Co warto wiedzieć na temat alergii pokarmowych?

Alergie pokarmowe i związane z nimi dolegliwości są dziś tak powszechne, że słuszniej byłoby pytać, na co ktoś jest uczulony, niż czy w ogóle jest. Niezdiagnozowane alergie objawiają się w różnoraki sposób, od zmian skórnych, do całkiem poważnych dolegliwości z utratą wagi włącznie. Co najczęściej uczula?

Czy z alergią pokarmową trzeba się urodzić?

Panuje powszechne przekonanie, że alergie – zarówno wziewne, jak i pokarmowe – zaliczają się do wad wrodzonych, jednakże można z nich „wyrosnąć” w okresie dojrzewania. Nie do końca jest to prawda, choć faktycznie alergię pokarmową można odziedziczyć po rodzicach lub dziadkach. Jednak równie dobrze może się objawić dopiero w wieku dorosłym. Nie ma natomiast przekonujących dowodów, że z alergii wyrasta się w okresie dojrzewania. Czasem faktycznie objawy mogą osłabnąć, ale mogą też do końca życia pozostać na niezmienionym poziomie.

Jak się objawia alergia pokarmowa?

Alergia pokarmowa dotyka układu pokarmowego i to z jego strony najczęściej przychodzi informacja o niepożądanych składnikach w pożywieniu. Do najczęściej powtarzających się objawów zalicza się wymioty i biegunki oraz uporczywy ból brzucha. Mogą pojawić się też przewlekłe nudności.

Warto jednak pamiętać, że alergia pokarmowa może dawać też inne objawy, łącznie z AZS (atopowym zapaleniem skóry) i wstrząsem anafilaktycznym. Co ciekawe, alergia pokarmowa może być przyczyną nawracających infekcji dróg oddechowych, zwłaszcza u dzieci.

Jakie produkty uczulają najczęściej?

Naukowcy są zdania, że za 90% alergii pokarmowych na świecie odpowiada zaledwie osiem produktów. Lista jest, jak widać, dość krótka, co może ułatwić określenie przyczyn alergii, ale wcale nie musi. Trzeba bowiem pamiętać, że uczulać może praktycznie wszystko, a każdy organizm reaguje inaczej na składniki pokarmowe.

Do produktów, które uważane są za najbardziej alergizujące, zaliczamy:

– mleko krowie (to ważne zastrzeżenie, bo osoby borykające się z alergią na mleko krowie mogą bez obaw pić np. mleko kozie)

– ryby,

– jaja,

– owoce morza (langustach, krewetkach, krabach, homarach) i nasze swojskie raki – zbiorczo tę grupę określa się mianem skorupiaków,

– soję,

– pszenicę,

– orzeszki arachidowe,

– orzechy.

Jak widać lista, chociaż krótka, wymaga zachowania ostrożności. Nie ma bowiem żadnej gwarancji, że osoba uczulona na mleko krowie, może bez obaw pić roślinny napój zrobiony z soi lub pszenicy. Te dwa napoje określa się czasem mianem mleka roślinnego i traktuje jako zamiennik dla osób uczulonych na białko mleka krowiego.

Z kolei alergia na białko pszenicy mylona jest czasem z nietolerancją glutenu, czyli celiakią. Warto wykonać odpowiednie badania w tym kierunku, być może okaże się, że osoby nietolerujące pszenicy, mogą jeść pieczywo żytnie, które także zawiera gluten.

Jak się leczy alergie pokarmowe

Leczenie alergii pokarmowych polega głównie na stosowaniu diety eliminacyjnej i unikaniu produktów, które dają niepożądane objawy. Problematyczne może być ustalenie, który produkt uczula, dlatego dietę eliminacyjną trzeba prowadzić powoli i ostrożnie. Czasem pacjentom podaje się leki przeciwhistaminowe, a w przypadku wystąpienia zmian skórnych odpowiednie dermokosmetyki.

Czasem alergie pokarmowe mogą ustąpić w ciągu kilku lat po wprowadzeniu diety eliminacyjnej, ale nie ma na to żadnej gwarancji. Bywa i tak, że utrzymują się przez całe życie.

Redakcja

✓ Zweryfikowany
Redakcja

Autorem artykułu jest Redakcja

✓ Zweryfikowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *