Jaka pielęgnacja jest potrzebna przy nadmiernym rogowaceniu skóry?

Złuszczanie się naskórka to naturalny proces fizjologiczny, jednak może dochodzić do nadmiernego gromadzenia się starego naskórka w warstwie rogowej. Rogowacenie to schorzenie, które może powodować szereg dolegliwości i problemów ze skórą. Warto zatem walczyć z przesuszeniem, niezależnie od tego jakie ma podłoże.

Co warto wiedzieć na temat nadmiernego rogowacenia skóry?

Warto wiedzieć, że rogowacenie skóry to przypadłość, która dotyczy gromadzenia się komórek naskórka w warstwie rogowej. W związku z tym warstwa rogowa nie może pełnić ochronnej funkcji. Nadmierne rogowacenie skóry wpływa na jej popękanie i niezdolność do wchłaniania substancji odżywczych. W związku z tym należy dążyć do usuwania zrogowaciałej warstwy. Dzięki temu można uelastycznić skórę i nadać jej więcej blasku, bo niestety z warstwą rogową jest szara i matowa. Rogowacenie skóry prowadzi do powstawania odcisków, modzieli, złogów, pęknięć i rozpadlin. Łuszczeniu się skóry towarzyszy świąd i pieczenie. Nadmierne rogowacenie skóry występuje w przypadku cukrzycy, łuszczycy, w atopowym zapaleniu skóry, a ponadto przy zaburzeniach hormonalnych i otyłości.

Jaka pielęgnacja jest niezbędna w przypadku rogowacenia skóry?

Skóra przesuszona przede wszystkim wymaga głębokiego nawilżenia. Ponadto trzeba pozbyć się zrogowaciałej warstwy naskórka. Warto wiedzieć, że nadużywanie peelingu może prowadzić do rogowacenia, dlatego czynności pielęgnacyjne zawsze należy wykonywać z rozwagą. Skórę, która ma skłonność do nadmiernego rogowacenia należy przede wszystkim odpowiednio oczyścić, a w dalszej kolejności nawilżyć. Kremy i balsamy powinny sięgać głębszych warstwa skóry, dlatego warto postawić na kosmetyki profesjonalne, dedykowane zrogowaciałej skórze, które takie działanie mogą zapewnić. Na rogowacenie skóry wpływ może mieć wiele błahych czynników, jak choćby to jaką odzież się nosi. Warto sięgać po produkty kosmetyczne, które zawierają niacynamid, glicerynę, a także pantenol.

Pielęgnacja zrogowaciałej skóry preparatami na bazie mocznika i dopasowanie zbilansowanej diety

Poza niacynamidem czy gliceryną dobrze sprawdzają się kosmetyki, które w swoim składzie posiadają mocznik. Jest to humektant, który ma zdolność zatrzymywania dużej ilości wody. Może zatem przeciwdziałać przesuszeniu skóry. W przypadku skóry zrogowaciałej można stosować mocznik w niższych stężeniach, sięgających 5%. Jedną z przyczyn nadmiernego rogowacenia naskórka jest nieprawidłowe wchłanianie witaminy A. W przypadku rogowacenia okołomieszkowego warto udać się na konsultację do lekarza dermatologa. Może zalecić odpowiednie leczenie i właściwe postępowanie pielęgnacyjne. Warto wiedzieć, że dobrze sprawdzają się w takim przypadku kąpiele solankowe. Oczywiście na rogowacenie można wybrać także wiele domowych sposobów. Wśród nich jest natłuszczanie naturalnymi olejami. Można zdecydować się na kokosowy. Z kolei w przypadku miejsc objętych zmianami skórnymi sprawdzi się ocet jabłkowy. Wystarczy odrobiną nasączyć wacik i przecierać zrogowaciałe miejsca. Należy zadbać o odpowiednią dietę. Bardzo istotne znaczenie w niej mają wielonienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6. Warto zadbać również o obecność witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, czyli A, E oraz D. W diecie powinny znaleźć się ryby morskie, które są bogactwem składników odżywczych. Warto dbać też o właściwy poziom nawilżenia.

Redakcja

✓ Zweryfikowany
Redakcja

Autorem artykułu jest Redakcja

✓ Zweryfikowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *