Pregabalina – Opinie i właściwości oraz analiza
Pregabalina jest pochodną kwasu gamma-aminomasłowego. W skrócie: GABA. Stosowana jest w leczeniu padaczki, bólu i stanów lękowych. Podawana jest doustnie w formie kapsułek. Dodatkową zaletą jest szybkie wchłanianie, jeśli lek zostanie podany naczczo. Poniżej udostępniona zostałaszczegółowa analiza pregabaliny w tym inne właściwości.
Spis treści
- 1 Efekty Pregabaliny
- 2 Skład Pregabaliny
- 3 Stosowanie Pregabaliny
- 4 Dawkowanie Pregabaliny
- 5 Wskazania do stosowania Pregabaliny
- 6 Środki ostrożności
- 7 Interakcja z innymi lekami
- 8 Skutki uboczne Pregabaliny
- 9 Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn
- 10 Ciąża i karmienie piersią
- 11 Opinie Pregabaliny
- 12 Cena Pregabaliny
- 13 Gdzie kupić Pregabalinę?
- 14 Przechowywanie
Efekty Pregabaliny
Pregabalina jest substancją łagodnie działającą na ustrój. Substancja aktywna skutecznie niweluje drgawki, stany lękowe i bóle o charakterze neuropatycznym. Dawka dobierana jest indywidualnie dla każdego pacjenta. Jako kryteria brane są pod uwagę takie czynniki jak: wiek, płeć, masa ciała i ogólny stan zdrowia. Efekty działania nie są widoczne natychmiast z tego względu, że Pregabalina nie jest typowym lekiem przeciwbólowym, czy przeciwlękowym. Przeważnie pierwsze efekty widoczne są po mniej więcej dwóch tygodniach od rozpoczęcia stosowania preparatu. Natomiast w przypadku leczenia bóli neuropatycznych pierwsze efekty widoczne są już po kilku dniach stosowania i rezultaty te utrzymują się przez długi czas. Dlatego należy zachować spokój, a samodzielne zwiększanie lub zmniejszanie dawki jest niedozwolone. Także przerywanie terapii dopuszczalne jest po konsultacji z lekarzem, który lek przepisał.
Skład Pregabaliny
Pregabalinę po raz pierwszy zsyntetyzował prof. Ryszard Andruszkiewicz w latach 90-tych XX wieku. Profesor był pracownikiem zespołu naukowego Richarda Silvermana. Substancja jest związkiem organicznym zaliczanym do beta-izobutylo pochodnych kwasu gamma-aminomasłowego. Jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych neurotransmiterów ośrodkowego układu nerwowego. Tabletka zawiera substancję czynną o zawartości: 25 mg, 50 mg, 75 mg, 100 mg, 150 mg, 200 mg, 225 mg lub 300 mg pregabaliny.
Dodatkowo zawiera substancję pomocnicze:
- laktoza jednowodna – związek chemiczny należący do grupy disacharydów. Ma właściwości odżywcze, działa lekko przeczyszczająco i zakwasza stolec.
- skrobia kukurydziana – otrzymywana jest z białych pręcików kukurydzy, jest produktem bezglutenowym. Zawiera fosfor, żelazo, cynk, magnez, wapń, sód i potas, a także witaminy B2 i B6.
- talk – w leku jest substancją pomocniczą, nadającą “poślizg”. Jest niezbędny, aby tabletka zachowała kształt i trwałość.
- żelatyna – w przemyśle farmaceutycznym często stanowi otoczkę lęku.
- dwutlenk tytanu – wykazuje aktywność biologiczną, a zwłaszcza zdolność nośną dla środków terapeutycznych, ułatwia przenikanie barier komórkowych podczas dostarczania leku.
- laurylosiarczan sodu – wykazuje właściwości bakteriobójcze, ma wpływ na wchłanianie leków.
- krzemionka koloidalna bezwodna – dwutlenek krzemu w lekach używany jest jako wypełniacz w produkcji tabletek.
- czarny tusz zawierający: szelak, żelaza tlenek czarny (E172), glikol propylenowy, potasu wodorotlenek
Stosowanie Pregabaliny
Pregabalina jest przede wszystkim lekiem stosowanym w leczeniu padaczki, w jej napadach częściowych, zaburzeń w postaci stanów lękowych oraz bólu neuropatycznych, w tym bóli neuropatycznych obwodowych i centralnych. Pregabalina jest strukturalnym analogiem kwasu gamma-aminomasłowego, którego najważniejszą rolą jest spowalnianie aktywności mózgu. W ośrodkowym układzie nerwowym jest głównym neuroprzekaźnikiem hamującym. Z tych właśnie powodów Pregabalina przepisywana jest na zaburzenia, które są skutkiem nadmiernej stymulacji mózgu. Kanały wapniowe typu L, które biorą udział w rytmicznych wyładowaniach neuronów, a także wydzielaniu neuroprzekaźników, są blokowane przez substancję czynną Pregabaliny. Blokowanie tych kanałów może mieć hamujący wpływ na wydzielanie neuroprzekaźników i aminokwasów pobudzających. Mając wpływ na substancję P w rdzeniu kręgowym, a także zmniejszając uwalniane noradrenaliny, serotoniny i dopaminy, działa stabilizująco na błony komórkowe. Nie ma określonych konkretnych ram czasowych stosowania leku. Pacjent powinien być w stałym kontakcie z lekarzem prowadzącym, który na bieżąco będzie określał postępy w leczeniu, przebieg choroby i ustali dalsze postępowanie.
Dawkowanie Pregabaliny
Kapsułki z substancją czynną należy połykać w całości, popijając obficie wodą. Pora dnia jest obojętna, można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie. Dawkowanie zależy od rodzaju choroby i stopnia jej nasilenia, ustala je zawsze lekarz. Zazwyczaj są to dawki od 150 do 600 mg na dobę. Przykładowo w przypadku padaczki zwykle leczenie rozpoczyna się od dawki 150 mg, która jeśli jest to konieczne, może zostać zwiększona do 300 lub nawet 600 mg. Natomiast w leczeniu stanów lękowych dawka ustalana jest w zależności od stopnia nasilenia choroby i od razu wynosi od 150 do 600 mg. Wielkości dawek nie należy zmieniać na własną rękę, czy to ze względu na stan samopoczucia, ani też w oczekiwaniu spodziewanych efektów. W wypadku wątpliwość co do wysokości dawki należy skonsultować się z lekarzem, który lek przepisał.
Wskazania do stosowania Pregabaliny
- terapia epilepsji u dorosłych – leczenie może się rozpocząć po wcześniejszym prawidłowym rozpoznaniu choroby. Jednym z kryteriów jest wystąpienie co najmniej dwóch niesprowokowanych napadów padaczki występujących w odstępie ponad 24 godzin.
- terapia bólu neuropatycznego pochodzenia obwodowego u dorosłych – głównym objawem bólu neuropatycznego jest uciążliwy ból palący, piekący i przeszywający, któremu towarzyszy drętwienie, mrowienie, pieczenie, lub palenie kończyn. Może także wystąpić uczucie zimna lub gorącą w kończynach lub wrażenie osłabienia kończyn.
- leczenie zaburzeń lękowych – zburzenia lękowe są grupą zaburzeń psychicznych polegających na występowaniu wysokiego natężenia uczucia lęku lub strachu. Lęk jest związany z obawami o przyszłość, natomiast strach jest reakcją na wydarzenia obecne. Uczucia te mogą wywołać reakcje fizyczne takie jak drżenie, przyspieszone bicie serca, pocenie się.
- fibromialgia – zaburzenie polegające na odczuwaniu bóli mięśniowo-szkieletowych, często z towarzyszeniem: przewlekłego zmęczenia, zaburzeń snu, problemów z pamięcią, wachaniem nastroju.
- leczenie zespołu odstawiennego poalkoholowego – zespół abstanencyjny wynika z nagłego odstawienia alkoholu. Zaburzenia somatyczne i psychiczne mogą spowadować napady drgawkowe, potliwość, wzrost temperatury ciała, drażliwość i wzrost temperatury ciała.
- zapobiegawczo przeciwko migrenom – migrena jest chorobą przewlekłą z występowaniem silnych, napadowych bólów głowy, którym mogą towarzyszyć inne objawy. Nie każdy ból głowy jest migreną, dlatego wymaga dokładnej diagnostyki.
Środki ostrożności
Pregabalinę należy odstawić natychmiast po wystąpieniu objawów obrzęku naczynioruchowego, do których należą:
- obrzęk twarzy
- obrzęk ust
- obrzęk w obrębie górnych dróg oddechowych
Także w przypadku niektórych schorzeń należy zachować szczególne środki ostrożności: cukrzyca, zawroty głowy, senność, utrata przytomności, splątanie i zaburzenia psychiczne, niewydolność nerek, problemy ze wzrokiem, osłabienie czynności dolnego odcinka przewodu pokarmowego.
Interakcja z innymi lekami
W trakcie kuracji, bezwzględnie nie należy spożywać alkoholu, gdyż Pregabalina może nasilić jego działanie. Nasila także działanie lorazepamu. Nie stwierdzono interakcji z fenytoiną, karbamazepiną, gabapentyną, doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi, insuliną, fenobarbitalem, topiramatem, tiagabiną. Nie reaguje z doustnymi środkami antykoncepcyjnymi.
Skutki uboczne Pregabaliny
Skutki uboczne działania preparatu mogą występować z różną częstotliwością. Z pewnością nie występują u każdego pacjenta, szacuki wskazują, że 1 : 10. Należy zachować ostrożność przy stwierdzeniu nadwrażliwości na którykolwiek składnik. Nie ustalono także bezpieczeństwa stosowania preparatu u pacjentów poniżej 12 roku życia. Szczególne środki ostrożności powinni zachować:
- chorzy na cukrzycę, u których może powodować zwiększenie masy ciała
- pacjenci w podeszłym wieku, mogą występować zaburzenia wzroku i czynności nerek
- u wszystkich może wystąpić objaw odstawienny po przerwaniu stosowania leku. Mogą to być: bezsenność, bóle głowy, nudności, biegunka, zespół grypopodobny, nerwowość, stany depresyjne, bóle, nadmierne pocenie się lub zawroty głowy. Dlatego lek należy odstawiać stopniowo przez okres co najmniej 1 tygodnia.
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn
Przyjmowanie Pregabaliny może wywoływać negatywne skutki takie jak: zawroty głowy, senność i zmniejszenie koncentracji. W związku tym nie należy prowadzić samochodu ani obsługiać maszyn, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa, aż do momentu określenia wpływu preparatu na zdolność wykonywania tych czynności przez pacjenta.
Ciąża i karmienie piersią
W okresie ciąży lub karmienia piersią Pregabalina nie powinna być stosowana, chyba że korzyści dla matki są niewspółmiernie większe, niż potencjalne zagrożenie dla płodu. Jeśli kobieta przypuszcza, że może być w ciąży, stosowanie dalszej kuracji powinna skonsultować z lekarzem. Natomiast kobiety w wieku rozrodczym mogą stosować skuteczną antykoncepcję przy jednoczesnym stosowaniu lęku.
Opinie Pregabaliny
Opinie o leku są jednoznacznie dobre. Internauci na ogół chwalą działanie leku we wszystkich schorzeniach i w każdym aspekcie jego działania. Także specjaliści chętnie go przepisują po zapoznaniu się ze składem i działaniem Pregabaliny. Oczywiście zawsze znajdzie się ktoś, kto umieści wpis negatywny. Przeważnie robią to ci, którzy są rozczarowani efektami działaniem leku. Przeważnie spowodowane jest to tym, że nie były przestrzegane zasady dawkowania leku lub spodziewano się zbyt szybkich rezultatów. Jednakże zdecydowana większość postów jest pozytywna.
Cena Pregabaliny
W porównaniu z innymi lekami tego typu Pregabalina nie jest droga i jej cena wynosi około 20 zł. Lek jest refundowany, a lekarz rodzinny POZ może wystawić go na receptę dla seniora.
Gdzie kupić Pregabalinę?
Lek dostępny jest ogólnie w aptekach stacjonarnych. Można go kupować w sprzedaży bieżącej lub zamawiać z realizacją na następny dzień bądź za kilka dni. Zakupu można dokonać jedynie na podstawie recepty wystawionej przez lekarza. Można także dokonać zakupu przez internet na podstawie e-recepty. Ten sposób nabycia leku jest bardzo wygodny, jednakże należy uważać na różnego rodzaju zamienniki, które są tańsze, ale nie spełniają standardów jakościowych.
Przechowywanie
Termin ważności leku wynosi 2 lata. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania. Należy tylko zapewnić miejsce niedostępne dla dzieci. Nie należy stosować leku po upływie okresu ważności, który znajduje się na opakowaniu. Termin ważności to ostatni dzień podanego miesiąca.
Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.