Witaminy dla dzieci – Pytania i Odpowiedzi
Witaminy dla dzieci to często poruszany temat. Każdy, kto ma dzieci, wie, że nie zawsze jest łatwo nakłonić je do zdrowego odżywiania. Po pierwsze, warzywa nie smakują tak dobrze jak chipsy czy słodycze, a owoce często nie są tak kuszące jak inne stosunkowo niezdrowe produkty. Nawet najbardziej popularne owoce dla dzieci smakują dobrze tylko o odpowiedniej porze roku – na przykład truskawki są absolutnym hitem dla wielu dzieci w lecie.
Jednak truskawki szklarniowe zimą dostarczają stosunkowo niewiele witamin w porównaniu z prawdziwymi bombami witaminowymi lata – a do tego mają smak od wodnistego do gorzkiego. Nic dziwnego, że wielu rodziców woli przyjmować suplementy witaminowe, zwłaszcza w miesiącach zimowych, kiedy częściej występują łagodne, a czasem ciężkie infekcje. Powstaje pytanie, czy witaminy dla dzieci w postaci suplementów diety są rzeczywiście pomocne.
Spis treści
- 1 Które witaminy dla dzieci są szczególnie ważne?
- 2 Jakie witaminy dla dzieci są dostępne na rynku?
- 3 Czy dodatkowe witaminy dla dzieci w postaci suplementów przynoszą korzyści?
- 4 Czy istnieją badania dotyczące witamin dla dzieci?
- 5 Jakie są wady i zalety suplementów witaminowych dla dzieci?
- 6 Czy witaminy mogą być niebezpieczne dla dzieci?
- 7 Podsumowanie
Które witaminy dla dzieci są szczególnie ważne?
W ten sposób dochodzimy do pytania, czy istnieją witaminy dla dzieci, które zdecydowanie należy podawać dziecku. Podobnie jak wiele innych kwestii związanych z żywieniem i edukacją dzieci, pytanie to budzi kontrowersje wśród ekspertów. Istnieje jeden produkt, który do pewnego wieku jest objęty powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym i jest przepisywany przez wielu pediatrów.
W tym przypadku jest to preparat witaminy D na bazie fluoru. Fluor i witaminę D podaje się niemowlętom i małym dzieciom, aby chronić je przed chorobami takimi jak krzywica i próchnica. Uważa się również, że wspomaga zdrowy rozwój zębów i kości. Zwolennicy podawania dzieciom specjalnych witamin kładą duży nacisk na fakt, że nie są to suplementy diety, lecz leki, które w związku z tym są również objęte ubezpieczeniem zdrowotnym.
Przeciwnicy tych tabletek twierdzą, że są one podawane, gdy nie ma jeszcze zębów, co oznacza, że nie mogą być skuteczne w zapobieganiu próchnicy. Dzieci otrzymują wystarczającą ilość witaminy D z mleka matki lub podczas karmienia piersią, a fluor jest trucizną, a nie prawdziwym lekarstwem. Pediatrzy na ogół przysięgają na stosowanie tych leków, natomiast położne są mniej entuzjastycznie do nich nastawione.
Dwa czynniki pomogą Ci zdecydować, czy naprawdę jest sens podawać dziecku te tabletki. Po pierwsze, Niemcy są jednym z niewielu krajów europejskich, w których rozdaje się te tablety. Na przykład w Europie Południowej nie ma suplementów witaminy D i fluoru dla niemowląt, natomiast na północy są. Może to wynikać częściowo z faktu, że w krajach Europy Południowej i tak jest znacznie więcej słońca w ciągu roku, a zatem witamina D łatwiej powstaje u niemowląt ze względu na warunki naturalne.
Nie wyjaśnia to jednak braku suplementów fluoru. Jeśli wolisz produkty bez fluoru, takie jak pasta do zębów, możesz również zapytać o produkty bez fluoru. Z drugiej strony, zanim tabletki te zostały zatwierdzone przez kasy chorych i uznane za leki, które mogą być refundowane, poddano je licznym badaniom naukowym w celu sprawdzenia ich skuteczności i tolerancji.
Ponieważ są one lekami, a nie suplementami diety, muszą być w Niemczech kontrolowane znacznie bardziej rygorystycznie niż różne preparaty witaminowe z apteki. Należą do nich na przykład witamina E i witamina A. Ogólnie rzecz biorąc, większość niemieckich rodziców nadal podaje swoim niemowlętom i małym dzieciom tabletki z fluorem i witaminą D.
I robią to za radą swoich pediatrów. Korzyści płynące z zapobiegania różnym chorobom oraz z odpowiedniego spożycia witaminy D są dobrze znane. O wadach możemy tylko spekulować. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości należy zawsze skonsultować się z pediatrą.
Jakie witaminy dla dzieci są dostępne na rynku?
Rynek witamin dla dzieci jest prawie tak samo zatłoczony jak rynek preparatów witaminowych dla dorosłych. Istnieje wiele różnych kombinacji witamin i różne metody ich podawania. Można dokonać rozróżnienia pomiędzy formami podawania specjalnych witamin dla dzieci:
- Soki owocowe/soki
- Proszki rozpuszczalne
- Tabletki lub kapsułki
Istnieje również wiele produktów spożywczych przeznaczonych specjalnie dla dzieci, wzbogaconych w różne witaminy. Należą do nich jogurty, soki owocowe, słodycze i lizaki. Najpopularniejsze witaminy dostępne na rynku to:
- Kwasy tłuszczowe omega-3.
- Witamina D.
- Witamina C.
- Kwas foliowy.
- Wapń.
- Fluorki.
W bardzo rzadkich przypadkach produkt lub odpowiednio wzbogacona żywność zawiera tylko jedną witaminę – zazwyczaj oferowane jest ich połączenie. Nie muszą one być drogie, a nawet istnieją preparaty, które są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym. Oprócz preparatów istnieje teraz także opcja, która może być interesująca dla dzieci.
Zamiast tabletek lub proszków, które mogą mieć nieprzyjemny posmak, można podawać dzieciom liposomalne preparaty witaminowe. W takiej formie witaminy mogą być nie tylko przyjemniejsze dla dzieci, ale także skuteczniej działać. Podobnie jak w przypadku dorosłych, witaminy liposomalne mogą być skuteczne również u dzieci.
W tej postaci witamina jest chroniona przed skutkami przemiany materii i działa optymalnie. W przypadku stosowania suplementów nieliposomalnych biodostępność jest znacznie niższa. Duża ich część jest tracona z powrotem przez wydalanie, a organizm nie jest w stanie ich przetworzyć.
Jednak przed podaniem dziecku liposomów należy je o tym wcześniej poinformować. Ze względu na różne formuły i składy nie można sformułować ogólnego stwierdzenia o lepszej biodostępności. Na przykład w połączeniu z kurkuminą lub witaminą C, efekt ten może być znacznie i wyraźnie zwiększony.
Czy dodatkowe witaminy dla dzieci w postaci suplementów przynoszą korzyści?
Suplementy diety nie zastępują zdrowej diety, co potwierdzają również dostawcy i organizacje konsumenckie. Rzecznicy konsumentów twierdzą jednak, że w przypadku zdrowej diety stosowanie suplementów diety jest całkowicie zbędne, zwłaszcza w przypadku dzieci. Pojawia się pytanie, czy istnieją badania, które dostarczają użytecznych wniosków w tym zakresie – i rzeczywiście tak jest.
Na przykład fundacja Stiftung Warentest przyjrzała się bliżej kilku suplementom diety zawierającym witaminy dla dzieci. Okazało się, że testowane produkty były w najlepszym wypadku bezużyteczne, a w najgorszym mogły nawet powodować problemy zdrowotne. Ale czy można wygłaszać tak daleko idące twierdzenia?
Jest to trudne, zwłaszcza jeśli odnosi się tylko do samych produktów, a nie do sytuacji ich użytkowników. Dziecko, które uczęszcza do klubu sportowego – zwłaszcza w fazie wzrostu i jeśli jest również bardzo aktywne sportowo – może potrzebować w krótkim czasie dodatkowej dawki magnezu lub wapnia.
Problem polega na tym, że nie ma prawie żadnych dowodów naukowych potwierdzających rzeczywiste działanie tych specjalnych witamin dla dzieci. Jednym z powodów jest to, że takie eksperymenty na dzieciach byłyby wysoce nieetyczne. Istnieją jednak pewne składniki odżywcze, w przypadku których producenci mogą nawet reklamować różne efekty działania swoich preparatów witaminowych. Dlatego też prawnie dopuszczalne jest stosowanie takich oświadczeń w odniesieniu do następujących składników:
- Żelazo: Jako składnik mineralny przyczynia się do prawidłowego rozwoju poznawczego dzieci.
- Jod: jest ważnym pierwiastkiem dla prawidłowego wzrostu
- Kwasy tłuszczowe omega-3: organizm potrzebuje ich do zdrowego wzrostu i rozwoju
- DHA – kwas tłuszczowy omega-3 powstający z kwasu alfa-linolenowego: wspomaga prawidłowy rozwój wzroku u dzieci do 12 miesiąca życia. To samo dotyczy sytuacji, gdy matka przyjmuje DHA dla płodu w czasie ciąży lub dla dziecka w czasie karmienia piersią. Ponadto spożycie DHA przez matkę przyczynia się do prawidłowego rozwoju mózgu płodu lub dziecka karmionego piersią.
- Wapń, witamina D (również w połączeniu), fosfor, białko: Wykazano, że witaminy te są ważne dla zdrowego wzrostu i rozwoju kości.
- Witamina D: Witamina D przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego u dzieci.
Istnieją nawet odpowiednie, stałe receptury, które dostawcy mogą stosować. Krytycy w tym miejscu zwracają uwagę, że żadna z wymienionych witamin czy składników odżywczych w dużych ilościach nie prowadzi do ponadprzeciętnego rozwoju – wszystkie te składniki odżywcze zapewniają jedynie normalny rozwój człowieka.
Z ich punktu widzenia dzieci powinny więc otrzymywać wystarczającą ilość niezbędnych składników mineralnych i witamin. Prawdą jest również, że suplementy, zwłaszcza jeśli dieta jest już bogata w witaminy i minerały, mogą szybko doprowadzić do przedawkowania różnych witamin lub minerałów.
Czy istnieją badania dotyczące witamin dla dzieci?
Ogólnie rzecz biorąc, stwierdza się, że niemieckie dzieci otrzymują niezbędne witaminy i minerały dość dobrze. Jednakże, jak podają centra konsumenckie, istnieją pewne witaminy, dla których dzieci średnio nie osiągają zalecanego dziennego spożycia. Są to:
- Foliany (lub kwas foliowy)
- Witamina D
- Wapń
- Iron
- Jod
Niedostateczna podaż tych witamin i minerałów może być bardzo niebezpieczna. Na przykład uważa się, że niewystarczające spożycie kwasu foliowego może upośledzać replikację DNA, a tym samym przyczyniać się do rozwoju nowotworów. Oprócz tych obszarów, w których zalecane średnie dzienne spożycie nie jest spełnione, istnieją również sytuacje, w których dzieci powinny spożywać szczególnie duże ilości niektórych składników mineralnych.
Na przykład u dzieci, które oprócz “normalnych” zajęć sportowych regularnie uprawiają sport w klubie sportowym i są bardzo aktywne sportowo, może szybko wystąpić niedobór magnezu. Pierwszymi objawami są zazwyczaj skurcze łydek podczas uprawiania sportu lub po jego zakończeniu. W końcu pojawia się pytanie, czy jest sens wyrównywać te niewielkie, a czasem większe niedobory za pomocą suplementów diety.
Jakie są wady i zalety suplementów witaminowych dla dzieci?
W ostatecznym rozrachunku należy zawsze rozważyć za i przeciw, czy podawanie dzieciom dodatkowych witamin ma sens w danym przypadku. Poniżej wymieniliśmy w skrócie najważniejsze zalety i wady.
Zalety
- Podawanie fluoru i witaminy D, zwłaszcza niemowlętom i małym dzieciom, może uchronić je przed takimi chorobami, jak krzywica i próchnica zębów.
- Zwłaszcza w fazach, gdy dzieci mają trudności ze zdrowym odżywianiem się, witaminy dla dzieci mogą być dobrym środkiem pomostowym – pod warunkiem, że jest to naprawdę tylko bardzo krótka faza i że prowadzona jest odpowiednia edukacja.
- W ten sposób można zapobiegać niedoborom różnych składników odżywczych, zwłaszcza że wykazano, iż w niektórych regionach przeciętne dziecko nie osiąga zalecanego dziennego spożycia.
- Suplementacja może być dobrym sposobem na wyrównanie zwiększonego zapotrzebowania w krótkim okresie, na przykład w okresie przyspieszonego wzrostu lub w czasie wzmożonego wysiłku sportowego.
Wady
- Stosowanie suplementów witaminowych u dzieci nie zostało jednoznacznie potwierdzone naukowo.
- Odpowiednie spożycie witamin może prowadzić jedynie do normalnego rozwoju – lepszego lub szybszego rozwoju czy lepszej wydajności nie można osiągnąć poprzez “więcej” witamin.
- Regularne przyjmowanie suplementów diety może także szybko wywołać u dziecka wrażenie, że tabletki, soki lub “słodycze” zastępują zdrową dietę.
- Zwykle szybko prowadzi do przedawkowania ważnych witamin i składników odżywczych.
- Soki i jogurty wzbogacone witaminami są często smaczne i sycące i mogą zastąpić odpowiednie suplementy.
Czy witaminy mogą być niebezpieczne dla dzieci?
Niektórzy rodzice uważają, że skoro witaminy są dobre dla ich dziecka, to o wiele więcej witamin jest odpowiednio lepszych dla ich potomstwa. Niestety, jest to tylko częściowa prawda. Organizm nie jest w stanie przechowywać wielu witamin, a zwłaszcza minerałów. Nie należy jednak spożywać więcej niż potrzebujemy. Prowadzi to do gromadzenia się w organizmie niektórych witamin i minerałów, co w dłuższej perspektywie może być nawet szkodliwe.
W innych przypadkach nadmiar witamin i minerałów jest po prostu wydalany przez nerki. Może to prowadzić do przeciążenia nerek, zwłaszcza u dzieci. Towarzystwo Żywieniowe opublikowało wartości orientacyjne dla witamin, minerałów i pierwiastków śladowych, zgodnie z którymi należy przestrzegać dziennego spożycia, ale nie przekraczać go.
Wartości te są zwykle ustalone na tyle wysoko, że dziecko nie wykazuje żadnych objawów niedoboru, nawet jeśli rzeczywista wartość jest nieco niższa. Wartości te nie powinny być jednak zbytnio przekraczane – w przeciwnym razie mogą wystąpić działania niepożądane, których rodzice nie kojarzą bezpośrednio z podawaniem odpowiednich preparatów lub witamin dla dzieci.
Podsumowanie
Witaminy dla dzieci to przede wszystkim coś, co można sprzedać za pomocą reklamy. Z pewnością istnieją sytuacje, w których suplementacja witamin u dzieci może być korzystna. Szczególnie pediatrzy zalecają podawanie niemowlętom i małym dzieciom fluorku i witaminy D nie jako suplementu diety, ale jako leku dostępnego na receptę.
Trudno jest określić, w jakim stopniu przyjmowanie witamin pomoże dziecku lub przyniesie mu korzyści, ponieważ w wielu dziedzinach nie ma wiarygodnych dowodów naukowych. Na przykład nadal nie ma naukowych dowodów na to, że suplementy z witaminą C przynoszą rzeczywiste korzyści w leczeniu grypy – nawet jeśli reklamy każą nam w to wierzyć. Jednak szczególnie w takich czasach jak obecne nie możemy zapominać o (pozytywnej) sile myśli.
Dziecko przeziębione, które korzysta z suplementu witaminowego, będzie prawdopodobnie w lepszym nastroju i szybciej wróci do zdrowia niż dziecko, które musi radzić sobie z przeziębieniem samo, niezależnie od dowodów naukowych. Ogólnie rzecz biorąc, należy uważać na pokarmy i suplementy podawane dziecku w tym okresie.
Jeśli stosujesz suplementy witaminowe dla dzieci, upewnij się, że nie podajesz im w tym czasie pokarmów lub soków wzbogacanych witaminami. W przeciwnym razie istnieje ryzyko przedawkowania różnych składników. Zasadniczo, przed podaniem dziecku dodatkowej dawki witamin na dłuższy okres czasu, warto omówić z pediatrą prowadzącym leczenie faktyczne zalety i wady.
Jeśli jednak dziecko skarży się na skurcze, jednorazowe podanie magnezu nie zaszkodzi, a jedynie pomoże uzupełnić jego ostry niedobór. Ważne jest, aby postępować ostrożnie. Przede wszystkim ważne jest, aby witaminy dla dzieci w postaci suplementów diety lub żywności wzbogaconej w witaminy nigdy nie były wykorzystywane jako wymówka do rezygnacji ze zdrowej i zrównoważonej diety.
Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.