Yazio – Opinie aplikacji do liczenia kalorii.

Odchudzanie nigdy nie było szybkim i łatwym procesem, i choć wciąż wymaga czasu oraz samozaparcia, istnieje szereg dostępnych narzędzi, które w pewien sposób mogą ułatwić nam przeprowadzanie i kontrolowanie diety. W ostatnim czasie bardzo popularne stały się aplikacje do liczenia kalorii, których zadaniem jest obliczanie oraz podsumowywanie dziennej podaży energetycznej. Tego typu programy oczywiście nie stworzą za nas menu i nie wykonają za nas pracy, jednak obliczanie wartości kalorycznej to coś, co dla wielu stanowiło trudny do przebrnięcia element, przez który często rezygnowali z diety.

Aktualnie trudno o wymówkę typu „nie chce mi się liczyć kalorii”, ponieważ wystarczy zainstalować odpowiednią aplikację, która zrobi to za nas. Warto pamiętać o tym, że niezależnie od tego, czy naszym celem jest obniżenie masy tłuszczowej, czy zwiększenie masy mięśniowej, odpowiednie dostosowanie wartości kalorycznej do indywidualnego zapotrzebowania stanowi jedną z głównych zasad, która świadczyć może o sukcesie w stosowaniu nowego jadłospisu.

Jedną z najpopularniejszych aplikacji do liczenia kalorii jest Yazio. Czym charakteryzuje się ten program, jak go zainstalować i jak działa? Czy warto postawić na takie narzędzie, czy też lepiej poszukać lepszej alternatywy? Zobaczmy.

Yazio – co to jest?

Yazio to aplikacja mobilna, której zadaniem jest pomoc w 3 różnych okolicznościach:

 • zdrowej utracie wagi – poprzez redukcję kalorii w jadłospisie;
 • utrzymaniu stałej wagi;
 • zdrowym wzroście wagi – w przypadku budowy masy mięśniowej.

Narzędzie to służy głównie do liczenia kalorii, a twórcy oprogramowania dopracowali je w szczegółach, dzięki czemu obsługa jest prosta i przyjemna. Yazio to z pewnością bardzo ciekawa alternatywa dla osób, które do tej pory liczyły kalorie ręcznie lub musiały wchodzić na specjalne strony internetowe z kalkulatorami. Jest to aplikacja podobna do Fitatu do liczenia kalorii. Aktualnie wystarczy zainstalować aplikację na swoim telefonie i można cieszyć się pełnym dostępem do licznika kalorii przez cały czas.

Aplikacja Yazio wydana została na urządzenia z najpopularniejszymi systemami operacyjnymi, takimi jak:

 • Android;
 • iOS.

YAZIO – instalacja krok po kroku

Chcąc korzystać z aplikacji YAZIO, najpierw trzeba oczywiście ją zainstalować. Nie powinno to być skomplikowane, jednak dla pewności poniżej przedstawiamy instrukcję, jak to zrobić.

Krok nr 1 – pobierz aplikację ze sklepu

Jeżeli jesteśmy właścicielami smartfona, na liście zainstalowanych tam fabrycznie aplikacji znajdziemy „Sklep Play”. Każdy, kto instalował już jakieś aplikacje, z pewnością wie, gdzie go znaleźć.

Po uruchomieniu sklepu, w punkcie wyszukiwania wystarczy wpisać YAZIO, aby system znalazł dla nas program. Kiedy na liście pokaże się nazwa „YAZIO – licznik kalorii”, klikamy przycisk „ZAINSTALUJ”.

Krok nr 2 – ułatwianie dostępu

Jeżeli chcemy w pełni korzystać ze wszystkich funkcji YAZIO, musimy zezwolić aplikacji na dostęp do zdjęć i multimediów oraz informacji o lokalizacji naszego telefonu. Warto to zrobić przede wszystkim dlatego, że dostęp do aparatu pozwoli programowi na skanowanie kodów kreskowych, co ułatwi późniejsze ustalanie jadłospisu, o czym dokładniej napiszemy później.

Krok nr 3 – rejestracja

Oczywiście, żeby móc w ogóle używać aplikacji, musimy najpierw zarejestrować się w programie. Ten krok nie jest skomplikowany, a dzięki jasnym instrukcjom na ekranie, nikt nie powinien mieć z nim problemu. Wystarczy kliknąć w przycisk „Zacznij teraz”, który pojawi się po otwarciu aplikacji na ekranie smartfona, następnie odpowiedzieć na kilka prostych pytań, pozwalających na lepsze spersonalizowanie profilu. Musimy określić naszą płeć oraz cel, jaki chcemy osiągnąć, czyli np. utrata wagi i spalenie tłuszczu. Następnie należy wskazać poziom aktywności fizycznej (słaba, umiarkowana, duża). Dzięki tym danym programowi będzie łatwiej określić naszą dzienną podaż kaloryczną oraz pomóc nam w procesie kontrolowania indywidualnej diety.

Przeczytaj również:  Anti-Grey Treatment kapsułki – opinie, skład, cena, gdzie kupić?

Krok nr 4 – kwestionariusz

W następnym kroku należy uzupełnić informacje o sobie, takie jak:

 • datę urodzin;
 • wzrost;
 • wagę – obecną oraz docelową;

oraz kilka innych pytań.

Kiedy zakończymy kwestionariusz, tworzymy konto, podając adres e-mail oraz hasło.

Krok nr 5 – wybór i uzupełnianie posiłków

W tym kroku zaczynamy na dobre korzystać z aplikacji, która ma służyć jako licznik kalorii spożywanych oraz spalanych. Jest wbudowany kalendarz, dzięki któremu będzie można szczegółowo tworzyć jadłospis w odniesieniu do konkretnej daty. Zaraz po włączeniu aplikacji, na podstawie wcześniej podanych przez nas danych, program pokaże nam ilość kalorii, jaką mamy do wykorzystania w ciągu całego dnia. Za pomocą plusa możemy dodawać kolejno spożyte posiłki oraz rodzaj aktywności fizycznej, co sprawi, że dane te mogą się zmienić, gdyż aplikacja będzie przeliczać je na bieżąco.

Do wyboru mamy 3 kategorie posiłków głównych, które są rozłożone nieco inaczej, niż w standardowych aplikacjach, liczących kalorie:

 • śniadanie;
 • obiad;
 • kolacja.

A do tego mamy także oddzielną sekcję na przekąski oraz napoje.

W aplikacji wpisać możemy także ćwiczenia fizyczna oraz pomiary ciała (w wersji darmowej jest to tylko waga). Te funkcje pozwolą nam na lepsze kontrolowanie diety i jej efektów.

Na podstawie podanych informacji, interfejs obliczy ilość spożytych kalorii oraz tych, zużytych w trakcie ćwiczeń, pokazując nam informację na temat tego, ile kalorii pozostało nam do spożycia w danym dniu.

Krok 6 – propozycje produktów

W aplikacji znajdziemy propozycje produktów. Co więcej, baza danych jest bardzo bogata, dzięki czemu wiele towarów ze sklepowych półek jest już w niej zawartych, wraz z nazwą producenta oraz kalorycznością na 100 gram. Dzięki temu aplikacja w szybkim czasie może obliczyć kaloryczność posiłku na podstawie zawartych w nim składników. Korzystając z aparatu, można wykorzystać także metodę dodania produktu poprzez zeskanowanie kodu kreskowego, po czym informacje na temat danej rzeczy pojawią się na liście w programie. Co więcej, przy każdym artykule wyświetlą się także dane, dotyczące ilości makroskładników, takich jak białka, węglowodany i tłuszcze, co pozwoli na ich lepsze rozłożenie w posiłkach.

Krok 7 – ilość spalanych kalorii

Bardzo przydatną funkcją aplikacji jest to, że pokazuje nam ona ilość spalanych kalorii w zależności od aktywności fizycznej, jaką wprowadzimy na dany dzień. Im więcej spalimy, tym więcej kalorii będziemy mieć do wykorzystania, dlatego osoby, które lubią słodkie przekąski lub nie mogą obyć się bez słonych drobnostek, powinny więcej się ruszać, aby móc więcej jeść.

Krok 8 – systematyczne pomiary

W wersji darmowej programu możemy monitorować swoje postępy poprzez dokonywanie systematycznych pomiarów masy ciała i aktualizację informacji, dotyczących wagi. Są to możliwości, jakie otrzymujemy, korzystając z darmowej wersji narzędzia. W jej płatnym ulepszeniu możemy także wpisywać pomiary tkanki tłuszczowej i tkanki mięśniowej, jak również ciśnienia krwi czy poziomu glukozy.

Funkcje aplikacji YAZIO

Jak widzimy, YAZIO to ciekawa aplikacja, której funkcje w większości opisaliśmy podczas wyjaśniania instrukcji obsługi programu. Warto jednak podkreślić, iż narzędzie do liczenia kalorii, nie tylko podsumowuje ilość energii, jaką spożyliśmy, ale także uwzględnia kalorie, które spalamy w trakcie wysiłku fizycznego. Jest to bardzo dobra opcja, ponieważ większość osób, stawiających czy to na redukcję tłuszczu, czy też zwiększenie masy mięśniowej – wykonuje również systematyczne ćwiczenia. Jeżeli obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne dla danej osoby, bez uwzględnienia tego parametru – efekty diety nie byłyby tak dobre.

Kolejną ciekawą rzeczą jest wykaz składników odżywczych, czyli ilości węglowodanów, tłuszczów oraz białka. Są to trzy najważniejsze makroskładniki, które w zbilansowanej diecie powinny być odpowiednio rozłożone. Może to być także przydatne dla osób na dietach eliminacyjnych, takich jak dieta ketogeniczna, gdzie nie powinno się przekraczać minimalnej ilości spożywanych węglowodanów. Wybierając wersję płatną, dodatkowo otrzymamy informacje, dotyczące ilości tłuszczów nasyconych, błonnika pokarmowego, sodu, cholesterolu oraz wody. Osoby, które szczegółowo muszą opracowywać swoją dietę, z uwzględnieniem wszelkich detali, mogą być zainteresowane zakupem wersji rozszerzonej.

Przeczytaj również:  Fatoslimin – Opinie i efekty oraz cena – Czy to Odchudza?

Udostępnienie wyszukiwarki żywności z obszerną bazą produktów to kolejny ważny atut programu. Fakt, że aplikacja zawiera już większość produktów od najpopularniejszych producentów, znajdujących się na sklepowych półkach, znacznie ułatwia sprawę, ponieważ nie musimy wprowadzać tego ręcznie. A jeżeli danego produktu nie ma? Wystarczy, że zeskanujemy kod kreskowy, a potrzebne nam informacje pojawią się na ekranie. Takie intuicyjne działanie sprawia, że korzystanie z apki jest jeszcze bardziej komfortowe. Ciekawe jest to, że nawet wpisując dane nie produktów, a całych posiłków, np. jajecznicy z dwóch jaj, dowiemy się, iż ma ona ok. 200 kalorii, podane zostaną również makroskładniki tej potrawy. Zazwyczaj wartości te dotyczą porcji standardowych, czyli 100 gram., jednak ilości te można zmieniać, aby dostosować je do indywidualnego jadłospisu. Można także zaznaczać ulubione posiłki, które następnie łatwiej będzie znaleźć, aby dodać je do menu innego dnia.

Ciekawa jest także opcja dodawania ćwiczeń, gdyż aplikacja według nich również oblicza ilość zjadanych dziennie kalorii. W tym zakresie program jest również bardzo rozbudowany, a sama pozycja biegania ma aż 10 różnych wariantów, które możemy dostosować wedle danego tempa treningu.

YAZIO to aplikacja produkcji niemieckiej, a nie iej, jednak jej obsługa jest bardzo intuicyjna i wszystko jest tak klarownie wyjaśnione, że każda osoba, znająca obsługę smartfona, powinna poradzić sobie także z obsługiwaniem aplikacji.

YAZIO – wady i zalety

Korzystanie z aplikacji YAZIO ma z pewnością wiele zalet, przede wszystkim w zakresie pomocy kontrolowania diety. Możliwość obliczania kalorii z uwzględnieniem danej aktywności fizycznej to opcja, którą oferuje niewiele podobnych programów. Nie można jednak powiedzieć, że narzędzie to jest pozbawione wad, choć są one nieznaczne.

Minusy aplikacji YAZIO:

 • aby z niej korzystać, trzeba mieć łącze z internetem (dotyczy to jednak prawie wszystkich podobnych aplikacji);
 • do rejestracji wymagane jest podanie adresu e-mail (jeżeli ktoś go nie posiada, musi założyć, jeżeli chce korzystać z programu);
 • w wersji darmowej wyświetlane są reklamy, co może być irytujące;
 • brak dostępu do danych w dzienniku, które mają powyżej 30 dni.

Nie są to jakieś szczególne ograniczenia i dla większości użytkowników aplikacji są one do przyjęcia. Bezpłatna wersja i tak ma dużo ciekawych funkcji, a łatwość w obsłudze sprawia, że program zbiera coraz więcej zwolenników.

YAZIO darmowa, a YAZIO Pro – różnice

Chcąc korzystać z wersji płatnej, musimy wykupić subskrypcję. Możemy zrobić to na 3 sposoby:

 • na trzy miesiące – cena 12,99 zł na miesiąc;
 • na 6 miesięcy – w cenie 9,99 zł na miesiąc;
 • na 12 miesięcy – w cenie 5,99 zł na miesiąc.

Ulepszona wersja nie zawiera reklam oraz daje nam nieograniczony dostęp do historii wprowadzonych informacji, dzięki czemu możemy sprawdzać dziennik i wszystkie dane od początku korzystania z aplikacji. Wersja pro pozwala także na dobór diety specjalistycznej, np. wysokobiałkowej czy wysokotłuszczowej, umożliwia szczegółowe analizy wyników i postępów, np. masę tkanki tłuszczowej, masę tkanki mięśniowej, obwód bioder itd. Kolejną dodatkową funkcją YAZIO Pro jest możliwość eksportu plików w wersji PDF lub CSV.

Jak rozpocząć odchudzanie z YAZIO?

Aplikacja YAZIO ma służyć jako pomoc w odchudzaniu i trzeba pamiętać o tym, że program nie wykona pracy za nas. Nie wymyślono jeszcze takiego środka, który pozwoliłby na zrzucenie masy ciała bez pewnych wyrzeczeń oraz odpowiedniej dawki zaangażowania.


Ranking produktów na Odchudzanie - Czerwiec 2023 r.

Czym są tabletki na odchudzanie oraz analiza.

Ostatnia aktualizacja rankingu: 19.04.2024

Tak więc, jeżeli chcemy odchudzać się z YAZIO, w pierwszej kolejności musimy zdecydować, że będziemy sumiennie trzymać się ustalonych przez aplikację ilości kalorii. Warto na samym początku obliczyć swoją Podstawową Przemianę Materii oraz Całkowitą Przemianę materii, choć akurat to program może zrobić za nas po tym, jak podamy wzrost oraz aktualną wagę ciała.

Kiedy aplikacja obliczy podaż energetyczną, jaką możemy spożyć w ciągu dnia, powinniśmy się jej sumiennie trzymać. Możliwość uwzględnienia różnych rodzajów aktywności fizycznej to duża pomoc, jednak musimy być szczerzy w tym, jakie dane wpisujemy w aplikację oraz zawsze pisać prawdę. Nic nam nie da zawyżanie albo zaniżanie wagi, gdyż jedynie przedłoży się to na to, że sami nie osiągniemy takich efektów, jakie zamierzaliśmy i tylko my na tym ucierpimy.

Chociaż YAZIO wyliczy, czy przekroczyliśmy dzienny limit kalorii, czy też zjedliśmy zbyt mało, nie nadrobi zaległości, ani nie zmniejszy limitu za nas. Sami musimy być zdecydowani, aby słuchać zaleceń programu i trzymać się ich dość sztywno, jeżeli zależy nam na szybkim osiągnięciu celu, jaki sobie wyznaczyliśmy, rejestrując konto.

Oczywiście każdemu zdarzają się błędy i nawet jeżeli kiedyś zjemy za dużo, aplikacja nas o tym poinformuje, dzięki czemu będziemy wiedzieć, na co uważać w przyszłości.

Użytkownicy aplikacji twierdzą, iż była ona dla nich ogromną pomocą w procesie odchudzania praz przybierania na masie mięśniowej. Fakt, że jest to program na smartfony, sprawia, że mamy narzędzie obliczające kaloryczność produktów pod ręką i możemy z niego skorzystać w szybki i prosty sposób.

YAZIO – licznik kalorii – nasza opinia

Aktualnie można uzyskać dostęp do wielu aplikacji, wspomagających procesy odchudzania, a YAZZIO nie na darmo jest jedną z najpopularniejszych. Dużym atutem jest tutaj bardzo prosta obsługa, wystarczy zainstalować aplikację i otworzyć ją w smartfonie, a całość jest tak przejrzysta, że korzystanie z programu jest praktycznie intuicyjne. Zaletą apki jest również fakt, że nie tylko liczy ona dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, ale również uwzględnia daną aktywność fizyczną. I to w wersji darmowej. Narzędzie na bieżąco liczy, ile kalorii dziennie jeszcze możemy spożyć, co znacznie pomaga w tworzeniu dziennego jadłospisu, a także wymyślaniu czegoś na poczekaniu, jeżeli nie mamy ustalonej diety z góry.

Szeroka baza danych zawiera dużą liczbę produktów, wraz z nazwą producenta oraz kalorycznością na 100 gram. Aplikacja pozwala także na dodawanie gotowych posiłków, szacując ich wartość kaloryczną na standardową porcję (ok. 100 gram), co jednak można dostosować do indywidualnych ilości. Ciekawa jest również możliwość skanowania kodu kreskowego danego produktu, po czym informacje na jego temat pojawiają się w programie. Co więcej, wybrane produkty i posiłki można dodać do ulubionych, co jeszcze usprawni ich kolejne wystawienie w jadłospisie.

Według nas Yazio to jedna z najłatwiejszych w obsłudze aplikacji do liczenia kalorii, która może skutecznie pomóc w kontrolowaniu diety i obliczaniu wartości energetycznej spożywanych posiłków. Jej darmowa wersja posiada wiele ciekawych funkcji, a osoby, które chcą bardziej szczegółowo monitorować postępy, mogą skorzystać z wersji płatnej, rozszerzonej, mającej nieco więcej opcji, która dostępna jest w atrakcyjnej cenie.

Alicja Król

✓ Zweryfikowany
Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

Autorem artykułu jest Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

✓ Zweryfikowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *