Skuteczny lek na grzybicę paznokci – jak wybrać, jak stosować?

Grzybica paznokci to powszechna dolegliwość, częściej dotykająca osób w starszym wieku, diabetyków oraz osób, u których często pojawiają się mechaniczne uszkodzenia tkanki paznokciowej. Aby skutecznie poradzić sobie z infekcją, leczenie trzeba rozpocząć już po zauważeniu pierwszych objawów. Jak wybrać lek na grzybicę paznokci? Podpowiadamy. Grzybicę paznokci wywołują chorobotwórcze grzyby drożdżopodobne i pleśnie, określane jako dermatofity. Sprzyja im wilgotne i ciepłe środowisko, dlatego infekcja najczęściej dotyczy paznokci stóp, zwłaszcza gdy często i przez wiele godzin nosimy grube, nieoddychające buty.

Infekcja rozwija się zazwyczaj długo, a pierwsze widoczne objawy mogą być widoczne dopiero po pewnym czasie. Ale kiedy już się pojawią, należy jak najszybciej wdrożyć leczenie, aby uniknąć rozprzestrzenienia się grzybicy na kolejne płytki paznokciowe.

Jak objawia się grzybica paznokci? Płytka staje się pofałdowana, krucha i odkształcona. Paznokieć przebarwia się, początkowo przyjmując białą lub żółtą barwę, a w zaawansowanym stadium infekcji staje się czarny. Wraz z postępem choroby może dojść do całkowitego odklejenia się płytki paznokcia od łożyska. Z czasem okolice płytki paznokciowej stają się bolesne, co wpływa na komfort chodzenia.

Co na grzybicę paznokci – kiedy wdrożyć leczenie?

Kurację należy wdrożyć jak najszybciej po zauważeniu pierwszych objawów grzybicy paznokci. Z jednej strony warto sięgnąć po preparaty na grzybicę paznokci dostępne w aptece bez recepty, ale jednocześnie należy skonsultować się z lekarzem. To ważne, bo specjalista jest w stanie ocenić rodzaj patogenu i stopień zaawansowania infekcji oraz – w razie potrzeby – wdrożyć kompleksowe leczenie.

Lek na grzybicę paznokci – co stosować?

W zależności od rodzaju i zaawansowania infekcji stosuje się leki w różnej formie. W początkowej fazie zazwyczaj lekarz zaleci leczenie miejscowe, w niektórych przypadkach połączone z terapią ogólną (środki doustne). Przy zaawansowanych przypadkach może być niezbędne leczenie chirurgiczne.

Przeciwgrzybicze leki stosowane miejscowo są dostępne w różnych postaciach, powinny być regularnie aplikowane na chorą płytkę paznokciową. Będą skuteczne, jeśli infekcja zostanie prawidłowo rozpoznana na wczesnym etapie choroby.

Preparaty na grzybicę paznokci: płyny, lakiery, kremy, maści, żele

Preparaty na grzybicę paznokci dostępne w aptekach są oparte na różnych substancjach czynnych zwalczających chorobotwórcze dermatofity: klotrymazol, cyklopiroks (8%), amorolfina (5%), bifonazol (występujący też z dodatkiem mocznika), chlorowodorek terbinafiny, mikonazol, pirokton olaminy, olejki (eukaliptusowy, lawendowy, pomarańczowy, paczulowy).

Składniki leków przeciwgrzybiczych działają wielokierunkowo. Z jednej strony bezpośrednio zwalczają przyczynę infekcji, czyli chorobotwórcze grzyby, a z drugiej  – pielęgnują płytkę i wzmacniają ją, tworząc barierę przed rozprzestrzeniającymi się patogenami.
grzybica

Jak stosować płyn na grzybicę paznokci?

Zasada stosowania jest zazwyczaj taka sama. Kluczowe jest regularne aplikowanie preparatu na zmienioną chorobowo płytkę. W zależności od zaleceń, płyn aplikuje się dołączonym pędzelkiem 2 lub 3 razy dziennie. Regularność stosowania jest ważnym czynnikiem dla powodzenia kuracji.

Aby przyspieszyć efekty działania preparatu i szybciej „pozbyć się” patogenu z płytki paznokciowej, warto mniej więcej po tygodniu kuracji spiłować jednorazową chorą płytkę jednorazowym pilniczkiem. Leczenie prowadzi się do momentu całkowitego ustąpienia objawów grzybicy, w momencie, kiedy odrośnie zdrowy paznokieć. Może to trwać kilka tygodni lub nawet miesięcy w zależności od zaawansowania infekcji. Piłowanie płytki należy także powtarzać co tydzień.

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się grzybicy na inne paznokcie oraz uchronić się przed nawrotem choroby można stosować także aerozole i pudry lecznicze, które mają działanie przeciwpotne, przeciwgrzybicze i odkażające. Kluczowe jest zminimalizowanie ryzyka ponownego pojawienia się infekcji, a więc dbałość o profilaktykę, w tym noszenie przewiewnego obuwia i zapobieganie uszkodzeniom paznokci.

Alicja Król

✓ Zweryfikowany
Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

Autorem artykułu jest Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

✓ Zweryfikowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *