Trener personalny – Jak wybrać dobrego trenera personalnego?

Popularyzacja zdrowego stylu życia sprawiła, że coraz więcej osób ma świadomość konieczności dbania o własną kondycję fizyczną. Regularne ćwiczenia oraz przestrzeganie właściwej, dobrze zbilansowana dieta wpływa nie tylko na wygląd naszej sylwetki, ale również niezwykle korzystnie oddziałuje na nasze zdrowie i samopoczucie. W efekcie mamy więcej energii życiowej i nie doświadczamy napadów zmęczenia w ciągu dnia, a nasz układ immunologiczny działa sprawniej.

Wiele osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ćwiczeniami siłowymi, nie dysponuje odpowiednią wiedzą z zakresu techniki ich wykonywania, oraz mają problem z odpowiednim zaplanowaniem całego cyklu treningowego, co może bardzo szybko spowodować nabawienie się niepotrzebnego urazu oraz doprowadzić do pojawienia się zjawiska przetrenowania, które zatrzyma nasz progres siłowy i sylwetkowy. Do przyswojenia jest duża ilość informacji, dlatego coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z usług wykwalifikowanego trenera personalnego, który bazując na własnej wiedzy i doświadczeniu, poprowadzi nas przez każdy etap naszych zmagań i pomoże opracować właściwą strategię treningową. Kim właściwie jest trener personalny? Na co zwracać uwagę przy wyborze konkretnej oferty oraz jaki jest koszt korzystania z usług trenera? Na te oraz inne pytania odpowiada poniższy artykuł.

Spis treści

Podobny artykuł: Najlepsze sposoby i produkty na odchudzanie

Kto to jest trener personalny?

Trener personalny - kto to jest
Trener personalny, zwany także osobistym to osoba, która posiada odpowiednie kompetencje, potwierdzone uzyskanym drogą kursu certyfikatem, w zakresie tworzenia bezpiecznych i skutecznych programów treningowych dla swoich klientów biorąc pod uwagę ich osobiste uwarunkowania, poziom sprawności fizycznej, stan zdrowia oraz cel. Rolą trenera jest także uczenie swoich podopiecznych prawidłowej techniki wykonywania ćwiczeń oraz motywowanie ich do dalszych wysiłków poprzez wyznaczanie kolejnych celów do osiągnięcia. Wielu trenerów posiada również odpowiednie kwalifikacje i kompetencje z zakresu dietetyki, co umożliwia im opracowywanie indywidualnych planów żywieniowych oraz suplementacji dla swoich klientów.

Zawód ten nie jest na ogół ograniczony miejscem jego wykonywania. Najbardziej powszechnym miejscem zatrudnienia trenerów personalnych są instytucje związane z rozwojem kultury fizycznej w tym centra fitness, siłownie czy kluby sportowe. Wielu trenerów świadczy swoje usługi w domach klientów lub we własnych studiach ćwiczeń. Coraz większą popularnością cieszy się także współpraca online. Taka opcja jest przede wszystkim bardzo wygodna i umożliwia trenerowi podjęcie współpracy z większą liczbą klientów.

Trenerzy personalni mogą również specjalizować się w określonym typie treningu czy dyscyplinie sportowej. Wyróżniamy następujące specjalizacje:

  • trener kulturystyki i fitness;
  • trener crossfit;
  • trener kalisteniki i street workout;
  • trener trójboju/dwuboju siłowego;
  • trener osób starszych;
  • trener kobiet w ciąży;
  • trener o specjalizacji medycznej.

Jak wygląda współpraca z trenerem personalnym?

Trener personalny powinien kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem swoich podopiecznych. Dlatego na samym początku współpracy przeprowadza z klientem wywiad medyczny. Ma to na celu wykluczenie wszelkich problemów zdrowotnych, które mogłyby stanowić przeciwwskazanie do podjęcia intensywnych treningów. Trener może również zalecić nowej osobie wykonanie podstawowych badań, takich jak morfologia czy EKG oraz skonsultowanie się z lekarzem. Trener personalny ocenia również prawidłowość postawy, elastyczność i siłę mięśni, analizuje skład ciała oraz parametry związane ze sprawnością fizyczną klienta, takie jak moc, zwinność, koordynacja, równowaga, szybkość i refleks. Wszystkie te informacje posłużą do opracowania spersonalizowanego i skutecznego planu treningowego określającego rodzaj i poziom intensywności ćwiczeń, czas trwania jednostki treningowej oraz częstotliwość i objętość. Często tego rodzaju testy i badania przeprowadza się również na końcu każdego programu ćwiczeń w celu dokonania pomiaru postępów klienta i oceny efektywności danego reżimu treningowego.

Pierwsze spotkanie trenera z przyszłym klientem ma kluczowe znaczenie dla przebiegu dalszej współpracy. Podsumowując, początkowa konsultacja zawiera najczęściej:

  1. Wywiad dotyczący stanu zdrowia.
  2. Ustalenie celów treningowych.
  3. Dokonanie pomiarów.
  4. Trening próbny lub test sprawnościowy.
  5. Podsumowanie i ustalenie szczegółów dotyczących współpracy.

Praca trenera personalnego tak naprawdę rozpoczyna się dopiero po przekazaniu planu treningowego klientowi. Niezależnie od rodzaju współpracy, stacjonarnej lub online, każdy trener powinien być w stałym kontakcie ze swoimi podopiecznymi i być otwartym na wszelkie informacje zwrotne przez nich przekazywane. Na podstawie informacji dotyczących odczuć klienta związanych z realizowanym programem treningowym trener może dokonać ewentualnych korekt w planie ćwiczeń. Rolą trenera osobistego jest także regularna kontrola postępów treningowych czynionych przez jego podopiecznych. Może się to odbywać w formie bezpośredniego kontaktu lub za pośrednictwem internetu. W takim przypadku klient okresowo przesyła trenerowi dokumentację fotograficzną swojej sylwetki.

Dlaczego warto korzystać z usług trenera personalnego?

Trener personalny usługi
Ludzie podejmują współpracę z trenerami personalnymi z wielu powodów. Niezależnie od tego, czy naszym celem treningowym jest zgubienie niepotrzebnego tłuszczyku, który zaburza estetykę naszej sylwetki czy zbudowanie imponującej muskulatury lub po prostu chcemy poprawić stan swojego zdrowia i sprawności fizycznej skorzystanie z usług trenera personalnego, jest doskonałą inwestycją, która bardzo szybko nam się zwróci.

Poniżej prezentujemy kilka najważniejszych powodów, dla których warto rozważyć skorzystanie z usług trenera personalnego. Oto one:

Trening nie przynosi rezultatów.

Samodzielne układanie planu treningowego jest nie lada wyzwaniem, szczególnie w przypadku osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z treningiem siłowym. Taki, nieumiejętnie stworzony plan wypełniony jest wieloma błędami, czego skutkiem jest brak efektów, zmęczenie, znudzenie, a w skrajnych przypadkach nawet przetrenowanie. Opieka dobrego trenera personalnego jest najlepszym sposobem na zapobieganie tego typu negatywnym rezultatom treningowym.

Trener przeanalizuje nasz dotychczasowy plan treningowy i dokona niezbędnych korekt lub opracuje zupełnie nowy, dopasowany do naszych wymagań i możliwości.

Trening pod czujnym okiem trenera ma także działanie motywujące. Dzięki jego obecności jesteśmy w stanie trenować ciężej i bardziej intensywnie, a co najważniejsze – bezpiecznie.

Trener będzie nas nieustanie motywował i wyznaczał nam kolejne cele treningowe.

Nie wiesz jak zacząć.

Decyzja o podjęciu aktywności fizycznej jest bardzo prosta, jednak wiele osób zadaje sobie wówczas pytanie: jak zacząć? W gąszczu różnorodnych planów i metod treningowych można się pogubić. Jeśli dopiero zaczynamy ćwiczyć, możemy nie zdawać sobie sprawy z tego, jak bardzo jest to skomplikowane. Nie rodzimy się przecież z wiedzą, jak to robić. Jeśli stoimy przed zadaniem ustalenia pełnego harmonogramu ćwiczeń, może nas ono po prostu przytłoczyć. Wówczas z pomocą przychodzi trener personalny, dysponujący dużą wiedzą z zakresu różnych aspektów treningowych. Z jego pomocą znacznie łatwiej będzie nam zacząć nasze zmagania w sali ćwiczeń.

Trener personalny poprowadzi nas przez cały proces treningowy. Nauczy nas prawidłowego wykonywania ćwiczeń, pokaże jak dobierać obciążenie, a także ustali ilość serii, powtórzeń oraz poziom intensywności, dopasowany do indywidualnych zdolności regeneracyjnych naszego organizmu.

Jesteś znudzony dotychczasowym planem treningowym.

Wykonując w kółko ten sam plan treningowy, bardzo szybko możemy wpaść w nużącą rutynę. Jest to nie tylko nudne, ale może również prowadzić do pojawienia się stagnacji w naszych postępach, a nawet spowodować bolesne kontuzje. Dlatego, jeżeli potrzebujemy urozmaicenia i nowego bodźca do rozwoju warto skorzystać z pomocy trenera personalnego. Dzięki jego wiedzy i pomysłom nasz trening może stać się ciekawszy, bardziej wymagający, oraz skuteczny.

Chcesz nauczyć się jak ćwiczyć samodzielnie.

Jeśli naszym celem jest samodzielne tworzenie własnych planów treningowych, zatrudnienie trenera na kilka sesji ma tę zaletę, że pokaże nam cały zestaw ćwiczeń ukierunkowanych na rozwój każdej grupy mięśniowej oraz nauczy, jak w prawidłowy sposób je wykonywać. Pozwoli nam to maksymalnie zwiększyć efektywność naszych wysiłków oraz ograniczy ryzyko kontuzji.

Przygotowujesz się do zawodów.

Usługi treningu personalnego nie są przeznaczone wyłącznie dla osób początkujących. Bardzo często trenerzy osobiści są zatrudniani przez doświadczonych zawodników sportów siłowych i sylwetkowych szczególnie w okresie przygotowawczym przed ważnymi zawodami. Wskazówki profesjonalnych trenerów są nieocenionym wsparciem i znacznie przybliżają do osiągnięcia pożądanego wyniku. Warto zaznaczyć, że najlepsi trenerzy personalni są także czynnymi zawodnikami zajmującymi wysokie miejsca na różnych imprezach sportowych. Wyspecjalizowani trenerzy przygotują nas do ważnego występu bez względu na rodzaj dyscypliny sportowej. Stworzą zoptymalizowany plan treningowy uwzględniający najbardziej skuteczne ćwiczenia. Trener personalny zaplanuje dla nas harmonogram treningowy, który pozwoli naszemu ciału maksymalnie wykorzystać czas spędzony w siłowni, a jednocześnie dając mu czas na pełną regenerację.

Jak wybrać dobrego trenera personalnego?

Dobry trener personalny
Trenerem personalnym może zostać praktycznie każda osoba. Wystarczy odbyć odpowiedni kurs zakończony egzaminem teoretycznym i praktycznym. Jako potwierdzenie uzyskanych kwalifikacji dostaniemy od organizatora kursu certyfikat. Jednak wysokiej klasy trener personalny wyróżnia się nie tylko posiadanymi dokumentami, ale przede wszystkim doświadczeniem w pracy z ludźmi i osiąganymi wynikami współpracy. Na jakie kwestie zwracać uwagę wybierając trenera personalnego? Oto najważniejsze z nich:

Kwalifikacje zawodowe

Wybrany przez nas trener osobisty powinien być profesjonalistą w swoim fachu. Trzeba zatem szczegółowo sprawdzić, jakie ma wykształcenie, certyfikaty i dyplomy oraz czy stale poszerza zakres swojej wiedzy, która w połączeniu z odpowiednim doświadczeniem i bogatym portfolio da nam gwarancję, że mamy do czynienia z osobą, która jest w pełni przygotowana do prowadzenia skutecznych i bezpiecznych treningów dla swoich podopiecznych. Dobry trener personalny dysponuje szeroką wiedzą nie tylko z zakresu treningu siłowego, ale również bardzo dobrze zna się na anatomii i fizjologii człowieka. Należy mieć świadomość, że trenowanie z osobą, która takowej wiedzy nie posiada, jest dla nas dużym zagrożeniem i może doprowadzić do wystąpienia bolesnych i problematycznych kontuzji.

O wszelkie kwestie związane z posiadanym wykształceniem i doświadczeniem zapytajmy trenera jeszcze zanim zdecydujemy się na rozpoczęcie współpracy. Najlepiej, jeśli zrobimy to podczas pierwszego kontaktu osobistego, telefonicznego czy online. Pamiętajmy, że trener personalny to osoba, której płacimy za konkretną usługę oraz od której zależy nasze zdrowie, dlatego nie ma tutaj pytań niestosownych. Jeżeli potencjalny trener nie będzie chciał udzielić nam informacji, co do posiadanych kwalifikacji, nie marnujmy czasu ani pieniędzy i od razu zrezygnujmy z dalszej rozmowy. Dobrym źródłem informacji o trenerze jest także jego strona internetowa, blog czy konto w serwisach społecznościowych gdzie możemy zapoznać się z opiniami jego klientów.

Wygląd

Wygląd zewnętrzny naszego trenera jest najlepszą wizytówką i dowodem na skuteczność bądź nieskuteczność stosowanych przez niego metod treningowych. Wysportowana i zadbana sylwetka trenera powinna być dla nas najlepszą motywacją do dalszych wysiłków na siłowni. Nie chcemy przecież współpracować z osobą mającą gorszą sylwetkę od nas ani z przerośniętym, napompowanym środkami anabolicznymi mutantem mającym zadyszkę po zrobieniu rozgrzewki. Dobry trener personalny powinien emanować zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Trenując w towarzystwie osoby optymistycznie nastawionej do życia, sprawiamy, że nasze ćwiczenia zyskują na efektywności. Równie ważny jest także ubiór trenera osobistego. Zdarzają się amatorzy prowadzący trening w dżinsach oraz tacy, którzy przez cały trening korzystają z telefonu komórkowego, a ich opieka nad podopiecznym sprowadza się do wskazywania kolejnych ćwiczeń.

Indywidualne podejście

Wysokiej klasy trener osobisty ma profesjonalne podejście do klienta i nie tylko opracuje dla nas spersonalizowany plan treningowy, dopasowany do naszych potrzeb, ale będzie regularnie pytał o nasze samopoczucie i stan zdrowia. Dobry trener słucha swojego podopiecznego i jest otwarty na wszelkie uwagi oraz sugestie. Jest zaangażowany i z pasją przeprowadza każdą sesję treningową.

Jakie cechy odróżniają profesjonalistę od amatora nastawionego na łatwy zarobek? Przede wszystkim powinniśmy unikać trenerów, którzy:

  • ukrywają informacje o posiadanych kwalifikacjach zawodowych;
  • nie przeprowadzają szczegółowego wywiadu z klientem, przed rozpoczęciem współpracy;
  • sprzedają gotowe, ściągnięte z internetu plany treningowe;
  • nie interesują się stanem zdrowia swoich podopiecznych;
  • nie prowadzą regularnych pomiarów i nie śledzą postępów treningowych swoich klientów;
  • proponują cenę nieproporcjonalną do posiadanego doświadczenia i zakresu wiedzy;
  • podczas treningu nie kontrolują techniki ćwiczeń wykonywanych przez podopiecznych.

Jakie cechy powinien posiadać dobry trener personalny?

Wysokiej klasy trener osobisty:

  • dba o nasze bezpieczeństwo podczas treningu;
  • monitoruje nasze postępy;
  • motywuje nas do cięższej pracy;
  • sprawia, że czujemy się przy nim swobodnie i komfortowo;
  • stale poszerza zakres swojej wiedzy;
  • słucha uwag swoich podopiecznych;
  • modyfikuje plan treningowy w razie potrzeby;
  • jest kreatywny i pomysłowy;
  • ma wiedzę z zakresu dietetyki sportowej;
  • wyróżnia się nienagannym wyglądem;
  • wykazuje się zaangażowaniem i pasją;
  • sprawia dobre wrażenie już na pierwszym spotkaniu.

Cena

Koszt usług treningu personalnego jest ściśle związany z doświadczeniem trenera oraz jego popularnością. Na wielu portalach możemy trafić na ogłoszenia początkujących lub mniej znanych trenerów, których ceny nie są zbyt wygórowane i oscylują w przedziale 20 – 80 złotych za godzinę lub jednostkę treningową. Osoby dysponujące większym budżetem mogą zdecydować się na usługi bardziej doświadczonych i rozpoznawalnych trenerów posiadających popularne konta w serwisach społecznościowych lub skorzystać z oferty profesjonalnych zawodników kulturystyki. W tym przypadku cena za godzinę treningu może wynieść nawet 200 złotych. Wśród trenerów personalnych możemy znaleźć osoby, których klientami są znani celebryci, gwiazdy sportu czy muzyki. Tacy trenerzy wyceniają swoje usługi znacznie drożej. Nierzadko cena za godzinny trening wynosi 1000 złotych, a nawet znacznie więcej.

Alicja Król

✓ Zweryfikowany
Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

Autorem artykułu jest Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

✓ Zweryfikowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *