli dolegliwości mimo zredukowania porcji nie ustąpią, należy niezwłocznie odstawić produkt leczniczy.

INależy udzielić informacji lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub niedawno, jak również o tych, które pacjent zamierza przyjmować. Nie ma danych dotyczących interakcji dobesylanu wapnia (główny składnik preparatu), w jakie wchodzi z innymi lekami.

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, ponieważ może to stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Nie znaleziono informacji na temat łączenia leku Rostil z alkoholem, należy jednak mieć na uwadze, że alkohol jest związkiem toksycznym, który w negatywny sposób oddziałuje na organizm. Przyjmowanie leku podczas picia trunków nie jest dobrym rozwiązaniem. Alkohol wchodzi w interakcje z wieloma substancjami, tworząc niebezpieczne związki.

Niestety istnieje prawdopodobieństwo, że preparat u niektórych pacjentów może podnosić ciśnienie, dlatego osoby, które mają tendencję do nadciśnienia powinny zachować szczególną ostrożność, zanim sięgną po preparat.

Opinie Rostil

Opinie na temat leku Rostil są bardzo pozytywne. Na wielu portalach preparat uzyskał bardzo wysokie noty. Główne zalety, które najczęściej wymieniane są przez jego użytkowników to: skuteczność, szybkość działania, wyraźna redukcja bólu, wydajność, niska cena, widoczna redukcja obrzęków, pajączków i żylaków oraz fakt, że można go nabyć bez recepty. Bardzo często podkreślane jest, że lek skutecznie zwalcza opuchliznę nóg, a zadowalające efekty przyjmowania go są widoczne w bardzo krótkim czasie – poprawę widać już po dwóch/trzech tygodniach. Użytkownicy podkreślają jednak, że bardzo ważne jest regularne stosowanie leku. Co więcej, zdaniem wielu osób preparat w swym działaniu dorównuje wielu produktom leczniczym na żylaki, które są znacznie droższe. Użytkownicy leku potwierdzają, że bardzo dobrze radzi sobie z uczuciem ciężkości kończyn dolnych – nogi stają się lżejsze, a żylaki wyczuwalnie się zmniejszają. W związku z tym, gdy pojawiają się pierwsze problemy z bólem, obrzękami nóg czy mrowieniem, warto zdecydować się na wypróbowanie leku Rostil. Cena nie jest wygórowana, a skuteczność potwierdzona licznymi opiniami.

Lek Rostil powinien być przechowywany w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. Preparat należy przetrzymywać w temperaturze poniżej 25˚C. Stosowanie leku Rostil po upływie terminu ważności, który zamieszczony jest na blistrze i na pudełku, nie jest wskazane. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.

Gdzie kupić Rostil?

Nie ma problemów z dostępnością leku Rostil. Można go nabyć w wielu aptekach stacjonarnych i internetowych, przy czym cena produktu w aptekach on-line jest nieco niższa, dlatego warto zdecydować się na tę formę zakupu preparatu. Dużym udogodnieniem jest to, że można go nabyć bez recepty, a więc bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.

W aptekach możemy znaleźć wiele zamienników preparatu Rostil. Najczęściej polecane to Diosminex, Diohespan Max, DIH, Diostrin, jak również Dobenox. Wszystkie wymienione środki wpływają na poprawę krążenia krwi, uszczelniają naczynia krwionośne, wykazują działanie przeciwzakrzepowe. Wyróżnia je to, że mają skład niezwykle podobny do Rostil, większość z nich jest jednak zdecydowanie droższa. Cena leku Rostil oraz skuteczność jego działania w porównaniu z innymi środkami powoduje, że klienci najczęściej sięgają po Rostil. Zawarta wyżej w artykule szczegóły produktu i analiza Rostil opublikowana została na podstawie zewnętrznych źródeł na forum oraz blogach i portalach społecznościowych oraz ofertach producenta. Więcej danych na ten temat można odszukać pod adresem https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/varicose-veins/symptoms-causes/syc-20350643 oraz na https://www.healthline.com/health/varicose-veins pod którym udostępniono badania i inne dane.

Alicja Król

✓ Zweryfikowany
Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

Autorem artykułu jest Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

✓ Zweryfikowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *