Niedobór testosteronu – objawy i przyczyny.
Niedobór testosteronu u mężczyzn, czyli niski poziom testosteronu, wpływa nie tylko na libido. Niedobór męskiego hormonu płciowego ma raczej szkodliwy wpływ na cały organizm i jakość życia. Istnieją różne objawy, które wskazują na niski poziom testosteronu.
We wczesnych stadiach problem może być dobrze leczony za pomocą leków, natomiast w miarę postępu niedoboru problemy narastają, a samopoczucie mężczyzn i ich pewność siebie spadają w wyniku niedoboru testosteronu.
Spis treści
- 1 Czym jest niedobór testosteronu?
- 2 Kiedy dochodzi do niedoboru testosteronu?
- 3 Inne przyczyny niedoboru testosteronu
- 4 Oznaki, objawy i dolegliwości
- 4.1 Uderzenia gorąca jako objaw niedoboru testosteronu
- 4.2 Zmniejszenie siły i masy mięśniowej
- 4.3 Niedobór testosteronu prowadzi do zaburzeń erekcji i obniżonego libido
- 4.4 Zmniejszone owłosienie ciała
- 4.5 Bezsenność i utrata wydajności z powodu niedoboru testosteronu
- 4.6 Zmiana w obrazie ciała
- 4.7 Niedobór testosteronu zmienia skórę i włosy
- 4.8 Zmniejszenie gęstości kości
- 4.9 Zaburzenia snu spowodowane niedoborem testosteronu
- 4.10 Silne zmęczenie
- 4.11 Niedobór testosteronu prowadzi do wahań nastroju, a nawet depresji
- 5 Badanie i diagnoza niedoboru testosteronu
- 6 Przeciwdziałanie niedoborowi testosteronu
- 7 Niedobór testosteronu u kobiet
- 8 Najczęściej zadawane pytania
- 9 Analiza
Czym jest niedobór testosteronu?
Testosteron jest ważnym składnikiem męskiej, ale także żeńskiej równowagi hormonalnej. Niedobór testosteronu jest zaburzeniem równowagi hormonalnej, które ze względu na swoje skutki zaliczane jest do chorób. Niedobór prowadzi do zmniejszenia wielkości jąder i niechęci seksualnej, a nawet impotencji u mężczyzn.
Kobiety mogą być również dotknięte niedoborem testosteronu i cierpieć z powodu obniżonego libido, wypadania włosów i, podobnie jak dotknięci mężczyźni, długotrwałej depresji. Leczenie niedoboru jest niezbędne i ważne jest, aby dostać się do sedna przyczyn, a nie tylko leczyć objawy niedoboru testosteronu.
Kiedy dochodzi do niedoboru testosteronu?
Niedobór testosteronu występuje najczęściej w wieku 60 lat i więcej. Wraz z wiekiem zmienia się poziom hormonów i spada produkcja hormonu płciowego. Tylko 1 procent wszystkich mężczyzn cierpi na ten niedobór w młodym wieku, w porównaniu do 12 procent światowej populacji mężczyzn powyżej 60 roku życia.
Związany z wiekiem niedobór testosteronu to andropauza, która, podobnie jak menopauza u kobiet, jest procesem całkowicie normalnym, danym przez naturę, ale możliwym do leczenia.
Inne przyczyny niedoboru testosteronu
Poza związanym z wiekiem spadkiem poziomu hormonu płciowego, na jego poziom wpływa również spożywanie używek i brak aktywności fizycznej. Brak snu i stres są również powodem spadku produkcji tego ważnego hormonu. Mężczyźni i kobiety z nadwagą są dotknięci chorobą częściej niż osoby o normalnej wadze.
Powszechnie wiadomo, że odżywianie ma trwały wpływ na poziom hormonów. Niedobór testosteronu jest promowany przez niezdrową dietę i dlatego może być odwrócony przez zmianę diety i ogólnie wyeliminowanie przyczyn.
- Alkohol i spożycie narkotyków: Alkohol i narkotyki zwiększają poziom kortyzolu i prowadzą do spadku poziomu testosteronu. Enzymy odpowiedzialne za jego produkcję są nieodwracalnie niszczone przez spożywanie alkoholu lub narkotyków. Podobnie, nadmierne spożycie tych substancji prowadzi do oksydacyjnego uszkodzenia jąder, a tym samym, w perspektywie, do impotencji.
- Brak aktywności fizycznej: Brak aktywności fizycznej, na przykład z powodu siedzącego trybu pracy, może powodować niedobór testosteronu. W praktyce okazało się, że osoby nieaktywne są dwukrotnie bardziej narażone na ograniczenie produkcji tego hormonu i cierpią z powodu zauważalnego niedoboru ze wszystkimi towarzyszącymi mu objawami.
- Brak snu: Z obniżeniem testosteronu do 15 procent, brak snu jest szczególnie zauważalny u młodych mężczyzn. Badania pokazują, że mężczyźni, którzy spali mniej niż 5 godzin na noc w ciągu tygodnia cierpią na znaczny brak testosteronu.
- Stres: Podobnie jak w przypadku spożywania alkoholu lub narkotyków, stres również sprzyja produkcji kortyzolu. Hormon ten jest odpowiedzialny za niedobór testosteronu i promuje jego trwałą niższą produkcję ze wszystkimi jego skutkami ubocznymi. Tylko poprzez wyeliminowanie czynników wywołujących stres, poziom testosteronu może wrócić do normy.
- Nadwaga: Jest to statystycznie udowodnione, że około 40 procent wszystkich mężczyzn z nadwagą cierpi z powodu niskiego poziomu testosteronu. U mężczyzn po 40. roku życia otyłość i cukrzyca wywołują reakcję łańcuchową, ponieważ spada poziom testosteronu, a brak równowagi w poziomie hormonów prowadzi z kolei do otyłości.
- Niezdrowa dieta: Zbyt mała ilość zdrowych składników odżywczych i witamin sprzyja aktywności enzymu aromatazy, który jest odpowiedzialny za przekształcanie testosteronu w estrogen. Proces ten rozpoczyna się w nadmiarze tkanki tłuszczowej i prowadzi do znacznego obniżenia poziomu testosteronu, a w zamian produkowanych jest więcej żeńskich hormonów płciowych (estrogenów). Na dłuższą metę prowadzi to do niedoboru testosteronu.
Oznaki, objawy i dolegliwości
Niedobór testosteronu jest sygnalizowany przez różne objawy. Uderzenia gorąca, zmiana obrazu ciała i spadek masy mięśniowej to tylko trzy przykłady. Zmniejsza się też siła i owłosienie ciała, pożądanie seksualne i męskość, a w codziennym życiu dominuje apatia i zmęczenie.
Uderzenia gorąca jako objaw niedoboru testosteronu
Uderzenia gorąca są typowym objawem niskiego poziomu testosteronu. Powinieneś poważnie potraktować wzmożone nocne poty i uznać je za powód do sprawdzenia poziomu hormonów. Czy pocisz się szybciej niż przedtem i nie widzisz prawdziwej przyczyny swojego pocenia się? W takim razie radzimy udać się do urologa i sprawdzić poziom hormonów.
Problem niewyjaśnionych i pozornie pozbawionych przyczyny uderzeń gorąca dotyczy nie tylko mężczyzn, ale również kobiet, które cierpią na niedobór testosteronu. W większości przypadków uderzenia gorąca są tylko jednym z objawów, które należy zaklasyfikować jako oznakę niedoboru i wykorzystać jako powód do wizyty u lekarza.
Zmniejszenie siły i masy mięśniowej
Czy od jakiegoś czasu czujesz się słabszy i zauważyłeś wizualny spadek masy mięśniowej? Wówczas może się okazać, że problem wynika z niskiego poziomu testosteronu. Ponieważ jeśli męski hormon płciowy spada, a Twój poziom hormonów ulega zmianie, spadek siły i mięśni jest jednym z najczęstszych objawów towarzyszących.
Oprócz mięśni i siły fizycznej, zmniejszają się również włosy, ochota na seks i wydajność w życiu prywatnym i zawodowym. Jeśli stracisz siłę mięśni z powodu niedoboru testosteronu, zwykle automatycznie przybiera na wadze i umieścić na brzuchu tłuszczu w szczególności.
Niedobór testosteronu prowadzi do zaburzeń erekcji i obniżonego libido
Nie ma hormonu płciowego ważniejszego dla mężczyzn niż testosteron. Jeśli poziom testosteronu spada, jego niedobór objawia się obniżonym libido i zaburzeniami erekcji. Jeśli objawy nie są rozpoznane i leczone, może dojść do zaburzeń erekcji – impotencji.
Przyczyny niedoboru testosteronu są różnorodne i wymagają wskazań lekarskich. Dlatego też, jeśli doświadczasz niechęci seksualnej lub problemów z męskością, nie powinieneś długo czekać i natychmiast skonsultować się z lekarzem. Twoja równowaga hormonalna może być regulowana, jeśli jej przyczyna jest rozpoznana i leczona. Odradzamy “leczenie objawów” lekami poprawiającymi erekcję.
Zmniejszone owłosienie ciała
Jeśli tracisz włosy na głowie i ciele, może to być wynikiem niedoboru testosteronu. Powodem tego jest zwiększona konwersja testosteronu do dihydrotestosteronu (DHT), który sprzyja wypadaniu włosów, a jeśli nie jest leczony, może prowadzić do utraty wszystkich włosów na ciele.
Zmniejszeniu owłosienia ciała i gęstości zarostu towarzyszą zwykle inne objawy, takie jak zwiększenie obwodu brzucha oraz brak chęci do ćwiczeń i aktywności seksualnej. U mężczyzn w średnim wieku, spadek poziomu testosteronu jest najczęstszą przyczyną utraty włosów na ciele.
Bezsenność i utrata wydajności z powodu niedoboru testosteronu
Nie masz ochoty już nic robić i nie odczuwasz żadnej przyjemności nawet w sporcie czy w biznesie? Może to być spowodowane zmianą równowagi hormonalnej z towarzyszącym jej obniżeniem poziomu testosteronu. Utrata wydajności i brak apetytu to dwa typowe skutki uboczne u mężczyzn, którzy cierpią z powodu niedoboru testosteronu.
W perspektywie, czujesz się stale zmęczony i masz zwiększone ryzyko depresji. Szybkie działanie jest tu niezbędne i zapobiega depresji spowodowanej brakiem motywacji i spadkiem wydajności.
Zmiana w obrazie ciała
Przybierasz na wadze na brzuchu, ale tracisz masę na mięśniach i szerokości ramion. Włosy na głowie i ciele stają się cieńsze. Twoje pośladki się rozszerzają, a skóra wiotczeje. Nie myśl o tych objawach jako o “normalnych” oznakach starzenia się.
Ponieważ często zmiana w obrazie ciała jest wynikiem niedoboru testosteronu. Jeśli cierpisz również na brak apetytu i pożądania seksualnego, powinieneś sprawdzić poziom hormonów, a zwłaszcza poziom testosteronu.
Niedobór testosteronu zmienia skórę i włosy
Jeśli w organizmie brakuje testosteronu, skóra staje się zwiotczała i blada. Wypadanie włosów następuje w wyniku zwiększonej konwersji testosteronu w DHT. Początkowo włosy stają się bardziej miękkie i cieńsze, aż w końcu wypadają bardziej w okolicach skroni, na czubku głowy i na twarzy.
Włosy na ciele mogą być również dotknięte niedoborem testosteronu i stać się cieńsze. Struktura włosów zmienia się również w pachach i okolicy łonowej, a wzrost włosów staje się znacznie rzadszy niż u mężczyzn z normalnym poziomem testosteronu.
Zmniejszenie gęstości kości
Jeśli chodzi o gęstość kości, szczególnie duże ryzyko stanowi niedobór hormonu płciowego testosteronu. Osteoporoza zwiększa ryzyko złamań kości i może prowadzić do hospitalizacji ze złamaną ręką lub nogą w wyniku nawet najmniejszego wypadku lub upadku.
Testosteron jest odpowiedzialny za utrzymanie kości i zapewnienie, że masa kostna jest wystarczająco gęsta. Wielu pacjentów, którzy cierpią z powodu zmniejszonej produkcji testosteronu, a tym samym z powodu niedoboru testosteronu, doznaje poważniejszych obrażeń w wypadkach niż osoby z harmonijnym poziomem testosteronu.
Zaburzenia snu spowodowane niedoborem testosteronu
Innym wskaźnikiem niedoboru testosteronu mogą być problemy z zasypianiem i utrzymaniem snu. Czy budzi się Pan/Pani częściej w nocy lub czy nie może Pan/Pani zasnąć po położeniu się do łóżka mimo dużego zmęczenia? Sprawdzenie równowagi hormonalnej ujawni przyczynę.
Nocne poty, które są również wynikiem niedoboru testosteronu, mogą również prowadzić do zaburzeń snu i objawiają się silnymi uderzeniami gorąca bez wyraźnego powodu.
Silne zmęczenie
Czy spałeś wystarczająco dużo i nadal czujesz się zmęczony? Niedobór testosteronu jest możliwą przyczyną tego uczucia. Czy czujesz się wyczerpany przez cały dzień i zastanawiasz się, dlaczego brakuje Ci motywacji i dlaczego nie masz ochoty na nic? Testosteron jest hormonem ważnym dla Twojego napędu i motywacji do radzenia sobie z wszelkimi wyzwaniami w życiu prywatnym i zawodowym. Jeśli nie jest produkowany w wystarczających ilościach, zmęczenie i znużenie są bezpośrednią konsekwencją, pomimo wystarczającej ilości snu.
Niedobór testosteronu prowadzi do wahań nastroju, a nawet depresji
Innym objawem przewagi niedoboru testosteronu jest utrzymujący się nastrój depresyjny do depresji. Jeśli nagle bez wyraźnego powodu poczujesz się szczególnie radosny i żywiołowy, nie powinieneś traktować tych objawów lekceważąco.
Towarzyszące niedoborowi są wahania nastroju, które mogą wyrażać się w zachowaniach maniakalno-depresyjnych. To nie jest zaburzenie psychologiczne, ale hormonalne zaburzenie twoich odczuć.
Badanie i diagnoza niedoboru testosteronu
To, czy masz niedobór testosteronu, można ustalić jedynie na podstawie badania krwi. Radzimy, aby nie odkładać na później koniecznej wizyty u lekarza i nie przyczyniać się do pogorszenia ogólnego stanu zdrowia. Na podstawie badania krwi lekarz może postawić diagnozę i na tej podstawie rozpocząć leczenie.
Terapia i leczenie
Czy istnieją skuteczne leki zwalczające progresję niedoboru testosteronu? Czy poziom hormonów można przywrócić do równowagi i czy objawy ustąpią, jeśli podejmie się leczenie? Faktem jest, że zmniejszenie produkcji testosteronu jest stanem, który należy szukać leczenia.
Im wcześniej problem zostanie zdiagnozowany, tym większe są szanse na zwalczanie skutków i wynikających z nich ograniczeń w jakości życia za pomocą preparatów hormonalnych.
Czy przy pierwszych objawach należy natychmiast zgłosić się do lekarza?
Tak. Jeśli tylko zauważysz wyraźne objawy i podejrzewasz u siebie brak testosteronu, nie powinieneś odkładać wizyty u lekarza. Wczesne wykrycie jest przecież najlepszym punktem wyjścia do skutecznego leczenia i całkowitego wyleczenia. Podczas gdy kobiety są znacznie bardziej skłonne do poszukiwania pomocy medycznej, mężczyźni czekają do momentu, gdy efekty są tak poważne, że nie można ich już zamaskować.
Widząc lekarza wcześnie może zapobiec gorzej i wykluczyć zaburzenia erekcji i depresji w wyniku niedoboru testosteronu.
Przeciwdziałanie niedoborowi testosteronu
Podstawą zrównoważonego poziomu hormonów jest zdrowa dieta. Tutaj należy zwrócić szczególną uwagę na wystarczające spożycie zdrowych tłuszczów. Należą do nich awokado, orzechy i jajka. Ponadto, należy zwrócić uwagę na wystarczającą podaż minerałów i pierwiastków śladowych.
Jednak nie zawsze można zapobiec niedoborom w produkcji męskiego hormonu płciowego po prostu poprzez jedzenie. Istnieją boostery testosteronu i żele, z którymi można zwiększyć swój własny testosteron i utrzymać równowagę hormonalną dzieje. Może to zapobiec objawom niedoboru.
Należy również zadbać o odpowiednią ilość snu, unikać stresu i nie poddawać się zbyt dużej presji. Im zdrowiej żyjesz i im bardziej jesteś aktywny, tym skuteczniej możesz zapobiec niedoborowi testosteronu.
Niedobór testosteronu u kobiet
Kobiety również produkują testosteron, choć w znacznie mniejszych ilościach niż mężczyźni. Objawy niedoboru nie różnią się między kobietami i mężczyznami. Uderzenia gorąca, niewyjaśniony wzrost, drażliwość aż do depresji włącznie i niezdolność do odczuwania pożądania seksualnego to wyraźne oznaki.
Pojawia się również wyczerpanie i apatia, problemy ze snem i utrata mięśni. W pojedynczych przypadkach niedobór testosteronu wpływa na wzrost włosów i prowadzi do rozproszonego wypadania włosów lub wypadania włosów w okolicy skroni.
Najczęściej zadawane pytania
W tym miejscu chcielibyśmy udzielić odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące konsekwencji niedoboru testosteronu. Zastanawiasz się, czy cierpisz na zaburzenia hormonalne w młodości lub czy możesz leczyć niedobór w sposób naturalny i bez diagnozy lekarskiej? Dowiedz się więcej tutaj!
Czy niedobór testosteronu jest możliwy u młodych mężczyzn?
Już w okresie dojrzewania możesz cierpieć z powodu zaburzeń hormonalnych. W większości przypadków możliwe jest wyregulowanie poziomu hormonów. Raczej rzadko, poziom gonadotropin jest stale tak wysoki, a poziom testosteronu tak niski, że zaburzenie prowadzi do niepłodności.
Co to jest hipogonadyzm?
Kiedy mówimy o hipogonadyzmie, mówimy o zaburzeniu endokrynologicznym gonad. Stan ten, związany głównie z brakiem testosteronu, objawia się zaburzeniami erekcji – czyli zmniejszoną lub całkowicie wstrzymaną aktywnością jąder.
Jakie są konsekwencje niedoboru testosteronu?
Wypadanie włosów i obniżone libido to najczęstsze konsekwencje braku testosteronu. Ale zmęczenie, problemy ze snem i utrata motywacji mogą również wskazywać na niedobór. W większości przypadków, konsekwencje kończą się tak szybko, jak tylko równowaga hormonalna zostaje przywrócona.
Czy można przywrócić równowagę testosteronu?
W zasadzie można przywrócić równowagę hormonalną poprzez odpowiednią terapię. W początkowym stadium wystarczy zmiana diety i stylu życia. W zaawansowanym stadium można osiągnąć pożądany efekt, przyjmując czasowo preparaty hormonalne.
Czy mogę naturalnie leczyć niedobór testosteronu?
Na pewno są jakieś metody, które można wykorzystać, aby aktywować swoją równowagę testosteronu i utrzymać go w równowadze. Najlepiej sprawdza się zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna i unikanie stresu. Spożywaj dietę bogatą w zdrowe tłuszcze i upewnij się, że masz zrównoważony poziom witaminy D, który możesz również zwiększyć za pomocą żywności uzupełniającej.
Analiza
Niedobór testosteronu to problem, który dotyka nie tylko starszych mężczyzn. Kobiety i młodzi mężczyźni mogą również cierpieć z powodu zaburzonej równowagi testosteronu i rozpoznać niedobór na podstawie objawów. W celu wykluczenia progresji problemu i uregulowania gospodarki hormonalnej niezbędna jest diagnoza lekarska.
Dopiero po postawieniu diagnozy możliwa jest terapia, dzięki której można powstrzymać skutki niedoboru testosteronu i przywrócić równowagę hormonalną. Więcej na temat niedoboru testosteronu można odszukać pod adresem https://www.urologyhealth.org/urology-a-z/l/low-testosterone pod którym opublikowano właściwości, badania i inne szczegóły. Inne dane na temat testosteronu dostępne są pod adresem https://www.nih.gov/news-events/nih-research-matters/understanding-how-testosterone-affects-men na którym opublikowano badania.
Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.