Trądzik – jak usunąć? Najlepsza maść i tabletki na trądzik.

Pożegnaj trądzik! Pozbycie się trądziku nie jest magiczną sztuczką z kilkoma wskazówkami. Zaskórniki, pryszcze i zaczerwienienia – nie tylko nastolatki borykają się z zanieczyszczeniami i marzą o nieskazitelnej cerze. Jeśli plamy utrzymują się i stają się zaognione, nazywa się to trądzikiem.

Często trądzik może być nawet swędzący i bolesny, dlatego powinien być pilnie leczony. Jakie są przyczyny powstawania trądziku? Jak osoby dotknięte tym problemem mogą leczyć swój trądzik? A czego powinnaś unikać za wszelką cenę, jeśli masz kłopotliwe zaskórniki? Zebraliśmy dla Ciebie najlepsze wskazówki, jak zapobiegać powstawaniu wyprysków i pozbyć się trądziku.

Pozbądź się trądziku dzięki tym wskazówkom

Niezależnie od tego, czy jesteś nastolatką, czy dorosłą osobą, wszystkie chcemy mieć idealną skórę bez przebarwień. Ale wielu z nas cierpi z powodu pryszczy i krost. Tutaj podpowiadamy, jak pozbyć się trądziku i jakie metody pomagają uniknąć wyprysków na stałe:

Suplementy diety

Nie zawsze możliwe jest uzyskanie z naszej diety wszystkich składników aktywnych, których potrzebujemy dla zdrowej skóry. Z tego powodu istnieją suplementy diety, które są dostępne w aptekach i drogeriach. Witaminy i minerały, na przykład, pomagają zmniejszyć produkcję sebum, a tym samym przeciwdziałają głównej przyczynie powstawania pryszczy i zaskórników. Kwasy tłuszczowe omega-3, przeciwutleniacze lub cynk również pomagają zatrzymać stan zapalny.

Podczas naszych badań, ze względu na liczne dobre opinie klientów, szczególnie zainteresowały nas kapsułki Skinatrin. Oprócz wymienionych składników, Skinatrin zawiera również olej sojowy i kokosowy oraz ekstrakt z herbaty kombucha. To nie tylko pomaga pozbyć się trądziku, ale także daje skórze więcej wilgoci, elastyczności i ochrony przed wolnymi rodnikami, które mogą powodować trądzik ponownie.

Pozbądź się trądziku dzięki właściwej pielęgnacji

Zatkane pory są często powodem powstawania trądziku. Aby pozbyć się trądziku, należy raz lub dwa razy dziennie oczyszczać twarz delikatnym płynem o neutralnym ph. Ważne jest również, aby nawilżać skórę. Jednak podczas nawilżania należy pamiętać o stosowaniu kremów nawilżających na bazie wody.

Z drugiej strony należy unikać tłustych lub oleistych kremów, ponieważ jeszcze bardziej zatykają one pory. Ważne jest również, aby używać bezolejowych produktów do makijażu i ochrony przeciwsłonecznej. Jeśli masz ostry trądzik, powinnaś również unikać peelingów, ponieważ może to spowodować rozprzestrzenienie się bakterii na skórze i wywołać dalszy stan zapalny.

Zmniejsz stres

Częstą przyczyną powstawania pryszczy jest stres. Hektyczne harmonogramy i bezsenne noce nie tylko stresują nasze nerwy, ale także dają się odczuć na naszej twarzy. Zaczerwienienia i pryszcze pojawiają się, ponieważ w sytuacjach stresowych nasza skóra wydziela więcej męskich hormonów i adrenaliny, które stymulują produkcję sebum.

Inną przyczyną jest nasze zachowanie w sytuacjach stresowych: Wiele osób częściej je słodycze ze zdenerwowania lub łapie się za twarz, co dodatkowo prowadzi do zanieczyszczeń. Daj sobie więc przerwy i odpowiednią ilość snu od czasu do czasu, aby zadbać o swoją skórę.

Pozbądź się trądziku dzięki diecie

Aby uniknąć zaskórników i pryszczy, należy również zwrócić uwagę na swoją dietę. Jeśli chcesz pozbyć się trądziku, powinieneś spożywać mało lub wcale alkoholu i cukru, ponieważ osłabiają one nasze tkanki. Należy również unikać szybko rozkładających się węglowodanów, takich jak płatki kukurydziane, oraz wysoko nasyconych kwasów tłuszczowych, takich jak we frytkach czy w majonezie.

Wiele osób reaguje również na mleko. Dlatego zaleca się unikanie produktów mlecznych przez pewien okres czasu, aby sprawdzić ich wpływ na skórę. Substytuty takie jak mleko owsiane czy migdałowe są często lepsze niż mleko krowie. Aby zrobić coś dobrego dla swojej skóry, Twoja dieta powinna być oparta głównie na owocach i warzywach.

Pij dużo płynów

Odwodniona skóra jest często powodem pojawiania się pryszczy. Aby pozbyć się trądziku, powinieneś pić wystarczającą ilość płynów, najlepiej od półtora do trzech litrów dziennie. Wpływ wody na nasz organizm jest ogromny: przebarwienia skórne i zatkane pory są często spowodowane przez pewne toksyny w organizmie.

Jeśli pijemy wystarczającą ilość wody, toksyny te są wypłukiwane z organizmu. Rezultat: oczyszczone pory i promienna skóra. Jeśli szukasz urozmaicenia, dopraw swoją wodę kilkoma łyżkami soku z cytryny lub plasterkami ogórka, albo sięgnij po zielone herbaty.

Kiedy rozpoznaje się trądzik?

Każdy z nas od czasu do czasu cierpi z powodu niedoskonałości skóry. Jednak pojedyncze pryszcze i zaskórniki to nie to samo co trądzik, ponieważ jest to przewlekła choroba zapalna gruczołów łojowych. Trądzik jest jedną z najczęstszych chorób skóry. Około 80 procent młodych ludzi cierpi na pospolity, łagodny trądzik.

Z drugiej strony, około 40 procent ma bardziej wyrazistą postać z bolesnymi stanami zapalnymi. Jest to tak zwany trądzik kliniczny. Może trwać do 30 roku życia lub dłużej. Osoby dotknięte tą chorobą muszą zmagać się z uporczywymi i nawracającymi wypryskami skórnymi.

Czy przed pozbyciem się trądziku konieczne jest badanie lekarskie?

Podczas gdy łagodne skazy skórne mogą być dobrze leczone bez pomocy medycznej, wizyta u dermatologa (specjalisty w dziedzinie dermatologii) jest absolutnie konieczna w przypadku poważniejszych postępów i nawracających stanów zapalnych. Badanie może pomóc w wyjaśnieniu przyczyn trądziku.

Przeczytaj również:  Ketoza – Co to? Efekty oraz objawy i skutki uboczne

Lekarz lub dermatolog może udzielić Ci wskazówek, jak dbać o skórę lub, w gorszych przypadkach, przepisać odpowiednie leki. Ciężkie skazy skórne są również obciążeniem psychicznym dla dotkniętej nimi osoby, ponieważ szczególnie dorośli wstydzą się swojej skóry. Jest to kolejny powód, dlaczego ważne jest, aby uzyskać pomoc medyczną, aby pozbyć się trądziku.

Jakie produkty spożywcze mogą pomóc?

Ludzie, którzy chcą pozbyć się trądziku powinni polegać na aktywnych składnikach w niektórych produktach spożywczych. Cytryna i inne owoce cytrusowe, na przykład, mogą pomóc w walce z pryszczami i zaskórnikami. Inne owoce i warzywa, takie jak szpinak czy czarna fasola, również pomagają organizmowi zapobiegać stanom zapalnym.

Czosnek i imbir to prawdziwe cudowne lekarstwa, które większość ludzi trzyma w swojej lodówce. Hamują one również stany zapalne i przyspieszają gojenie się organizmu. Świeże jagody, takie jak borówki czy jeżyny zawierają antyoksydanty, które wzmacniają nasz układ odpornościowy i pomagają pozbyć się trądziku.

Dlaczego wiele produktów na pozbycie się trądziku jest nieskutecznych?

Używasz produktów na trądzik od jakiegoś czasu, a mimo to nadal jesteś niezadowolona ze swojej skóry? Czy na Twojej twarzy wciąż pojawiają się pryszcze i zaskórniki? Nie jesteś sam, ponieważ nie wszystkie produkty dostarczają to, co obiecują. Wiele produktów nie zawiera odpowiednich składników aktywnych lub jest nieskutecznych z powodu zbyt małej dawki składnika aktywnego. W takim przypadku należy poprosić kosmetyczkę lub lekarza o poradę, które produkty są skuteczne w pozbywaniu się trądziku.

Jakie są przyczyny powstawania trądziku?

Trądzik może mieć różne przyczyny. Jednak najczęstszą z nich jest nadczynność gruczołów łojowych. Sebum to naturalny tłuszcz, który sprawia, że nasza skóra jest elastyczna i odżywiona. Jeśli jednak nasze gruczoły produkują zbyt dużo sebum i jednocześnie zrogowaciałe komórki zatykają nasze pory, może dojść do powstania zaskórników.

Jeśli te opuchnięte miejsca są również skolonizowane przez bakterie, skóra reaguje silnym stanem zapalnym. W efekcie na naszej twarzy tworzą się bolesne pryszcze, krosty i ropne grudki. Wielu cierpiących zadaje sobie pytanie, jak mogą pozbyć się tego trądziku.

Więcej wskazówek, jak pozbyć się trądziku

Jak pozbyć się trądziku zależy w dużej mierze od rodzaju i nasilenia plam. W przypadku cięższych form, zdrowa dieta i regularna pielęgnacja skóry często nie wystarczają do walki z trądzikiem. W tym przypadku pomocne może być leczenie kosmetyczne lub farmakologiczne. Skonsultuj się wcześniej z lekarzem, aby dowiedzieć się, które metody są odpowiednie.

Tabletki

W przypadku ciężkiego trądziku można stosować tabletki zawierające izotretynoinę. Ten aktywny składnik hamuje stany zapalne, zmniejsza wydzielanie sebum i skutecznie zwalcza bakterie. Mogą jednak wystąpić poważne skutki uboczne, takie jak ślepota nocna lub wysychanie błon śluzowych, dlatego przyjmowanie izotretynoiny jest zalecane tylko w przypadku ciężkiej postaci choroby skóry.

Ogólnie rzecz biorąc, tabletki na trądzik są dostępne wyłącznie na receptę. Dlatego zdecydowanie powinieneś udać się do dermatologa po poradę w sprawie pozbycia się trądziku.

Kosmetyczne leczenie trądziku

Regularne wizyty u kosmetyczki również mogą pomóc w pozbyciu się trądziku. W tym przypadku leczenie jest indywidualnie dopasowane do skóry osoby dotkniętej chorobą. Po intensywnym oczyszczaniu, pory zostają otwarte ciepłą parą, a skóra delikatnie oczyszczona.

Następnie twarz zostaje ukojona i otoczona odpowiednią opieką. Ponadto istnieją inne możliwości leczenia, na przykład terapia niebieskim światłem lub peeling kwasami owocowymi, które mogą pomóc w pozbyciu się trądziku. Aby dobrać optymalną metodę leczenia, konieczna jest wcześniejsza kompleksowa konsultacja i analiza skóry.

Pozbywanie się trądziku za pomocą tabletek antykoncepcyjnych

Kobiety, które mają skazy skórne i chcą pozbyć się trądziku, często sięgają po tabletki antykoncepcyjne. Zawiera on hormony estrogen i progestagen. Należy skonsultować się z ginekologiem w celu uzyskania recepty.

Skuteczne dla skóry pigułki antykoncepcyjne zawierają głównie antyandrogenne progestageny. Poprzez zażywanie pigułek, męskie hormony płciowe są tłumione, ponieważ tak zwane androgeny są odpowiedzialne za tworzenie się łoju, a tym samym za rozwój wyprysków na skórze twarzy.

Homeopatia i sole Schüsslera

Jeśli chcesz pozbyć się trądziku, możesz również spróbować naturalnych środków, takich jak globulki i sole Schüsslera lub stosować je jako suplement. W tym celu homeopata przeprowadza najpierw anamnezę, aby zidentyfikować poszczególne przyczyny i wybrać odpowiedni składnik aktywny. Szczególną rzeczą w homeopatii:

Patrzy na człowieka holistycznie i szuka przyczyn chorób skóry, zamiast powierzchownie zwalczać objawy. Globulki i sole Schüsslera, na przykład, mogą stymulować przemianę materii, oczyszczać jelita i usuwać toksyny. Wśród soli Schuesslera, sole o numerach trzy, cztery, osiem, dziewięć i jedenaście wchodzą w grę, które dotyczą stanów zapalnych w organizmie i przemiany materii.

Leki

Jeśli chcesz pozbyć się trądziku, możesz leczyć go maściami i żelami, które zawierają np. kwas salicylowy, mlekowy lub antybiotyki. Jednak proste leczenie nie zawsze jest wystarczające dla ciężkiego trądziku. Dlatego często łączy się ze sobą kilka leków.

Antybiotyki, na przykład tetracyklina, doksycyklina i minocyklina, mają działanie przeciwzapalne i zabijają bakterie. Należy je jednak przyjmować tylko przez krótki okres czasu i w niewielkich ilościach, ponieważ bakterie szybko się uodparniają. Wszystkie leki na trądzik wymagają recepty i są dostępne wyłącznie na podstawie porady lekarskiej.

Jak pozbyć się trądziku domowymi sposobami?

Zamiast uciekać się do leków, proste domowe sposoby mogą pomóc pozbyć się trądziku w łagodnych i umiarkowanych formach. Rumiankowa kąpiel parowa otwiera pory i ma działanie uspokajające. Innym skutecznym środkiem na pryszcze jest olejek z drzewa herbacianego. Ma działanie przeciwzapalne i jest dostępny w aptekach i drogeriach. Miód i cynamon również pomagają w leczeniu stanów zapalnych.

Jeśli rozcieńczysz ocet jabłkowy z wodą, możesz używać go jako toniku do twarzy i ustabilizować wartość pH skóry. Maseczka z glinki leczniczej również poprawia wygląd skóry, pozbywając się z twarzy nadmiaru tłuszczu i zapobiegając stanom zapalnym.

Ochrona UV

Osoby, które regularnie cierpią z powodu pryszczy i stanów zapalnych powinny unikać intensywnego opalania, ponieważ promienie słoneczne stymulują produkcję talku w skórze. Ponadto, niektóre składniki aktywne zawarte w lekach i kremach przepisywanych na trądzik uwrażliwiają skórę na promieniowanie UV.

Dlatego należy zachować szczególną ostrożność. Szczególnie promieniowanie UVA, które jest stosowane w solariach, często powoduje przebarwienia skóry. Jeśli cierpisz na trądzik i stosujesz ochronę przeciwsłoneczną, ważne jest, aby wybierać kremy, które nie zawierają oleju i nie zatykają porów.

Przeczytaj również:  Reviten Forte kapsułki – opinie, skład, cena, gdzie kupić?

Pozbywanie się trądziku w życiu codziennym

Często winę za powstawanie zanieczyszczeń na skórze ponoszą nasze codzienne nawyki. Kilka prostych zasad zachowania może pomóc w ich zwalczaniu. Na przykład, unikaj chwytania się za twarz, ponieważ w ten sposób utrzymasz cząsteczki brudu i bakterie z dala od skóry. Powinnaś również pamiętać o tym, aby często zmieniać poszewkę na poduszkę, ponieważ to właśnie tam czają się bakterie, które sprzyjają powstawaniu pryszczy i zaskórników.

Kolejny plac zabaw dla bakterii, smaru i brudu: Twój telefon komórkowy. A przecież cały czas dotykamy wyświetlaczem naszej twarzy. Jeśli chcesz pozbyć się trądziku, powinieneś regularnie czyścić swój telefon komórkowy za pomocą chusteczek antybakteryjnych lub specjalnych sprayów dezynfekujących.

Jakie są rodzaje trądziku?

Nie każdy trądzik jest taki sam i nie wszystkie skazy skórne mają tę samą przyczynę. Aby dać Ci lepszy przegląd, przedstawimy Ci najczęstsze rodzaje trądziku i ich przyczyny. To pomoże Ci lepiej ocenić, jak pozbyć się trądziku.

Trądzik pokwitaniowy

Szczególnie nastolatki cierpią z powodu przebarwień skóry. Krosty, zaskórniki i zaczerwienienia zna chyba każdy nastolatek. Pojawiają się u nastolatków od dziewiątego roku życia. Odpowiedzialne są za to zmiany hormonalne zachodzące w okresie dojrzewania. Wydzielanie hormonów płciowych stymuluje produkcję sebum i powoduje powstawanie wyprysków na twarzy.

Do 30 roku życia trądzik zazwyczaj ustępuje. Niemniej jednak istnieją różnice: Podczas gdy niektórzy młodzi ludzie mają pryszcze na twarzy tylko od czasu do czasu, inni cierpią z powodu bolesnych i głęboko zakorzenionych stanów zapalnych, które zdecydowanie powinny być leczone profesjonalnie.

Późny trądzik

Niestety, przebarwienia skóry dotyczą nie tylko nastolatków. Jeśli dorośli w wieku powyżej 25 lat lub starsi cierpią na trądzik, nazywa się to trądzik tarda lub trądzik dorosłych. Również w tym przypadku pryszcze i zaczerwienienia często pojawiają się w strefie T, czyli na czole, nosie i brodzie.

Przyczyną trądziku późnego może być stres lub niewłaściwe odżywianie, ale także często hormony. Szczególnie u kobiet równowaga hormonalna może zostać zachwiana w czasie ciąży, podczas menstruacji lub po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych i powodować poważne skazy skórne.

Trądzik na plecach, klatce piersiowej i ramionach

Wykwity mogą występować nie tylko na twarzy, ale również na plecach, ramionach i klatce piersiowej. Mogą one być bardzo bolesne, zwłaszcza w pozycji leżącej. Oprócz typowych przyczyn, pot, ciasne ubrania, jak również zbyt dużo słońca może być przyczyną pryszczy na ciele.

Perfumy i substancje zawarte w produktach do pielęgnacji skóry mogą również podrażniać skórę, zatykać pory i powodować powstawanie wyprysków. W takim przypadku zalecana jest natychmiastowa zmiana produktów. Jeśli pryszcze utrzymują się, należy również zasięgnąć porady lekarza na temat tego, jak pozbyć się trądziku.

Czy leki na trądzik powodują skutki uboczne?

Niektóre z leków stosowanych w celu pozbycia się wyprysków mogą powodować skutki uboczne. Dlatego powinny być one podejmowane tylko dla ciężkich form trądziku i tylko na krótki okres czasu. Ponadto w czasie ciąży przyjmowanie izotretynoiny może być szkodliwe dla dziecka i dlatego należy go za wszelką cenę unikać.

Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie leki na trądzik są na receptę i można je otrzymać tylko od lekarza. Pamiętaj, aby uzyskać poradę podczas korzystania z środków, aby pozbyć się trądziku.

Rzeczy, których należy unikać przy trądziku

Istnieje kilka tabu, których powinieneś unikać za wszelką cenę, jeśli chcesz pozbyć się trądziku. Należą do nich na przykład papierosy. Palenie powoduje, że skóra szybciej się starzeje i wolniej goi. Zaskórniki i przebarwienia skóry są tak uporczywe.

Nie należy też nigdy wyciskać pryszczy, zwłaszcza jeśli znajdują się one głęboko w skórze. Pod paznokciami i na dłoniach znajduje się brud i bakterie, które zazwyczaj tylko pogarszają stan wyprysków. Również ostre paznokcie mogą pozostawić trwałe blizny.

Jak kobiety mogą pozbyć się trądziku podczas miesiączki?

Szczególnie przed i w trakcie miesiączki, wiele kobiet zmaga się z wypryskami na twarzy. Skóra wygląda na zmęczoną i bladą. Pryszcze i zaskórniki często mają podłoże hormonalne. Podczas cyklu kobiecego równowaga estrogenowa ulega zmniejszeniu. Ta nierównowaga hormonów powoduje przebarwienia skóry, głównie pod nosem i wokół ust.

Ponownie, nie należy w tym czasie dłubać przy pryszczach i krostach, ponieważ może to pogorszyć ich stan i doprowadzić do ich zaognienia. Dobra wiadomość jest taka, że gdy poziom estrogenu wzrasta po menstruacji, wypryski zazwyczaj szybko znikają. Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych może pomóc w utrzymaniu równowagi hormonalnej. Dlatego wiele kobiet decyduje się na jego zażywanie.

Po odstawieniu leku mogą jednak wystąpić poważne wykwity skórne. Ponadto, kobiety dotknięte chorobą powinny zwrócić szczególną uwagę na swoją dietę przed i w trakcie okresu oraz jeść dużo warzyw i zdrowych tłuszczów, które pomagają pozbyć się trądziku. Suplementy takie jak cynk mogą również pomóc zmniejszyć stan zapalny i pomóc pozbyć się pryszczy podczas okresu.

Jak pozbyć się blizn potrądzikowych?

Jeśli cierpisz z powodu trądziku, powinieneś zadbać o to, aby zapobiec powstawaniu blizn na pierwszym miejscu. Dlatego ważne jest, aby trzymać ręce z dala od obszarów zapalnych i polegać na profesjonalnym wsparciu przy ich usuwaniu. Jeśli blizny nadal pozostają na twarzy, istnieją różne metody ich leczenia.

W większości przypadków trądzik powoduje powstawanie blizn zanikowych, które są wciągnięte do wewnątrz. W każdym przypadku należy skontaktować się z dermatologiem, który w najlepszym przypadku specjalizuje się nawet w leczeniu blizn. Kosmetyczne i medyczne metody redukcji blizn potrądzikowych to na przykład:

  • Peelingi: w zależności od stopnia zaawansowania blizn można stosować różne kwasy, na przykład kwas owocowy lub kwas trójchlorooctowy w różnych stężeniach. Peelingi mogą pomóc w trwałym wyrównaniu poziomu skóry.
  • Krioterapia: Ta procedura z wykorzystaniem zimna może pomóc w wyrównaniu blizn zanikowych. Czynnik chłodzący, zwykle ciekły azot, zamraża bliznę w ciągu kilku sekund. Szok zimna powoduje uszkodzenie komórek, ustaje dopływ krwi i komórki obumierają. Jednak zniszczona tkanka po pewnym czasie tworzy zdrowy kolagen. Krioterapia jest często stosowana w połączeniu z innymi procedurami w celu zmniejszenia blizn.
  • Mikrodermabrazja lub dermabrazja: polega na ścieraniu skóry. W prostszej wersji, mikrodermabrazji, kryształki soli lub drobne ziarenka piasku są wdmuchiwane na skórę pod ciśnieniem za pomocą dyszy. Rezultat: powierzchnia skóry staje się bardziej jednolita. Jeśli blizny są już bardziej wyraźne, konieczna jest dermabrazja. Tutaj dermatolog używa specjalnego instrumentu ścierającego. Również w tym przypadku zapadnięte blizny zostają wygładzone, a skóra wydaje się gładsza.
  • Podniesienie punktu – chirurgiczne podniesienie: Tutaj, rodzaj metalowej rurki służy jako instrument. Oddziela on zapadniętą bliznę od sąsiadującej tkanki. Podniesiona skóra jest następnie mocowana na miejscu za pomocą cienkiego szwu lub pasków zamykających ranę.
  • Zastrzyki w celu podniesienia zapadniętych blizn: W zapadnięte miejsca wstrzykuje się substancje takie jak kwas hialuronowy, kolagen lub kwas polimlekowy, aby je wypełnić.
  • Leczenie laserowe: Jest to prawdopodobnie najbardziej znany sposób leczenia. W tym przypadku impulsy świetlne są emitowane na dotknięty obszar skóry. W ten sposób skóra jest stymulowana i tworzy nowy, jędrny kolagen. Dzięki temu skóra wygląda na gładszą. Dla uzyskania pozytywnego rezultatu zazwyczaj konieczne jest przeprowadzenie kilku sesji. Istnieją różne rodzaje zabiegów laserowych, w zależności od rodzaju blizny.
Przeczytaj również:  Na odchudzanie - Produkty i sposoby na odchudzanie

Pozbywanie się trądziku w ciąży

W czasie ciąży często pojawiają się również pryszcze i krosty. Podczas gdy niektóre kobiety w ciąży cieszą się promienną skórą, inne cierpią z powodu poważnego trądziku. Dzieje się tak za sprawą hormonów estrogenu i progesteronu, które są częściej uwalniane u kobiet w ciąży.

Wpływają one na produkcję sebum w skórze i mogą powodować trądzik. Ponownie, ph-neutralne mydła, mycia ciała i nawilżacze, jak również zdrowej diety pomoże pozbyć się trądziku. Aloes jest również dobrze znanym środkiem na wypryski w czasie ciąży.

Uważaj na leki: Zanim sięgniesz po maści i leki, upewnij się, że skontaktujesz się z lekarzem, aby wykluczyć wszelkie skutki uboczne dla Twojego dziecka. Na przykład lek izotretynoina może być szkodliwy dla Twojego dziecka. Ogólnie rzecz biorąc, leki na trądzik są dostępne wyłącznie na receptę i nie są ogólnodostępne.

Makijaż w celu ukrycia trądziku

Jeśli chcesz pozbyć się trądziku na stałe, powinnaś unikać makijażu tak bardzo, jak to tylko możliwe. Jednak osoby cierpiące na trądzik często chcą ukryć nieestetyczne pryszcze i zaczerwienienia. Dlatego należy stosować tzw. produkty niekomedogenne, które nie zatykają porów. W najlepszym przypadku produkty te zawierają nawet środki antybakteryjne. Jako bazę należy zastosować korektor z kwasem salicylowym, który nie tylko ukrywa zanieczyszczenia, ale również wspomaga gojenie.

Gęsta pasta może być nakładana wybiórczo na obszar dotknięty chorobą za pomocą wacika lub szczoteczki. W handlu dostępne są również podkłady o działaniu antybakteryjnym. Dla uzyskania idealnego efektu, na koniec należy utrwalić makijaż pudrem mineralnym. Na co również powinieneś zwrócić uwagę: Regularnie czyść pędzle do makijażu gorącą wodą i środkiem dezynfekującym, ponieważ gromadzą się w nich martwe komórki skóry i bakterie, które zatykają pory i powodują stany zapalne.

Jeśli nakładasz makijaż rękoma, powinnaś je również wcześniej dokładnie umyć i zdezynfekować. To jedyny sposób na pozbycie się trądziku mimo makijażu.

Najważniejszy krok, jeśli chcesz pozbyć się trądziku: Nie zapominaj o dokładnym usunięciu makijażu przed pójściem spać. Tylko w ten sposób Twoja skóra może swobodnie oddychać w nocy i regenerować się podczas snu.

Najczęściej zadawane pytania

W trakcie naszych badań nad trądzikiem, natknęliśmy się na te same pytania raz po raz. Liczne pytania w sieci pokazują, że wielu ludzi jest dotkniętych tą chorobą skóry. Dlatego zebraliśmy najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat tego, jak pozbyć się trądziku dla Ciebie poniżej:

Jak szybko można pozbyć się trądziku?

To, kiedy pojawią się pierwsze efekty, jest sprawą indywidualną i zależy od wybranej metody. Na przykład, rezultaty zabiegów kosmetycznych często przychodzą szybciej niż w przypadku metod naturalnych. Z reguły jednak można liczyć na 12 tygodni.

Czy trądzik może zniknąć sam z siebie?

Trądzik często znika około 20 roku życia. Jednak niektórzy ludzie nadal cierpią z powodu trądziku w 30. To również zależy od kilku czynników, ale w zasadzie jest szansa, że trądzik zniknie sam.

Czy trądzik można wyleczyć?

Większość typów i przyczyn może być całkowicie wyleczona. Trądzik torbielowaty, z drugiej strony, nie może być całkowicie wyleczony. Istnieją jednak sposoby, aby zmniejszyć jego skutki.

Dlaczego ludzie chorują na trądzik?

Przyczyny są różne. W większości przypadków jednak trądzik ma podłoże hormonalne, co powoduje gromadzenie się sebum pod powierzchnią skóry i powstawanie zaskórników. Na ogół jednak decydującym czynnikiem jest nadmierne funkcjonowanie gruczołów łojowych.

Jak zaczyna się trądzik?

Normalnie sebum wycieka na zewnątrz i tworzy błyszczącą warstwę na powierzchni skóry. To jednak zatyka przewód gruczołu łojowego i powstają zaskórniki. Można je rozpoznać po czarnej kropce na środku.

Analiza

Pozbycie się trądziku nie jest takie proste, ponieważ istnieje wiele różnych form i przyczyn tej choroby skóry. Dlatego najważniejszą rzeczą jest poznanie przyczyn powstawania plam na skórze, aby znaleźć właściwą metodę leczenia. Zdrowa dieta, regularne oczyszczanie i pielęgnacja skóry oraz proste domowe sposoby często wystarczają, aby złagodzić proste formy trądziku.

Jednak nigdy nie należy lekceważyć niedoskonałości skóry, ponieważ jeśli nie zwalczysz pryszczy i zaskórników na wczesnym etapie, ryzykujesz powstanie trwałych blizn. W przypadku bolesnych stanów zapalnych i uporczywych przebarwień należy więc zdecydowanie szukać profesjonalnej pomocy. Regularne zabiegi kosmetyczne mogą poprawić wygląd skóry. W ciężkich przypadkach, jednak, należy zdecydowanie szukać pomocy u dermatologa, który będzie wspierać Cię w pozbyciu się trądziku z środków medycznych. Pozostałe dane na temat trądziku można odnaleźć pod adresem https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/acne/symptoms-causes/syc-20368047 pod którym opublikowano inne informacje. Więcej szczegółów można odszukać pod adresem https://www.medicalnewstoday.com/articles/107146 pod którym opublikowano badania, właściwości i pozostałą analizę problemu trądziku.

Alicja Król

✓ Zweryfikowany
Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

Autorem artykułu jest Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

✓ Zweryfikowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *