Pramolan – Opinie oraz efekty i cena. Gdzie kupić?

Pramolan to lek przeciwdepresyjny. Są to wypukłe zielone tabletki. Sprzedawane w różnych ilościowo opakowaniach. W jednej paczce znajduje się 20, 28, 56, 60 powlekanych tabletek. Lek został wyprodukowany przez POLPHARMA SA. Substancją czynną leku jest dichlorowodorek opipramolu. Należy on do inhibitorów wychwytu zwrotnego monoamin. Zalecany jest w stosowaniu w przypadku zaburzeń lękowych uogólnionych jak i takich, których podłoże jest somatyczne.

Opinie Pramolan

Pramolan opinieNiestety nie ma wielu opinii na temat tego leku. Z tych, które udało się znaleźć wynika, że pomaga ona na problemy związane z depresją oraz lękiem. Pacjenci zauważają, że jest on skuteczny i pomaga. Zauważają również, że jego cena nie jest bardzo wysoka. Klienci zwracają uwagę na to, aby stosować go w taki sposób jaki umieszczono na ulotce oraz przestrzegać i konsultować z lekarzem wszelkie skutki uboczne oraz zastrzeżenia co do leku. Lek ten może pomóc jeśli jest stosowany zgodnie z wszelkimi zaleceniami i przestrzegana jest jego systematyczność. Po około 2 tygodniach pojawiają się pierwsze poprawy.

Efekty Pramolan

Jest to lek o działaniu zapobiegającemu depresji. Dzięki składnikom aktywnym zwalcza uczucie lęku oraz uspokaja. Powoduje to zapobieganiu problemów z zasypaniem. Zmniejsza poczucie przygnębienia oraz wspomaga w dobrym samopoczuciu.
Wskazaniem do stosowania leku są uogólnione zaburzenia lękowe, a także zaburzeniami somatycznymi, które nie mają podłoża somatycznego.

Skład Pramolan

 • opipramolu dichlorowodorek
 • celuloza mikrokrystaliczna
 • powidon K 30
 • krospowidon
 • krzemionka koloidalna bezwodna
 • magnezu stearynian
 • hypromeloza
 • tytanu dwutlenek (E171)
 • laktoza jednowodna
 • makrogol
 • triacetyna
 • żółcień chinolinowa
 • lak (E104)
 • indygotyna
 • lak (E132)
 • żółcień pomarańczowa
 • lak (E110)

Opipramol jest głównym składnikiem aktywnym leku. Należy do grupy trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych. Jego różnicą jest to, że nie hamuje on wychwytu zwrotnego noradrenaliny, serotoniny. Wykazuje także małą aktywność antycholinergiczną. W godzinach wieczornych ułatwia on zasypianie, w ciągu dnia działa przeciwlękowo. Działanie przeciwdepresyjne leku jest słabsze.

Stosowanie Pramolan

Leku nie mogą stosować wszyscy. Istnieje wiele różnego rodzaju przeciwskazań, które wykluczają bezpośrednio bądź pośrednio możliwość jego zażycia.

Przeciwskazania Pramolan

Nie należy go stosować jeśli istnieje ryzyko uczulenia na jakikolwiek składnik zawarty w leku. Bycie w ostrym zatruciu alkoholowym jest czynnością wykluczającą. Nie wskazanie jest również stosowanie Parmolan przy przedawkowaniu leków nasennych, przeciwbólowych bądź nasennych. Pacjenci posiadający ostre zatrzymanie moczu nie powinni stosować leku. Osoby mające objawy zdezorientowania, pobudzenia, omamy, oraz ciężkie zaburzenia fizyczne takie jak delirium również powinni nie przyjmować Parmolan. Innymi przeciwskazaniami jest jaskra z wąskim kątem, rozrost gruczołu krokowego, niedrożność jelit, blok przedsionkowo-komorowy wyższego stopnia lub nadkomorowe i komorowe zaburzenia przewodzenia, stosowanie inhibitorów MAO.

Przeczytaj również:  Na odchudzanie - Produkty i sposoby na odchudzanie

Istnieją także choroby i objawy, które należy skonsultować wcześniej z lekarzem przed zażyciem środku. Należy omówić z lekarzem posiadanie rozrostu gruczołu krokowego bez zalegania moczu, choroby wątroby i nerek, ubytki krwi w mózgu, uszkodzenia serca, zaburzenia wytwarzania krwinek, blok przedsionkowo – komorowy pierwszego stopnia.

Zwiększone predyspozycje do występowania drgawek, spowodowane alkoholizmem, uszkodzeniem mózgu, padaczką to kolejne choroby, które należy omówić z lekarzem przed zażyciem Parmolan.

Jeśli w czasie stosowania leku wystąpi gorączka, infekcje grypopodobne, ból gardła należy także omówić to z lekarzem i zlecić badania diagnostyczne. W czasie wystąpienia reakcji alergicznej w trakcie zażywania leku konieczne jest jego odstawienie i omówienie sytuacji u lekarza. Gdy lek przyjmuje się przez dłuższy okres czasu konieczne jest wykonywanie badań diagnostycznych w celu zbadania czynności wątroby.

Lek Pramolan wchodzi w reakcje z różnego typu lekami. Konieczne jest podanie wszystkich leków, które są stosowane przez pacjenta i omówienie ich z farmaceutą bądź lekarzem. Leki te to: neuroleptyki, leki nasenne, uspokajające, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, leki stosowane w chorobie Parkinsona, przeciwdrgawkowe, fenotiazyny, inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, fluoksetyny i fluwoksaminy, beta-adrenolityki, leki przeciwarytmiczne, wpływające na mikrosomalny układ enzymów wątrobowych, inhibitory monoaminooksydazy. MAO lub Palmazon należy odstawić na 2 tyg przed stosowaniem drugiego leku.

Stsowanie Parmolan wraz z alkoholem może prowadzić do uczucia senności. Przez co wskazane jest zaprzestanie picia jeśli ma się zamiar zażywać ten lek.

Lek ten podaje się w ciąży jedynie w przypadku koniecznym pod ścisłą kontrolą lekarza. Jeśli jest się w trakcie planowania powiększania rodziny, w ciąży bądź karmi piersią zalecana jest konsultacja z lekarzem bądź farmaceutą.

Również w trakcie karmienia piersią substancja czynna leku może dostać się do mleka matki. Przez co konieczne jest zaprzestanie karmienia jeśli istnieje bezwzględna konieczność do brania leku przez matkę karmiącą.

Istnieje również szansa na zaburzenia związane z obsługą maszyn bądź prowadzeniem pojazdów. Jest jednak to bardzo subiektywna cecha. Konieczne jest jednak wcześniejsze sprawdzenie reakcji na ten lek.
Parmolan w swoim składzie posiada także laktozę, której dużo osób może nie tolerować. W takim wypadku konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Przeczytaj również:  Just Skinny kapsułki – opinie, skład, cena, gdzie kupić?

Przed użyciem leku konieczne jest zapoznanie się z ulotką dołączoną do opakowania.

Dawka leku jest ustalana indywidualnie dla każdego pacjenta. Przez co może ona się różnić od tej zalecanej.

U dorosłych zwykle zalecana dawka to jedna 50 mg tabletka rano, jedna 50 mg tabletka po południu oraz dwie wieczorem.

Jeśli dawka ta jest za duża można ją zmniejszyć. Stosuje się wtedy jedną bądź dwie tabletki dziennie, głównie wieczorem. Jednak jeżeli lek okaże się za słaby można zwiększyć do dwóch tabletek podawanych na raz, 3 razy dziennie, rano, po południu i wieczorem.

Nie przeprowadzono wielu badań na temat stosowania tego leku u dzieci. Leczenie odbywa się jedynie pod ścisłą kontrolą lekarza. Dzieci powyżej 6 roku życia mogą przyjmować 3
mg pipramolu dichlorowodorku na kilogram masy ciała. Maksymalna dawka to dwie tabletki dziennie.

Tabletki stosuje się podczas przyjmowania posiłku lub bezpośrednio po nim popijając je wodą.
Działanie substancji czynnej nie ujawnia się od razu. Zmiany nastroju zauważalne są dopiero po jakimś czasie. Przez co konieczne jest stosowanie leku minimum 2 tyg, aby zauważyć zmianę nastroju. Terapia lekiem Parmolan rwa około 1 do 2 msc.

Jeśli pominie się daną dawkę należy ją uzupełnić najszybciej jak się. Jednak nie jest zalecane stosowanie podwójnej porcji w celu uzupełnienia.

Przerwanie stosowania leku jest możliwe jedynie pod kontrolą lekarza prowadzącego. Zalecane jest unikanie nagłego przerywania terapii. Może ono spowodować wystąpienie objawów odstawianych w szczególności gdy lek stosowało się przed dłuższy czas. Mogą wystąpić nudności, wymioty, zaburzenia snu, niepokój, pocenie się. Dlatego przy odstawianiu konieczna jest kontrola lekarza oraz powolne zmniejszanie dawki.

Skutki uboczne Pramolan

Lek ten może wywoływać działania niepożądane. W celu zapobiegania im, konieczne jest przeczytanie dokładnie ulotki.

Działania niepożądane występują z różną częstotliwością. Do najczęstszych należą zmęczenie oraz uczucie suchości w ustach, a także poczucie zatkanego nosa. Kolejnymi częstymi skutkami ubocznymi są niedociśnienie oraz spadki ciśnienia krwi w przypadku zmiany pozycji. Takie problemy pojawiają się u mniej niż 1 osoby na 10.

Rzadziej występujące skutki uboczne to zawroty głowy, senność, zaburzenia oddawania moczu, zwiększenie masy ciała, odczucie pragnienia, palpitacje, przyspieszone bicie serca, reakcje alergiczne, zaburzenia wytrysku i erekcji.

Przeczytaj również:  Woda w organizmie - Jak się pozbyć? Objawy i przyczyny

Rzadko występują stany pobudzenia, bóle głowy, uczucie kłucia i palenia w kończynach, splątanie i delirium, pobudzenie, pocenie, zaburzenia snu, zapaść sercowo – naczyniowa, nasilenie niewydolności serca, nudności, wymioty, zaburzenia żołądkowe, obrzęki, zatrzymanie moczu.

Bardzo rzadkimi skutkami ubocznymi są mózgowe napady drgawkowe, zaburzenia koordynacji ruchowej, niemożliwość nieruchomego siedzenia, nagła jaskra, niepokój. Innymi zdarzającymi się na mniej niż 10 tys. przypadków są ciężkie zaburzenia czynności wątroby, przewlekłe uszkodzenia wątroby, wypadanie włosów.

Możliwe są także w czasie przyjmowania leku zmiany we krwi. Przez co zalecane są regularne badania krwi, które sprawdzą czynność wątroby, liczbę białych krwinek oraz ilość granulocytów.

Cena Pramolan

Ceny leku mogą różnić się w zależności od apteki oraz wielkości opakowania. 20 tabletek może kosztować około 13 zł. Natomiast 56 tabletek kosztuje od 27 zł do 59 zł.
Zwykle jednak cena oscyluje w granicach około 30 zł. Ceny mogą różnić się w zależności od miejsca apteki oraz innych indywidualnych kwestii takich jak pobierana marża bądź lokalizacja apteki.

Gdzie kupić Pramolan?

Jest to lek wydawany tylko i wyłącznie na receptę. Jest dostępny w wielu aptekach, zarówno stacjonarnie jak i internetowo. Apteki umożliwiają dzięki elektronicznej recepcji zakupić leki wydawane na nią bez wychodzenia z domu. Apteka jest również najbezpieczniejszym miejscem, gdzie mamy największą gwarancję, że lek będzie prawidłowo przechowywany. Konieczne jest utrzymywanie go w temperaturze niższej niż 25 stopni Celsjusza. Ważne jest, aby lek był także przechowywany w oryginalnym opakowaniu, które umożliwi nieprzenikanie promieni UV do środka. Leków nie stosuje się również po upływie terminu ważności. Pramolan najlepiej kupić w aptece.

Alicja Król

✓ Zweryfikowany
Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

Autorem artykułu jest Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

✓ Zweryfikowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *