Laparoskopia ginekologiczna. Kiedy się ją wykonuje?
Laparoskopia ginekologiczna jest jednym z kluczowych zabiegów, jakie wykonuje się w celach diagnostycznych i leczniczych we współczesnej ginekologii. Najczęściej przeprowadza się ją na wypadek podejrzenia endometriozy, mięśniaków, torbieli oraz przy bólach w podbrzuszu o nieznanym pochodzeniu. Zabieg ten jest bardzo często zalecany także w leczeniu niepłodności, gdyż pozwala na wykrycie głównej przyczyny odpowiedzialnej za problemy z zajściem w ciążę. Oto wszystko, co warto wiedzieć o laparoskopii ginekologicznej przed poddaniem się temu zabiegowi!
Na czym polega laparoskopia ginekologiczna?
Głównym celem laparoskopii ginekologicznej jest ukazanie dokładnego stanu kobiecych narządów rodnych. W tym celu wykorzystywany jest endoskop, który lekarz wprowadza poprzez powłoki brzuszne do jamy brzusznej pacjentki. Dzięki temu może dokładnie obejrzeć strukturę anatomiczną narządów rodnych oraz wykryć ewentualne nieprawidłowości w ich budowie. Laparoskopia ginekologiczna może być wykonywana w dwóch celach: diagnostycznym i leczniczym.
Laparoskopia ginekologiczna diagnostyczna ma za zadanie wykrycie problemów w obrębie żeńskich narządów rodnych i zaplanowanie dalszego ich leczenia. Laparoskopia ginekologiczna lecznicza pozwala natomiast na wyeliminowanie w czasie jednego zabiegu wszystkich wykrytych podczas badania zmian – m. in. usunięcie mięśniaków, torbieli i innych nieprawidłowości.
Zabieg ten cieszy się bardzo dużym uznaniem w środowisku lekarskim. Jest mało inwazyjny i bezpieczny dla pacjentki. Po jego wykonaniu na brzuchu pozostaje jedynie niewielkie nacięcie, które z czasem staje się praktycznie niewidoczne. Laparoskopia ginekologiczna pozwala na postawienie właściwej diagnozy oraz wdrożenie odpowiedniego postępowania medycznego, które pozwoli wyeliminować problem i przywrócić kobiecie pełnię zdrowia.
Jakie są wskazania do przeprowadzenia laparoskopii ginekologicznej?
Laparoskopia ginekologiczna może być przeprowadzona zarówno w celach diagnostycznych, jak i leczniczych. Jednym z najczęstszych wskazań do jej wykonania stanowią trudności z zajściem w ciążę. Zabieg ten pozwala na wykrycie bezpośredniej przyczyny odpowiadającej za niepłodność oraz jej wyeliminowanie, co jest bardzo ważne w skutecznej walce z niepłodnością. Badanie to zleca się, kiedy inne możliwe przyczyny (np. problemy hormonalne czy czynniki genetyczne) zostały wykluczone.
Kolejnym, często wymienianym przez specjalistów wskazaniem do wykonania laparoskopii ginekologicznej są bóle w obrębie miednicy o nieustalonej przyczynie. Za ich występowanie mogą być odpowiedzialne zmiany w obrębie kobiecych narządów rodnych, które można w prosty sposób ustalić właśnie przy pomocy tego badania. Laparoskopia ginekologiczna pozwala na wykrycie ciąży pozamacicznej, endometriozy, a także procesów zapalnych, jakie toczą się w narządach zlokalizowanych w podbrzuszu.
Laparoskopia ginekologiczna jest zabiegiem o niskiej inwazyjności, bezpiecznym i z małym ryzykiem powikłań po zabiegowych. Jest uznawana za złoty standard we współczesnej ginekologii oraz bardzo skuteczny zabieg, dzięki któremu można sprawnie zdiagnozować i leczyć wiele problemów ginekologicznych.

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.