Olejek oregano – to musisz wiedzieć, zanim się po niego sięgniesz

Olejek oregano cieszy się doskonałymi opiniami jako naturalny środek antybakteryjny i przeciwzapalny. Jest polecany przez neuropatów i miłośników zielarstwa, ale zanim sięgnie się po czysty olejek z oregano jako suplement diety, należy zapoznać się z jego specyfikacją. To, że jest naturalnym środkiem, nie oznacza, że jest w pełni bezpieczny i nie ma przeciwwskazań do jego przyjmowania. Kryje się w nim wielka moc, dlatego należy przyjmować go umiejętnie, by nie zaszkodził.olejek oregano

Czysty olejek oregano czy rozcieńczony w oleju?

Możesz zakupić czysty olejek oregano pod dwoma postaciami. Pierwszy to olejek eteryczny w wysokim stężeniu – nierozcieńczony. Nigdy go nie pij prosto z butelki. Nawet kilka kropli na łyżeczce może podrażnić śluzówki i narazić Cię na gastryczne problemy. Ma wysoką zawartość karwakrolu, któremu przypisuje się właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne, przeciwgrzybiczne i przeciwbólowe. Sam olejek może być pozyskiwany z szeregu różnych ziół (dzikiego oregano, lebiodki pospolitej, Origanum hirtum), różniących się stopniem zawartości składnika aktywnego.

Druga forma to czysty olejek oregano w formie suplementu diety. Jest rozcieńczony w oleju bazowym, najczęściej w oliwie z oliwek i stężeniu 5–10%, aby nie podrażniał skóry i błon śluzowych. Trzeba wiedzieć bowiem, że należy on do tak zwanych olejków gorących, które muszą być rozcieńczone przed spożyciem. Produkty w formie suplementów można brać doustnie, ale zawsze zgodnie z zaleceniem producenta, nie przekraczając zalecanej normy spożycia.

Jak działa olejek oregano?

Jako suplement diety olejek z oregano stosuje się przy obniżonej odporności. Cieszy się dobrą opinią jako środek walczący z infekcjami bakteryjnymi, zwłaszcza górnych dróg oddechowych. Jest stosowany jako środek pomagający w obniżaniu poziomu cukru we krwi. Stosuje się go też przy kandydozie, chorobach pasożytniczych i grzybiczych. Jako suplement bywa używany wspomagająco przy alergiach, przy problemach z wątrobą i ogólnie z układem pokarmowym.

Przeczytaj również:  Magnez

Można też stosować olejek stężony – do inhalacji, do kąpieli w solach albo jako dodatek do potraw, rozcieńczony w oliwie. Wystarczy jedna kropla dodana do kilku łyżek oleju, by stworzyć dodatek kulinarny do pizzy czy sosu o właściwościach zdrowotnych.

Czego nie robić, używając olejku z oregano?

  • Nie stosuj czystego olejku eterycznego bezpośrednio na skórę – limit bez podrażnień to maksymalnie 1%.
  • Nie wlewaj bezpośrednio olejku do kąpieli.
  • Nie spożywaj eterycznego olejku z oregano bezpośrednio z butelki.
  • Nie stosuj olejku oregano u dzieci poniżej 2. roku życia.
  • Nie stosuj olejku u dzieci starszych bez konsultacji z lekarzem.
  • Nie wlewaj stężonego olejku do nosa – działa silnie podrażniająco na śluzówki.
  • Nie stosuj olejku, gdy jesteś w ciąży lub karmisz dziecko piersią.
  • Nie spożywaj suplementu z oregano przed ekstrakcją zęba, ważnymi operacjami i podczas przyjmowania leków rozrzedzających krew.
  • Jeśli poczujesz się źle po suplemencie, nie kontynuuj terapii. Oregano może uczulać!

Jeśli chcesz przyjmować olejek oregano, wybierz suplement diety, czyli olejek rozcieńczony w oleju bazowym. Czysty olejek eteryczny nie nadaje się do spożywania prosto z butelki! To bardzo ważne, by wiedzieć, co się przyjmuje i jak dawkuje.

Redakcja

✓ Zweryfikowany
Redakcja

Autorem artykułu jest Redakcja

✓ Zweryfikowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *