10 objawów alergii u dzieci, na które warto zwrócić uwagę

Alergia jest dużym problemem, z którym boryka się coraz więcej dzieci i dorosłych. W jaki sposób problem objawia się u najmłodszych alergików? Na co należy zwrócić szczególną uwagę?
objawy alergii

Rodzaje alergii u dzieci

Alergie u dzieci, to bardzo poważny problem, powodujący wystąpienie różnych dolegliwości. Jakich? Wszystko zależy od wariantu alergii, z jakim zmaga się dziecko. Wyróżnić można następujące warianty alergii:

 • pokarmowe, czyli nieprawidłowa reakcja organizmu, która powstaje po kontakcie z alergenem dostarczonym w jedzeniu,
 • wziewne, najczęściej to pyłki roślin, grzyby, pleśnie, roztocza itp.,
 • kontaktowe, powstające na skutek kontaktu skóry czy błon śluzowych z alergenem, np. metale, sprzączki od zegarków, barwniki, perfumy itp.

Jak objawia się alergia u dzieci?

Symptomy świadczące o alergii u dzieci mogą być różne. W obrębie skóry wystąpić mogą:

 1. atopowe zapalenie skóry, przewlekła, nawracająca choroba, powodująca występowanie na skórze suchych, czerwonych, łuszczących się plam, uporczywego swędzenia,
 2. pokrzywka, to swędzące zmiany skórne, występujące najczęściej w postaci bąbli, pęcherzy, które wyglądem przypominają poparzenie pokrzywą,
 3. obrzęk naczynioruchowy,
 4. katar sienny, będący efektem alergicznego nieżytu nosa, jest to zazwyczaj wodnisty wyciek,
 5. kichanie,
 6. łzawienie i swędzenie oczu,
 7. duszności,
 8. uporczywy kaszel,
 9. bóle brzucha,
 10. dolegliwości jelitowo-żołądkowe, takie jak biegunki, wymioty, nudności.

Każdy rodzic powinien uważnie obserwować swoje dziecko, a w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów, które utrzymują się, pomimo że dziecko jest zdrowe, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Po dokładnym zbadaniu dziecka lekarz podejmuje decyzję o kierunku dalszej terapii. Alergii nie można bagatelizować, szczególnie że nieleczona prowadzić może do naprawdę poważnych konsekwencji.

Leczenie alergii u dzieci

Postawienie właściwej diagnozy to dopiero początek. Konieczne jest rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. W zależności od wieku dziecka i występujących objawów podawać można tabletki na alergię dla dzieci lub inne preparaty na alergię dla dzieci najmłodszych, takie jak np. syropy zawierające histaminę. W zależności od stanu dziecka mogą być stosowane także maści, leki wziewne w przypadku występowania alergii powodujących skurcz oskrzeli.

Alicja Król

✓ Zweryfikowany
Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

Autorem artykułu jest Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

✓ Zweryfikowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *