Woda oligoceńska

Jest za darmo, wystarcz tylko mieć odpowiedni pojemnik i udać się do studni. W Polsce obowiązują normy czystości wody pitnej takie same, jak w innych krajach. Jednak mało kto piję wodę bezpośrednio z kranu. Woda z sieci miejskich, nawet gdy pochodzi ze studni głębinowych, dociera do nas w nie najlepszym stanie. Winę ponoszą przeważnie stare rury kanalizacyjne, które zanieczyszczają płynącą przez nie wodę rdzą i związkami organicznymi. Woda oligoceńska różni się pod tym względem od wody z kranu. Należy jedynie pamiętać o tym, aby właściwie ją przechowywać i uważać na jej względnie krótki termin przydatności do spożycia.

Oligocen jest jednym z okresów geologicznych należących do pleogenu. Jest starszy od miocenu i młodszy od eocenu. W okresie tym pojawiły się duże ssaki, pierwsze jeleniowate, pierwszy kot, a także pierwsze naczelne. W Polsce płytkie morze cofnęło się ku północnemu zachodowi, powstały pokłady węgla brunatnego, a na terenach, gdzie dzisiaj znajduje się Warszawa i Łódź zaczęły się tworzyć zbiorniki wodne, które obecnie są złożami wody oligoceńskiej.

Wody artezyjskie do których należą wody oligoceńskiej, gromadzą się w nieckach, obniżeniach terenu, pomiędzy dwoma warstwami nieprzepuszczalnych skał. Proces ten był bardzo długi i trwał 11 milionów lat. Rozpoczął się w oligocenie 33 mln lat temu. Studnie artezyjskie wiercone są na duże głębokości. Woda wypływa z nich samoczynnie pod wpływem naturalnego ciśnienia hydrostatycznego. Nazwa tego typu studni pochodzi nazwy krainy Artois we Francji, gdzie powstała pierwszą tego typu studnia. W Polsce i na świecie istnieje niewiele miejsc z zasobami wody oligoceńskiej:

w Polsce:

  • Niecka Mazowiecka
  • Niecka Łódzka

na świecie:

  • Wielki Basen Artezyjski w Australii
  • Basen Dakoty w Stanach Zjednoczonych
  • Basen Paryski we Francji

Właściwości wody oligoceńskiej

Ze względu na położenie zasobów wody oligoceńskiej i sposób jej wydobycia,woda ta ma unikalne właściwości i szereg zalet:

  • Nie wymaga żadnych uzdatnień i przygotowań wstępnych, ponieważ wolna jest od zanieczyszczeń chemicznych i skażeń biologicznych. Ze względu na położenie pod nieprzepuszczalną warstwą kamieni, kilkaset metrów pod ziemią, przez miliony lat była izolowana od czynników zewnętrznych. Stąd jej niezwykła czystość i zdatność do spożycia od razu po wydobyciu.
  • Posiada niezwykłe walory smakowe, które oceniane są jako lepsze niż woda z kranu lub inne wody mineralne dostępne na rynku. Woda oligoceńska nie posiada zapachu i zwykle jest bezbarwna.
  • Czasami wody oligoceńskie mają podwyższony poziom stężenia żelaza i manganu w porównaniu z innymi wodami konsumpcyjnymi. Zbierają się one w naczyniach służących do przechowywania wody w postaci osadu. Nie stanowi to jednak żadnego zagrożenia dla zdrowia człowieka. Osad należy po prostu usunąć przed ponownym napełnieniem.
  • Stosunek makro – i mikroelementów zawartych w wodzie jest naturalny i korzystny dla procesów fizjologicznych w organizmach żywych.
  • Nie zawiera produktów będących wynikiem reakcji między środkami dezynfekującymi, a składnikami wody, jak ma to miejsce w zakładach dostarczających wodę do wodociągów.

Skład chemiczny wody oligoceńskiej

Skład chemiczny wody w dużym stopniu zależy od źródła pochodzenia. Przeważnie są wodami alkalicznymi, o odczynie lekko zasadowym i ich pH to: 6.5 – 8.1. Odczyn zasadowy jest często korzystny dla zachowania równowagi bilansu kwasowo-zasadowego w organizmie człowieka. Ze względu na nadmierny stres, brak ruchu i błędy żywieniowe, wiele osób cierpi na nadmierne zakwaszenie organizmu, czemu przeciwdziała spożywanie wody oligoceńskiej. Zawartość makro- i mikroelementów jest zbliżony do wód określanych jako niskozmineralizowane. Ogólna ilość składników mineralnych w wodach oligoceńskich wynosi średnio 300-600 mg / l. Najpowszechniej występującym pierwiastkiem występującym we wszystkich wodach podziemnych jest żelazo. Przebywające przez miliony lat w warunkach pozbawionych tlenu, ma postać dwuwartościowego jonu żelazawego. Żelazo w tej postaci jest przyswajalne przez organizm człowieka, gdzie jest niezbędne w syntezie hemoglobiny. Weźmy pod uwagę, że pijąc jakąkolwiek wodę, powinniśmy znać jej skład chemiczny, ponieważ zbyt duże stężenie niektórych substancji może być niewskazane dla małych dzieci, osób starszych, bądź osób z niektórymi schorzeniami. Oto przykładowe wyniki analizy chemicznej wody oligoceńskiej pobranej z ujęcia w Warszawie na Ursynowie. Głębokość ujęcia – 265 m.

  • mętność 2,0 mg / l
  • twardość ogólna 5 mVal / l
  • twardość magnezowa 1,4 mVal / l
  • wapń – 40 mg / l
  • żelazo – 0,25 mg / l
  • magnez – 17,1 mg / l
  • mangan – 0,05 mg / l
  • glin – 0,00 mg / l
  • fluor – 0,62 mg / l
  • chlorki – 103 – 250 mg / l
  • amoniak – 0,02 mg / l
  • azotyny – 0,01 mg / l
  • azotany – 1,0 mg / l
  • siarkowodór – 0,0 mg / l
  • siarczany – 0.0 mg / l
  • fosforany – 0,1 mg / l
  • dwutlenek węgla – 11,0 mg / l
  • rozpuszczonego tlenu – 3,6 mg / l
  • krzemionka 40,0 mg / l

Stosowanie wody oligoceńskiej

Woda oligoceńska jest bardzo popularna i jest stosowana zamiennie z wodą z sieci wodociągowej i butelkowanymi wodami mineralnymi dostępnymi w handlu. Wiele osób wie gdzie są studnie z których bezpłatnie można pobrać tyle wody ile się chce. Stosując wodę oligoceńską musimy wziąć pod uwagę to, że ujęcia nie zawsze są badane przez władze sanitarne, dlatego istnieje pewne ryzyko, że w wodzie mogą znajdować się zarazki lub zanieczyszczenie szkodliwe dla zdrowia. Poza tym woda przelana po wydobyciu do plastikowej butelki jest zdatna do picia przez 24 godziny, a trzymana w lodówce przez 48 godzin. Pełne Własności wody oligoceńskiej i jej działanie nie zostały do końca poznane, jednakże fakt, że ma odczyn zasadowy, cechuje się w niską lub średnią twardością i posiada wiele związków mineralnych powoduje, że świetnie nadaje się do spożycia dla osób zmagających się z permanentnym stresem, cierpiących na stany depresyjne i lękowe, bądź zwalczających zakwaszenie organizmu. Poza tym powinny ją stosować osoby z problemami prawidłowego działania przewodu pokarmowego, a także z suchą skórą lub przesuszającymi się włosami. Warto zwrócić uwagę, że picie wody oligoceńskiej szczególnie polecane jest zwłaszcza w porze upałów. Nie tylko świetnie gasi pragnienie, ale także dostarcza mikroelementów niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a tracone są w trakcie nadmiernego pocenia się. Z tych samych względów polecana jest osobom pracującym fizycznie w miejscach o podwyższonej temperaturze, a także sportowcom i amatorom aktywności fizycznej. Miłośnicy akwarystyki często zadają pytanie, czy woda oligoceńska nadaje się do hodowli ryb i roślin wodnych. Pytanie to pozostaje jednak bez odpowiedzi, ponieważ na internetowych forach poświęconych akwarystyce jest tyle samo wpisów za jak i przeciw jej stosowaniu.

Środki ostrożności

Czystość biologiczna i chemiczna wód oligoceńskich, oraz ich dostępność w miejscach występowania, zachęca do powszechnego korzystania z niej. Jest to oczywiste, ale wymaga zachowania pewnych środków ostrożności. W przypadku wód o wysokiej mineralizacji istnieje ryzyko dostarczenia zbyt wysokiej dawki niektórych pierwiastków i soli mineralnych do organizmu, co może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie. Poza tym należy wziąć pod uwagę fakt, że źródła oligoceńskie nie są regularnie kontrolowane przez władze sanitarne, dlatego nie zawsze wiemy, jaki jest stan ich czystości i skład chemiczny, tak więc lepiej jest zachować umiar w dobowej ilości spożywania. Zwłaszcza dotyczy to małych dzieci, a zwłaszcza niemowląt, dla których zbyt duża ilość soli mineralnych może zbytnio obciążać nerki. Niektóre związki chemiczne zawarte w wodach oligoceńskich, spożywane przez wiele lat, mogą kumulować się w organizmie, co może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie osób starszych i chorych. Jeśli zauważymy pewne objawy takie jak: przewlekłe zmęczenie, trudności w wysypianiu się, senność w ciągu dnia, czy powtarzające się stany podgorączkowe, lub wypadanie włosów, suchą skórę i rozdwajanie paznokci, może to mieć związek nadmiarem żelaza. W takim wypadku spożywanie wody oligoceńskiej należy przerwać i skonsultować się z lekarzem.

Przechowywanie wody oligoceńskiej

Woda oligoceńska znajdująca się na dużej głębokości, poniżej 200 m, chroniona jest przez położone wyżej, nieprzepuszczalne warstwy geologiczne przed zanieczyszczeniami biologicznymi i chemicznymi z powierzchni ziemi. W związku z tym, jest bezpieczna dla zdrowia człowieka bez podejmowania uprzednich działań uzdatniających. Nie potrzebne jest odkażanie biologiczne lub chemiczne. Zachowanie wszystkich cennych właściwości wody oligoceńskiej wymaga przestrzegania pewnych zasad począwszy od czerpania aż do przechowywania w warunkach domowych. Stosowanie tych zasad ma chronić wodę przed zanieczyszczeniem bakteriologicznym i chemicznym, a także utratą smaku i niekorzystną zmianą zapachu.
Naczynia do przechowanie wody oligoceńskiej

Najlepsze są naczynia zrobione ze szkła. Szkło najlepiej chroni przed wpływem czynników zewnętrznych, a ze względu na brak aktywności chemicznej nie wpływa na smak i zapach wody. W naczyniach szklanych namnażanie mikroorganizmów jest najmniejsze.

Naczynia i butelki PET, w porównaniu ze szkłem, charakteryzują się wyższą przepuszczalnością tlenu, co może stwarzać warunki do namnażania mikroorganizmów. Woda oligoceńska bezpośrednio po pobraniu zawiera pewną liczbę mikroorganizmów, ale po wielokrotnym napełnianiu, w butelkach PET obserwowany jest ich nie pożądany wzrost.

Inne plastikowe naczynia są dopuszczalne pod warunkiem, że wykonane są z tworzyw odpowiednich do kontaktu z żywnością. Odpowiedni atest powinien znajdować się na etykiecie lub na wyrobie potwierdzone odpowiednim oznakowaniem.

Naczynia lub pojemniki metalowe muszą być wykonane ze stali nierdzewnej, lub gdy są żeliwne powinny być emaliowane.

Przygotowanie naczyń

Wszystkie naczynia, bez względu na to z czego są wykonane, powinny być idealnie czyste i odtłuszczone.
Podczas przechowywania z wody oligoceńskiej wytrąca się brązowy osad, będący pozostałością związków żelaza i manganu, naturalnych składników, nieszkodliwych dla człowieka. Przed ponownym napełnieniem należy usunąć resztkę wody i osad. Ważne jest, aby szczotka używana do mycia nie służyła do innych celów. Bezpośrednio przed pobraniem dobrze jest przepłukać naczynie niewielką ilością wody oligoceńskiej.

Napełnianie butelek

  • Opłukać kran, z którego czerpana jest woda.
  • Zadbać, aby naczynie do którego czerpiemy nie zetknęło się z kranem.

Przechowywanie wody oligoceńskiej w warunkach domowych

Najlepiej przechowywać w lodówce, w temperaturze 2-8 st C. W takich warunkach woda zachowuje swoje właściwości przez 4 dni.

W chłodnych porach roku możliwe jest przechowywanie na zewnątrz, pod warunkiem, że woda chroniona będzie przed zamrożeniem i nie będzie wystawiona na promieniowanie słoneczne. Musi także być chroniona przed zanieczyszczeniem.

Jeżeli woda przechowywana jest w mieszkaniu w temperaturze pokojowej, powinna zostać umieszczona z dala od urządzeń grzejnych i chroniona przed bezpośrednim działaniem promieniowania słonecznego. Z uwagi na możliwość rozwoju mikroorganizmów, czas jej przydatności do spożycia znacznie się skraca. Szczególnie w przypadku użycia pojemników z tworzyw sztucznych, w tym PET, nie powinien przekraczać jednego dnia.

Alicja Król

✓ Zweryfikowany
Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

Autorem artykułu jest Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

✓ Zweryfikowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *