Ozempic – Opinie i analiza produktu. Efekty i aktualna cena

Cukrzyca typu 2 to choroba przewlekła, z którą zmaga się coraz więcej ludzi na całym świecie. Jedną z najczęstszych przyczyn jej rozwoju jest nadmierna masa ciała, która występuje u coraz większego procenta ogólnej społeczności, szczególnie w krajach rozwiniętych. Naukowcy alarmują, że nadwaga i otyłość osiągnęły stan epidemii na świecie, a zagrożenie, jakie wynika z nadmiernych kilogramów, jest bardzo duże, dlatego wciąż poszukuje się skutecznych terapii, które mogłyby w krótkim czasie pomóc ludziom zmniejszyć wagę.

Wiadomo, że jedynym sposobem walki z nadwagą i otyłością, który wykazuje pełną skuteczność, jest zmiana trybu życia, a więc połączenie zbilansowanej diety redukcyjnej z systematyczną aktywnością fizyczną. Naukowcy jednak od lat starają się pomóc pacjentom, dla których przeprowadzanie procesów odchudzania bywa niezwykle trudne, zwłaszcza gdy zmagają się oni już z dodatkowymi chorobami. W dzisiejszych czasach możemy już skorzystać z zabiegów odsysania tłuszczu, jednak nie będą one efektywne na dłuższą skalę, jeżeli pacjent nie przestawi się na zdrowsze nawyki. Osoby z przewlekłą otyłością lub nadwagą, połączoną z chorobami przewlekłymi kwalifikują się do operacji bariatrycznych, takich jak zmniejszenie żołądka. Niestety są one dość inwazyjne i mogą wiązać się z licznymi komplikacjami, dlatego wielu pacjentów nie decyduje się na ten krok.

Przełom nastąpił podczas badań, dotyczących innowacyjnych zastrzyków, stosowanych w terapii cukrzycy. Okazało się, że ich działanie polega nie tylko na skuteczniejszym kontrolowaniu poziomu glukozy we krwi, ale może też sprzyjać redukcji masy ciała. Jednym z takich leków jest Ozempic, który zyskuje coraz większą popularność właśnie w zakresie odchudzanie. Czym jest Ozempic, jakie ma działanie i czy daje dobre efekty? Omówimy to w dalszej części artykułu.

Jakie są zagrożenia, związane z otyłością?

Otyłość to jedna z chorób cywilizacyjnych XXI wieku, która staje się coraz bardziej powszechna. Według statystyk, podanych przez WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) problem dotyczy obecnie 2 miliardów ludzi na całym świecie, a zdiagnozowanych przypadków z roku na rok jest coraz więcej i to nie tylko wśród osób dorosłych, ale coraz częściej także dzieci.

Niestety w ostatnich latach statystyki otyłości w Polsce również są niechlubne. Światowa Organizacja Zdrowia zakwalifikowała nasze społeczeństwo do jednych z najmniej aktywnych w Europie. Ma to związek przede wszystkim z trybem życia, popularnością pracy zdalnej oraz biurowej, a także brakiem czasu na wykonywanie aktywności fizycznej oraz gotowanie zdrowych posiłków. Mimo wszystko każdy z nas powinien zastanowić się nad tym, jak żyje i znaleźć kilka chwil w tygodniu na różnego rodzaju aktywności, ponieważ do tej pory nie wynaleziono skutecznej terapii otyłości, która mogłaby się odbyć bez diety i ćwiczeń. Warto również zdawać sobie sprawę z zagrożenia, jakie taki stan wywołuje. Nadwaga i otyłość mogą prowadzić do rozwoju poważnych chorób, takich jak:

  • nowotwory: piersi, trzonu macicy, przełyku, nerek, pęcherzyka żółciowego;
  • cukrzycy typu II;
  • nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca, miażdżycy, innych chorób układu krążenia;
  • zaburzeń hormonalnych, między innymi insulinooporności, zaburzeń miesiączkowania;
  • chorób układu oddechowego, np. bezdechu sennego;
  • stłuszczenia wątroby, pęcherzyka żółciowego;
  • chorób układu pokarmowego;
  • zmian zwyrodnieniowych kości, stwardnienia kłębuszków nerwowych, stanów zapalnych;
  • problemów ze zdrowiem psychicznym;
  • problemów z płodnością;
  • zmniejszeniem jakości życia.

Jak widać, zagrożeń jest dużo. To właśnie dlatego od lat trwają badania nad skutecznym leczeniem otyłości. Ostatnie wyniki, dotyczące zastrzyków na odchudzanie w postaci specjalistycznych leków sprawiły, że być może osiągnięto pewien sukces w zakresie leczenia nadmiernej masy ciała. Ozempic nie jest oczywiście cudownym środkiem, a dla uzyskania dobrych efektów wciąż powinien być połączony z dietą i aktywnością fizyczną. Jak każdy lek, wykazuje też szereg skutków ubocznych. Zobaczmy, z czego składa się Ozempic i jak to się stało, że lek na cukrzycę może działać i na odchudzanie?

Ozempic – skład. Co to za lek i jakie ma substancje aktywne?

Ozempic to lek, dostępny w postaci roztworu do wstrzykiwań. Substancją czynną preparatu jest semaglutyd, peptyd, wytwarzany metodą inżynierii genetycznej w komórkach drożdży Saccharomyces cerevisiae przy wykorzystaniu techniki rekombinacji DNA. Semaglutyd to substancja, która opracowana została w 2012 roku przez naukowców z Novo Nordisk. W 2017 roku Ozempic został zarejestrowany w terapii cukrzycy typu II w USA i Europie. Początkowo miał on być skuteczną alternatywą dla liraglutydu, substancji stosowanej wcześniej w podobnej terapii, która również wyprodukowana została przez Novo Nordisk. Różnica między preparatami jest taka, że w przypadku Ozempic okres pokwitania wynosi 7 dni, a więc lek można podawać jedynie raz w tygodniu, zamiast codziennie, jak to jest w przypadku Saxenda który jest zamiennikiem Ozempic.

Ozempic – właściwości

Mechanizm działania leku Ozempic jest wielokierunkowy. Po pierwsze oddziałuje on na zmianę sposobu pracy trzustki poprzez uwrażliwienie komórek beta wysp trzustkowych. Wpływa to na zmniejszenie wydzielania insuliny w odpowiedzi na spożycie węglowodanów. Ozempic dodatkowo hamuje uwalnianie poposiłkowego glukagonu z komórek alfa, które też znajdują się w trzustce. Krótko mówiąc, lek Ozempic oddziałuje na poposiłkowe uwalnianie glukozy. Dodatkowo Ozempic powoduje opóźnione uwalnianie żołądka, co sprzyja przedłużonemu uczuciu sytości i tłumieniu apetytu. To właśnie między innymi dlatego lek ten sprawdza się także w terapii redukcji wagi, gdyż przyczynia się do zmniejszenia ilości spożywanych dziennie kalorii.

Jak działa Ozempic?

Choć lek Ozempic oficjalnie wykorzystywany jest w terapii cukrzycy typu II, badania wykazały, że osoby, które go stosują, mogą też znacznie stracić na wadze.

Ozempic jako antagonista GLP-1

Semaglutyd wiąże się z receptorem GLP-1, powodując jego aktywację. Jego działanie polega mniej więcej na oszukaniu organizmu, iż jest to naturalny GLP-1, który zwiększa wydzielanie insuliny przez komórki beta trzustki w sposób zależny od stężenia glukozy. Proces wygląda tak, że kiedy stężenie glukozy we krwi jest duże, organizm wydziela więcej insuliny, a kiedy się ono zmniejsza, wydzielanie insuliny zostaje zahamowane. Regulacji ulega także glukagonu. Co więcej, Ozempic nie zaburza poprawnej odpowiedzi glukagonu na hipoglikemię.

Głównym nurtem działania leku jest to, że naśladuje on naturalny sposób, w jaki hormony inkretyny działają na organizm. Naturalnie wpływają one na obniżenie poziomu cukru po posiłku. Podsumowując, działanie substancji aktywnej produktu można określić następująco:

  • zmniejsza tempo wchłaniania glukozy do krwiobiegu poprzez zmniejszenie czasu opróżniania żołądka po posiłku;
  • hamuje uwalnianie glukagonu w trzustce;
  • pobudza uwalnianie insuliny po posiłku.

Szacuje się, że w leczeniu cukrzycy Ozempic jest skuteczniejszy, niż leki, pobudzające wydzielanie insuliny, ponieważ wiąże się z mniejszym ryzykiem wywołania hipoglikemii.

Jak Ozempic działa na odchudzanie?

Zawarty w Ozempicu semaglutyd wpływa na kontrolę spożycia pokarmu oraz odczuwanie łaknienia. Aktywując receptor GLP-1, stymuluje ten obszar w mózgu, który odpowiedzialny jest za zmniejszenie uczucia głodu i zwiększenie uczucia sytości. Sprzyja to zmniejszeniu ilości spożywanych dziennie kalorii i ułatwia pozostanie na diecie redukcyjnej. Efekt jest taki, że z czasem waga zaczyna spadać.

Badanie przeprowadzone nad lekiem udowodniło, iż w ciągu 68 dni, osoby otyłe z jedną chorobą współistniejącą, ale bez cukrzycy, przyjmując Ozempic uzyskiwali utratę masy ciała w ilości 14,9% w porównaniu do grupy placebo, gdzie było to do 2,4%

Inne działanie leku Ozempic

Lek Ozempic wskazany jest także w celu zapobiegania schorzeniom, związanym z układem sercowo-naczyniowym, gdyż redukuje ryzyko zawału serca, udaru oraz śmierci z przyczyn kardiologicznych, związanych z cukrzycą typu 2. Badania kliniczne wykazały korzystny wpływ semaglutydu na stężenie lipidów w osoczu, ciśnienie tętnicze i zmniejszenie stanów zapalnych.

Ozempic – jakie daje efekty?

Ozempic to lek, który dostępny jest tylko na receptę, dlatego można go otrzymać dopiero po przepisaniu przez lekarza. Środek ten wykorzystywany jest w terapii cukrzycy, a efektem jego stosowania jest lepsza kontrola poziomu glukozy, szczególnie po posiłku.

Ozempic działa też jako dobry środek na odchudzanie. Stymulując receptory GLP-1 ogranicza uczucie głodu, zwiększając uczucie sytości. Szacuje się też, że Ozempic opóźnia uwalnianie pożywienia z żołądka. Efekt jest taki, że osoba na diecie spożywa dziennie mniej kalorii, dzięki czemu łatwiej jest jej utrzymać deficyt kaloryczny. Ma to duży związek ze stopniowym odchudzaniem w tempie, które jest zdrowe dla organizmu. Badania wykazały jasno, że osoby, stosujące semaglutyd szybciej traciły wagę od tych, które otrzymały placebo. I choć zastrzyki na odchudzanie stanowią ciekawą alternatywę dla operacji bariartywnych, trzeba zdać sobie sprawę, że naprawdę dobre efekty w tym zakresie otrzymamy tylko wtedy, gdy połączymy je ze zmianą trybu życia na zdrowszy.

Ozempic – dla kogo? Wskazania do stosowania

Lek Ozempic wskazany jest do stosowania u osób dorosłych z niekontrolowaną cukrzycą typu 2, jako uzupełnienie diety i wysiłku fizycznego:

  • w monoterapii u osób, u których stosowanie metforminy jest niewskazane ze względu na nietolerancję lub istniejące przeciwwskazania;
  • w skojarzeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi.

Ozempic – przeciwwskazania i skutki uboczne

Niestety nawet w przypadku wyraźnych wskazań do stosowania preparatu, nie każdy będzie mógł wykonywać zastrzyki na odchudzanie Ozempic. Przeciwwskazaniem jest stosowanie preparatu u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Nie należy też wstrzykiwać produktu w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników preparatu.

Lek Ozempic nie powinien być stosowany:

  • u pacjentów z cukrzycą typu 1 – chorobą, w której organizm nie produkuje insuliny,
  • u pacjentów z cukrzycową kwasicą ketonową – powikłaniem cukrzycy, w którym występuje duże stężenie cukru we krwi, trudności w oddychaniu, stan splątania, uczucie silnego pragnienia, słodki zapach z ust lub metaliczny posmak w ustach.

Potencjalne skutki uboczne Ozempic

Jak każdy lek, także Ozempic może wywoływać skutki uboczne (oczywiście nie u każdego one wystąpią):

  • wpływ na układ trawienny – nudności, wymioty, biegunka;
  • silny i uporczywy ból brzucha (w przypadku wystąpienia należy pilnie skontaktować się z lekarzem, gdyż może to być objaw zapalenia trzustki);
  • hipoglikemia – istnieje ryzyko wystąpienia, choć jest mniejsze, niż w przypadku innych leków, stosowanych w terapii cukrzycy;
  • retinopatia cukrzycowa.

Nie ma dostatecznych danych, dotyczących stosowania preparatu u osób z ciężką niewydolnością serca, dlatego nie zaleca się jego stosowania w tej grupie.

Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Jak dawkować roztwór do wstrzykiwań Ozempic?

Preparat Ozempic jest dostępny w postaci roztworu do samodzielnego wstrzykiwania. Lek przeznaczony jest do podawania podskórnego i powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie należy przekraczać przepisanych dawek, ponieważ nie zwiększy to działania produktu, a może wpłynąć niekorzystnie na zdrowie.

Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, ogólne wskazania do stosowania leku Ozempic są takie:

  • początkowo 0,25 mg raz na tydzień;
  • po upływie 4 tygodni lekarz może zalecić zwiększenie dawki do 0,5 mg raz na tydzień;
  • po upływie kolejnych 4 tygodni dawka może ponownie ulec zwiększeniu do 1 mg tygodniowo.

Nie należy stosować więcej, niż 2 mg leku Ozempic na tydzień.

W przypadku, gdy preparat stosowany jest wraz z pochodną sulfonolymocznika lub insuliną, żeby zmniejszyć ryzyko wystąpienia hipoglikemi,i zalecane jest zmniejszenie stosowanej dawki pochodnej wymienionych substancji. Jeżeli pacjent stosuje inne leki przeciwcukrzycowe, lekarz powinien określić, czy konieczna jest zmiana dawkowania.

Sposób podawania leku Ozempic. Jak stosować?

Roztwór do wstrzykiwania Ozempic należy podawać wyłącznie podskórnie (w udo, brzuch lub ramię). Leku nie należy podawać domięśniowo ani dożylnie. Preparat przeznaczony jest do przyjmowania raz na tydzień o dowolnej porze niezależnie od posiłku. Nie wolno mieszać leku Ozempic z innymi preparatami, podawanymi w zastrzykach.

Opinie o Ozempic

Ozempic do roztwór do wstrzykiwania, który zdobył uznanie wśród lekarzy, wykorzystujących go w terapii cukrzycy. Preparaty w zastrzykach wykazują dużą skuteczność w zakresie kontrolowania skoków glukozy po posiłku, co jest bardzo dużą korzyścią w leczeniu cukrzycy typu 2.

Badania nad lekiem Ozempic wykazały również dużą skuteczność w zakresie utraty wagi. Osoby, które miały okazję stosować produkt na odchudzanie, wyrażają o nim dość pozytywne opinie. Potwierdzają, iż wykazuje on działanie, zwiększające uczucie sytości, przez co zmniejsza się chęć podjadania,a to jest bardzo ważne w procesie zrzucania tkanki tłuszczowej. Oczywiście trzeba zaznaczyć, że Ozempic nie na każdego zadziała tak samo. Niektóre osoby musiały zaprzestać stosowania leku ze względu na skutki uboczne, inne po prostu nie zauważyły efektów. Organizm każdego człowieka jest inny i choć badania wykazały wysoką skuteczność leku na proces zmniejszania wagi, nie jest to środek, który zadziała w 100% u każdego. Co więcej, trzeba pamiętać o tym, iż Ozempic w zakresie odchudzania przeznaczony jest jako wspomaganie zdrowego żywienia oraz systematycznej aktywności fizycznej. Należy wciąż pod uwagę, że bez tych dwóch czynników może on nie dać zadowalających efektów.

Zamienniki Ozempic

Popularnym zamiennikiem Ozempic jest oczywiście Saxenda i inne zastrzyki na odchudzanie na receptę. Inne popularne produkty na odchudzanie dostępne w Polsce w różnych formach to Holisten o znacznej popularności a także Biostinex i inne tabletki na odchudzanie.


Ranking produktów na Odchudzanie - Czerwiec 2023 r.

Czym są tabletki na odchudzanie oraz analiza.

Ostatnia aktualizacja rankingu: 28.08.2024

Ozempic – podsumowanie

Ozempic to jeden z popularnych zastrzyków na odchudzanie, które w ostatnich latach stały się bardzo popularne i przez wielu ludzi uważane są za ciekawą, mniej inwazyjną alternatywę dla operacji zmniejszenia żołądka. Tak naprawdę jest to lek stosowany w terapii cukrzycy typu 2, a efekt odchudzający odkryty był jako „skutek uboczny”.

Ozempic zawiera w sobie substancję aktywną o nazwie semaglutyd, która stanowi dobry zamiennik popularnej Saxendy ze względu na to, że wystarczy go wstrzykiwać raz w tygodniu zamiast codziennie. Terapia z udziałem Ozempic wykazała dobre rezultaty w zakresie leczenia cukrzycy, jednak użytkownicy wypowiadają się pozytywnie o tym leku także pod względem utraty wagi.

Ozempic to lek przepisywany przez lekarza i dostępny jest tylko na receptę. Coraz częściej stosuje się go w leczeniu nadwagi i otyłości. Nie jest to jednak złoty środek, który pozwoli magicznie schudnąć, a najlepsze efekty można osiągnąć, gdy połączy się go ze zbilansowaną dietą i systematycznymi treningami. Zastrzyki na odchudzanie stanowią więc dobrą opcję dla osób, zmagających się z nadmierną masą ciała, nie jest to jednak żaden cud preparat, a determinacja i chęć poprawy swojej sylwetki i zdrowia wciąż muszą odgrywać istotną rolę w całym procesie redukcji. Ozempic zbiera wiele dobrych recenzji, jednak jego stosowanie powinno być kontrolowane przez lekarza. Więcej na temat odchudzania można odszukać pod adresem https://www.webmd.com/diet/default.htm oraz na https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/weight-loss/basics/weightloss-basics/hlv-20049483 pod którym opublikowano badania oraz szczegóły i właściwości. Artykuł o Ozempic powstał na podstawie zewnętrznych źródeł.

Alicja Król

✓ Zweryfikowany
Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

Autorem artykułu jest Alicja Król

Absolwentka medycyny w zawodzie dietetyki. Dietetyka i zdrowe jedzenie nie jest mi obce. Trening personalny w temacie odchudzania i układania jadłospisów to jest to co lubię. Publikuję aktualne recenzje i opinie opublikowane na różnych forum i portalach społecznościowych.

✓ Zweryfikowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *