Srebro koloidalne – Właściwości i zastosowanie. Opinie i cena

Srebro koloidalne znane jest również pod nazwą nanosrebra, kolargolu lub srebra koloidowego. Jest to substancja, która cieszy się dużym zainteresowaniem kosmetologów oraz specjalistów z zakresu medycyny naturalnej. W ostatnim czasie o tej substancji zrobiło się dość głośno, pojawiło się też sporo kontrowersji, dotyczących jej właściwości i zastosowania.

Nanosrebro wykorzystywane jest głównie w kosmetyce i dermatologii, choć są głosy, które twierdzą, iż można je również w pewnych ilościach pić, tym samym poprawiając swoje zdrowie. Wielu specjalistów twierdzi, że srebro koloidalne może być jednym z najlepszych naturalnych środków do leczenia różnorodnych schorzeń, niewywołującym żadnych działań niepożądanych. Na temat tego składnika pojawiło się wiele publikacji, w których udowodniono, że srebro wykazuje działanie przeciwbakteryjne, a także ma zdolność zwalczania wirusów i grzybów. Opisane zostało pozytywne działanie srebra koloidalnego na całe spektrum chorób. Warto dowiedzieć się więcej na temat właściwości tej substancji, poznać jej działanie i sprawdzić, czy faktycznie jest to środek, który może wspomóc zdrowie człowieka. Czym jest srebro koloidalne i dlaczego warto pomyśleć o jego stosowaniu?

Srebro koloidalne – co to jest?

Srebro koloidalne (Argentum colloidale) jest to surowiec farmaceutyczny, stosowany powszechnie do produkcji różnego rodzaju leków, przede wszystkim na schorzenia okulistyczne i dermatologiczne.

Prawdziwe srebro koloidalne to wodny koloid nanocząsteczek srebra, których wielkość wynosi 5 – 15 nm i które występują pod postacią niejonowych drobin metalu. Nanocząsteczki srebra są zawieszone i rozpuszczone w zdemineralizowanej wodzie, jednak nie wiążą się z cząsteczkami wody. Ze względu na taki sam ładunek elektryczny nanocząsteczki srebra odpychają się od siebie, co sprawia, że pozostają w ciągłym ruchu i unoszą się w wodzie.

Srebro koloidalne, stosowane do zwalczania różnego rodzaju patogenów oraz poprawy kondycji zdrowotnej człowieka, charakteryzuje się żółtą barwą, która wynika z tego, że nanocząsteczki, zawieszone w wodzie pochłaniają promieniowanie elektromagnetyczne, znajdujące się w zakresie widzialnym. Kiedy światło przechodzi przez cząsteczkę srebra, powoduje jej załamanie oraz zabarwienie. Im większe stężenie jonów srebra w cząsteczce, tym ciemniejszy będzie kolor substancji.

Historia i pochodzenie

Bakteriobójcze właściwości srebra były wykorzystywane już w czasach starożytnych. Po raz pierwszy do celów medycznych substancję tę zastosowano w Egipcie, niedługo później zaczęto ją wykorzystywać także w medycynie greckiej, rzymskiej, perskiej, hinduskiej i chińskiej.

Już 2000 lat temu srebro znalazło zastosowanie w medycynie ajurwedyjskiej, gdzie było wykorzystywane w postaci proszku i koloidu, głównie do leczenia chorób wątroby i łagodzenia różnego rodzaju stanów zapalnych.

Przed 1800 rokiem srebro koloidalne stosowane było w terapii takich chorób, jak: padaczka, choroby weneryczne, trądzik, stany zapalne, jak również w celach zapobiegania infekcjom w przypadku operacji (stosowano pokryte srebrem folie). Specjalne sztyfty z dodatkiem srebra koloidalnego znalazły zastosowanie w przypadku leczenia brodawek oraz wrzodów.

W XIX wieku odkryto, że roztwór ze srebra można wykorzystać do łagodzenia stanów zapalnych także w miejscach drażliwych, np. w przypadku oczu, gdyż srebro nie podrażniało śluzówki. To właśnie wtedy oraz w wieku XX srebro koloidalne cieszyło się chyba największą popularnością w medycynie. Z biegiem czasu i rozwojem produktów farmakologicznych substancja ta powoli została zapomniana. Mimo wszystko w niektórych domach w dalszym ciągu można było znaleźć ten produkt w wyposażeniu domowych apteczek. W pewnych regionach srebro koloidalne zyskało nawet miano „naturalnego antybiotyku”, bądź „drugiego układu immunologicznego”. Kilka lat temu nastąpił wzrost popularności srebra koloidalnego w Stanach Zjednoczonych. Także w Europie mówi się o nim coraz częściej. Spadek zaufania do produktów leczniczych sprawił, że znacznie więcej osób poszukuje naturalnych środków, poprawiających zdrowie, a srebro koloidalne może być jednym z tych, które wspomogą kondycję człowieka w wielu aspektach.

Właściwości srebra koloidalnego

Najbardziej znanymi właściwościami srebra koloidalnego, są jego zdolność do zwalczania bakterii, grzybów i wirusów oraz działanie przeciwzapalne. To dzięki takim funkcjom substancja ta stała się popularna i zaczęła być wykorzystywana w terapiach różnego rodzaju schorzeń. Fakt, że srebro koloidalne jest produktem dość łagodnym i nie niszczy błony śluzowej, sprawił, że aktualnie stanowi potencjalny środek pomocny w leczeniu chorób o podłożu drobnoustrojowym. Nad tą substancją w dalszym ciągu prowadzone są szerokie badania, wiele z nich jednak już zostało zakończonych, a skuteczność srebra potwierdzona w przypadku łagodzenia dolegliwości, związanych z takimi chorobami jak:

  • schorzenia oczu;
  • problemy z układem oddechowym;
  • choroby skóry;
  • schorzenia narządu ruchu;
  • zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego.

Według specjalistów dużą zaletą srebra koloidalnego jest jego łagodne działanie, które oznacza, że jest ono bardzo dobrze tolerowane przez organizm człowieka.

Oprócz hamowania stanów zapalnych jony srebra sprzyjają także tworzeniu się nowych tkanek nabłonkowych i przyspieszają regenerację w przypadku ran. W początkowym okresie leczenia uszkodzona tkanka pochłania znacznie więcej srebra, niż w późniejszym, co oznacza, że zdrowa tkanka nabłonkowa stanowi dla tej substancji pewną barierę, ograniczającą dostanie się do organizmu zbyt dużych ilości srebra. Ma to bardzo duże znaczenie w przypadku ochrony przed infekcją w razie oparzeń. Zadaniem srebra koloidalnego jest między innymi wpływ na namnażanie się komórek, mających zastąpić te uszkodzone i martwe.

Srebro koloidalne – zastosowanie

Zewnętrznie tego produktu używa się między innymi w przypadku trądziku, brodawek, ran otwartych, opryszczki, łuszczycy, grzybicy stóp itd. Choć podawanie doustne srebra koloidalnego wzbudza pewne kontrowersje, wielu lekarzy uważa, że w odpowiednich dawkach nie jest ono szkodliwe, a może pomóc. Jednak nawet oni nie zalecają połykania roztworu, a jedynie trzymanie go przez kilka sekund pod językiem tak, aby odpowiednia ilość srebra mogła wchłonąć się przez śluzówkę. Taki sposób jest najłagodniejszy także dla przewodu pokarmowego. Podawanie srebra koloidalnego doustnie zalecane jest w przypadku:

  • drożdżaków;
  • pasożytów;
  • chronicznego zmęczenia;
  • infekcji wirusowych oraz bakteryjnych.

Srebro koloidalne w niektórych przypadkach podawać można także dożylnie, jak również w postaci kropli do oczu. Inne sposoby stosowania tej substancji to między innymi podanie dopochwowe lub doodbytnicze. Istnieją także preparaty ze srebrem koloidalnym w postaci sprayu do nosa lub ekstraktu do inhalacji. Jeżeli chcemy, aby srebro zadziałało w jelicie grubym, można przyjmować je doustnie, jednak należy pamiętać o uzupełnianiu dużej ilości płynów oraz stosowaniu naturalnych probiotyków w celu ochrony flory bakteryjnej jelit.

Srebro koloidalne – działanie

Mechanizm działania srebra koloidalnego oparty jest na utlenianiu wirusów i bakterii. Taką zdolność substancja ta posiada dzięki temu, że cząsteczki, z których jest złożona, są tak małe, iż mogą przenikać do wnętrza bakterii i sprawniej je niszczyć. Te mikroskopijne cząsteczki srebra koloidalnego przyciągają zarazki ładunkiem dodatnim, a następnie niszczą enzymy, które są tym drobnoustrojom niezbędne do przeżycia. Dzieje się tak dlatego, że cząsteczki nanosrebra mają ładunek dodatni, a bakterie – ujemny. Kiedy więc srebro dostaje się do organizmu ludzkiego, wyszukuje naładowane ujemnie drobnoustroje patogenne i niszczy je.

Stosowanie srebra koloidalnego

Badania wykazały, iż srebro koloidalne może wykazywać pozytywne działanie w wielu schorzeniach. Już od tysięcy lat jego właściwości wykorzystuje się w terapii rozmaitych schorzeń. Choć związek ten przez długi czas był zapomniany, aktualnie coraz częściej słyszy się o nim w medycynie alternatywnej; jest też rekomendowany jako środek, który warto mieć w domowej apteczce.

Srebro koloidalne na trądzik

Nanosrebro wielokrotnie stosowane jest jako środek, redukujący zmiany trądzikowe. Osoby, zmagające się z nieestetycznymi wypryskami, stosują je najczęściej w formie toniku. Skuteczność produktu w tym zakresie wynika z silnego przeciwbakteryjnego działania srebra, dzięki czemu skutecznie likwiduje bakterie, odpowiedzialne za powstawanie wyprysków. Dodatkowo tonik ze srebra koloidalnego usuwa zanieczyszczenia i matuje skórę, a przy tym wpływa również na poprawę kolorytu skóry, a więc może być stosowany na przebarwienia. Hamuje wydzielanie sebum, dzięki czemu cera nie jest tłusta i przestaje się błyszczeć. Działa także na skórę łagodząco, zmniejszając podrażnienia. Tonik ze srebrem koloidalnym można stosować na twarz rano i wieczorem. Oczywiście nie jest to środek, zapewniający natychmiastowe efekty, dlatego zaleca się jego regularne używanie przez dłuższy czas.

Nanosrebro a gojenie się ran

Opatrunki nasączone srebrem koloidalnym w celu gojenia się ran wykorzystywano już w czasach I wojny światowej. Wspomnieliśmy już wcześniej o działaniu cząsteczek srebra w zakresie tworzenia się tkanki nabłonkowej, dzięki czemu regeneracja przebiega znacznie szybciej. Co więcej, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne działanie srebra nie tylko chroni uszkodzone struktury przed infekcją, ale też wpływa na ich sprawniejszą regenerację. Eksperymentalne badania w tym zakresie potwierdziły, iż srebro wspomaga procesy tworzenia się w tkance nabłonkowej metalotioneiny – białka, które odgrywa istotną rolę w oczyszczaniu ciała z metali ciężkich, takich jak kadm czy rtęć. W 1900 roku zaczęto do leczenia ran wykorzystywać także pokrytą srebrem folię. Takie akcesoria stosowane były głównie w przypadku oparzeń. Tego typu metody były wtedy dość powszechne, jednak po II wojnie światowej i odkryciu antybiotyków, zaprzestano ich stosowania. Od kilku lat jednak nawet folie ze srebrem koloidalnym przeżywają swój renesans.

Srebro koloidalne na choroby skóry wywołane przez grzyby

Grzybice skóry to szczególnie nieprzyjemne schorzenia, które nie tylko prowadzą do silnego dyskomfortu, ale też mają tendencje do częstego nawracania. Tradycyjne metody leczenia takich schorzeń są niezwykle żmudne i długotrwałe. Tymczasem wedle doniesień ekspertów, stosowanie na zmienione chorobowo miejsca srebra koloidalnego o dość mocnym stężeniu sprzyja znacznej redukcji objawów już po kilku dniach.

Srebro koloidalne na łuszczycę

Przyczyny łuszczycy uważane są za dziedziczne, a sama choroba w danej chwili zaliczana jest do nieuleczalnych. Choć nie jest to schorzenie śmiertelne, bywa naprawdę uciążliwe i potrafi skutecznie zaburzyć komfort życia. Osoba chora na łuszczycę musi bardzo restrykcyjnie dobierać produkty do pielęgnacji i uważać na kontakt zewnętrzny z różnymi substancjami, także odzieżą. Przyczyną nasilenia objawów mogą być bakterie i wirusy. Głównymi symptomami choroby jest nadmierne łuszczenie się skóry na łokciach, kolanach i głowie, często połączone z silnym świądem. Podane obszary są charakterystyczne, jednak łuszczyca może obejmować także całe ciało. Według badań, już 3 tygodnie systematycznego nakładania srebra koloidalnego na zmienione chorobowo miejsca może przyczynić się do tego, że zacznie w nich narastać nowa, zdrowsza skóra. Oczywiście nie każdy reaguje tak samo na terapię, jej normalny przebieg trwa od trzech do osiemnastu miesięcy, jednak leczenie powinno odbywać się pod okiem specjalisty.

Srebro koloidalne w leczeniu schorzeń jamy ustnej

Przyczyny stanów zapalnych w obrębie dziąseł, języka czy warg mogą być różne. Najczęstsze schorzenia na tym obszarze to afty oraz wirus opryszczki, choć zdarzają się także inne, obejmujące dziąsła, język czy wargi. Tego typu dolegliwości często wiążą się z bólem lub szczypaniem, mogą towarzyszyć im problemy z mówieniem lub jedzeniem. W przypadku opryszczki zmiana stanowi także defekt estetyczny. Badania wykazują wysoką skuteczność srebra koloidalnego w zakresie leczenia stanów zapalnych jamy ustnej. Warto również dokładniej opisać działanie tego środka na opryszczkę, i to nie tylko wargową, ale też opryszczkę nosa, narządów płciowych oraz innych miejsc na ciele. Objawy opryszczki wywołane są obecnością wirusa, który przebywa w ciele uśpiony, lecz może się uaktywnić pod wpływem stresu czy osłabienia odporności. Pierwsze symptomy to bolesność miejsca i świąd. Następnie powstają pęcherzyki, uformowane w powierzchniowe skupiska. Według badań użycie srebra koloidalnego już przy pierwszych objawach pojawienia się opryszczki pozwala zredukować tworzenie się pęcherzyków nawet o 50%. Srebro wykazuje też dużą skuteczność w zakresie przyspieszania gojenia się pęcherzyków, gdy te już się pojawia.

Czy srebro koloidalne powinno być stosowane jako naturalny antybiotyk?

Przeciwbakteryjne działanie srebra sprawia, że wykazuje ono podobne działanie do antybiotyków i w przypadku zastosowania miejscowego często może zastąpić maść z antybiotykiem. Za wykorzystaniem tego produktu przemawia fakt, że w przeciwieństwie do środków farmakologicznych, srebro koloidalne niszczy tylko bakterie chorobotwórcze, a co więcej, patogeny nie wytwarzają odporności na ten składnik, a więc jego działanie przez cały czas będzie tak samo efektywne.

Srebro koloidalne – przeciwwskazania i skutki uboczne

Srebro koloidalne uważane jest za substancję bezpieczną, niepowodującą reakcji alergicznych ani skutków ubocznych, jeżeli stosowane jest zgodnie z zaleceniami i w odpowiednich dawkach. Przeciwwskazaniem jest ciąża oraz karmienie piersią. Nie zaleca się także pić srebra koloidalnego w dużych ilościach, gdyż może odkładać się w organizmie i wykazywać działanie toksyczne. Nie ma przeciwwskazań do stosowania srebra koloidalnego zewnętrznie, jednak i w takim przypadku zaleca się stosowanie dawek, opisanych na opakowaniu danego produktu lub przestrzeganie instrukcji stosowania srebra w danym zakresie, czyli np. na konkretne schorzenie.

Srebro koloidalne – dawkowanie

Decydując się na gotowy preparat ze srebrem koloidalnym, należy dokładnie przestrzegać instrukcji jego stosowania, podanej przez producenta. Sposób użycia powinien pojawić się na opakowaniu, bądź ulotce produktu. Stosowanie niektórych specyfików ze srebrem, szczególnie w przypadku proszku, ale także roztworów, uzależnione jest od masy ciała oraz rodzaju schorzenia.

Srebro koloidalne – opinie

Srebro koloidalne wróciło do łask stosunkowo niedawno, gdyż przez lata było zapomniane. Aktualnie jednak sięga po nie coraz więcej ludzi i to w różnych celach. Szerokie właściwości tej substancji sprawiają, że srebro koloidalne stało się jednym z najczęściej wybieranych “naturalnych antybiotyków”, stosowanych w celu profilaktyki przeziębień. Roztwory ze srebra koloidalnego często stosowane są także, aby poprawić kondycję skóry, jak również do dezynfekcji ran. O ile zewnętrzne stosowanie srebra koloidalnego spotyka się z bardzo dobrą opinią specjalistów, spożywanie tej substancji doustnie wzbudza pewne kontrowersje. Niektórzy specjaliści twierdzą bowiem, że nadmiar srebra może osadzać się w organizmie, wykazując działanie toksyczne. Nie ma jednak na ten temat żadnych konkretnych badań, a ilość zwolenników stosowania srebra koloidalnego w dalszym ciągu rośnie.

Srebro koloidalne – cena i gdzie kupić?

Cena srebra koloidalnego może być różna. Wszystko zależy od tego, czy kupujemy np. krem z dodatkiem srebra koloidalnego, czy też sam roztwór lub jeszcze inną postać preparatu. Duże znaczenie ma także samo znaczenie cząsteczek w danym produkcie. Z tego względu znajdziemy np. roztwór srebra koloidalnego w cenie kilkunastu czy kilkudziesięciu złotych, ale są i takie, za które zapłacimy kilkaset złotych.

Srebro koloidalne dostępne jest w drogeriach, aptekach, sklepach z produktami prozdrowotnymi i wielu innych miejscach. Można je powszechnie znaleźć w sprzedaży internetowej w sklepach online, oferujących różnego rodzaju preparaty naturalne.

Srebro koloidalne – podsumowanie

Srebro koloidalne to substancja, której właściwości odkryto już w czasach starożytnych. Przez wiele lat była ona stosowana do leczenia i zapobiegania różnego rodzaju chorobom, jak również w celu przyspieszenia gojenia ran. Popularność srebra koloidalnego przetrwała mniej więcej do czasów II wojny światowej, potem składnik ten został wyparty przez antybiotyki i inne środki farmakologiczne. Aktualnie medycyna naturalna wraca do łask, a wraz z nią swój renesans przeżywa także srebro koloidalne.

Poznając właściwości tego produktu, można zauważyć, iż jest to środek, który warto mieć w swojej domowej apteczce. Srebro koloidalne sprzyja odkażaniu ran, a dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym i przeciwzapalnym może być stosowane na różnego rodzaju stany chorobowe skóry. Istnieje wiele doniesień na temat wysokiej skuteczności srebra koloidalnego w stosowaniu zewnętrznym, nie ma też praktycznie żadnych przeciwwskazań w wykorzystywaniu go do takich celów. Niektórzy specjaliści uważają, że pomocne może być doustne zażywanie srebra na infekcje oraz w profilaktyce różnych chorób. W tym przypadku należy jednak dokładnie przestrzegać zalecanych dawek, aby nie doprowadzić do nadmiernego gromadzenia się srebra w organizmie.

Inne dane na temat srebra koloidalnego dostępne są również pod adresem https://www.nccih.nih.gov/health/colloidal-silver oraz w źródle na https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-779/colloidal-silver/ pod którym udostępniono badania i inne szczegóły.

Alicja Król

✓ Zweryfikowany
Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

Autorem artykułu jest Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

✓ Zweryfikowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *