Witamina B – właściwości i działanie. Jaka najlepsza witamina b?

Witamina B odgrywa kluczową rolę dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Istnieją różne rodzaje witamin z grupy B. W związku z tym niedostateczna podaż może pozostawić wyraźne ślady. Nawet jeśli brakuje nam jednej z trzech witamin z grupy B, nasz metabolizm nie może funkcjonować prawidłowo – skutkiem tego może być na przykład wyczerpanie i spadek wydajności. Przyczyny niedoboru witaminy B są wielorakie i wahają się od niezrównoważonej diety do przyjmowania niektórych leków. Aby zapobiec tym objawom niedoboru, istnieją preparaty witaminy B complex, w których poszczególne witaminy z grupy B są połączone. Co te produkty mogą zrobić i jak wpływają na nasze ciała, zostanie wyjaśnione bardziej szczegółowo w następujących sekcjach.

Czym jest witamina B complex?

Jest to suplement diety, który zawiera różne witaminy z grupy B w wysoko skoncentrowanej formie. Preparaty te są często oferowane w formie kapsułek lub tabletek i przy regularnym przyjmowaniu pomagają przeciwdziałać niedostatecznemu zaopatrzeniu w witaminy z grupy B i związanym z tym konsekwencjom.

Jakie są witaminy z grupy B?

Choć wielu osobom “witamina B” kojarzy się z potocznym, żartobliwym określeniem przydatności w kontaktach towarzyskich, w rzeczywistości odnosi się do całej grupy witamin:

 • Witamina B1 (tiamina)
 • Witamina B2 (ryboflawina)
 • Witamina B3 (niacyna, nikotynamid)
 • Witamina B5 (kwas pantotenowy)
 • Witamina B6 (pirydoksyna)
 • Witamina B7 (biotyna, witamina H)
 • Witamina B9 (kwas foliowy, folian, kwas pteroiloglutaminowy)
 • Witamina B12 (kobalamina)

Jakie są funkcje witamin z grupy B?

Różne witaminy z grupy B są niezbędne dla naszego organizmu. Tutaj przygotowaliśmy dla Ciebie przegląd ich działania:

 • Witaminy B7, B3, B1, B2, B6 i B12 przyczyniają się do prawidłowego metabolizmu energetycznego i wspomagają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.
 • Witamina B5 odgrywa rolę w normalnej sprawności umysłowej.
 • Witamina B12 przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia.
 • Witamina B9 jest ważna dla prawidłowego tworzenia krwi i pełni funkcję w podziale komórek.
 • Witaminy B6, B12 i kwas foliowy przyczyniają się do prawidłowego metabolizmu.
 • Witamina B1 wspomaga prawidłowe funkcjonowanie serca.
Przeczytaj również:  Veniselle krem – opinie, skład, cena, gdzie kupić?

Jakie produkty z kompleksem witamin B są dostępne?

Liczni producenci oferują preparaty, które łączą w sobie różne witaminy z grupy B. Wybraliśmy trzech różnych dostawców, którzy reprezentują duży wybór i chcielibyśmy przedstawić Państwu bardziej szczegółowo produkty kombinowane.

Witamina B complex z Ratiopharm

“Dobre ceny – dobra regeneracja” – któż nie zna hasła Ratiopharm. Ten producent leków oferuje również twarde kapsułki, które łączą różne witaminy z grupy B. Każdy, kto chce wspomóc swoją równowagę witaminową lub ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy z grupy B, np. kobiety w ciąży lub karmiące piersią, może pokryć swoje zapotrzebowanie na witaminy dzięki tym twardym kapsułkom. Twarde kapsułki są również wegańskie i nie zawierają laktozy. Preparat ten można dostać bez recepty we wszystkich lokalnych aptekach, a także w aptekach internetowych.

Witamina B Complex Forte Hevert

Kapsułki Vitamin B Complex Forte firmy Hevert zawierają witaminę B1 (tiaminę), witaminę B6 (pirydoksynę) oraz witaminę B12. Dzięki temu już jedna kapsułka dziennie nie tylko wspomaga przemianę materii, ale również uzupełnia własne rezerwy energetyczne organizmu i wspomaga pracę serca. Kapsułki te również nie wymagają recepty i są dostępne w każdej aptece.

Witamina B Complex Loges

Wegańskie tabletki powlekane zawierają oprócz wszystkich ośmiu witamin z grupy B również kompleks witamin, takich jak kwas pangamowy, cholina i inozytol, które stanowią cenne uzupełnienie witamin z grupy B. To innowacyjne połączenie aktywnych składników jest wynikiem intensywnych badań i wspomaga organizm we wszystkich ważnych funkcjach metabolicznych, zapobiega szybkiemu zmęczeniu i zwiększa zdolność koncentracji. Wystarczy jedna tabletka dziennie, przyjmowana regularnie, aby zwiększyć poziom witaminy B w organizmie.

Witamina B Complex – Forever Focus

Forever Living Products jest znane wielu jako światowy lider w dziedzinie ekskluzywnych produktów Aloe Vera. Teraz jest również witamina B complex z tej firmy. Podobnie jak w przypadku innych suplementów, ten łączy w sobie różne witaminy z grupy B, które są przeznaczone do wspierania zarówno zdolność koncentracji i metabolizm. Forever zaleca przyjmowanie czterech kapsułek preparatu witaminowego dziennie, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie na witaminę B. Możesz wygodnie zamówić ten suplement online zarówno na stronie głównej firmy, jak i w sklepie internetowym.

Przeczytaj również:  Probiotyki - Skutki uboczne

Vita BX Ultra

Good Living Products jest producentem wysokiej jakości suplementów diety. Vita BX Ultra jest nowym rodzajem suplementu witaminy B, który łączy w sobie różne witaminy z grupy B. Działanie Vita BX Ultra jest kompleksowe, tabletki zmniejszają zmęczenie i pomagają w walce z brakiem koncentracji, poprawiają ogólne samopoczucie i wspomagają tworzenie krwi. Preparat można wygodnie zamówić online w sklepie internetowym, jak również bezpośrednio na stronie producenta.

Test – Witamina B complex

Po naszych dokładnych badaniach, chcieliśmy wiedzieć, czy witamina B complex naprawdę dostarcza wszystkiego, co obiecują jej producenci. Oczywiście, najlepszym sposobem na sprawdzenie działania preparatu jest samodzielne przetestowanie go. Nasza koleżanka Lara zgłosiła się na ochotnika do roli osoby testującej. Wybraliśmy VITA BX ULTRA i zamówiliśmy preparat w sklepie internetowym. Dostawa była szybka i niezawodna i już następnego dnia trzymaliśmy naszą paczkę w rękach – test mógł się rozpocząć.

Test – Witamina B complex – Tydzień 1

Lara przyjmowała jedną tabletkę dziennie, zgodnie z zaleceniami producenta. Tabletki są łatwe do połknięcia i całkowicie pozbawione smaku.

Test – Witamina B complex – Tydzień 2

Do tej pory Lara nie zauważyła żadnych zmian w swoim ogólnym stanie zdrowia. Nie jest to jednak zaskakujące, ponieważ może upłynąć trochę czasu, zanim suplement diety zacznie w pełni działać.

Test – Witamina B complex – Tydzień 3

Powoli Lara zauważyła pierwsze zmiany. Może się lepiej skoncentrować, nie jest już tak wyczerpana, a jej włosy nabierają ładnego połysku.

Test – Witamina B complex – Tydzień 4

Nasz test dobiega końca i chcieliśmy się dowiedzieć od Lary, jak tolerowała tabletki VITA BX ULTRA. Potwierdziła, że dobrze je tolerowała i może również potwierdzić znaczną poprawę ogólnego stanu zdrowia po zażywaniu ich przez cztery tygodnie. Jest sprawniejsza i bardziej energiczna, a jej cera również znacznie się poprawiła, wygląda na bardziej świeżą i wypoczętą.

Dla kogo przeznaczona jest witamina B Complex?

Preparaty z kompleksem witamin B są szczególnie polecane dla osób o zwiększonym zapotrzebowaniu na witaminy. Należą do nich:

 • Osoby, które stosują dietę wegetariańską lub wegańską.
 • Studenci
 • Matki z podwójnym obciążeniem
 • Menedżerowie i inne osoby o dużym obciążeniu pracą
 • Aktywni w wieku 50-60 lat
 • Seniorzy

Kiedy i jak należy przyjmować witaminę B Complex

Dawkowanie należy przyjmować zgodnie z zaleceniami producenta. Z reguły należy przyjmować preparaty w postaci tabletek lub kapsułek, popijając dużą ilością wody. Wysokość kwoty zależy od dostawcy.

Jakie jest działanie witaminy B complex?

Preparaty wspomagają przemianę materii, pomagają w walce z wyczerpaniem i zmęczeniem, wspierają zdolność koncentracji i wspomagają tworzenie krwi.

Przeczytaj również:  Jakie suplementy na zdrowe serce? Podpowiadamy!

Skład kompleksu witamin B

W zależności od dostawcy, różne witaminy z grupy B są łączone ze sobą i dodawane są inne pierwiastki śladowe lub minerały.

Czy należy się spodziewać efektów ubocznych?

Z reguły preparaty są dobrze tolerowane, ale zawsze przed ich zażyciem należy przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania.

Gdzie kupić witaminę B complex?

Preparaty te można zamówić online w zaciszu własnego domu. Możesz skorzystać z portali różnych aptek internetowych, jak również znanych sprzedawców internetowych, takich jak Amazon lub Allegro. Wiele kapsułek z witaminą B complex jest również dostępnych w lokalnych sklepach. Można je kupić w lokalnych aptekach, a także w drogeriach takich jak Rossmann.

Jaka jest cena?

Rozpiętość cenowa jest tu dość duża. Tanie produkty są już dostępne za kilkanaście złotych, w aptekach preparaty są zazwyczaj znacznie droższe.

Najczęściej zadawane pytania

Nie udało nam się odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania? W takim razie zebraliśmy tutaj dla Ciebie jeszcze kilka ciekawostek.

Czy witaminę B complex można kupić w Rossmannie?

Tak, w wymienionych sieciach drogerii można również kupić preparaty z kompleksem witamin B.

Czy zaburzenia snu mogą być skutkiem ubocznym stosowania witaminy B complex?

Dotychczas nie potwierdzono występowania zaburzeń snu spowodowanych przyjmowaniem kompleksów witamin z grupy B.

Czy witamina B complex jest również dostępna w formie sprayu?

Tak, Dr. Theiss, na przykład, oferuje preparat z kompleksem witamin B w formie sprayu.

Czy witamina B complex jest płynna?

Tak, preparaty witaminy B complex są również oferowane w postaci kropli.

Czy kompleks witamin z grupy B jest zawsze wysoko dozowany?

Tak, witaminy z grupy B w tych preparatach są wysoko dozowane.

Podsumowanie Witamina B complex

Wyzwania i stres codziennego życia wymagają energii i silnych nerwów. Dzięki VITA BX ULTRA nie tylko doładujesz swoje rezerwy energetyczne, ale preparat ten dostarczy Ci wszystkich ważnych witamin z grupy B, których potrzebuje Twój organizm. Więcej na temat witaminy b w tym właściwości można odszukać pod adresem https://www.healthline.com/health/food-nutrition/vitamin-b-complex oraz pod adresem https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/vitamins/vitamin-b/ pod którym opublikowane zostały badania i inne dane.

Alicja Król

✓ Zweryfikowany
Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

Autorem artykułu jest Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

✓ Zweryfikowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *