Laparoskopia ginekologiczna. Kiedy się ją wykonuje?

Laparoskopia ginekologiczna jest jednym z kluczowych zabiegów, jakie wykonuje się w celach diagnostycznych i leczniczych we współczesnej ginekologii. Najczęściej przeprowadza się ją na wypadek podejrzenia endometriozy, mięśniaków, torbieli oraz przy bólach w podbrzuszu o nieznanym pochodzeniu. Zabieg ten jest bardzo często zalecany także w leczeniu niepłodności, gdyż pozwala na wykrycie głównej przyczyny odpowiedzialnej za problemy z zajściem w ciążę. Oto wszystko, co warto wiedzieć o laparoskopii ginekologicznej przed poddaniem się temu zabiegowi!

Na czym polega laparoskopia ginekologiczna?

Głównym celem laparoskopii ginekologicznej jest ukazanie dokładnego stanu kobiecych narządów rodnych. W tym celu wykorzystywany jest endoskop, który lekarz wprowadza poprzez powłoki brzuszne do jamy brzusznej pacjentki. Dzięki temu może dokładnie obejrzeć strukturę anatomiczną narządów rodnych oraz wykryć ewentualne nieprawidłowości w ich budowie. Laparoskopia ginekologiczna może być wykonywana w dwóch celach: diagnostycznym i leczniczym.

Laparoskopia ginekologiczna diagnostyczna ma za zadanie wykrycie problemów w obrębie żeńskich narządów rodnych i zaplanowanie dalszego ich leczenia. Laparoskopia ginekologiczna lecznicza pozwala natomiast na wyeliminowanie w czasie jednego zabiegu wszystkich wykrytych podczas badania zmian – m. in. usunięcie mięśniaków, torbieli i innych nieprawidłowości.Laparoskopia ginekologiczna

Zabieg ten cieszy się bardzo dużym uznaniem w środowisku lekarskim. Jest mało inwazyjny i bezpieczny dla pacjentki. Po jego wykonaniu na brzuchu pozostaje jedynie niewielkie nacięcie, które z czasem staje się praktycznie niewidoczne. Laparoskopia ginekologiczna pozwala na postawienie właściwej diagnozy oraz wdrożenie odpowiedniego postępowania medycznego, które pozwoli wyeliminować problem i przywrócić kobiecie pełnię zdrowia.

Przeczytaj również:  Primabiotic Collagen – Opinie oraz efekty i cena. Gdzie kupić?

Jakie są wskazania do przeprowadzenia laparoskopii ginekologicznej?

Laparoskopia ginekologiczna może być przeprowadzona zarówno w celach diagnostycznych, jak i leczniczych. Jednym z najczęstszych wskazań do jej wykonania stanowią trudności z zajściem w ciążę. Zabieg ten pozwala na wykrycie bezpośredniej przyczyny odpowiadającej za niepłodność oraz jej wyeliminowanie, co jest bardzo ważne w skutecznej walce z niepłodnością. Badanie to zleca się, kiedy inne możliwe przyczyny (np. problemy hormonalne czy czynniki genetyczne) zostały wykluczone.

Przeprowadzenie laparoskopii ginekologicznej

Kolejnym, często wymienianym przez specjalistów wskazaniem do wykonania laparoskopii ginekologicznej są bóle w obrębie miednicy o nieustalonej przyczynie. Za ich występowanie mogą być odpowiedzialne zmiany w obrębie kobiecych narządów rodnych, które można w prosty sposób ustalić właśnie przy pomocy tego badania. Laparoskopia ginekologiczna pozwala na wykrycie ciąży pozamacicznej, endometriozy, a także procesów zapalnych, jakie toczą się w narządach zlokalizowanych w podbrzuszu.

Laparoskopia ginekologiczna jest zabiegiem o niskiej inwazyjności, bezpiecznym i z małym ryzykiem powikłań po zabiegowych. Jest uznawana za złoty standard we współczesnej ginekologii oraz bardzo skuteczny zabieg, dzięki któremu można sprawnie zdiagnozować i leczyć wiele problemów ginekologicznych.

Alicja Król

✓ Zweryfikowany
Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

Autorem artykułu jest Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

✓ Zweryfikowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *