Czy selen wspomaga odchudzanie?

Zdrowe odżywianie to wyjątkowo istotny element życia. Od niedawna zyskuje coraz większe ilości zwolenników. Powszechność przemyślanego podchodzenia do swojej diety, tak by jedzenie stało się efektywnym paliwem, przekładającym się na niezawodne funkcjonowanie organizmu, jest coraz większa. Nawet pomimo tego, że wprowadzenie dobrej diety, wymaga odpowiedniej, bardzo rozległej wiedzy, by nie tylko nie zaszkodzić swojemu zdrowiu, ale też maksymalnie pozytywnie wpłynąć na funkcje ciała.

Zasady diety redukcyjnej

Tematy dotyczące odchudzania, nigdy nie tracą na popularności, a tylko ją sukcesywnie zyskują. Zdrowe i nie posiadające w sobie elementów autodestrukcji, podejście do tematu zrzucenia kilku centymetrów w pasie, powinno opierać się na założeniu, że należy dostarczyć organizmowi wszystkich substancji odżywczych, pochodzących ze wszelkich źródeł, przy dokładnym przeliczeniu zapotrzebowania na kalorie.

Aminokwasy

Aby się tym odpowiedzialnie zająć, trzeba posiadać pewną wiedzą. I choć o głównych źródłach substancji odżywczych, takich jak węglowodany, białka i tłuszcze można odnaleźć wszelkie informacje bardzo szybko i sprawnie. Trochę trudniej znaleźć szczegółowe i rzetelne informacje o innych koniecznych do przeżycia i zachowania zdrowia. Taką grupą są na przykład aminokwasy. Jeden z mikroelementów organizmu, budujący białka.

Selen

Jednym z takich mikroelementów jest selen. Należy dostarczać go organizmowi w pożywieniu. Chociaż o selenie, jako zwykli konsumenci, nie wiemy z reguły jakoś wyjątkowo dużo, to być może usłyszałaś kiedyś w swoim życiu teorię o tym, że selen jest dobry na odchudzanie.

Właściwości selenu

Jakimi właściwościami charakteryzuje się ten pierwiastek, którego jest tak niewiele w naszym otoczeniu? Oto niektóre z nich, których dowiodły już liczne, specjalistyczne badania:

 • redukuje poziom stresu
 • broni organizmu przed wolnymi rodnikami
 • może zmniejszać stany zapalne
 • wpływa na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy
 • ma duży, pozytywny wpływ na układ immunologiczny
 • ma wpływ na zachowanie odpowiedniego poziomu funkcji poznawczych, problemów z pamięcią
 • wpływa na neuroprzekaźniki, wpływając na nastrój
 • wspomaga płodność
 • czasami znajduje zastosowanie w chemioterapiach.

Wpływ selenu na odchudzanie

Jak widać, na pierwszy rzut oka nie wydaje się, by selen miał mieć jakikolwiek szczególny wpływ na to, jak przebiega twoje odchudzanie. Nie widzimy tu bowiem wpływu bezpośredniego na metabolizm, ani nic podobnego. Aby zrozumieć sens działania selenu na redukcji, trzeba w troszkę inny sposób spojrzeć na odchudzanie. Chodzi o to, że jest to często proces bagatelizowany, a ludzie przeprowadzając go, skupiają się wyłącznie na tym, by policzyć kalorie przyjmowane oraz kalorie spalane. I jak najbardziej jest to podejście słuszne. Ale skąd wynikają tak częste porażki, odchudzanie kończące się brakiem utraty wagi lub nawet z kilkoma kilogramami więcej? Głównie stąd, że ludzie nie doceniają lub zapominają o tym, jak ucięte kalorie i wysiłek fizyczny, do którego nie są przystosowani, ani przyzwyczajeni może wpływać na ich samopoczucie mentalne. Wszyscy wiemy, że głodny znaczy zły i chociaż w tym powiedzeniu zastosowano bardzo duże uproszczenie, to nie jest ono pozbawione ziarna prawdy. Więc jeżeli chodzi o odchudzanie – jeżeli zadbasz o prawidłowy poziom selenu w twoim organizmie, to łatwiej ci będzie znieść cały proces. Dlatego – zapoznaj się z informacjami na temat selenu.


Ranking produktów na Odchudzanie - Czerwiec 2023 r.

Czym są tabletki na odchudzanie oraz analiza.

Ostatnia aktualizacja rankingu: 04.06.2024

Przeciwwskazania selenu

Przede wszystkim, zastanówmy się jakie mogą wystąpić przeciwwskazania, przeciwko stosowaniu selenu. Przed rozpoczęciem stosowania leku lub suplementu diety, zawierającego selen, powinieneś sprawdzić badaniami poziom selenu w twoim organizmie, by nie doszło do groźnego przedawkowania.

Niedobory

Jeżeli żywimy się w sposób racjonalny, nie powinniśmy mieć problemów z niedoborem selenu. Niedobory tego pierwiastka występują u osób z bardzo poważnymi zaburzeniami w zakresie wchłanialności substancji odżywczych z pokarmu, po operacjach na elementach układu pokarmowego czy w żywieniu pozajelitowym.

Objawy niedoborów selenu

Jakie mogą być przykre skutki niedoboru selenu w organizmie?

 • niewydolność serca
 • załamanie funkcjonowania tarczycy
 • wypadanie włosów
 • problemy hormonalne
 • problemy z łamliwością paznokci
 • wahania nastrojów
 • skłonności depresyjne.

Nadmiar selenu

Jak widzimy skutki niedoborów selenu mogą być bardzo poważne. Nie inaczej jest, gdy tego pierwiastka jest w naszym organizmie zbyt dużo. Dlatego zawsze korzystaj z suplementacji lub leczenia selenem przebadany, w ciągłej konsultacji z lekarzem. Wynika to z tego, że selen w nadmiarze może być toksyczny, a różnica pomiędzy momentem, w którym służy twojemu organizmowi, a kiedy mu poważnie szkodzi jest wyjątkowo niewielka.

Skutki nadmiaru selenu

Jakie objawy występują w związku z nadmiarem selenu?

 • biegunki
 • mdłości
 • apatia
 • zmęczenie
 • bóle stawów
 • łysienie
 • problemy z tkanką paznokci
 • rozwój cukrzycy
 • problemy z jakością włosów.

Selenoza

Jeżeli te objawy wystąpią u ciebie, może to oznaczać, że jesteś chory na selenozę. Występuje głównie u ludzi, którzy sami kompletują swoje zestawy suplementów i nie kontrolowali ilości selenu. Jak widać – lepiej tego nie robić! Chociaż bardzo często objawy ustępują po odejściu od nietrafionej suplementacji, to nie zawsze tak jest. Czasami procesy chemiczne, które już zaszły pomiędzy elementami selenu, a składnikami w twoim ciele, sprawiają, że problemy związane z objawami selenozy, będą trzymać się twojego organizmu miesiącami. Jak temu zapobiec? Trzymać się naturalnych sposobów uzupełniania tego pierwiastka, a jeżeli to niemożliwe, nie dobierać suplementacji samodzielnie, tylko w kontakcie ze swoim lekarzem, na podstawie aktualnych wyników badań.

Źródła selenu

Jak widzisz, odchudzanie, to nie tylko kalorie, ale też zadbanie o wiele innych czynników, po to, by nie zrobić sobie samemu krzywdy. Jak więc zadbać w bezpieczny sposób o poziom selenu w organizmie?
Jedząc:

 • duże ilości orzechów (zwłaszcza brazylijskich)
 • tuńczyka
 • łososia
 • mięso drobiowe
 • pszenicę
 • grzyby
 • kurze jaja.

Na wchłanianie się selenu wpływ mają białka i witaminy A, E i C. Warto więc zadbać o ich podaż.

Suplementy z selenem

Niestety, w Polsce gleby ubogie są w selen. Nie ma go wiele też w wodzie. Właśnie dlatego, powstały suplementy, które chociaż dla nieostrożnych bywają źródłem problemów, to bardzo często są jedynym wyjściem z sytuacji niedoboru selenu, czyli pierwiastka, który nie składuje się w naszym organizmie, tak by ten miał jego stały zapas, konieczny do funkcjonowania.

Zastosowanie selenu

Kiedy warto zastanowić się nad suplementacją selenu? W przypadku problemów z funkcjonowaniem tarczycy, gdy masz problemy z odpornością, jeżeli chcesz poprawić kondycję włosów i stan paznokci. Ale także jeżeli zależy ci na ochronie serca przed poważnymi dolegliwościami.

Stosowanie selenu

Selen warto brać rano i na czczo, ale są to zasady głównie skierowane do osób, które stosują leki lub suplementy z selenem, w celu poprawy stanu tarczycy. Warto pamiętać o tym, że istnieją (wymienione wcześniej) składniki, które zwiększają poziom przyswajalności tego pierwiastka.

Złe połączenia

Z lekcji chemii pamiętamy, że różne substancje na siebie oddziałują. Nie inaczej jest z selenem, który często łączony jest w zestawy suplementacyjne, które uniemożliwiają jego prawidłowe działanie. Takim elementem jest cynk – nigdy nie kupuj preparatu, który zawiera w sobie oba te pierwiastki, gdyż będzie on zwyczajnie nieskuteczny.

Cena selenu

Suplementy z selenem nie są bardzo drogie. Ceny zaczynają się już od kilkunastu złotych i trzeba powiedzieć, że to niedużo zważywszy na to, jak wiele pozytywnych wpływów na organizm prezentuje. Często w suplementach nie występuje samodzielnie, więc możesz dobrać produkt, który wpłynie też twoje inne niedobory.

Gdzie kupić selen?

Suplementy możesz kupić wszędzie. W internecie na specjalnych stronach, na stronach aptek internetowych czy na allegro. W realnym świecie możesz spotkać suplementy na sklepowych półkach i w drogeriach. Ale najlepiej będzie jeśli wybierzesz się do apteki.

Podsumowanie

Jak widzisz selen nie jest magicznym elementem, który sprawi, że twoje odchudzanie będzie proste, szybkie i bezproblemowe. Ale jeżeli twoje odchudzanie to nie tylko kalorie, ale chęć pozytywnego wpłynięcia na swój organizm, osiągnięcie wewnętrznej, zdrowej równowagi – wtedy stosowanie selenu, to absolutna konieczność. Jak można przeczytać w tym artykule, będzie on pomocny w trakcie odchudzania, ale także nie do przecenienia jest jego rola ogólnie, dlatego teraz czy odchudzasz się czy nie, najlepiej gdybyś zbadała poziom selenu w swoim organizmie, po to, by wiedzieć, na czym stoisz.

Alicja Król

✓ Zweryfikowany
Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

Autorem artykułu jest Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

✓ Zweryfikowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *