Noctis – Opinie i analiza. Efekty i aktualna cena
Noctis to lek na receptę posiadający działanie przeciwhistaminowe. Jego substancje czynne pomagają w kładzeniu się do łóżka i zasypianiu. Przez co jest pomocny przy bezsenności i wybudzaniu się w nocy. Posiada on również działanie uspokajające. Pomaga w krótkotrwałym leczeniu bezsenności np. przed stresującym wydarzeniem, jakimś zabiegiem bądź w trakcie pobytu w szpitalu.
Spis treści
Opinie Noctis
Opinie w celu działania leku są drugorzędne ze względu na duże zróżnicowanie ze względu na silne działanie leku wraz z innymi chorobami. Ostateczną decyzję co do stosowania i dawki leku wydaje lekarz, który zna historię choroby, wszystkie wyniki badań oraz wiedzę medyczną, a także wyniki badań. Lek wydawany jest tylko i wyłącznie na receptę przez co nie możemy go kupić samemu w aptece. To lekarz wydaje decyzję, że taki produkt mamy stosować.
Efekty Noctis
Doksylamina zawarta w leku blokuje receptory produkujące histaminę oraz blokuje receptory muskarynowe. Leki przenikają barierę między krwią a mózgiem i działają na receptory znajdujące się w mózgu. Powodując uspokojenie się u osoby, której został podany ten lek. Hamuje on działanie OUN czyli ośrodkowego układu nerwowego co sprawia, że lek działa uspokajająco. Skraca to czas potrzebny do zaśnięcia, zwiększa fazę REM snu, a także zwiększa czas kiedy się śpi. Lek działa w przeciągu 30 min, a działania uspokajacie utrzymuje się przez około 24 h. W trakcie doustnego działania leku jest on trawiony w przewodzie pokarmowym w ciągu około 2,5 godziny. Wtedy występuje jego największe stężenie w osoczu. Lek jest wydalany w moczu w większości w niezmienionej formie.
Skład Noctis
Producentem leku jest Biofarm. Substancją czynną w leku jest doksylamina.
W rdzeniu tabletki znajdują się takie substancje jak:
- wodorofosforan wapnia dwuwodny
- celuloza mikrokrystaliczna
- hydroksypropyloceluloza o niskim stopniu podstawienia
- krzemionka koloidalna bezwodna
- stearynian magnezu
Otoczka tabletki zawiera:
- hypromeloza 6 mPa*s
- dwutlenek tytanu
- talk
- makrogol 6000
- czerwień koszenilowa
- indygotyna
- lak (E124)
Stosowanie Noctis
Lek stosuje się wraz ze wskazaniami przepisanymi przez lekarza.
Osoby dorosłe do 65 roku życia powinny stosować jedną tabletkę posiadająca 12,5 mg pól godziny przed snem. Jeśli jest ona za słaba poszerza się aktywność substancji poprzez dodanie jeszcze jednej tabelki przed snem czyli branie na 30 min przed snem 2 tabletek Noctis. Niewskazane jest przekraczanie substancji czynnej powyżej 25 mg tabletki. Lek stosuje się maksymalnie przez tydzień. W przypadku wystąpienia senności i osłabienia w ciągu dnia warto zmniejszyć przyjmowaną dawkę.
Pacjenci powyżej 65 roku życia mogą przyjmować jedynie 12,5 mg dawki na dobę. Lek nie jest przeznaczony dla dzieci.
Nie ma specjalnych zaleceń co do brania tabletek przed czy po posiłku. Nie należy stosować podwójnej dawki jeśli została pominięta.
Stosowanie doksylaminy może powodować zaburzenia funkcjonowania kory mózgowej oraz napady padaczki. Doksylamina może podawać również drgawki. Zaleca się badania słuchu. Doksylamina może maskować ototoksyczne działanie niektórych leków, takich jak aminoglikozydy
Jest zwiększone ryzyko wydzielania katecholamin u osób posiadających guza chromochłonnego.
Leki przeciwhistaminowe mogą zwiększyć ciśnienie krwi u osób z nadciśnieniem bądź starszych oraz posiadających niewydolność serca jest to szczególnie groźne. W przypadku osób, które często bądź regularnie używają środków nasennych może to sprzyjać tolerancji czyli przyzwyczajeniu organizmu do przyjmowania leku co skutkuje osłabieniem działa leku bądź całkowitą utratą możliwości jakie daje.
Przeciwskazania do stosowania Noctis
Lekarz sam ustala czy ryzyko przeciwskazań jest na tyle duże by nie stosować u danego pacjenta tego środka. Leku nie stosuje się przy uczuleniu bądź nadwrażliwości na którykolwiek ze składników zawartych w leku. Jeśli osoba posiada uczulenie na leki przeciwalergiczne także nie stosuje się Noctis. Nie używamy leku także w przypadku chorób układu oddechowego, jaskry, chorób prostaty, ciąży i okresu karmienia, chorób układu moczowego, bliznowaciejącego wrzodu trawiennego a także w przypadku chorób nerek bądź wątroby. Leku nie stosuje się również z lekami z grupy przeciwpadaczkowych, w przypadku leczenia depresji, wirusów, antybiotyków, leków przeciwgrzybiczych, przeciwarytmicznych, inhibitorów pompy protonowej bądź chorób układu pokarmowego.
Nie zaleca się prowadzenia pojazdów mechanicznych podczas brania tego leku. Spożywanie alkoholu również jest zabronione. Ostrzeżeniem w braniu tego leku są upały oraz brak nawodnienia. Senność w ciągu dnia również jest przeciwskazaniem do przyjmowania tej substancji. Osoby powyżej 65 lat muszą być pod stałą kontrolą lekarza chcą przyjmować ten lek. W przypadku napadów padaczkowych zalecana jest również ostrożność. Pamiętajmy również o nie przyjmowaniu soku grejpfrutowego w trakcie brania jakichkolwiek leków, ponieważ obniżają one dawki leku.
Skutki uboczne Noctis
Bardzo częstym działaniem leku jest senność. Za to częstymi objawami jest: zwiększone wydzielanie śluzu w oskrzelach, trudnościami z zatrzymaniem moczy. Możliwe jest zmęczenie, bezsenność, pobudzenie. Skutkami mogą być także zawroty lub ból głowy. Zaobserwowano również pogorszenie wzroku oraz bole brzucha i suchość w jamie ustnej.
Przy przedawkowaniu występują różnego typu objawy takiej jak: poczucia senności, stany lękowe i depresyjne, pobudzenie, majaczenie, omamy, drgawki, arytmia, podwyższona temperatura ciała, rozszerzone źrenice a nawet tachykardia. W przypadku ciężkiego objawu zatrucia dodatkowo mogą pojawić się zaburzenia psychotyczne, obniżenie ciśnienia, rozpad mięśni, drgawki, mniejsza ilość oddechów, strata przytomności a nawet śpiączka. W przypadku podejrzenia przedawkowania u siebie Noctis należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. W razie jakichkolwiek wątpliwości w przypadki stosowania leku warto spytać lekarza bądź farmaceuty.
Częściej niż u 1 osoby na 10 występuje senność. Od 1 do 10 osób na 100 pojawia się suchość w ustach, problemy z widzeniem, zwroty oraz bóle głowy, zmęczenie, bezsenność, pobudzenie, zatrzymanie moczu, większe wydzielanie śluzu w oskrzelach. Niezbyt często pojawia się szum w uszach, nagły spadek ciśnienia krwi, koszmary senne, problemy żołądkowe, obrzęki. U 1 do 10 osób na 10 000 tys. pojawiają się zmniejszenie czerwonych, białych lub płytek krwi oraz paradoksalne podniecenie czyli takie które występuje u dzieci bądź osób starszych.
W leku występuje czerwień koszenilową, która może powodować reakcje alergiczną. Również istnieje ryzyko astmy u osób uczulonych na kwas acetylosalicylowy.
Gdzie kupić Noctis?
Żeby sprawdzić gdzie jest dany lek warto skorzystać ze stron internetowych, które automatycznie pokazują w której aptece lek jest dostępny. Oczywiście warto pamiętać o tym, że potrzebujemy recepty na tą substancję. W ponad połowie aptek lek jest dostępny i można go kupić.
Pełne wykazy aptek można znaleźć w internecie. Również na stronie Ministerstwa Zdrowia w zakładce Pacjent Gov można znaleźć również informacje o dostępności danego leku. W specjalnym rejestrze bądź dzwoniąc na bezpłatny numer Telefonicznej Informacji Pacjenta – 800 190 590, dowiesz się w której aptece lek jest dostępny. Infolinia działa 7 dni w tygodniu. Dzięki temu rozwiązuje się problem stania w kolejkach w każdej aptece oraz pytania się i odsyłania do kolejnej jeśli okaże się, że w danej placówce jest on niedostępny.
Cena Noctis
Za 12,5 mg w jednej dawce i 14 tabletek zapłacimy około 25 zł. Lek nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, ale nie należy do leków drogich.
Przechowywanie Noctis
Lek przechowuje się w miejscu niedostępnym dla dzieci, najlepiej poza zasięgiem ich wzroku w górnych półkach do których nie mają prawa dostępu. Nie stosuje się go po upływie terminu ważności gdyż może to skutkować zatruciami, niepożądanymi działaniami bądź lek może wcale nie działać. W ramach ochrony środowiska pamiętajmy o odpowiedniej i odpowiedzialnej utylizacji opakowań po lekach, które ma kluczowe znaczenie dla środowiska. Opakować i przeterminowanych leków nie wyrzucamy do ścieków, przydomowych oczyszczalni oraz zwykłych śmieci umieszczonych w domu. Jeśli chcemy w odpowiedzialny sposób dbać o środowisko najlepiej spytać farmaceutę gdzie wyrzucić dany lek. Często opakowania i zużyte leki można oddać właśnie tam.
Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.