Zdrowe słodycze i przekąski zarówno dla dzieci, jak i dorosłych

Często w zdrowej, zbilansowanej i odpowiednio zaplanowanej diecie jednym z największych problemów jest słabość do słodyczy. Trudno się im oprzeć, a po spróbowaniu z chęcią sięga się po większe ilości. Zwykle radzi się, by nie podjadać między posiłkami. Co zrobić, gdy nawyki biorą górę? Wymienić słodycze na zdrowsze i mniej kaloryczne przekąski, które przypadną do gustu również dzieciom!

Szybkie i zdrowe przekąski między posiłkami

Po co najczęściej sięga się między posiłkami? Są to między innymi różnego rodzaju czekolady, cukierki, chrupki kukurydziane i chipsy ziemniaczane. Wszystkie wymienione przekąski są niestety niezdrowe, zwykle pełne cukrów i tłuszczów, a zarazem całkowicie pozbawione składników cennych dla organizmu.

Zamiast wybierać niezdrowe przekąski, sięgnij po coś, co będzie nie tylko smaczne, ale i wartościowe pod kątem składu. Jeśli to twoje dzieci mają słabość do słodyczy, im również zaproponuj zdrowsze zamienniki. Opcji jest wiele, dlatego na pewno znajdziesz coś, co przyjmie się w twoim domu.

  • Gorzka czekolada, w której zawartość kakao przekracza 60%, jest nie tylko smaczna, ale i zdrowa. Wykazuje ona działanie antyoksydacyjne, regulujące ciśnienie krwi, a nawet pobudzające i poprawiające samopoczucie. Pamiętaj jednak, że nawet niewielkie ilości cukru ograniczają pozytywne właściwości czekolady.
  • Świeże i suszone owoce to bardzo szeroka kategoria produktów, w której każdy ma swoje ulubione propozycje. Co ciekawe, naturalna słodycz zawarta w owocach sprawia, że apetyt na słodkości spada. Jeśli więc trudno ci zrezygnować ze słodyczy, postaraj się zastępować je właśnie owocami, które to ułatwią.
  • Orzechy to kolejna szeroka kategoria, w której wymienić można między innymi orzechy włoskie, laskowe, ziemne, migdały czy nerkowce. Każdy z rodzajów jest bogaty w cenne składniki odżywcze, w tym witaminy z grupy B, kwas foliowy i duże ilości białka.
  • Musli występuje w różnych formach. Dostępne jest między innymi jako płatki śniadaniowe do podania z mlekiem lub jogurtem albo w formie batoników przygotowanych jako szybka przekąska. Wybierając musli, zawsze zwracaj uwagę na jego skład. Może się zdarzyć, że w niektórych mieszankach pojawi się cukier.
Przeczytaj również:  Cardiline kapsułki – opinie, skład, cena, gdzie kupić?

słodycz

Zdrowe słodycze, które przygotujesz w domu

Masz ochotę na słodkie ciasto, babeczki z czekoladowym nadzieniem albo ciasteczka z kremem śmietanowym? Tego rodzaju słodycze mogą zawierać naprawdę ogromne ilości cukru, a to główny składnik, którego warto unikać, planując swoją dietę. Nie oznacza to jednak, że musisz całkowicie rezygnować ze swoich ulubionych wypieków. Przygotuj je samodzielnie w domu, a będziesz mieć pewność tego, co znalazło się w ich składzie i w jakich ilościach.

ciastko

W Internecie i książkach kucharskich znajdziesz całą masę zdrowych i niskokalorycznych przepisów na domowe słodkości. Z łatwością możesz również wykorzystać klasyczne przepisy, zastępując biały cukier zdrowszymi słodzikami. Po jakie warto sięgnąć?

  • Stewia to naturalny słodzik pochodzenia roślinnego, który możesz nabyć w proszku, koncentracie lub płynie. Świetnie sprawdza się przy różnego rodzaju wypiekach, choć niektórzy wyczuwają jej charakterystyczny smak i odróżniają go od smaku tradycyjnego cukru.
  • Erytrytol to kolejny słodzik nadający się do pieczenia. Jest on nieco mniej słodki od cukru, ma niższą kaloryczność i sprawdzi się zarówno do sernika, jak i ciast jogurtowych, bez, kremów czy nawet bitej śmietany.
  • Ksylitol ma około połowy kaloryczności białego cukru i jako jedyny z proponowanych słodzików sprawdzi się podczas karmelizacji. Warto wiedzieć, że ten słodzik smakuje niemal identycznie jak klasyczny cukier i jest niewyczuwalny w wypiekach.

Zamiast cukru możesz wykorzystać także miód albo słodkie syropy, w tym na przykład klonowy. Nie tylko osłodzą one wypieki, ale też dodadzą im charakterystycznego posmaku, stając się świetnym dodatkiem między innymi do pierników. Pamiętaj jednak, że kaloryczność słodkich syropów może być wysoka nawet wtedy, gdy nie zawierają one cukru.

Redakcja

✓ Zweryfikowany
Redakcja

Autorem artykułu jest Redakcja

✓ Zweryfikowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *