Nakładki prostujące czy tradycyjny aparat ortodontyczny?

Wady zgryzu wymagają zastosowania aparatu ortodontycznego, który przez stały i kontrolowany nacisk wywierany na zęby będzie w stanie ustawić je we właściwej pozycji. Decydując się na leczenie, można wybrać aparat odpowiedni dla siebie – przede wszystkim spośród tradycyjnych modeli z metalowymi zamkami i łukiem oraz przezroczystych nakładek niewidocznych po założeniu. Który aparat jest lepszy, wygodniejszy, a przede wszystkim skuteczny?

Przezroczysty i niewidoczny aparat na zęby

aparat ortodontyczny - nakladki

Krzywe ustawienie zębów jest postrzegane głównie jako problem estetyczny, który negatywnie wpływa na wygląd całego uśmiechu, a czasem nawet rysów twarzy. Warto pamiętać, że wady zgryzu mogą mieć także konsekwencje zdrowotne, jednak to aspekt estetyczny najczęściej skłania pacjentów do podjęcia leczenia ortodontycznego. Skoro estetyka uśmiechu jest tak ważna, warto zwrócić uwagę na wygląd samego aparatu, szczególnie jeśli będzie on widoczny po założeniu.

Tradycyjne modele metalowych aparatów wyglądają dość charakterystycznie przez pojedyncze zamki montowane na zębach i zaokrąglony łuk przytrzymywany na nich małymi ligaturami. Wygląd ten nie zawsze oceniany jest pozytywnie, zwłaszcza że uwidacznia podejmowane leczenie i tym samym może zwracać uwagę na wadę zgryzu.

Nakładki ortodontyczne wykonuje się z transparentnych materiałów, dzięki czemu są całkowicie niewidoczne po założeniu. Czy chcąc pozbyć się kompleksów dotyczących krzywych zębów, trzeba zmagać się z kolejnymi, związanymi z nieestetycznym aparatem? Oczywiście, że nie! Żeby znaleźć najbliższy gabinet lekarski, w którym można zamówić dyskretne nakładki prostujące, warto wpisać w wyszukiwarkę hasło takie jak ortodonta Poznań, zastępując przykładową miejscowość własną lokalizacją.

 

Co jest wygodniejsze – aparat stały czy ruchomy?

 

Tradycyjne metalowe aparaty z ligaturami, zamkami i łukiem to modele stałe. Zamki montuje się na zębach trwałym klejem, który powinien utrzymać je na miejscu przez cały okres leczenia, czasami ciągnący się nawet przez kilka lat. W tym czasie pacjent nie ma możliwości zdjęcia aparatu – następuje to dopiero w gabinecie lekarskim po zakończeniu leczenia.

Nakładki ortodontyczne to aparat ruchomy, który w dowolnej chwili może zostać zdjęty przez pacjenta. Należy nosić go przynajmniej przez 22 godziny na dobę i zdejmować przed jedzeniem, piciem, a także szczotkowaniem i nitkowaniem zębów.

Możliwość zdjęcia nakładek znacznie ułatwia leczenie. Tradycyjne stałe aparaty utrudniają higienę jamy ustnej, blokując dostęp do płytki zębowej. Mogą one także utrudniać spożywanie posiłków, a nawet zmuszać do rezygnacji z niektórych składników spożywczych, w tym przede wszystkim twardych, które mogłyby uszkodzić aparat podczas gryzienia.

 

Jak wygląda leczenie w zależności od wybranego aparatu?

 

Żeby rozpocząć leczenie wad zgryzu z pomocą nakładek prostujących, konieczna jest osobista wizyta w gabinecie, podczas której wykonany zostanie skan 3D zębów. Na jego podstawie lekarz będzie w stanie stworzyć indywidualny plan leczenia, zwizualizować jego efekty i obliczyć wszelkie koszty. Jeśli plan zostanie zaakceptowany, skan zębów stanie się podstawą do wykonania idealnie dopasowanych nakładek.

Tradycyjny aparat ortodontyczny wymaga regularnych wizyt w gabinecie w celu jego regulacji i wymiany ligatur, czyli małych gumek utrzymujących łuk na swoim miejscu. Nakładki mają bardzo prostą budowę, przez co nie potrzebują regulacji ani żadnej innej obsługi ze strony lekarza. Podczas leczenia najważniejsza jest regularna wymiana nakładek na nową parę co dwa tygodnie. Żeby uniknąć konieczności ich osobistego odbioru, wszystkie nakładki wysyłane są w jednym zestawie na adres domowy. Dzięki temu wizyty ograniczone są jedynie do koniecznego minimum, w tym wstępnej konsultacji i spotkań umawianych w razie wątpliwości bądź wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów.

Alicja Król

✓ Zweryfikowany
Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

Autorem artykułu jest Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

✓ Zweryfikowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *