Victoza – Opinie oraz efekty i cena. Gdzie kupić?

Cukrzyca typu 2 jest obecnie najczęściej spotykanym typem cukrzycy. Uznana została za chorobę cywilizacyjną. Zaniedbanie leczenia może doprowadzić do poważnych powikłań, które mogą zagrozić nie tylko zdrowiu, ale i życiu chorego. Niezdrowe jedzenie, brak ruchu i otyłość, to najbardziej sprzyjający rozwojowi cukrzycy typu 2 styl życia. Jest chorobą przewlekłą, występującą zwykle u osób dorosłych, które ukończyły 30 rok życia. Pierwsze wzmianki o cukrzycy pochodzą z egipskiego manuskryptu z 1500 roku p.n.e. gdzie opisany jest przypadek pacjenta zbyt często oddającego mocz. Cukrzyca typu 2 po raz pierwszy została opisana przez indyjskich lekarzy Sushrutę i Charaka ok. 400–500 r n.e. Natomiast skuteczny sposób leczenia został opracowany dopiero na początku XX wieku, gdy dwóch kanadyjskich badaczy odkryło insulinę. Obecnie mamy do dyspozycji dużo więcej leków, jednym z nich jest Victoza.

Efekty Victoza

Victoza opinieSubstancją czynną Victoza jest liraglutyd, którego zadaniem jest zmniejszenie stężenia cukru we krwi, jeśli jest ono zbyt duże. Wiążąc się z receptorem GLP-1 powoduje jego aktywację. W efekcie trzustka zwiększa wydzielanie insuliny zależnie od stężenia glukozy we krwi. Jeśli stężenie to jest zbyt duże, komórki trzustki są stymulowane i rozpoczyna się produkcją insuliny i odwrotnie, gdy poziom stężenia glukozy opada, wydzielanie insuliny się zmniejsza. Wpływając hamująco na opróżnianie żołądka, liraglutyd wpływa na zmniejszenie prędkości wchłaniania glukozy. Przez regulację stężenia glukozy we krwi na czczo i po posiłku poprawia kontrolę glikemii w przebiegu cukrzycy typu 2. Poprzez oddziaływanie na receptor GLP-1 w obszarach mózgu odpowiedzialnych za odczuwanie łaknienia, powoduje uczucie sytości, blokując odczucie głodu. W konsekwencji może to prowadzić do redukcji masy ciała. Receptory GLP-1 znajdują się także w układzie sercowo-naczyniowy, nerkach i układzie immunologicznym. Powoduje to, że Victoza dodatkowo może przeciwdziałać powstawaniu miażdżycy. Badania wykazały wpływ liraglutydu na poziom lipidów w osoczu i spowolnienie rozwoju blaszki miażdżycowe. Liraglutyd charakteryzuje się wydłużonym działaniem, co sprawia, że możliwe staje się przyjmowanie leku 1 raz na dobę.

Skład Victoza

  • liraglutyd – cząstka została opracowana z wykorzystaniem technologii rekombinacji DNA. Został wprowadzony na rynek europejski przez firmę Novo Nordisk w roku 2009, a w Stanach Zjednoczonych rok później. Liraglutyd podobny jest do inkretyny, hormonu występującego w organizmie ludzkim w sposób naturalny. Jego działanie rozpoczyna się pod wpływem podwyższonego poziomu glukozy we krwi, a polega na rozpoczęciu procesu uwalniania insuliny. Wraz z dietą i odpowiednią aktywnością fizyczną, stosowany w terapii cukrzycy typu 2. Stosowany jest jako zastrzyk podskórny, o dowolnej porze, z posiłkiem lub bez posiłku.
  • disodu fosforan dwuwodny – jest nieorganicznym związkiem chemicznym, solą sodową kwasu fosforanowego. Występuje w postaci bezbarwnych, silnie higroskopijnych kryształków, które po rozpuszczeniu w wodzie wykazują alkaliczny odczyn. W niewielkiej ilości konieczny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest jednym ze składników leków stosowanych dożylnie w przypadku gdy żywienie doustne jest niemożliwe, niewystarczające lub przeciwwskazane.
  • glikol propylenowy – bezbarwna, bezwonna, oleista ciecz, o słodkawym smaku i wysokiej lepkości. Organiczny związek chemiczny z grupy alkoholi dwuhydroksylowych. W przygotowaniu leków jest płynem, w którym rozprowadzany jest składnik czynny leku. Dotyczy to substancji stosowanych w przemyśle farmaceutycznym nie dających rozpuścić się w wodzie. Przeprowadzone badania kliniczne wykazały nikłe zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Jest nietoksyczny, nie wykazuje właściwości rakotwórczych, a także nie jest mutogenny. W ludzkim organizmie glikol propylenowy ulega procesom metabolizmu i jest przekształcany w kwas mlekowy i kwas pirogronowy. Bezpośredni kontakt z glikolem propylenowym może skutkować podrażnieniami skóry i oczu, które ustępują po ustaniu kontaktu.

Stosowanie Victoza

Lek Victoza wskazany jest do stosowania u osób dorosłych, młodzieży i dzieci od lat 10 chorych na cukrzycę typu 2, u których dotychczasowa terapia niedostatecznie pozwoliła na kontrolę glukozy we krwi. Lek jest stosowany jako uzupełnienie odpowiedniej diety i ćwiczeń fizycznych. Może być stosowany razem z innymi lekami lub jako lek pojedynczy. Jako lek jedyny zalecany jest pacjentom, u których występuje nadwrażliwość na metamorfinę lub istnienie innych przeciwwskazań.

Dawkowanie Victoza

Victoza jest gotowym lekiem w formie roztworu umieszczonego w gotowym do użycia wstrzykiwaczy. Lek należy podawać podskórnie w udo, brzuch lub ramię. Nie wolno stosować preparatu dożylnie ani domięśniowo. Zastrzyki wykonujemy o dowolne, ale mniej więcej tej samej porze dnia. Podawanie leku nie jest zależne od pory posiłków. Nie należy przekraczać zalecanej dawki, ponieważ i tak nie zwiększy to skuteczności leku, a może zaszkodzić zdrowiu.

pierwsza dawka wynosi 0,6 mg na dobę, przez okres tygodnia
po zaleceniu przez lekarza dawkę należy zwiększyć do 1,2 mg na dobę
przy braku pozytywnych wyników leczenia dawką 1,2 mg, lekarz może zwiększyć dawkę do 1,8 mg na dobę.

Nie ma konieczności dostosowywania dawkowania u następujących pacjentów:

  • chorych w podeszłym wieku
  • osób z łagodnymi, umiarkowanymi lub ciężkimi zaburzeniami czynności nerek
  • chorych z łagodnymi, lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby

Nie przeprowadzono do tej pory badań dotyczących bezpieczeństwa ani skuteczności stosowania preparatu u dzieci do ukończenia 10 roku życia.

Skutki uboczne Victoza

Jak każdy lek, także Victoza może spowodować skutki uboczne lub działania niepożądane, chociaż nie występują u wszystkich i nie zawsze. Stosowanie leku łączy się zawsze z oczekiwaniem większych korzyści niż szkód, które może spowodować.

Najczęściej występujące skutki uboczne

  • nudności, biegunka.

Często występujące skutku uboczne

  • wymioty, zaparcia, ból brzucha, dyspepsja, zapalenie żołądka, refluks żołądkowo-przełykowy, nadmierna produkcja gazów jelitowych, wzdęcia, zmniejszenie apetytu, a także ból głowy, zawroty głowy, zapalenie nosa i gardła, zapalenie oskrzeli, zwiększenie częstotliwości rytmu serca, zmęczenie, wysypka, zwiększona aktywność lipazy i amylazy, reakcje w miejscu wstrzyknięcia. Hipoglikemia występuje często, a w przypadku stosowania w skojarzeniu z pochodnymi sulfonylomocznika – bardzo często (w tym ciężka hipoglikemia).

Niezbyt często występujące skutki uboczne

  • opóźnienie opróżniania żołądka, kamica żółciowa, zapalenie pęcherzyka żółciowego, odwodnienie, zaburzenia czynności nerek, ostra niewydolność nerek, złe samopoczucie, pokrzywka, świąd.

Rzadko występujące skutki uboczne

  • reakcje anafilaktyczne (w tym obrzęk naczynioruchowy, kołatanie serca, duszność, niedociśnienie tętnicze), niedrożność jelit.

Bardzo rzadko występujące skutki uboczne

  • zapalenie trzustki.

Wpływ Victoza na prowadzenie pojazdów mechanicznych

Działanie preparatu ani jego skład nie ma bezpośredniego wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów samochodowych lub obsługę maszyn mogących stanowić zagrożenie. Niebezpieczeństwo wynika jednak z faktu, że jeżeli stosowany jest w skojarzeniu z pochodną sulfonylomocznika lub insuliną, może powodować wystąpienie hipoglikemii. W przypadku wystąpienia hipoglikemii sprawność psychofizyczna, a także szybkość reakcji może być zaburzona, co może stanowić zagrożenie podczas prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.

Stosowanie Victoza w okresie ciąży i karmienia piersią

Stosowanie Victoza jest przeciwwskazane u kobiet będących w ciąży oraz u kobiet karmiących piersią. Jeżeli lek jest stosowany, a ciąża jest planowana, kurację należy przerwać, a ewentualną kontynuację skonsultować z lekarzem.

Zachowanie szczególnej ostrości

Niektóre choroby i okoliczności stanowią przeciwwskazanie, a nawet wykluczają możliwość stosowania Victoza.

  • nie stosować u chorych na cukrzycę typu 1
  • nie stosować w leczeniu kwasicy ketonowej w przebiegu cukrzycy
  • nie stosować dożylnie ani domięśniowo
  • nie stosować zamiast insuliny

Nie jest zalecne stosowanie preparatu:

  • u osób ze schyłkową niewydolnością nerek
  • u pacjentów poddawanych dializom
  • u chorych z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby.

Przechowywanie Victoza

Przed otwarciem preparat należy przechowywać w lodówce, w temperaturze 2-8 °C. Jednocześnie nie powinien być przetrzymywany zbyt blisko zamrażalnika, aby nie zamarzł. Otwarty wstrzykiwaczy może być przechowywana przez okres 1 miesiąca w temperaturze nie wyższej niż 3 °C lub w lodówce. W trakcie terapii wstrzykiwaczy należy chronić przed światłem. Nie wolno używać leku przeterminowanego, gdy roztwór stał się mętny lub utracił bezbarwność. Leku przeterminowanego nie wolno wyrzucać do domowego śmietnika, a gdy nie ma możliwości wyrzucenia go do odpadów medycznych, należy zanieść go do apteki i umieścić w przeznaczonym do tego celu pojemniku.

Opinie Victoza

Przeglądając fora internetowe, spotkamy przeważnie bardzo dobre lub dobre opinie o Victoza i jego działaniu. Trochę kłopotliwy jest sposób podawania leku, ale równoważone to jest innowacyjnym i skutecznym działaniem. Także lekarze specjaliści chętnie przepisują Victoza. Oczywiście znajdziemy również opinie pacjentów niezadowolonych, ale przeważnie łączy się to z nieprzestrzeganiem reguł stosowania, lub spodziewanie się natychmiastowych efektów.

Cena Victoza

Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej, gdzie pomimo innowacyjnego profilu działania i potwierdzonej wysokiej skuteczności Victoza nie jest lekiem refundowanym. Cena Victoza rozpoczyna się o około 220 zł i jest zależna od wybranego opakowania i lokalizacji apteki, w której dokonujemy zakupu. Korzystne ceny możemy znaleźć na portalach internetowych typu Ceneo lub GdziePoLek.

Gdzie kupić Victoza?

Victoza można kupić na podstawie recepty w każdej aptece w Polsce. Można także skorzystać z portali internetowych oferujących e-recepty i sprzedaż wysyłkową. Dokonujemy standardowej rejestracji, a następnie ustalamy sposób i miejsce dostawy.

Przedstawiona w publikacji analiza Victoza została oparta na podstawie zewnętrznych źródeł dostępnych na forum oraz blogach i portalach społecznościowych jak i na stronach ofertowych producenta. Pozostałe dane i szczegóły można odszukać pod adresem https://www.cdc.gov/diabetes/basics/diabetes.html oraz na https://www.niddk.nih.gov/health-information/diabetes/overview/what-is-diabetes pod którym opublikowano inne właściwości oraz badania i analizy.

Alicja Król

✓ Zweryfikowany
Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

Autorem artykułu jest Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

✓ Zweryfikowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *