Dieta przy IBS – jak powinna wyglądać?

Wiele osób zmaga się z zespołem jelita drażliwego. Ze względu na czynnościowy charakter, choroba ta bywa bardzo uciążliwa. Ważnym elementem terapii IBS jest odpowiednia dieta. Co jeść a czego unikać przy zespole jelita drażliwego? Sprawdź.
Ból brzucha

Co jeść przy zespole jelita drażliwego?

Każda osoba borykająca się z zespołem jelita drażliwego wie, że jest to uciążliwy i nawracający problem. Niestety, nie ma skutecznej diety pozwalającej raz na zawsze pozbyć się objawów. W przypadku zespołu jelita drażliwego zaleca się spożywanie produktów low FOD MAP. Dieta powinna być lekkostrawna, oparta na dużej ilości dobrze przyswajalnych warzyw. Jednocześnie powinno się zrezygnować z jedzenia potraw smażonych i produktów marynowanych. Najlepiej wykluczyć warzywa strączkowe, które mogą powodować i nasilać bóle brzucha.

W diecie osoby z zespołem jelita drażliwego powinny znaleźć się owoce, ale należy wykluczyć te, które zawierają zbyt dużo błonnika, takie jak śliwki czy gruszki. Nie powinno się również jeść owoców niedojrzałych czy też kandyzowanych.  Produkty wskazane w diecie IBS powinny posiadać niską zawartość sacharydów. Do zalecanych warzyw zaliczamy paprykę, marchewkę, ogórki, bataty, dynie czy bakłażany. Osoby z IBS powinny stawiać na chude mięso, typu filet z kurczaka czy indyka. Dobrze sprawdzi się też mięso z królika.

Leczenie zespołu jelita drażliwego może być wieloetapowe, zależne od stopnia nasilenia choroby. W niektórych przypadkach wystarczy zastosować właściwą dietę. Jeżeli objawy będą bardzo intensywne, bądź pojawią się silne bóle, lekarz zaleci leki rozkurczowe lub leki wpływające na perystaltykę jelit. W niektórych przypadkach konieczne jest wprowadzenie leków przeciwdepresyjnych. Ale o tym decyduje już gastrolog. Chorzy na IBS muszą prowadzić zdrowy oraz aktywny styl życia.

Osoby z zespołem jelita drażliwego powinny regularnie konsultować się ze specjalistą. Gastrolog w Warszawie pomoże rozwiązać problemy związane z IBS i zleci kompleksowe badania.

Produkty, których warto unikać w zespole jelita drażliwego – fakty i mity

Powstało wiele mitów na temat najlepszej diety dla osób z zespołem jelita drażliwego. Trzeba zdawać sobie sprawę, że każdy przypadek IBS jest inny i może wymagać innej diety. Wiele mówi się na temat kawy. Czy rzeczywiście należy ją wykluczyć? Oczywiście, że nie, chyba, że po wypiciu filiżanki kawy pojawią się problemy z biegunką czy bólami brzucha. Warto jednak pamiętać, by nigdy nie pić kawy na czczo. A co z mlekiem? Badania potwierdzają, że osoby z IBS często cierpią również na nietolerancję laktozy. Dlatego trzeba wiedzieć, że wypicie szklanki mleka może spowodować zaostrzenie objawów. Jeżeli chodzi o alkohol, to rzeczywiście należy z niego całkowicie zrezygnować. Wiele osób zastanawia się, czy może jeść słodycze? Oczywiście, że tak, przy czym należy wybierać np. gorzkie czekolady z dużą zawartością kakao. Zaleca się też jedzenie kiszonek, które działają jak probiotyk.

Alicja Król

✓ Zweryfikowany
Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

Autorem artykułu jest Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

✓ Zweryfikowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *