Mikroorganizmy EM

Efektywne mikroorganizmy, czyli mikroorganizmy EM, są obecnie bardzo modne, zwłaszcza wśród ogrodników. Ich skuteczność jest jednak wątpliwa. Brakuje niezbędnych badań naukowych. Jednak japoński profesor ogrodnictwa Teruo Higa przysięga na działanie skutecznych mikroorganizmów. Należy jednak zaznaczyć, że organizmy te mogą być przydatne nie tylko dla ogrodników.

W tym artykule chcielibyśmy pomóc Ci wyrobić sobie własne zdanie na ten temat. Pokażemy Ci, jak działają mikroorganizmy, jakie mają składniki i podamy wszystkie podstawowe informacje, których potrzebujesz na temat skutecznych mikroorganizmów EM. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu będziesz w stanie sam zdecydować, czy ich stosowanie ma sens.

Co należy wiedzieć o Efektywnych Mikroorganizmach EM

Na pierwszy rzut oka mikroorganizmy EM mogą wydawać się skomplikowane, ale tak nie jest. W kolejnych rozdziałach chcielibyśmy w sposób możliwie najbardziej neutralny wyjaśnić, czym dokładnie są efektywne mikroorganizmy, z czego się składają i jakie korzyści można z nich czerpać.

Ważne fakty w skrócie

  • Efektywne mikroorganizmy mogą być stosowane w ogrodzie, w rolnictwie, dla ludzi, zwierząt i w gospodarstwie domowym. Innymi słowy, są one wielofunkcyjne.
  • Mikroorganizmy te stanowią symbiozę bakterii, grzybów, alg, a czasem nawet wirusów. Organizmy te są zarówno producentami, jak i niszczycielami i są niezbędne dla metabolizmu.
  • Skuteczność mikroorganizmów EM jest kontrowersyjna. Jednak niektórzy mówią jedno, a sceptycy coś zupełnie przeciwnego. Ich spożywanie nie jest jednak w żadnym wypadku szkodliwe.

Czym dokładnie są mikroorganizmy EM?

Teraz, gdy wiadomo już, czym są mikroorganizmy w ogólności, przejdźmy do mikroorganizmów EM. EM oznacza “efektywne mikroorganizmy”. Efektywne mikroorganizmy są po prostu kombinacją innych mikroorganizmów. Efektywne mikroorganizmy można podzielić na dwie różne grupy.

  • Mikroorganizmy beztlenowe EM: wytwarzają tlen, ale wymagają azotu i nie funkcjonują w środowisku naturalnym.
  • EM tlenowe: wytwarzają azot, ale wymagają tlenu i dlatego funkcjonują na powietrzu.

Teruo Higa, japoński profesor ogrodnictwa, był pierwszym, który twierdził, że eksperymentował z działaniem skutecznych mikroorganizmów. Twierdzi on, że odkrył, iż pewna mieszanka mikroorganizmów EM pomaga uczynić glebę bardziej żyzną.

Jak działają mikroorganizmy?

Przede wszystkim warto wiedzieć, czym dokładnie są mikroorganizmy i jak działają. Ogólnie rzecz biorąc, mikroorganizmy to organizmy żywe. Organizmy te są jednak tak małe, że nie można ich dostrzec gołym okiem. Mikroorganizmy są również nazywane mikrobami. Do mikrobów tych należą bakterie, grzyby, algi, a czasem nawet wirusy. Mikroby pełnią w rzeczywistości dwie różne funkcje.

Są producentami i niszczycielami. Funkcje te mogą odgrywać istotną rolę, zwłaszcza w metabolizmie. Jako producenci stanowią podstawę niektórych łańcuchów pokarmowych, ale pełnią też funkcję destruktorów (= niszczycieli). Są one odpowiedzialne za przekształcanie substancji organicznych w nieorganiczne. Efektywne mikroorganizmy mogą również chronić organizm ludzki przed pasożytami i chorobami zakaźnymi.

Gdzie są stosowane mikroorganizmy EM?

Teraz, kiedy już szczegółowo opisaliśmy działanie mikroorganizmów, zdefiniujmy efektywne mikroorganizmy i ich składniki. W tym momencie przejdźmy do zastosowań mikroorganizmów EM.

W rzeczywistości mikroorganizmy EM można stosować wszędzie. Czy to w ogrodzie, w rolnictwie, na ludziach, na zwierzętach czy w gospodarstwie domowym. Po przeczytaniu tego artykułu z pewnością będziesz miał dokładniejszy obraz skutecznych mikroorganizmów. W tym miejscu omówmy nieco więcej szczegółów.

Drobnoustroje EM w domu

Mikroorganizmy Em mogą również pomóc w utrzymaniu czystości w gospodarstwie domowym. Wykorzystanie mikrobów jako środka czyszczącego może wyeliminować nieprzyjemne zapachy, bakterie i inne patogeny.

Efektywne mikroorganizmy u zwierząt

Działanie silnych mikroorganizmów na zwierzęta jest podobne do działania na ludzi. Ponadto mogą one zwiększać apetyt i poprawiać ogólne samopoczucie zwierząt. Mikroorganizmy EM mogą mieć również pozytywny wpływ na wytrzymałość i wydajność zwierząt.

Skuteczne mikroorganizmy mogą być również stosowane na podłogach, na których często przebywają, a nawet mieszkają zwierzęta. Podłoga jest czyszczona, a nieprzyjemne zapachy usuwane, tak jak w gospodarstwie domowym.

Mikroorganizmy EM dla ludzi

U ludzi skuteczne mikroorganizmy EM mogą mieć pozytywny wpływ na jelita i przewód pokarmowy. W rzeczywistości mogą one prowadzić do rekolonizacji i harmonizacji. Taka rekolonizacja jest szczególnie ważna po zmianie diety. Jednak również w przypadku osób cierpiących na przewlekłe choroby zapalne przewodu pokarmowego spożywanie skutecznych mikroorganizmów może mieć pozytywny wpływ.

Efektywne mikroorganizmy w rolnictwie i w ogrodzie

W rolnictwie stosowanie efektywnych mikroorganizmów może zwiększyć plony. Ponadto można zrezygnować z nawozów sztucznych. Szczególną funkcją efektywnych mikroorganizmów jest zmniejszanie chemicznego skażenia gleby. Mikroorganizmy EM są bogate w antyoksydanty.

Efektywne mikroorganizmy mogą również filtrować wodę deszczową. Również w uprawie warzyw i owoców można zaobserwować, że dzięki EM wydłuża się okres przydatności owoców do spożycia. W ogrodzie stosowanie mikroorganizmów EM może poprawić przyswajanie składników odżywczych. Ponadto efektywne mikroorganizmy mogą być stosowane jako nawozy. Ponadto mikroorganizmy te zapewniają dodatkową ochronę przed szkodnikami.

Jakie są składniki mikroorganizmów EM?

Także tutaj istnieje podział. Istnieją trzy główne kultury, które chcielibyśmy tu pokrótce przedstawić:

  • Drożdże: Saccharomyces cerevisiae, Candida utilis
  • Grzyby pleśniowe: Aspergillus oryzae, Mucor hiemalis
  • Bakterie promieniotwórcze: Streptomyces albus, Streptomyces griseus
  • Bakterie kwasu mlekowego: Lactobacillus plantarum, Lactobacillus casei, Streptococcus lactis
  • Bakterie fotosyntetyzujące: Rhodopseudomonas palustris, Rhodobacter spaeroides.

Jeśli nie znasz tych terminów, poniżej znajduje się krótkie wyjaśnienie każdego z nich:

  • Grzyby drożdżowe: Jak sama nazwa wskazuje, są to grzyby. Grzyby te rozmnażają się przez podział pędów. Grzyby drożdżowe wydzielają kwasy, witaminy i enzymy. Do ich uwolnienia potrzebują jednak tlenu, węglowodanów i cukru.
  • Grzyby: Jak już wspomniano, pasożyty i patogeny chorób zakaźnych mogą w niektórych sytuacjach pomagać organizmowi ludzkiemu. Niektóre grzyby pleśniowe mają podobne właściwości, jeśli chodzi o ich rolę jako efektywnych mikroorganizmów.
  • Bakterie promieniotwórcze: Jak sama nazwa wskazuje, są to bakterie. Bakterie te charakteryzują się długimi, rozgałęzionymi komórkami. Komórki te nie poruszają się i należą do rodziny beztlenowców.
  • Bakterie kwasu mlekowego: Należą one również do rodziny beztlenowców. Mogą one przekształcać węglowodany w kwas mlekowy. Wywołuje to procesy fermentacyjne.
  • Bakterie fotosyntetyzujące: Bakterie te wytwarzają energię poprzez rozkładanie i degradację związków chemicznych. Biorą one również udział w rozkładaniu toksyn.

Gdzie można kupić skuteczne mikroorganizmy?

Efektywne mikroorganizmy dla rolnictwa i ogrodnictwa można kupić w każdym sklepie z artykułami żelaznymi. Jeśli jednak chcesz samodzielnie zażywać organizmy, musisz udać się do apteki. Jeśli szukasz odpowiedniego produktu dla swojego zwierzęcia, powinieneś odwiedzić odpowiednie sklepy specjalistyczne. Istnieje również wiele sklepów internetowych, w których można kupić odpowiednie produkty do każdego celu.

Jaki jest okres trwałości Mikroorganizmów EM?

W zasadzie szczelnie zamknięta butelka ze skutecznymi mikroorganizmami ma okres przydatności do użycia wynoszący 12 miesięcy. Jeśli butelka zostanie otwarta, termin przydatności do spożycia skraca się o połowę. Roztwory, które zostały już rozcieńczone, mają szczególnie krótki okres przydatności do użycia i mogą być przechowywane tylko przez dwa do trzech dni.

Przechowywanie ma również wpływ na okres przydatności do spożycia. Efektywne mikroorganizmy należy zatem przechowywać w temperaturze pokojowej. Należy zadbać o to, aby do butelki dostała się tylko niewielka ilość powietrza. Po każdym użyciu należy usunąć z pojemnika jak najwięcej powietrza.

Jak prawidłowo stosować mikroorganizmy EM?

Szczególnie ważne jest prawidłowe stosowanie skutecznych mikroorganizmów. Istnieją różnice w różnych obszarach zastosowań. W rolnictwie i ogrodnictwie mikroorganizmy muszą być zawsze rozcieńczone, w przeciwnym razie może dojść do poparzeń. Ludzie mogą spożywać mikroorganizmy EM w postaci soków.

Dostępne są również różne produkty dla zwierząt. Jeśli używasz go do czyszczenia, możesz kupić środki czyszczące. Istnieją jednak również suplementy diety. W gospodarstwie domowym skuteczne mikroorganizmy są najczęściej stosowane w ich pierwotnej postaci.

Jak skuteczne są efektywne mikroorganizmy?

Skuteczność działania mikroorganizmów EM jest dość kontrowersyjna. Teruo Higa, japoński profesor ogrodnictwa, przysięga na ich skuteczność, ale inni eksperci nie są tego pewni. Niektóre badania wykazują, że efektywne mikroorganizmy nie mają pozytywnego wpływu na gleby rolnicze. W ramach trzyletnich badań mikroorganizmy zostały wykorzystane do oczyszczania pola w strefie klimatycznej Europy Środkowej.

W wyniku badań stwierdzono, że zaobserwowane pozytywne efekty były spowodowane wzbogacaniem składników odżywczych, a nie mikroorganizmami jako całością. Wielokrotnie jednak odnotowano pozytywne efekty, zwłaszcza w innych strefach klimatycznych. Niestety, nie ma badań naukowych, które potwierdzałyby skuteczność działania skutecznych mikroorganizmów.

Analiza

Temat skutecznych mikroorganizmów jest, jak można przeczytać w tym artykule, bardzo kontrowersyjny. Jedno jest jednak pewne: te specjalne mikroorganizmy mogą wytwarzać nawóz organiczny. Nawóz ten jest więc szczególnie przyjazny dla środowiska.

Mikroorganizmy EM można wręcz nazwać mikroorganizmami wielofunkcyjnymi. Mogą być stosowane w rolnictwie i mają pozytywny wpływ na plony. Ale nie tylko. Efektywne mikroorganizmy mogą również odgrywać ważną rolę w organizmie człowieka.

Alicja Król

✓ Zweryfikowany
Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

Autorem artykułu jest Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

✓ Zweryfikowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *