Detoks – Sposoby na oczyszczanie organizmu z pasożytów

Coraz więcej osób dbających o zdrowie korzysta z kuracji detoksykacyjnej, aby odtruć organizm, a tym samym odciążyć wątrobę, nerki i jelita. Idea pozbycia się z organizmu szkodliwych substancji, które gromadzą się w wyniku niezdrowej diety, stresu i zanieczyszczenia środowiska nie jest nowa.

Detoksykacja organizmu jest integralną częścią naturopatii od wielu lat i od dawna jest praktykowana w medycynie alternatywnej. Tylko nazwa jest nowa i wyjątkowo chwytliwa. W naszym poradniku dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o tej formie diety, zwanej również kuracją detoksykacyjną.

Pokażemy Ci, jakie są ich rodzaje, jak działają i na co powinieneś zwrócić uwagę, jeśli chcesz przeprowadzić kurację detoksykacyjną.

Spis treści

Czym jest kuracja detoksykacyjna?

Kuracja detoksykacyjna jest specjalną formą diety, która wywodzi się z naturopatii. Celem tej diety jest pozbycie się z organizmu toksyn, które gromadzą się w nim w wyniku niezdrowej diety i innych wpływów. Kuracje detoksykacyjne mogą być przeprowadzane na różne sposoby.

Ogólnie rzecz biorąc, spożycie kalorii jest znacznie zmniejszone i, przynajmniej na czas trwania kuracji, unika się niektórych pokarmów, które mają negatywny wpływ na równowagę kwasowo-zasadową. W ostatnich latach, różne badania wykazały, że te lekarstwa mogą mieć łagodzący wpływ na organizm.

Obecnie jednak nie ma powszechnie przyjętej definicji, które dokładnie toksyny obciążają organizm i w jaki sposób kuracja detoksykacyjna usuwa te szkodliwe substancje z organizmu.

Jak działa detoksykacja?

Klasyczna kuracja detoksykacyjna opiera się na czterech filarach. Pierwszym filarem jest zdrowa dieta, w której całkowicie unika się pewnych pokarmów. Drugi i trzeci filar to holistyczna pielęgnacja ciała poprzez kąpiele i masaże oraz ćwiczenia aktywizujące, np. długie spacery na świeżym powietrzu, joga lub pilates. Czwarty filar to ustanowienie wewnętrznej równowagi poprzez unikanie stresujących sytuacji tak bardzo, jak to tylko możliwe.

Unikając niezdrowej żywności, takiej jak słodycze, alkohol czy produkty z mąki pszennej, odciąża się wątrobę, nerki, jelita i skórę. Spożywanie świeżo przygotowanych soków lub smoothie wspomaga usuwanie toksyn z organizmu.

Pij dużo płynów podczas wszystkich kuracji detoksykacyjnych. Co najmniej 2,5 litra wody niegazowanej i/lub herbat ziołowych w celu wspierania eliminacji toksyn. Kąpiele alkaliczne lub specjalne plastry mogą być stosowane do wyciągania toksyn ze skóry.

Efekty kuracji detoksykacyjnej

Teoria detoksu zakłada, że toksyczne pozostałości, odpady metaboliczne i hormony gromadzą się w jelitach, wątrobie, nerkach i ogólnie w komórkach organizmu z powodu niezdrowej diety, zanieczyszczeń środowiska, stresu, a nawet elektrosmogu. Z reguły organizm może sam się oczyszczać i eliminować te szkodliwe substancje. Jednak w przypadku przeciążenia zbyt dużą ilością zanieczyszczeń, narządy detoksykacyjne nie mogą całkowicie wykonać swojej pracy.

Niekompletna detoksykacja może prowadzić do problemów jelitowych, zmęczenia, bladej, ziemistej cery, a także zaburzeń snu i przemiany materii. W kuracji detoksykacyjnej, dieta o obniżonej kaloryczności z wyborem określonych produktów spożywczych zapewnia detoksykację narządów wydalniczych i uwolnienie organizmu od szkodliwych substancji.

Metody detoksykacji

Możesz wybrać pomiędzy różnymi metodami, aby odtruć swoje ciało za pomocą kuracji detoks. Co oni wszyscy mają wspólnego to to, że powstrzymują się od niezdrowej żywności przynajmniej w czasie trwania kuracji i dużo piją. Najpopularniejszą formą kuracji detoksykacyjnych są kuracje z sokami i smoothies.

Skuteczny jest również post alkaliczny, dieta ajurwedyjska i post 36-godzinny, specjalna forma postu interwałowego. Różne metody detoksykacji są przedstawione bardziej szczegółowo w kolejnych rozdziałach.

Dieta ajurwedyjska

Dieta ajurwedyjska jest dietą dostosowaną do typu, która opiera się na indywidualnej konstytucji i istniejących zaburzeniach organizmu. Oznacza to, że w żywieniu ajurwedyjskim pokarmy dobierane są zgodnie z ich fizycznym, mentalnym i emocjonalnym działaniem.

Pokarmy w diecie ajurwedyjskiej są łączone indywidualnie w celu rozwoju osobistego, odnowy komórek lub leczenia konkretnych dolegliwości i chorób. W ten sposób można stworzyć indywidualną kurację detoksykacyjną dostosowaną do osobistych potrzeb.

Przepisy na indywidualną dietę ajurwedyjską są zazwyczaj bardzo proste i mogą być indywidualnie dostosowane do pory dnia lub roku oraz aktualnego etapu życia.

Kuracja detoksykacyjna z sokami i smoothies

Kuracja detoksykacyjna z sokami i smoothies jest prawdopodobnie najbardziej popularną formą detoksykacji. Soki mogą być przygotowywane ze świeżych składników lub kupowane w butelkach porcjowanych. Jeden sok lub smoothie jest równoważny jednemu posiłkowi.

Na przykład, sok zastępuje śniadanie w tej formie kuracji detox. Wszystkie posiłki stałe można zastąpić 6 do 8 porcjami soku lub smoothie o objętości 400 do 600 ml każda, rozłożonymi w ciągu dnia. W tej formie sok lub smoothie pije się mniej więcej co 2 godziny.

Kuracje z sokami i smoothies są bardzo ścisłą formą kuracji detoksykacyjnych. Spożycie kalorii jest zwykle ograniczone do około 800 kalorii dziennie, więc istnieje wysoki deficyt kalorii. Mimo to, ta metoda detoksykacji jest popularna. Soki i smoothies zazwyczaj smakują bardzo dobrze, można je łączyć na wiele sposobów i po 1 do 2 dniach zmiany, większość użytkowników uważa, że bardzo łatwo jest trzymać się kuracji.

36-godzinny post

Post 36-godzinny jest ekstremalną formą postu interwałowego i jest często stosowany jako kuracja detoksykacyjna. Zamiast postu interwałowego 16 : 8, ta forma polega na powstrzymywaniu się od jedzenia przez 36 godzin na raz. W ciągu następnych dwunastu godzin można spożywać posiłki według własnego uznania. Inną nazwą dla tej formy przerywanego postu jest “post naprzemienny”, ponieważ tylko jeden pokarm może być spożywany w ciągu drugiego dnia.

Badania wykazały, że szybka utrata wagi jest możliwa przy 36-godzinnym poście, bez żadnych skutków ubocznych. Nie jest rzadkością dla wielu użytkowników do przeprowadzenia tej metody przez dłuższy okres czasu w celu osiągnięcia ich idealnej wagi. Podczas 36-godzinnego postu łatwo jest również zmienić dietę w ogóle, tak aby po zakończeniu tej metody uniknąć ponownego przybierania na wadze. Więcej na temat 36 godzinnego postu można odszukać pod adresem https://www.healthline.com/nutrition/monk-fast pod którym udostępniono badania, właściwości oraz inne szczegóły i dane.

Post alkaliczny

Post zasadowy ma za zadanie pomóc w odkwaszeniu ciała i przywróceniu równowagi kwasowo-zasadowej. W tej formie kuracji detoksykacyjnej spożywa się tylko pokarmy, które mają działanie alkaliczne i nie tworzą kwasów podczas trawienia. Ma to na celu zapobieganie rozkładowi ważnych minerałów w organizmie, które są potrzebne do neutralizacji kwasów.

Równocześnie ma nastąpić oczyszczenie komórek. Odkwaszanie organizmu poprzez odpowiednie pokarmy ma na celu ochronę przed różnymi chorobami i często jest pierwszym krokiem w ogólnej zmianie diety. Jedząc pokarmy zasadowe, takie jak ziemniaki, owoce, warzywa, nasiona czy grzyby, a jednocześnie unikając pokarmów kwaśnych, takich jak białko zwierzęce czy zboża, nie tylko oczyszczamy organizm, ale jednocześnie redukujemy wagę. Więcej na temat postu alkalicznego można odnaleźć na adresie https://www.webmd.com/diet/a-z/alkaline-diets w tym właściwości i badania a także dogłębną analizę.

Kiedy kuracja detoksykacyjna ma sens?

Kuracja detoksykacyjna może być przydatna z różnych powodów. Na przykład, aby odciążyć i oczyścić ciało przed okresem postu. Kuracje detox może również pomóc promować uzdrowienie niektórych chorób lub złagodzić objawy.

Zaleca się przeprowadzanie kuracji detoksykacyjnych w celu oczyszczenia organizmu, na przykład po dniach świątecznych, takich jak Boże Narodzenie, Wielkanoc lub po obchodach urodzin. Zwłaszcza jeśli w nadmiarze spożywano alkohol lub niezdrowe jedzenie, desery i kawę. Ukierunkowana detoksykacja może również wspierać i przyspieszać odstawienie nikotyny u osób pragnących rzucić palenie.

Sposoby detoksykacji organizmu

Na rynku dostępne są liczne środki wspomagające kurację detoksykacyjną. Obejmują one specjalne suplementy diety, które mogą być stosowane samodzielnie lub w połączeniu z innymi kuracjami detoksykacyjnymi, takimi jak post alkaliczny lub dieta ajurwedyjska w celu detoksykacji organizmu.

Innym środkiem wspomagającym detoksykację organizmu są specjalne preparaty herbaciane. Do użytku zewnętrznego dostępne są kąpiele lub plastry, które wyciągają toksyny ze skóry. W kolejnych sekcjach przedstawimy Ci najczęściej stosowane środki wspomagające detoksykację organizmu w sposób bardziej szczegółowy i wyjaśnimy, jak one działają.

Suplementy diety

Suplementy diety na kurację odtruwającą są zazwyczaj dostępne w postaci kapsułek lub proszku. Bentonit, łuski psyllium, niektóre algi i minerały są używane jako składniki. Składniki takie jak bentonit wiążą szkodliwe substancje w jelitach i w ten sposób umożliwiają ich naturalną eliminację.


Ranking produktów na Detoks - Czerwiec 2023 r.

Ostatnia aktualizacja rankingu: 21.05.2024

 
Podobne działanie wykazują łuski psyllium, które składają się prawie wyłącznie z błonnika pokarmowego i tym samym wspomagają usuwanie toksyn. Algi takie jak chlorella zawierają ważne proteiny i witaminy oraz minerały, które wspomagają zdrowe odżywianie i detoksykację metali ciężkich i pozostałości leków.

Herbata

Specjalne herbaty do kuracji detoksykacyjnej są obecnie dostępne nie tylko w sklepach ze zdrową żywnością lub wyspecjalizowanych sklepach internetowych, ale także w wielu supermarketach. Zawierają one np. koper włoski, kurkumę, trawę cytrynową i liście pokrzywy, zielony rooibos, liście mięty pieprzowej, liście werbeny, korzeń lukrecji czy skórkę cytryny, które mają wspomagać oczyszczanie i detoksykację układu pokarmowego.

Ich działanie opiera się głównie na stymulacji metabolizmu oraz właściwości wiązania szkodliwych substancji, dzięki czemu toksyny są szybciej wydalane. Specjalne preparaty herbaciane nadają się jako samodzielne kuracje trwające kilka dni lub jako uzupełnienie innych kuracji. Jedną z zalet jest to, że można je łatwo włączyć do codziennego życia.

Przeczytaj również:  Vermixin kapsułki – opinie, skład, cena, gdzie kupić?

Kąpiele

Kąpiele dla kuracji detox są zazwyczaj kąpiele alkaliczne, które są oferowane jako częściowa kąpiel dla stóp, na przykład, lub jako pełna kąpiel dla całego ciała. Składniki alkaliczne neutralizują kwasy na skórze, działają rewitalizująco i stymulują metabolizm w skórze. Podstawą tych kąpieli jest często czysta sól morska, która w zależności od producenta jest łączona z innymi minerałami alkalicznymi.

Ta kombinacja powoduje przesunięcie wartości pH wody w wannie do zakresu zasadowego. Dodatkowo, kąpiele mogą zawierać glinkę i węgiel aktywny, które wiążą toksyny. W innych kąpielach detoksykacyjnych oprócz naturalnych minerałów stosowane są np. algi i wyciągi z ziół.

Plastry

Tak zwane plastry detox są często stosowanym sposobem wspierania detoksykacji organizmu podczas kuracji detox. Obecnie istnieje wielu dostawców tych plastrów. Sposób ich działania jest często opisywany na różne sposoby. Najczęściej jednak jako skuteczne składniki plastrów stosuje się ocet drzewny, pierwiastki śladowe, kryształ górski, pieprz cayenne, lawendę i witaminy.

Składniki te mają za zadanie wyciągnąć toksyny ze skóry. Plastry te są często nakładane na podeszwy stóp i noszone przez kilka godzin. Brązowawe przebarwienie plamy jest uważane za oznakę detoksykacji.

Plan kuracji detoksykacyjnej

Kuracja detoksykacyjna zaczyna się od zakupów odpowiednich produktów spożywczych i planowania, co i kiedy należy jeść. Klasyczny plan detoksu zaczyna się od jednego lub dwóch tzw. dni ulgi. W tych pierwszych dniach, proces detoksu jest uruchomiony przez jedzenie tylko naturalnych i wegetariańskich pokarmów. Od drugiego lub trzeciego dnia śniadanie zastępuje się na przykład smoothie lub sokiem.

Na lunch nadają się świeże sałatki, np. z ogórkiem i cukinią, uzupełnione nasionami lub orzechami. Wieczorem dzień zakończy się lekką zupą. Ważne jest, aby jeść naturalną, nieprzetworzoną żywność, która jest ukierunkowana na odżywianie ajurwedyjskie lub np. post zasadowy.

Alternatywnie, zamiast pokarmów stałych, do każdego posiłku można spożywać smoothie lub soki. Ważnym punktem w każdej kuracji detox jest picie wystarczającej ilości napojów, aby wyeliminować toksyny. Odpowiednie są niesłodzone herbaty ziołowe lub niegazowana woda mineralna.

Jak długo powinny trwać kuracje detoksykacyjne?

Kuracja detoksykacyjna trwa zazwyczaj 3 dni. Odpowiednie do tego są kuracje z sokami i smoothies. Jeśli kuracja ma trwać dłużej, np. 5 lub 7 dni, należy przygotować urozmaiconą dietę. Urozmaicona dieta staje się tym ważniejsza, im dłużej ma trwać kuracja, aby nie doszło do niedoboru pewnych składników odżywczych, takich jak witaminy czy minerały.

Jeśli zwraca się uwagę na zrównoważoną dietę, kuracje detoksykacyjne można w zasadzie przeprowadzać w nieskończoność bez obawy o uszczerbek na zdrowiu. W większości przypadków jednak kuracja detoksykacyjna nie trwa dłużej niż 14 dni.

Czy istnieją jakieś zagrożenia związane z kuracją detox?

Kuracja detox jest w zasadzie nieszkodliwa i nie wiąże się z żadnym ryzykiem dla zdrowych ludzi. Dla wielu osób kuracje detoksykacyjne są dobrym wstępem do długoterminowej zmiany diety. Jednak ścisłe kuracje detoksykacyjne, które są przeprowadzane przez dłuższy okres czasu, mogą prowadzić do niedoboru składników odżywczych. Na przykład, jeśli przez dłuższy czas unika się produktów zwierzęcych, może dojść do niedoboru witaminy B12, białka i tłuszczu.

Przy kuracjach sokowych istnieje pewne ryzyko, że powstaną tzw. wkładki detoksykacyjne. Niektóre soki naturalnie zawierają dużo fruktozy, która często nie może być wykorzystana przez organizm bezpośrednio po spożyciu, lecz jest magazynowana w postaci tłuszczu. Upewnij się, że soki są zrobione z owoców o niskiej zawartości cukru i nie są dodatkowo słodzone.

Tymczasowymi efektami ubocznymi na początku kuracji są często bóle głowy i biegunka spowodowane zmianą lub zwiększoną potliwością. Kuracje detoksykacyjne nie powinny być przeprowadzane w przypadku ostrych infekcji, nowotworów lub uszkodzenia nerek. Kuracje detox nie są również zalecane dla dzieci, nastolatków, kobiet w ciąży i matek karmiących.

Jakie pokarmy są zabronione przy detoksykacji?

W celu detox leczyć przynieść pożądany sukces i uniknąć ryzyka dla zdrowia, o których mowa powyżej, należy powstrzymać się od różnych pokarmów podczas detox leczyć. Przede wszystkim, podobnie jak w przypadku diety wegańskiej czy postu zasadowego, zabronione są pokarmy zawierające białko zwierzęce.

Oznacza to, że należy unikać mięsa, jaj, ryb, sera i innych produktów mlecznych, takich jak jogurt czy twaróg. Podczas kuracji odtruwającej zabronione jest również spożywanie słodzonych pokarmów, takich jak napoje bezalkoholowe, kawa, czarna i zielona herbata oraz alkohol. Wszystkie te pokarmy są silnymi zakwaszaczami podczas metabolizmu.

Oleje roślinne takie jak olej lniany, oliwa z oliwek czy olej słonecznikowy są uważane za neutralne. Dobre pokarmy alkaliczne i optymalne dla delikatnej detoksykacji organizmu to owoce, orzechy, warzywa i sałatki, a także świeże zioła i kiełki.

Własne soki detoksykacyjne

Możesz łatwo zrobić własne soki dla indywidualnej kuracji detoksykacyjnej. Wszystko czego potrzebujesz to dobra sokowirówka lub urządzenie do robienia smoothie lub blender do smoothie. Zawsze używaj świeżych i dojrzałych składników do soków detoksykacyjnych i smoothies.

Z 3 do 4 małych bulw buraka, dwóch jabłek, 150 g świeżych jeżyn i 1 do 2 cm imbiru można łatwo przygotować bardzo smaczny sok detoksykacyjny. Soki detox mogą być również połączone z przyprawami takimi jak kurkuma lub pieprz cayenne, aby pobudzić metabolizm i spalanie tłuszczu.

W połączeniu z siemieniem lnianym lub nasionami chia, soki te nie tylko dostarczają wielu ważnych witamin i minerałów, ale także dużą ilość błonnika, który stymuluje trawienie i wspomaga usuwanie toksyn w ramach kuracji detox. Zielone smoothie zyskuje przyjemną słodycz dzięki świeżym owocom, np. truskawkom lub bananom.

Ważne jest, że zielenie liściaste, takie jak szpinak lub warzywa, takie jak seler, są przetwarzane w wysokiej mocy blendera lub smoothie maker tak, że struktury komórkowe są rozbite i ważne chlorofil jest łatwiej dostępne. Jak w prosty sposób przygotować własne soki na kurację detoksykacyjną pokazuje poniższy film.

Najczęściej zadawane pytania

W naszych badaniach na temat kuracji detox, wielokrotnie natknęliśmy się na podobne pytania od konsumentów, którzy są zainteresowani tym tematem. Dla Twojej informacji, zebraliśmy to, co uważamy za 8 najciekawszych pytań, w tym najlepsze odpowiedzi, dla Ciebie w następujących sekcjach.

Co to znaczy “kuracja detoksykacyjna”?

Termin kuracja detox zawiera dwa ważne słowa. Pierwsza część, detox jest skrótem od angielskiego terminu “detoxification”. Przetłumaczone, detoksykacja oznacza odtrucie, a więc opisuje rzeczywisty cel oczyszczania lub kuracji detoksykacyjnych, aby oczyścić organizm z toksyn. Druga część “lekarstwa” odnosi się w klasycznym sensie do leczenia zapobiegawczego lub leczenia przeprowadzanego pod nadzorem lekarskim po poważnej chorobie.

Oznacza to, że robisz coś dobrego dla swojego organizmu jako całości. Dlatego też kuracje detoksykacyjne często łączą w sobie kąpiele, sesje w saunie lub lekkie ćwiczenia jogi, aby osiągnąć holistyczny efekt, pobudzić metabolizm, promować detoksykację organizmu i odciążyć organy detoksykacyjne.

Czy kuracja detoksykacyjna ma pozytywny wpływ na jelita?

Wpływ kuracji Detox na jelita zależy od rodzaju kuracji. Istnieją specjalne przepisy na soki i smoothies, które mają pozytywny wpływ na jelita. Głównymi składnikami są na przykład bentonit i zeolit. Minerały te mogą wiązać toksyny i eliminować je z jelit.

Łuski psyllium lub nasiona chia również mają pozytywny wpływ, ponieważ zawierają dużo błonnika, który jest niezbędny dla dobrego trawienia. Ponadto mogą one wiązać produkty przemiany materii, dzięki czemu są one również wydalane. Te specjalne lekarstwa jelitowe są dostępne w postaci proszku lub kapsułek.

Ogólnie rzecz biorąc, kuracje oczyszczające są dobre dla jelit. Zawierają one wiele ważnych witamin i minerałów, ale na przykład mało tłuszczu lub nie zawierają go wcale, co stanowi duże obciążenie dla jelit. Kuracje detoksykacyjne można również łączyć z bakteriami probiotycznymi, które pozytywnie wpływają na florę jelitową i wspomagają ją w regeneracji.

Która herbata nadaje się do detoksykacji organizmu?

Nie każdy rodzaj herbaty jest w stanie wspomóc organizm w jego naturalnej detoksykacji. Do tego celu najlepiej nadaje się zielona herbata i różne herbaty ziołowe zawierające pokrzywę, mniszek lekarski, ostropest, żeń-szeń, liście brzozy lub imbir. Wszystkie te herbaty mają działanie moczopędne i w ten sposób wspomagają naturalny proces detoksykacji nerek.

Ile można schudnąć z kuracją detox?

Ile wagi stracisz z kuracją detox zasadniczo zależy od ilości kalorii, które zużywasz. Kiedy bierzesz kurs soków i smoothies, bierzesz tylko w dodatkowych 700 do 800 kalorii dziennie. Oznacza to, że masz deficyt co najmniej 1000 kalorii dziennie, w zależności od płci i wielkości ciała. Na 7-dniowej diecie sokowej można w ten sposób stracić około kilograma tłuszczu.

W rzeczywistości jednak utrata wagi jest znacznie większa. Dzięki czystym kuracjom sokowym i kuracjom, w których spożywa się tylko smoothies, można stracić do jednego kilograma dziennie. Jednak wtedy traci się głównie wodę, przynajmniej w pierwszych kilku dniach.

Bardzo ważne jest, aby po zakończeniu kuracji nie wracać do jedzenia jak dawniej, w przeciwnym razie przy tego typu diecie również wystąpi efekt jo-jo. Po stosunkowo krótkim czasie przybierzesz na wadze więcej niż straciłeś podczas kuracji.

Jakie są korzyści z kuracji detoksykacyjnych?

W ostatnich latach kilka badań klinicznych wykazało, że kuracja detoksykacyjna może pomóc w odciążeniu narządów wydalniczych organizmu, zwłaszcza wątroby i nerek. Ponadto, podczas takiej kuracji często dochodzi do utraty wagi, co jest wykorzystywane przez wielu do zmiany diety w ogóle, do dalszej utraty wagi i ogólnie do zdrowszego życia.

Poprzez odciążenie ciała, poprawia się samopoczucie, pokonuje się zmęczenie i znużenie. Ponadto poprawia się wygląd skóry, a zaburzenia snu i przemiany materii zostają złagodzone. Najważniejszym efektem dla Twojego ciała jest to, że podczas kuracji detoksykacyjnych, czy to za pomocą smoothies, postu alkalicznego czy diety ajurwedyjskiej, odżywiasz się zdrowo i całkowicie unikasz niezdrowej żywności.

Jak działa kuracja detoksykacyjna?

Wiele osób rozpoczyna kurację detoksykacyjną od oczyszczenia jelita grubego. Na przykład sól Glaubera rozpuszczoną w wodzie pije się do płukania jelit. Ponieważ jednak, w przeciwieństwie do postu, taka kuracja nie polega na całkowitym powstrzymaniu się od stałego pokarmu, nie jest absolutnie konieczne oczyszczanie jelit.

Zasadniczo kuracje detoksykacyjne rozpoczynają się od jednego lub dwóch dni ulgi, podczas których pije się tylko soki lub smoothies. W te dni powinnaś również pozwolić swojemu ciału odpocząć, chodzić na długie spacery lub zażywać kojących kąpieli. W przypadku kuracji 7-dniowej, po niej następują trzy dni, w których spożywa się pokarm bogaty w błonnik, świeży i w miarę możliwości nieprzetworzony.

Ostatnie dwa dni to dni odbudowy, podczas których można ponownie włączyć do diety kawę lub produkty pochodzenia zwierzęcego, a także pokarmy alkaliczne.

Która kuracja detoksykacyjna jest najlepsza?

Niestety, nie ma ogólnej odpowiedzi na pytanie, która kuracja detox jest najlepsza. Jednak nasze badania na ten temat wykazały, że kuracje detoksykacyjne oparte na sokach i smoothies są szczególnie popularne i mogą być z powodzeniem stosowane przez większość konsumentów.

Przeczytaj również:  Germixil - Opinie i analiza produktu na detoks

Jedną z zalet tych kuracji jest to, że bardzo łatwo można samemu zrobić soki i smoothies lub kupić je gotowe w porcjowanych butelkach. Wysiłek wymagany dla tej formy detoksykacji jest więc niewielki. Kolejną zaletą jest to, że smoothie lub soki można łatwo zabrać ze sobą wszędzie, dzięki czemu nie trzeba się bez nich obejść np. w pracy lub w wolnym czasie.

Odsetek konsumentów, którzy preferują post zasadowy lub detoksykację poprzez dietę ajurwedyjską jest stosunkowo niski w porównaniu z kuracjami sokowymi. Dzieje się tak zapewne dlatego, że do obu form, a zwłaszcza do diety ajurwedyjskiej, wymagana jest duża wiedza.

Czy mogę kupić kurację detoksykacyjną?

Gotową kurację Detox można kupić w wielu sklepach ze zdrową żywnością, w niektórych drogeriach, takich jak Rossmann. W ostatnich latach oferta znacznie się powiększyła, dzięki czemu możesz wybrać plan odpowiedni do swoich potrzeb. Dziś można wybierać między suplementami diety opracowanymi specjalnie do detoksykacji, kilkudniowymi kuracjami z sokami i smoothies, specjalnymi kąpielami detoksykacyjnymi i plastrami.

W szczególności, można łatwo zamówić porcjowane kuracje sokowe. Otrzymasz te kuracje detox całkowicie przygotowane dla 3 do 14-dniowych kuracji detox. Zalecamy, aby kupić indywidualną kurację detox od wyspecjalizowanego sprzedawcy internetowego lub od Amazon czy Allegro ze względu na większy wybór i niższe ceny.

Czy są jakieś doświadczenia związane z kuracją detox?

Podczas badań, natknęliśmy się na liczne referencje od użytkowników. Szczególnie w mediach społecznościowych i blogach na temat zdrowego odżywiania, wielu użytkowników zgłosiło swoje doświadczenia z kuracjami detox.

Większość z nich dotyczy samodzielnie tworzonych lub kupowanych kuracji sokowych na detoksykację organizmu. Zdecydowana większość użytkowników zgłasza bardzo pozytywne doświadczenia, a w niektórych przypadkach znaczną utratę wagi w wyniku tych kuracji. Tylko kilka osób zgłosiło negatywne uwagi i poinformowało, że nie było im łatwo włączyć kurację detoksykacyjną do codziennej rutyny.

Analiza detoksu

Kuracja detoksykacyjna, jeśli jest przeprowadzona prawidłowo, ma ewidentnie pozytywny wpływ na najważniejszy organ detoksykacyjny – wątrobę. Ale również skóra i nerki są odciążone i odtruwane. Kuracje z sokami i smoothies są szczególnie popularne, łatwe do przeprowadzenia i łatwe do zintegrowania z codziennym życiem.

Zaleca się kupowanie kuracji sokowych, które dostarczają organizmowi ważnych witamin, minerałów i drugorzędnych substancji roślinnych z rozsądnym połączeniem różnych składników. Wspomagają trawienie, pobudzają przemianę materii i przyspieszają usuwanie toksyn.

Nie tylko z tego powodu kuracje detoksykacyjne są idealnym wstępem do ogólnej zmiany diety. Wielu użytkowników odżywia się świadomie i zdrowo przez długi czas po zakończeniu kuracji detoksykacyjnej.

Detoks ciała w domu

Detoksykacja organizmu poprawia samopoczucie i wydajność. Ale dlaczego jest to w ogóle konieczne? Ciało każdego dnia styka się z zanieczyszczeniami: Gazy spalinowe dostają się do organizmu poprzez powietrze, którym oddychamy. Skóra absorbuje zanieczyszczenia poprzez dotyk i odzież, a nawet dostają się one do organizmu poprzez żywność.

Nawet jeśli dzienna ilość zanieczyszczeń jest niewielka, kumulują się one w organizmie i mogą powodować np. zmęczenie, znużenie i problemy trawienne. Istnieje wiele sposobów, aby skutecznie odtruć organizm ze szkodliwych substancji, często określanych jako produkty odpadowe.

Detoksykacja ciała jest również często określana jako oczyszczanie, post leczniczy i detoksykacja. Celem jest pozbycie się toksyn z organizmu. Organizm posiada własne narządy detoksykacyjne, wątrobę, jelita i nerki, ale w zależności od ilości wchłanianych szkodliwych substancji, narządy te stają się przeciążone i nie są w stanie pozbyć się wszystkich szkodliwych substancji z organizmu.

Aby się uwolnić, toksyny są na przykład kierowane do tkanki tłuszczowej, co prowadzi do nieprzyjemnego odkładania się tłuszczu, lub organizm próbuje wyeliminować toksyny przez skórę, co powoduje powstawanie wyprysków i zaskórników. Dzięki kuracji odtruwającej możesz wesprzeć swój organizm i zapobiec przeciążeniu własnych organów detoksykacyjnych.

Poprawia to Twoje fizyczne i psychiczne samopoczucie oraz zdrowie w dłuższej perspektywie. Często słyszy się, że detoksykacja organizmu ma również pozytywny wpływ na choroby przewlekłe, takie jak reumatyzm czy podagra.

Istnieją różne sposoby wspierania organizmu w detoksykacji. Niektóre z nich można stosować jako lekarstwo, inne wymagają długotrwałej zmiany stylu życia. Zebraliśmy dla Ciebie różne wskazówki, których możesz użyć, aby odtruć swoje ciało.

Jeśli chcesz odtruć swój organizm, suplementy diety są jedną z najprostszych i najskuteczniejszych metod. Zaletą specjalnych suplementów diety do detoksykacji jest to, że zawierają one wszystkie niezbędne minerały, witaminy i pierwiastki śladowe, a niedobór zaopatrzenia może być wykluczony. Dodatkowo produkty takie jak Betox Body Restart pozytywnie wpływają na układ odpornościowy i wzmacniają florę jelitową.

Co więcej, jest produkowany w  UE zgodnie z najwyższymi standardami jakości i może być przyjmowany bez wahania w celu wsparcia kuracji detoksykacyjnej. Wielu użytkowników osiągnęło pozytywne wyniki z tym produktem i zwiększyło ich fizyczne i psychiczne samopoczucie.

Podstawą każdej detoksykacji powinna być świadoma dieta. Z wieloma produktami spożywczymi codziennie dostarczamy naszemu organizmowi szkodliwe substancje, które jelito wchłania przez błonę śluzową jelita, transportuje do krwiobiegu i które następnie muszą zostać usunięte przez wątrobę i nerki.

Świadoma dieta podczas detoksykacji organizmu opiera się przede wszystkim na świeżych owocach i warzywach, a unika niezdrowej żywności, cukru i białej mąki. W szczególności zaleca się unikanie gotowych dań, które zawierają wiele składników niepotrzebnie obciążających organizm.

Świadoma dieta dostarcza również organizmowi wszystkich niezbędnych minerałów, które wspomagają usuwanie toksyn, których wchłanianiu nie można zapobiec nawet przy świadomej diecie.

Kuracje detox są bardzo popularne do detoksykacji organizmu. Występują one w różnych formach. Bardzo popularną odmianą są detoksykacyjne kuracje sokowe, które składają się ze świeżo wyciskanych soków z dodatkiem różnego rodzaju owoców i warzyw. Wszystkie posiłki zastępuje się sokami, a w sumie spożywa się sześć soków dziennie w celu detoksykacji organizmu.

Często zaleca się rozpoczęcie od krótkiej kuracji, trwającej maksymalnie 3 do 5 dni. Kuracje sokowe mają tę zaletę, że organizm otrzymuje wszystkie ważne substancje witalne i zmniejsza się ryzyko wystąpienia objawów niedoboru. Istnieją różne przepisy na kuracje sokami detox.

Spożywanie specjalnych herbat może pomóc w detoksykacji organizmu poprzez przepłukiwanie jednego z dwóch najważniejszych narządów detoksykacyjnych, nerek, oraz stymulowanie metabolizmu. Istnieje wiele herbat, które mogą wspomagać detoksykację organizmu. Oprócz herbaty z pokrzywy są to: herbata zielona, herbata imbirowa, herbata z mniszka lekarskiego i herbata z nagietka.

Niektóre z tych herbat, takie jak herbata zielona, zawierają kofeinę i dlatego nie powinny być pite wieczorem, jeśli jesteś wrażliwy na kofeinę. Nie należy stosować kilku rodzajów herbat równolegle, jeden z wymienionych rodzajów jest wystarczający do stymulacji pracy nerek i wspomagania detoksykacji.

Należy pamiętać, że wszystkie herbaty, które mają odtruwać organizm mają działanie moczopędne i dlatego w pierwszym okresie będziesz odczuwać potrzebę częstszego chodzenia do toalety.

Ściąganie oleju – detoksykacja poprzez błonę śluzową jamy ustnej

Ściąganie oleju jest alternatywną metodą leczniczą Ayurvedy, indyjskiej sztuki leczenia, służącą do detoksykacji organizmu. Jego tradycja sięga kilkuset lat. Ściąganie oleju polega na wymachiwaniu łyżką stołową dowolnego oleju lub mieszanki olejów w ustach przez 5 do 20 minut każdego ranka przed umyciem zębów, a następnie wypluciu go ponownie.

Ma to na celu usunięcie z języka i błony śluzowej jamy ustnej szkodliwych substancji i produktów odpadowych z organizmu i związanie ich w oleju. Ponadto stymuluje pracę ślinianek. Jama ustna jest siedliskiem licznych bakterii i substancji szkodliwych, które przez błonę śluzową jamy ustnej dostają się do krwiobiegu i mogą obciążać cały organizm.

Ściąganie oleju redukuje te bakterie i szkodliwe substancje. Pozytywnym efektem ubocznym jest to, że dziąsła korzystają z tej metody, a próchnica i nieświeży oddech są zredukowane.

Detoksykacja organizmu za pomocą wody

Możliwe jest wspomaganie detoksykacji organizmu poprzez odpowiednie spożycie wody w ilości co najmniej dwóch do trzech litrów. Zwiększone spożycie płynów wspomaga wypłukiwanie szkodliwych substancji, ponieważ woda jest środkiem transportu dla substancji.

Często zaleca się picie “czystej wody” w celu detoksykacji, ponieważ została ona oczyszczona z zanieczyszczeń w procesie destylacji. W ten sposób podobno można skuteczniej odtruwać organizm. Jednak ze względu na brak składników odżywczych, takich jak potas i sód, wariant ten może być realizowany tylko przez krótki okres czasu.

Zwiększone spożycie płynów ma również tę zaletę, że wspomaga pracę nerek, a tym samym eliminację toksyn.

Ćwiczenia i sport w celu detoksykacji płuc

Ćwiczenia i sport są również bardzo odpowiednie do detoksykacji organizmu. Wysiłek fizyczny pobudza metabolizm, co jest korzystne dla procesu detoksykacji. Płuca w szczególności korzystają z ćwiczeń, pod warunkiem, że są one dla nich wyzwaniem.

Zaleca się maksymalne obciążanie płuc w celu ich długotrwałego wzmocnienia. Można to osiągnąć ćwicząc co najmniej cztery razy w tygodniu przez co najmniej 30 minut w umiarkowanej strefie aerobowej. Spacery, jazda na rowerze lub pływanie to dobre sposoby na osiągnięcie tego celu.

Alternatywnie można ćwiczyć intensywnie w wyższej strefie aerobowej co najmniej dwa razy w tygodniu przez co najmniej 25 minut.

Detoksykacja organizmu poprzez odpowiednie pocenie się

Poprzez ćwiczenia i stymulowanie produkcji potu można wspomóc detoksykację organizmu. Toksyny są wypłukiwane z organizmu przez skórę za pomocą potu. Możesz odtruć swoje ciało poprzez odpowiednie pocenie się, ćwicząc wystarczająco dużo lub chodząc do sauny.

Obie opcje mają swoje zalety: zarówno sport, jak i sesja w saunie są błogosławieństwem dla duszy i jednocześnie poprawiają samopoczucie psychiczne. Wizyta w saunie ma tę zaletę, że ciało może się pocić bez żadnego wysiłku, nawet jeśli ma się ograniczenia fizyczne.

Co jest często błędnym przekonaniem: To nie przez utratę płynów wypłukiwane są szkodliwe substancje, ale przez aktywację komórek i zwiększone krążenie krwi organizm rozpoczyna detoksykację.

Kąpiel alkaliczna i kąpiel stóp

Skóra jest największym organem ciała i odgrywa ważną rolę w procesie detoksykacji. Kąpiel alkaliczna może być stosowana jako cała kąpiel lub tylko jako kąpiel dla stóp. Kąpiele zawierają zazwyczaj wodorowęglan sodu i węglan magnezu, które mają działanie odkwaszające. Kąpiel alkaliczna i kąpiel stóp jest szczególnie skuteczna, jeśli wcześniej pobudzimy krążenie poprzez masaż suchą szczotką. W ten sposób aktywujesz układ limfatyczny i wspierasz proces detoksykacji.

Kąpiele mają również tę zaletę, że nie tylko odtruwają organizm, ale również sprawiają, że skóra staje się przyjemnie miękka i delikatna. Dlatego nie jest konieczne stosowanie balsamu po kąpieli. Picie dużej ilości wody przed i po kąpieli wspomaga proces detoksykacji.

Dlaczego warto przeprowadzić detoksykację organizmu?

Przyczyny detoksykacji organizmu mogą być różnorodne. W żadnym wypadku, nawet bez pojawienia się objawów, nie zaszkodzi wspierać organizm lub jego własne organy detoksykacyjne w odtruwaniu. Poprawia się samopoczucie fizyczne i organizm jest chroniony przed reakcjami przeciążeniowymi, które mogą objawiać się różnymi symptomami. Często ludzie nawet nie zauważają, że organizm potrzebuje detoksykacji, ponieważ liczne objawy, takie jak zmęczenie czy wzdęcia nie są rozpoznawane jako symptomy szkodliwego nagromadzenia szkodliwych substancji.

Przeczytaj również:  Germitox - Opinie i analiza produktu na detoksykację

Detoksykacja organizmu pomaga w przypadku już istniejących dolegliwości, takich jak problemy trawienne (biegunka, wzdęcia itp.), problemy skórne (wypryski, trądzik, zbyt sucha lub zbyt tłusta skóra), a nawet niepożądane objawy psychologiczne, takie jak drażliwość i depresja mogą ulec poprawie.

W przypadku kuracji detoksykacyjnej zaleca się kuracje, które mogą być przeprowadzane przez pewien okres czasu zarówno w domu, jak i w klinice. Możliwe opcje kuracji stacjonarnych to kuracja Ayurveda lub post leczniczy Buchingera. Dobrą alternatywą dla detoksykacji organizmu w domu jest joga detox i master cleanse.

Kuracja detox jest dostępna w różnych wariantach, z których wszystkie mają na celu detoksykację organizmu. Wspomniano już o kuracji Detox Juice Cure, w której wszystkie posiłki zastępuje się świeżo wyciskanymi sokami z warzyw i owoców. Ponadto, istnieją normalne kuracje detox, w których tylko niektóre pokarmy mają być unikane.

Obie kuracje różnią się przede wszystkim długością. Kuracja sokowa zalecana jest na maksymalnie 5 dni, natomiast dieta detoksykacyjna trwa kilka tygodni. Możliwe jest wspomaganie kuracji detoksykacyjnej suplementami diety.

Aby ciało mogło się odtruć, post alkaliczny polega na całkowitym unikaniu kwaśnych pokarmów. Celem postu zasadowego jest wypłukanie z organizmu kwaśnych produktów przemiany materii, uregulowanie równowagi kwasowo-zasadowej i osiągnięcie poziomu pH, który jest normalny dla organizmu. Aby przeprowadzić post alkaliczny, musisz przestawić się na pokarmy alkaliczne, takie jak owoce, warzywa, sałatki, ziemniaki, zioła, a także kiełki i nasiona w perspektywie długoterminowej.

Należy unikać makaronów, mięsa i ryb, a także pieczywa i niezdrowych napojów, takich jak cola i jasne piwo. Czas trwania postu alkalicznego jest zmienny i może być nawet utrzymany całkowicie, jeśli jest to pożądane.

Post terapeutyczny skupia się nie tylko na oczyszczeniu fizycznym, ale również na oczyszczeniu psychicznym. Dzięki postowi terapeutycznemu możesz odtruć swoje ciało, całkowicie unikając pokarmów stałych i spożywając tylko bulion warzywny, soki i herbatę. Inna odmiana polega na piciu wyłącznie wody.

Okres postu leczniczego może być ustalony indywidualnie, ale optymalnie jest to kilka dni, zwykle zaleca się 30 dni. Post terapeutyczny jest uważany za jedną z najskuteczniejszych metod detoksykacji organizmu, ale wymaga też dużej dyscypliny i wytrwałości.

Wiele osób skarży się w pierwszych dniach, że ich organizm jest wyraźnie osłabiony i że czują się wyczerpani. Jest to normalna reakcja organizmu i nie stanowi powodu do niepokoju.

Intermittent fasting opiera się przede wszystkim na procesie o podłożu ewolucyjno-biologicznym, który polega na tym, że organizm ludzki nie powinien być stale zaopatrywany w pokarm. Fazy głodu nie tylko zapewniają spalanie tłuszczu, ale także uruchamiają procesy hormonalne i dają organizmowi możliwość rozkładu szkodliwych substancji. Przerywany post jest więc odpowiedni również do detoksykacji ciała.

Intermittent fasting jest dostępny w różnych wariantach: Na przykład, 16 godzin spędza się na głodówce, pozostałe 8 godzin można spędzić na normalnym jedzeniu, albo pości się wyłącznie przez jeden lub dwa dni w tygodniu. Nie każda metoda postu interwałowego jest odpowiednia dla każdego stylu życia.

Jak długo należy przeprowadzać detoksykację organizmu?

Czas trwania detox ciała może być traktowane indywidualnie, ale klasycznie czas trwania kuracji detox jest 30 dni. To, jak długo trwa kuracja odtruwająca, zależy przede wszystkim od stopnia zatrucia. Całkowite odtrucie organizmu może trwać nawet do 6 miesięcy.

Jednak niektóre z wymienionych metod, takie jak powstrzymywanie się od alkoholu i nikotyny, regularne ćwiczenia i zdrowa dieta, mogą być utrzymane na stałe. To samo dotyczy postu interwałowego, który można przyjąć na stałe bez żadnych problemów i zagrożeń dla zdrowia. Nie ma nic przeciwko trwałej detoksykacji organizmu.

Nie ma ogólnej odpowiedzi na pytanie, czy istnieją grupy osób, dla których kuracja odtruwająca nie jest odpowiednia. W rzeczywistości, wiele chorób przewlekłych może być złagodzone, jeśli detoksykacji organizmu. Jednocześnie istnieją pewne metody, zwłaszcza wspomniane wyżej metody postne, które są tylko częściowo albo wcale nie są zalecane przy istniejących problemach z krążeniem i zaburzeniach odżywiania.

Jeśli planujesz kurację detoksykacyjną, a jesteś przewlekle chory lub cierpisz na zaburzenia odżywiania, warto przedyskutować z lekarzem, która metoda jest odpowiednia w Twoim indywidualnym przypadku, a od której lepiej się powstrzymać. Istnieją również ograniczenia dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. W takich przypadkach zalecana jest konsultacja z lekarzem.

W przyrodzie można znaleźć wiele domowych sposobów, dzięki którym można odtruć organizm. Zaleta tych domowych sposobów jest oczywista: składniki są w 100 % naturalne i są zazwyczaj oferowane w postaci herbaty. Większość ziół i roślin ma na celu wspieranie funkcji wątroby i nerek, aby pobudzić naturalny proces detoksykacji organizmu.

Dzięki wspomnianym środkom domowym, proces ten odbywa się w sposób delikatny i całkowicie naturalny, bez zbędnego obciążania organizmu. Możesz dowiedzieć się, które domowe sposoby są najlepsze do detoksykacji tutaj.

  • Pokrzywa: Pokrzywa jest dobrze znaną rośliną leczniczą, która może skutecznie pobudzić metabolizm. Zawiera wiele minerałów i jest często stosowany w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi i zaburzeń jelitowych. Pokrzywę można przygotować w postaci herbaty, ale popularny jest również sok z pokrzywy oraz pokrzywa jako zioło w kuchni.
  • Zielona herbata: Jednym z najbardziej popularnych domowych sposobów na detoksykację jest zielona herbata, która jest bardzo podobna do czarnej herbaty, ale przygotowywana inaczej. Zielona herbata zawiera dużo kofeiny i stymuluje metabolizm. Jest bardzo dobry do detoksykacji wątroby i jest również popularnie zalecany do utraty wagi.
  • Glinka lecznicza: Glinka lecznicza jest naturalnym proszkiem wydobywanym z określonych warstw ziemi. Jest często stosowany zewnętrznie, ale może również wspomagać proces detoksykacji organizmu jako napój. Ze względu na swój skład, glinka lecznicza jest w stanie wiązać zanieczyszczenia i toksyny środowiskowe i może rozbić wolne rodniki, które są szkodliwe dla komórek.
  • Kurkuma: Kurkuma jest rośliną, która jest często używana w kuchni ajurwedyjskiej. W tym kraju znana jest głównie jako przyprawa, ale można ją również pić w celu odtrucia organizmu. Wizualnie bardzo przypomina bulwę imbiru, ale różni się od niej ciemnożółtym zabarwieniem. Udowodniono, że kurkuma ma pozytywny wpływ na istniejące dolegliwości żołądkowo-jelitowe.
  • Mniszek lekarski: Mniszek lekarski jest często używany do detoksykacji z powodu jego gorzkich substancji, które promują funkcjonowanie wątroby i nerek. Mniszek lekarski wspomaga również podagrę, cukrzycę, zapalenie wątroby, zatrzymanie wody w organizmie i infekcje pęcherza moczowego. Liście mniszka lekarskiego zbierane są wiosną i przetwarzane na sok, herbatę, syrop lub jako ziołowy dodatek do sałatek.
  • Ostropest plamisty: ostropest plamisty jest rośliną, która wspomaga proces przemiany materii w organizmie i działa przede wszystkim na wątrobę. Odpowiada za to główny aktywny składnik ostropestu – sylimaryna, która jest w stanie stabilizować struktury błony komórkowej wątroby i skutecznie chronić ten narząd przed toksynami. Ostropest plamisty może również przynieść ulgę w przypadku istniejących wcześniej zatruć i przewlekłych procesów zapalnych.

Jak jeszcze można wspomóc kurację detoksykacyjną?

Jeśli chcesz odtruć swój organizm za pomocą specjalnego lekarstwa, wskazane jest, aby wspierać ten proces innymi środkami. W szczególności powstrzymanie się od spożywania alkoholu i nikotyny może przyspieszyć detoksykację, to samo dotyczy stosowania leków homeopatycznych.

Detoksykacja organizmu poprzez abstynencję od alkoholu i nikotyny

Alkohol i nikotyna są substancjami szkodliwymi, które uszkadzają organizm w sposób holistyczny. Jeśli chcesz odtruć swój organizm, powinieneś całkowicie powstrzymać się od alkoholu i nikotyny w przyszłości. Nikotyna, na przykład, nie tylko uszkadza płuca, ale także negatywnie wpływa na cały podział komórek w organizmie.

To samo dotyczy alkoholu. Alkohol jest rozkładany głównie w wątrobie, co może prowadzić do jej przeciążenia w zależności od ilości i częstotliwości spożywania alkoholu. Wątroba nie jest już wtedy w stanie oczyszczać organizmu z dalszych szkodliwych substancji i kieruje je na inne tory.

Homeopatyczna detoksykacja organizmu

Możesz również wspomóc detoksykację organizmu za pomocą homeopatii. Leki homeopatyczne są pochodzenia roślinnego, co minimalizuje występowanie skutków ubocznych. Aby lek homeopatyczny działał optymalnie, musi być stosowany w sposób ukierunkowany.

Nie ma czegoś takiego jak JEDEN środek na detoksykację organizmu. Na przykład, Okoubaka jest odpowiednia do wspomagania detoksykacji przewodu pokarmowego, siarka pomaga po zażyciu antybiotyków, a Arsenicum album jest uniwersalnym środkiem na detoksykację. Dlatego warto zasięgnąć porady, który lek homeopatyczny jest dla Ciebie odpowiedni.

Detoksykacja organizmu w domu: przykładowy plan

Możliwy detox plan byłby zaczynać robić twój diecie alkalicznej jak ewentualny i eliminować mięso, alkohol, nikotyna, kawa, cukier i nawet biała mąka od twój diety. Kuracja sokami detox przez 3 dni jest również odpowiednia na początek. Po tych trzech dniach można kontynuować detoksykację organizmu za pomocą specjalnie dobranej diety i planu ćwiczeń.

Możesz również pić opisane powyżej herbatki detoksykacyjne, brać kąpiele alkaliczne i regularnie odwiedzać saunę. Na pierwszy rzut oka, plan detoksu może wydawać się skomplikowany, ale Twoje ciało i styl życia szybko się zmienią.

Podsumowanie tematu detoksu

Istnieje wiele metod i środków służących do detoksykacji organizmu. Przyczyny kuracji detoksykacyjnej są równie różnorodne: ogólny dyskomfort fizyczny i psychiczny, problemy skórne i trawienne, ospałość i ogólne wyczerpanie to klasyczne objawy przeciążenia organizmu szkodliwymi substancjami.

Mimo że środki do detoksykacji organizmu są bardzo zróżnicowane, prawie wszystkie mają na celu wspieranie naturalnego procesu detoksykacji organizmu przez własne organy detoksykacyjne – wątrobę i nerki – w sposób naturalny. Herbaty ziołowe i specjalne kuracje detox, które opierają się na owocach i warzywach okazały się skuteczne w tym celu.

Inną możliwością jest odciążenie metabolizmu poprzez specjalne metody postne. Podstawą tej metody jest wyrzeczenie się szkodliwych pokarmów i substancji (niezdrowych napojów, słodyczy, gotowych dań itp.). Metody na czczo opierają się na tym, że organizm zaczyna rozkładać szkodliwe substancje i tłuszcze poprzez wstrzymywanie się od jedzenia przez różny okres czasu.

Bez względu na to, którą metodę wybierzesz, szybko zauważysz, że Twoje ogólne samopoczucie fizyczne i wydajność poprawią się w miarę detoksykacji organizmu. Więcej na temat detoksu można odnaleźć pod adresem https://www.nccih.nih.gov/health/detoxes-and-cleanses-what-you-need-to-know oraz na https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/expert-answers/detox-diets/faq-20058040 na której opublikowano też badania, właściwości i szczegóły tematu detoksykacji. Uważamy jednak, że nasza analiza jest bardzo obszerna w szczegóły i wystarczająca by skutecznie zapoznać się z przedstawionym wątkiem.

Alicja Król

✓ Zweryfikowany
Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

Autorem artykułu jest Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

✓ Zweryfikowany
Opublikowano w kategorii Detoks

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *